Túžite po láske? 8 tipov, ako sa zoznámiť

ako sa zoznámiť


Nie je prekvapujúce, že v súčasnej dobe je randenie odlišné ako v minulosti. Máme väčšie možnosti náhodne sa k potenciálnemu partnerovi či partnerke preskrolovať na online zoznamkách, ale tým sa vytráca aj osobný kontakt. Na druhej strane nás zasiahla aj vlna izolácie, kedy bolo nadväzovanie vzťahov náročnejšie, a takmer jediným riešením boli zoznamky. Nehovoriac o tom, že mnohí majú introvertnejšiu povahu a nadväzovanie kontaktov ich stojí veľa energie.

Ľudia sa upínajú na online zoznamovanie, keďže to je jednoduchý a rýchly spôsob, ako spoznať niekoho nového. Existujú však aj iné možnosti. Aké máte možnosti, ak sa túžite zoznámiť s niekým novým jednoducho a nenásilne?


Prihláste sa na kurz, ktorý ste už dlhšie chceli skúsiť

Náhodné oslovenie počas dňa takmer vyšlo z módy. Ak sa aj vy pri tom cítite nekomfortne, môžete skúsiť jednoducho prekonať svoje obavy, pretože o nič závažné v podstate nejde (aj keď zostanete odmietnutý) alebo skúsiť niečo jednoduchšie.

Prihláste sa na kurz varenia či cudzieho jazyka, kde je celkom vysoká šanca, že spoznáte niekoho nového a zaujímavého, kto sa vám zapáči a bude mať rovnaké záujmy ako vy. 

Oslovovanie môže byť taktiež veľmi prirodzené, preto môžete začať s konverzáciou, ktorá bude súvisieť s aktivitou, ktorej sa obaja venujete. Nepôjde o veľký diskomfort a stretávať sa budete pravidelne, preto je vyššia šanca, že sa postupne s danou osobou zoznámite. Ak ešte študujete, skúste sa zapojiť do nového krúžku alebo školského média, kde je vysoká šanca na zoznámenie. (1)

Tip od párovej terapeutky

„Ak cítite, že ste pri zoznamovaní neúspešný, nevzdávajte sa. Všetko je skúsenosť, preto je lepšie sa o ľudí zaujímať, ako ich len tak testovať. Oslovujte také osoby, pri ktorých cítite, že ste rovnaká krvná skupina, kde cítite mierne iskrenie, veľké sympatie. Skúmajte, či aj tá druhá osoba javí záujem. Zoznamovanie je ako tanec, jeden možno vedie, ale pridať sa musí aj druhý. Ak niekto nejaví záujem, neberte si to osobne. 

PhDr. Radoslava Olajos

Hovorte „áno" každej príležitosti

Hovorte áno, na každú príležitosť, najmä ak ste nezadaný. Je veľmi ľahké odmietnuť spoločenskú akciu, ak máte nedostatok energie, cítite sa unavene alebo len nemáte náladu niekam odísť z pohodlia domova. Ak ste po práci unavený, snažte sa to prekonať.

Nehľadajte výhovorky, jednoducho choďte. Pokiaľ budete s otvorenou mysľou chodiť na nové mestá a skúšať nové veci, je pravdepodobné, že stretnete nových ľudí, aj keď by ste nechceli. Zo začiatku vám to môže byť nepríjemné. Čím častejšie to však budete robiť, bude to oveľa jednoduchšie. Zoznamujte sa s priateľmi vašich známych, kolegami, ich známymi a podobne. (2)

ako sa zoznámiť

Pri rôznych nečakaných stretnutiach a pozvaniach, môžete stretnúť zaujímavých ľudí, ktorí obohatia váš život. 

Skúste novú záľubu

Možno ste už dávno chceli začať s komunitným divadlom, spisovateľským klubom, pravidelným chodením do fitka alebo hraním golfu. Tieto miesta sú perfektné na zoznamovanie sa s novými ľuďmi. Podobné komunity zväčša spúšťajú kurz pre začiatočníkov, kde sa môžete zapojiť. Postupne sa striasiete počiatočných obáv a začleníte sa do kolektívu.

Ak sú vaše koníčky osamelé, určite aj pre ne existuje priestor, kde sa môžete realizovať. Pokiaľ radi šijete alebo háčkujete, vyskúšajte klub šikovných rúk. Ak milujete knihy, môžete sa zapojiť do knižného klubu. 

Neviete, kde nájsť ľudí, ktorí sa venujú rovnakej záľube ako vy? Pozrite si facebookové skupiny, kde by ste mohli podobné informácie nájsť alebo prejdite Google. 

Tip od párovej terapeutky

Medzi ideálne miesto na zoznámenie s novými ľuďmi či partnerom, patrí práca, voľnočasové aktivity, zoznámenie prostredníctvom kamarátov či známych - aspoň toto donedávna uvádzali páry pri otázke, kde sa zoznámili. Posledné roky nám pri zoznamovaní pomáha internet a rôzne zoznamky, z času na čas vyjde vzťah, ktorý začal v bare alebo na dovolenke.


