15 najlepších filmov všetkých čias, ktoré musíte aspoň raz vidieť

Najlepšie filmy všetkých čias

Existujú filmy a filmy.

Kým pri niektorých sa príjemne zabavíte a vypnete hlavu, iné kinematografické počiny sa vám vryjú hlboko pod kožu a donútia vás popremýšľať nielen o samotnom filme, ale aj o živote. 

Dnes vám prinášame výber 15 najlepších filmov všetkých čias, ktoré musíte vidieť minimálne raz za život.

Tento rebríček sme zostavovali podľa hodnotení divákov uverejnených na internetových filmových databázach - ČSFD a IMDb, ale aj podľa našich dojmov, ktoré v nás tieto filmové skvosty zanechali. 

1. Vykúpenie z väznice Shawshank (1994)

Vykúpenie z väznice Shawshank film

Zdroj: www.csfd.cz

Dráma/Krimi

Hodnotenie podľa ČSFD: 95,3%IMDb: 9,3/10

Výber najlepších filmov všetkých čias nemôžeme začať ničím iným ako legendárnym dielom s názvom Vykúpenie z väznice Shawshank. Tento film si v hodnotení užívateľov na ČSFD vyslúžil až 95,3%. A veruže nie nadarmo. 

Film z roku 1994 zachytáva strhujúci príbeh z prostredia väznice, v ktorej sa ocitol hlavný predstaviteľ Andy Dufresne po nespravodlivom odsúdení za vraždu svojej ženy a jej milenca.

Hlavného hrdinu vo filme dokonale stvárnil Tim Robbins. Po jeho boku sa v úlohe spoluväzňa objavuje i nezabudnuteľný Morgan Freeman .

Tento film bol v roku 1994 nominovaný na Oscara hneď až v 7. kategóriách, no nakoniec sa mu nepodarilo získať ani jedinú cenu. Aj napriek tomu sa však dostal do hláv a sŕdc miliónov divákov po celom svete a dodnes je označovaný za jeden z najlepších filmov, aké kedy vznikli. 

Toto úchvatné kinematografické dielo skrátka musíte vidieť. 

2. Forrest Gump (1994)

Film Forrest Gump

Zdroj: www.csfd.cz

Dráma/Komédia

Hodnotenie podľa ČSFD: 94 % I IMDb: 8,8/10

V roku 1994 neuzrel svetlo sveta iba film Vykúpenie z väznice Shawshank, ale aj rovnako skvelý Forrest Gump. 

Aj keď dej tohto filmu nie je zložitý, dokáže zanechať hlboké dojmy. Hlavný hrdina Forrest Gump rozpráva o svojom životnom príbehu, ktorý sa odohráva v povojnovom období až do 80. rokov. 

I napriek jeho podpriemernému IQ sa stáva svedkom rôznych významných politických a dejinných udalostí USA a podarí sa mu stretnúť i s takými osobnosťami ako Elvis Presley či John Lennon. 

Keď sa postupne rozhodne prestať životom iba utekať, začne hlbšie uvažovať o zmysle života a o všetkom, čo mu prináša do cesty. 

Tento výnimočný film bol nominovaný na 13 Oskarov, z ktorých sa mu podarilo získať až 6, vrátane najlepšieho herca. V hlavnej úlohe Forresta Gumpa sa blysol vynikajúci Tom Hanks. 

Forrest Gump je jeden z tých filmov, ktoré môžete vidieť aj niekoľkokrát a za každým si z neho niečo odnesiete. 

3. Zelená míľa (1999)

Zelená míľa film

Zdroj: www.csfd.cz

Dráma/Mysteriózny/Krimi

Hodnotenie podľa ČSFD: 93% I IMDb: 8,6/10

Film s názvom Zelená míľa pochádza z väzenského prostredia, v ktorom sú umiestnení odsúdenci na trest smrti.

Príbeh je dychberúcim rozprávaním Paula Edgecomba (Toma Hanksa), ktorý kedysi pracoval ako hlavný dozorca vo väznici. Počas svojho pôsobenia na tomto mieste sa stretol s výnimočným mužom menom John Coffey, ktorý bol neprávom dosúdený na trest smrti za zabitie dvoch malých dievčat. 

Počas jeho pobytu vo väznici však dozorcovi Paulovi neuniknú jeho výnimočné liečiteľské schopnosti, ktoré sám okúsi na vlastnej koži, ale aj jeho dobrosrdečné srdce. 

Aj napriek nadpozemským schopnostiam a nevine, však život Johna predsa len končí vo väznici prezývanej posledná míľa. 

Pri sledovaní tohto dojímavého filmu sa neubránite slzám.

