Modré svetlo ovplyvňuje spánok a ničí oči. Ako sa pred nim chrániť?

Ako sa chrániť pred modrým svetlom?

S modrým svetlom sa stretávame nepretržite, a to aj napriek tomu, že by sme si to nejak výrazne uvedomovali. Prichádza k nám z prirodzeného zdroja, akým je slnečné žiarenie, ale aj vo forme umelého, a to prostredníctvom technológií. 

Hoci je modré svetlo v jeho prirodzenej podobe veľmi užitočné a nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu, môže byť vo vysokej miere škodlivé, čo sa týka jeho umelej alternatívy. Množstvo hodín strávených prijímaním modrého svetla prostredníctvom technológií môže narušiť spánok, produkciu melatonínu, spôsobiť nespavosť, rezanie očí až bolesti hlavy.

Kde sa stretneme s modrým svetlom? 

Modré svetlo sa nachádza všade okolo nás. Slnko vyžaruje modré svetlo, ale aj žiarovky. V súčasnosti sa s ním ľudia stretávajú omnoho viac než kedykoľvek predtým, kvôli rozšírenému používaniu zariadení, ktoré sa spoliehajú na technológiu svetelných diód. Najmä staršie pc monitory, notebooky, žiarovky, televízory, mobilné telefóny a tablety, ktoré sú pre naše oči pascou. 

Ľudské oko sa chráni pred niektorými druhmi svetla, akým je napríklad škodlivé UV žiarenie. Modré svetlo má veľmi krátke vlny s vysokou energiou. Rohovka a šošovka chránia sietnicu citlivú na svetlo, ale nedokážu zadržať modré svetlo, ktoré k nám prúdi vo zvýšenej miere. Niektorí odborníci vyjadrujú obavy z vystavenia sa modrému svetlu z podsvietených digitálnych obrazoviek a zariadení. Je to z toho dôvodu, že ľudia trávia množstvo hodín ich používaním v tesnej blízkosti. (1)

modré svetlo

Modré svetlo vyžaruje aj zo smartfónov, s ktorými denne prichádzate do kontaktu.  

Čo je modré svetlo? 

Modré svetlo je časť viditeľného spektra farieb, ktorú možno zachytiť ľudským okom. Je známe ako vysokoenergetické HEV (viditeľné) svetlo, pričom vo všeobecnosti platí, že čím je vlnová dĺžka kratšia, tým je energia vyššia. Modré svetlo má krátku vlnovú dĺžku, pričom produkuje väčšie množstvo energie.

 Najväčším prirodzeným zdrojom modrého svetla je Slnko, pred ktorým by sme sa nemali chrániť. Naopak obavy by nám malo robiť umelé modré svetlo, ktoré prichádza z technológií. Obzvlášť znepokojivá je tesná blízkosť obrazoviek a dĺžka času, počas ktorého zariadenie používame. 

Výhody modrého svetla spočívajú v podpore bdelosti, posilňovaní pamäte a kognitívnych funkciách, regulácii cirkadiánny rytmov a zlepšenej nálade. Sú tu tiež isté riziká, ktoré možno pozorovať pri zvýšenom čase strávenom pred obrazovkami, čo sa prejavuje priamo úmerne fyzickými reakciami. Pocitom namáhaných očí, rozmazaného videnia až bolesti hlavy.

Ďalšími prejavmi môže byť sťažené zaostrenie pri zvýšenom prijímaní modrého svetla, pretože sa rozptyľuje ľahšie ako iné viditeľné svetlo. (2)

Ako ovplyňuje modré svetlo organizmus?

Hlavnou úlohou modrého svetla je pomáhať telu rozoznávať deň od noci. Priamo signalizuje telu kedy má začať produkovať spánkový hormón melatonín, ktorý sa uvoľňuje tesne pred spánkom. 

Modré svetlo nás v jeho prirodzenej forme obklopuje neustále, ale pokiaľ prijímame veľké dávky umelého modrého svetla, trpíme tým. Prichádza k narušeniu prirodzených cyklov a vznikajú problémy s modrým svetlom. Ako sa prejavujú? 

Problémy s modrým svetlom 

Ľudia si čoraz viac začínajú uvedomovať, že modré svetlo narúša spánok, ničí oči a znižuje kvalitu spánku, ktorú nevyriešia nočným režimom na smartfóne. Aby sa eliminoval zlý dopad modrého svetla, prispôsobili sa tomu okuliare, monitory aj šošovky. Ak ste dlhodobo a pravidelne vystavený modrému svetlu, možno ste zaznamenali, niektoré z nižšie spomenutých príznakov. 

  • syndróm suchého oka sa prejavuje svrbením, pálením a začervenaním očí,
  • tlak v očiach sa prejavuje rezavými pocitmi, bolesťou pri žmúrení a začervenaním očí,
  • rozmazané videnie a problém so zaostrením, ktoré pretrvávajú,
  • problémy so spánkom sú častým dôsledkom používania technológií najmä vo večerných hodinách, 
  • bolesti hlavy sa prejavujú v určitých prípadoch, ak ste dlhodobo vystavený modrému svetlu počas celého dňa za pc. (3)
Detail oka

Príliš veľké množstvo modrého svetla môže negatívne dráždiť oči a spôsobovať bolesti.  