PhDr. Radoslava Olajos

Online zoznamky 

Jednoduchý spôsob, ako sa zoznámiť s potenciálnym partnerom je prostredníctvom online zoznamiek. V súčasnosti ide o veľmi atraktívne riešenie. Podľa výskumu sa až 60 % Slovákov medzi vekovou hranicou 15 - 34 rokov pokúšalo nadviazať vzťah cez internet. Ak vám je osoba sympatická a máte v nej plnú dôveru, môžete si dohodnúť stretnutie. Ideálne je mať prvé stretnutie na verejnom mieste, aby ste sa striasli náhodných obáv. (3)

NÁŠ TIP: Niektoré zoznamky sú smerované na partnerské či sexuálne vzťahy, ale aj kamarátstva. Populárny je práve Tinder, Badoo, ale zaujímavou voľbou je aj Partner na úrovni či Elite Date

Aplikácií na zoznamovanie je niekoľko, prečítajte si o nich viac

Ďalší alternatívou, ako sa zoznámiť online, je navštíviť diskusné fóra či sociálne média, kde ľudia z vášho okolia pripravujú susedské či komunitné akcie. Možno to na prvé počutie znie staromódne. Na druhej strane je skvelé objaviť vo svojom okolí ľudí, ktorí majú rovnaké záľuby ako vy. Doteraz ste ich možno len obchádzali v miestnom obchode. Pred niekoľkými rokmi to mohla byť nezvyčajná vec, ale v dnešnej dobe je to úplne normálne. Necíťte sa divne pri hľadaní priateľov a partnerov online.

Skupinové cvičenia 

Ak ste atletický typ a radi trénujete, ale doteraz ste vyhľadávali len individuálne športy, skúste sa pridať k skupinovým cvičeniam alebo začať navštevovať miestne fitko.

Existuje veľa športových krúžkov, kde sa môžete zapojiť a postupom času stretnete nových ľudí, a tiež potenciálneho partnera.

Ak radi beháte, čo tak skúsiť trénovať v tíme? Pokiaľ cvičíte jogu, skúste vyhľadať jogové štúdium, kde sa to hemží množstvo ľudí. Možno toho pravého či pravú, stretnete pri tréningu alebo ceste z hodiny.

ako sa zoznámiť

Cvičenie je skvelý spôsob ako sa nielen zoznámiť, ale aj plnohodnotne tráviť čas s partnerom. 

Nevynechajte pracovné stretnutia či pobyty 

Čím väčší kruh priateľov a známych si vytvoríte, tým je vyššia pravdepodobnosť, že sa zoznámite s niekým zaujímavým. Snažte nevynechať žiadne spoločenské stretnutia, kde môžete stretnúť nových ľudí. Či už je to firemný večierok, oslava, bežecký kemp alebo joga pobyt. Ak vás kolegovia či známi niekam pozvú, podľa možnosti neodmietnite. V novom okruhu známych zvyšujete svoju šancu stretnúť novú lásku.  (4)

Cestujte verejnou dopravou 

Možno vám príde tento bod úsmevný, ale dajte mu šancu. Určite ste sa už pristihli pri tom, ako ste zasnene pozorovali niekoho v električke či cestou autobusom, keď ste cestovali do práce či domov. Z daného človeka sršala istá energia, ktorá vás priťahovala, takže ste náhodne hádzali očkom na krásneho cudzinca či cudzinku. Vrátili ste sa na druhý deň a podvedome ho opäť hľadali očami, ale už tam nik nebol. Možno ste sa chystali odvážiť k úsmevu alebo prehovoriť, ale už bolo neskoro. Mohla to byť láska, priateľstvo, ale vy ste jednoducho nespravili prvý krok, pritom stačilo tak málo. 

Ak nabudúce uvidíte atraktívneho človeka cestou v hromadnej doprave, skúste sa mu prihovoriť. Všímajte si, či má daný človek záujem o konverzáciu s vami. Otvorená reč tela o tom veľa napovedá. Pokiaľ drží v rukách knihu, môžete sa spýtať na ňu. Alebo mu pri odchode podajte svoje číslo. Iste, je to veľmi odvážne, ale zároveň aj vzrušujúce.

ako sa zoznámiť

Zoznámte sa so svojimi susedmi 

Nové kontakty sa ľahšie nadväzujú s aktívnym prístupom k svojmu najbližšiemu okoliu. Skúste namiesto kradmého pozdravenia susedov prehodiť s nimi pár slov a začnite konverzáciu. Je skvelé, ak sa spriatelíte s ľuďmi, ktorých máte okolo seba.

Konverzáciu môžete začať tým, že sa spýtate na situáciu, ktorá sa aktuálne odohrala vo vašom okolí alebo v bytovom dome, v ktorom žijete. Po čase sa môžete spriateliť a určite bude na mieste aj pozvanie na kávu. (5)

Tip od párovej terapeutky

Je správne znížiť svoje očakávania pri hľadaní partnera/partnerky? Záleží, aké máte očakávania. Radšej si počkať na takého partnera/partnerku, s ktorým vám bude dobre a budete cítiť chémiu, a zrazu to všetko pôjde ľahko, akoby samo, ako sa urputne usilovať o vzťah pre vzťah. Niekedy sú obdobia v živote, kedy máte len kamarátske vzťahy, kedy sa učíte byť sami, zorientovať sa v tom, čo je pre vás dôležité.

PhDr. Radoslava Olajos

Rada na záver

Malými komplimentmi môžete pri zoznamovaní s novými ľuďmi zvýšiť šance na úspech. Vyberte si jednu vec, ktorú im pochválite. Môžete si vybrať napríklad oblečenie alebo netradičný šperk, čokoľvek, čo vás zaujalo. Keď lepšie spoznáte ľudí, komplimenty môžu byť zmysluplnejšie, ale na začiatok postačí aj malá pochvala. 


O autorovi

Dominika Ježová
 

Dominika je copywriterkou a začínajúcou blogerkou, ktorú inšpirujú témy týkajúce sa sebarozvoja. Bezodná milovníčka kávy, ktorá nepohrdne espressom ani cappuccinom. Nepoučiteľná zberateľka zápisníkov, ktorá bezprostredne vyhľadáva prostredia kaviarní. Absolventka masmediálnej komunikácie v Trnave. Okrem kávy zbožňuje cvičenie jogy, dlhé prechádzky prírodou, knihy a pohľad na lesy.

Pridajte komentár ku článku

avatar