4. Prelet na kukučím hniezdom (1975)

Prelet na kukučím hniezdom film

Zdroj: www.csfd.cz

Dráma

Hodnotenie podľa ČSFD: 92% I IMDb: 8,7/10

Dráma Prelet nad kukučím hniezdom bola natočená v USA už v roku 1975, no dodnes patrí k tomu najlepšiemu, čo sme kedy mohli na filmovom plátne vidieť. 

Profesionálny kartár a bitkár Randle Patrick McMurphy čelí obvineniu zo sexuálneho zneužitia a prepadnutia. Aby sa vyhol trestu vo väzení, hrá pomäteného a tak putuje do psychiatrickej liečebne. 

Tu sa jeho životná energia a elán dostávajú do konfliktu s despotickou vrchnou sestrou, ktorá utláča nielen jeho, ale aj ostatných pacientov psychiatrickej liečebne. 

Toto nevšedné dielo s tragicko-komickým spracovaným je silným protestom proti neobmedzenej moci, útlaku a obmedzovaniu slobody každého jedného človeka. 

Film je ovenčený niekoľkými Oscarmi, ale i cenou kritiky Los Angeles za najlepší film. Pokiaľ ste ho doteraz nevideli, je ten najlepší čas napraviť to. 

NÁŠ TIP: Ste tiež seriálový nadšenec? Inšpirujte sa naším výberom 15 najlepších seriálov z produkcie HBO.

5. Sedem (1995)

Sedem Film

Zdroj: www.csfd.cz

Thriller/Krimi

Hodnotenie podľa ČSFD: 92% IMDb: 8,6/10

Jeden z najlepších krimi thrillerov všetkých čias je bez pochyby film s názvom Sedem. 

Zišlo sa v ňom naozaj hviezdne herecké obsadenie v podobe Brada Pitta, Morgana Freemana či Gwyneth Paltrow, ktoré je zárukou silného zážitku. 

Poručík William Somerset, pomaly končiaci svoju kariéru, dostane za poslednú úlohu zaučiť mladého začínajúceho detektíva Davida Millsa. Pracujú spolu na vyšetrovaní série brutálnych vrážd, ktoré už ako prezrádza názov, sú motivované siedmymi hlavnými hriechmi.

Príbeh je plný stretov medzi mladým, drzým Millsom a rozvážnym Somersetom, ale aj medzi dobrom, zlom a neuveriteľnou brutalitou.

Pri tomto filme rozhodne treba vyzdvihnúť i kvalitu spracovania, ktorá vás ešte viac vtiahne do samotného deja. 

6. Schindlerov zoznam (1993)

Schindlerov zoznam film

Zdroj: www.csfd.cz

Dráma/Historický

Hodnotenie podľa ČSFD: 92% IMDb: 8,9/10

Pokiaľ ste fanúšikom filmov natočených podľa skutočných udalostí, Schindlerov zoznam od režiséra Stevana Spielberga musíte vidieť. 

Dej príbehu sa odohráva v Krakove v roku 1939, kedy do tohto mesta prichádza neúspešný obchodník Oskar Schindler s cieľom zbohatnúť na vojnovom utrpení. 

Vo svojej továrni na smaltovaný riad zamestnáva lacnú pracovnú silu - židov z geta, vďaka ktorým za krátku dobu dosiahne slušné zisky. 

Keď ku koncu vojny padne rozhodnutie o presunutí všetkých krakovských židov do koncentračného tábora, snaží sa tomu všemožne zabrániť. Rozhodne sa "svojich" židov kúpiť. A tak spíše Schindlerov zoznam, na ktorom sa bude nachádzať viac ako 1200 mien odkúpených židov. 

Vedomky či nevedomky tak zachráni pred trpkým koncom množstvo ľudí. 

7. Krstný otec (1972)

Krstný otec  film

Zdroj: www.csfd.cz

Dráma/Historický

Hodnotenie podľa ČSFD: 92% I IMDb: 9,2/10 

Kultový film Krstný otec je mnohými označovaný za akési prelomové dielo tzv. Nového Hollywoodu. Natočený bol v USA roku v 1972.

Film rozpráva príbeh o mafiánskej rodine odohrávajúci sa v rokoch 1945 až 1955 a vykresľuje, ako prudko sa organizovaný zločin rozmohol po konci 2. svetovej vojny a aký dopad to malo na vtedajšie pomery. 

Spracovanie tohto filmu je naozaj vynikajúce. Nejde pritom o žiadnu gangsterku plnú krvavých prestreliek, ale skôr o zobrazovanie charakterov jednotlivých postáv, ich premien v závislosti od situácie, ale aj vzájomných intríg. 