Modré svetlo negatívne ovplyvňuje spánok 

V súvislosti s modrým svetlom je dôležité pozorovať cyklus spánku a bdenia. Svetelné senzory v očiach aj na pokožke reagujú na intenzitu modrých slnečných vĺn jasného denného svetla a červených tónov, ktoré signalizujú koniec dňa. Keď slnko začne zapadať, senzory v očiach zaznamenajú túto zmenu, a tým sa v tele začne uvoľňovať hormón melatonín. Ak sa vo večerných hodinách vystavíte modrému svetlu, telo neuvoľní toľko melatonínu, ako za normálnych okolností a spánkový cyklus je oneskorený. Dokonca môže prísť ak jeho celkovému narušeniu. 

Tip od experta

Spektrálne zloženie slnečného žiarenia sa počas dňa mení. Vyžaruje celé spektrum od modrej po červenú, ale následne k večeru klesá zložka zeleného a modrého svetla. Vďaka tomu naše telo dostáva signál, aby začalo tvoriť hormón melatonín, a aby nás pripravilo na spánok. Modro azúrové spektrum nás naopak ráno nabudí, je dôležité pre udržanie cirkadiánneho rytmu. Ak by sme ho blokovali od rána, vyrobíme si problém.


MUDr. Adriána Pavuková, očná lekárka

Ako sa chrániť pred modrým svetlom? 

Nie je možné vyhnúť sa škodlivému modrému svetlu úplne, ale môžete eliminovať digitálnu námahu zraku. Existuje niekoľko preventívnych opatrení, ktoré vám pomôžu predísť problémom, ktoré sme popisovali vyššie. (4)

Stratégia 20/20/20

Jednoduchý spôsob, ktorý môžete skúsiť ihneď bez akejkoľvek investície, je použiť pravidlo 20/20/20. Pri práci s digitálnymi zariadeniami si dajte prestávku približne každých 20 minút. Zamerajte sa na objekt, ktorý je vzdialený približne 6 metrov (20 stôp), pričom študujte tento objekty aspoň 20 sekúnd. Vzdialením od displeja si oči oddýchnu a bude pre vás príjemnejšie vrátiť sa späť k pozeraniu zblízka.

Udržujte oči vlhké 

Dobrou prevenciou sú aj očné kvapky, umelé slzy či zvlhčovače miestnosti, ktoré zabraňujú tomu, aby boli oči príliš suché a podráždené. Ak dlhé hodiny používate zariadenia vyžarujúce modré svetlo, môžete ich použiť ako účinnú prevenciu. 

Použite okuliare s ochranou pred modrým svetlom

Ideálny spôsob ako chrániť oči pred modrým svetlom, je použiť okuliare, ktoré majú prispôsobené šošovky na blokovanie modrého svetla. Používajú ich ľudia, ktorí dlhé hodiny pracujú na počítači, alebo inak využívajú digitálne technológie, či už pre hru, alebo zábavu.

Okuliare znižujú oslnenie a absorbujú žiarenie, a tiež pomáhajú pri syndróme suchého oka. Ochranná vrstva pred modrým svetlom má svoje špecifiká a okuliare sú potiahnuté ochranným filtrom, ktorý má aj jemné sfarbenie. Sú bez dioptrií, pričom ponúkajú štýlovú ochranu počas celého dňa v kancelárii. 

UNISEX okuliare na počítač

Dámske okuliare na počítač

Pánske okuliare na počítač

Upravte modré svetlo na obrazovke

Ak chcete znížiť riziko únavy očí a nespavosti, skúste nastaviť obrazovku na svojich digitálnych zariadeniach na nočný režim. Môžete si tiež zakúpiť špeciálnu fóliu, ktorá minimalizuje prenikanie modrého svetla aspoň do istej miery.

Na trhu sa objavujú aj špeciálne upravené monitory počítačov, ktoré bránia prenikaniu modrého svetla a znižujú namáhanie očí. Ide o Low Blue Light technológia, ktorá redukuje škodlivé modré svetelné spektrum vyžarujúce z monitoru.

Tip od experta

Môžete použiť aplikácie na blokovanie modrého svetla, ktoré ale nedokážu blokovať celé spektrum, len ich tlmia. Väčšina okuliarov s čírou šošovkou a popisom - blokovanie modrého svetla, je schopná blokovať spektrum okolo 410 nm, preto sú vhodné do kancelárie, kde pracujete s počítačom.

MUDr. Adriána Pavuková, očná lekárka

Na záver

Digitálny životný štýl prináša mnohé riziká, ktoré treba účinne minimalizovať, ak je tá možnosť dostupná. Samozrejme, najlepšie by bolo stráviť čo najmenej hodín pred obrazovkou počítača alebo smartfónu, čo nie je vždy možné.

Pokúste sa robiť si prestávky, ak vám to práca či iná aktivita dovoľuje. Modré svetlo môže zasahovať aj do cyklov vášho spánku, preto bude správne, ak prestanete používať zariadenia minimálne 90 minút pred spaním.


O autorovi

Dominika Ježová
 

Dominika je copywriterkou a začínajúcou blogerkou, ktorú inšpirujú témy týkajúce sa sebarozvoja. Bezodná milovníčka kávy, ktorá nepohrdne espressom ani cappuccinom. Nepoučiteľná zberateľka zápisníkov, ktorá bezprostredne vyhľadáva prostredia kaviarní. Absolventka masmediálnej komunikácie v Trnave. Okrem kávy zbožňuje cvičenie jogy, dlhé prechádzky prírodou, knihy a pohľad na lesy.

Pridajte komentár ku článku

avatar