Tento film sa môže zaslúženie pochváliť i troma Oscarmi. 

8. Nedotknuteľní (2011)

Nedotknuteľní film

Zdroj: www.csfd.cz

Komédia/Dráma

Hodnotenie podľa ČSFD: 91% I IMDb: 8,5/10

Ôsme miesto v našom výbere patrí novšiemu filmu z roku 2011 s názvom Nedotknuteľní, ktorý je spojením dvoch žánrov - drámy a komédie. 

Nejde však len o spojenie dvoch žánrov, ale aj dvoch odlišných svetov a v neposednom rade aj dvoch odlišných osobností. Zámožný zdravotne postihnutý muž Philippe prijme za svojho opatrovateľa mladíka Drissa s kriminálnou minulosťou, ktorý o prácu vlastne ani nemá záujem a na pohovor ide iba z nutnosti. 

Na rozdiel od ostatných Driss Philippeho neľutuje a nemazná sa s ním. Medzi týmito dvoma postavami postupne vzniká silné priateľské puto. 

Príbeh okrem iného ukazuje aj to, že i človek s tak vážnym postihnutím môže žiť svoj život a neprísť pritom o jeho zmysel. 

9. Dvanásť rozhnevaných mužov (1957)

Dvanásť rozhnevaných mužov film

Zdroj: www.csfd.cz

Dráma/Krimi

Hodnotenie podľa ČSFD: 91% I IMDb: 9/10

Film Dvanásť rozhnevaných mužov je dôkazom toho, že na výnimočné dielo toho skutočne netreba veľa. Stačí iba kvalitný scenár, vynikajúci herci a jedna jediná miestnosť. 

Takmer celý dej filmu sa odohráva v miestnosti, v ktorej má 12 porotcov za úlohu rozhodnúť o vine a či nevine mladého muža obvineného za zabitie vlastného otca. 

Kým podľa jedenástich porotcov je mladík vinný, dvanásty poradca má opačný názor. V dôsledku tejto nezhody dochádza k prehodnocovaniu prípadu i k jeho úplnému zvratu. Porota totiž dospeje k tomu, že nedokáže spoľahlivo preukázať vinu, resp. nevinu obžalovaného. 

Tento čiernobiely geniálny film mal taký úspech, že neskôr v 80. rokoch sa dočkal i farebného remaku. V ňom si úspešne zahral jedného z porotcov i český herec Jiří Voskovec. 

Tip: Prečítajte si tiež naše tipy na 19 najlepších seriálov z produkcie Netflix.

10. Pelíšky  (1999)

Pelíšky film

Zdroj: www.csfd.cz

Komédia/Dráma

Hodnotenie podľa ČSFD: 91% IMDb: 8,2/10

Jedna z najpopulárnejších českých komédií Pelíšky pochádza z roku 1999. Jej dej sa odohráva v 60. rokoch 20. storočia v Česku. 

Hlavné úlohy v tomto filme zohrávajú dve rodiny - rodina komunistu majora Šepka a rodina bývalého odbojára, opozičníka Krausa, ktorí si len veľmi ťažko vedia prísť na meno.

Životy oboch rodín sú plné odlišností, no majú toho tiež veľa spoločného - či už despotickí otcovia, milujúce matky alebo rebelujúce dospievajúce deti. 

Film je plný trefných a aj po rokoch nezabudnuteľných hlášok a jeho autorovi sa skutočne výnimočne podarilo vykresliť atmosféru a osobitosť vtedajších rokov. 

Kým niektorí film Pelíšky milujú, iní ho nenávidia. My sa rozhodne prikláňame k prvej skupine.

11. Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991)

Terminátor 2: Deň zúčtovania film

Zdroj: www.csfd.cz

Akčný/Sci-fi

Hodnotenie podľa ČSFD: 91% I IMDb: 8,5/10

Film Terminátor 2: Deň zúčtovania je pokračovaním filmu Terminátor z roku 1984. Bol natoľko úspešný, že sa v roku 2003 dočkal tretieho pokračovania Terminátor 3: Vzbura strojov. 

Spomedzi všetkých troch filmov však najväčší úspech medzi divákmi zožalo práve druhé pokračovanie. V ňom Terminátor prichádza z budúcnosti po vojne medzi ľuďmi a strojmi, aby sa pomstil a zabil vodcu povstania ľudí Johna Connora. 

Odboj však na jeho ochranu posiela do minulosti starší model Terminátora T-800. 

Toto dielo bolo s rozpočtom údajne až 100 miliónov dolárov najdrahším filmom tej doby. 

12. Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994)

Pulp Fiction: Historky z podsvetia film

Zdroj: www.csfd.cz

Krimi/Dráma

Hodnotenie podľa ČSFD: 91% IMDb: 8,9/10

Pulp Fiction: Historky z podsvetia je vnikajúcou čiernou komédiou z gangsterského prostredia. Ide o dielo legendárneho režiséra Quentina Tarantina, ktoré sa na filmovej scéne objavilo v roku 1994. 

Vo filme sa prelína viacero životných príbehov zločincov, ktoré na oko spolu nijako nesúvisia. Na konci filmu sa však medzi nimi objavujú súvislosti, ktoré vám pomôžu pochopiť túto vtipnú, miestami až bizarnú čiernu komédiu plnú nezabudnuteľných hlášok. 

Za zmienku rozhodne stojí aj výborné herecké obsadenie, ktoré sa v tomto skvoste zišlo. Vo filme Pulp Fiction si zahral John Travolta, Bruce Willis, Samuel L. Jackson či Uma Thurman. 

Túto kultovú záležitosť skrátka musíte vidieť. 

13. Krstný otec 2 (1974)

Krstný otec 2 film

Zdroj: www.csfd.cz

Dráma/Krimi 

Hodnotenie podľa ČSFD: 91% IMDb: 9/10

Film Krstný otec 2 je úspešným pokračovaním filmu Krstný otec, ktorý je podľa mnohých rovnako vydarený, ak nie dokonca i lepší ako pôvodný film.

Aj tento film zachytáva udalosti zo života mafiánskej rodiny Corleonovcov, konkrétne dvoch generácií. Kým v prvom filme hlava rodiny apelovala na lojalitu a súdržnosť, hlavný predstaviteľ pokračovania Michael je však už nútený spoliehať sa iba sám na seba a nedôverovať nikomu.

Aj keď spočiatku nechcel mať nič spoločné s biznisom svojho otca, ujíma sa kormidla a z kedysi idealistického muža sa stáva osamelý, zatrpknutý intrigán.

Hlavnú úlohu Michaela stvárnil geniálny Al Pacino. okrem neho si vo filme zahral i Robert De Niro či Robert Duvall. 

Zaujímavosťou je, že tento film je prvým celovečerným filmom vôbec, ktorý v názve na označenie pokračovania používa číslicu. 

14. Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa (2001)

Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňov

Zdroj: www.csfd.cz

Fantasy/Dobrodružný/Akčný

Hodnotenie podľa ČSFD: 91% I IMDb: 8,8/10

Fantazijný film Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa vznikol na základe knižnej predlohy J. R. R. Tolkiena.

Premiéru mal v decembri v roku 2001 a zožal obrovitánsky úspech, nielen medzi divákmi, ale i kritikmi. Dodnes býva považovaný za medzník vo filmovej tvorbe. 

Hlavný hrdina Frodo Bublík získava od svojho príbuzného dar - magický prsteň, ktorý je začiatkom jeho boja so silami zla. Na prsteň si totiž robí zálusk krutovládca Sauron, ktorý chce vďaka nemu získať neobmedzenú moc. 

Frodo sa vydáva na cestu, počas ktorej sa spojí s ďalšími bytosťami a vytvoria spolu Spoločenstvo prsteňa, aby spoločnými silami zničili magický prsteň. 

Pán prsteňov: Návrat kráľa film

Zdroj: www.csfd.cz

Fantasy/Dobrodružný/Akčný

Hodnotenie podľa ČSFD: 90% IMDb: 8,9/10 

Výber 15 najlepších filmov, ktoré sa oplatí aspoň raz vidieť, zakončujeme úspešným dielom z populárnej filmovej trilógie Pán prsteňov. 

Vo filme Pán prsteňov: Návrat kráľa sa členovia Spoločenstva prsteňa dostávajú na koniec svojej cesty. Tá vrcholí rozhodujúcou bitkou o to, kto prežije v Stredozemi. 

Všetci členovia výpravy sa snažia dostať do zeme Mordor, aby tam v ohni Hory zničili magický prsteň raz a navždy. 

Celá filmová trilógia Pán prsteňov je považovaná za jeden z najväčších filmových počinov. Jej natáčanie trvalo dokopy 8 rokov a zhĺtlo velikánsky rozpočet, ktorý sa údajne vyšplhal až na 281 miliónov amerických dolárov. 

Vďaka nevídanému úspechu sa však táto filmová trilógia zaradila k najviac ziskovým filmovým sériám. 

Ak nabudúce budete hľadať film, ktorý by ste si mohli pozrieť, vyskúšajte niektorý z týchto nezabudnuteľných kinematografických skvostov. Verte, že budú vo vás rezonovať ešte dlho po dopozeraní. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar