Pneumatiky.sk: Jazdite na cestách bezpečne

pneumatiky.sk

Dnes už takmer každá rodina vlastní minimálne jedno motorové vozidlo. Presúvame sa do práce, do škôl, do obchodov, na výlety. Neoddeliteľnou súčasťou každého automobilu sú pneumatiky, na ktorých kvalitu by sme mali dbať najmä z pohľadu bezpečnosti. 

Na trhu sa nachádza množstvo typov a značiek a pre bežného človeka môže byť výber správnych pneumatík hotovou alchýmiou. Každým rokom pribúdajú nové a vylepšené modely, tak ako si vybrať najvhodnejšie ''gumy'' a nestratiť sa v širokej ponuke? Táto otázka sa vynára každému vodičovi najmä pred letnou a zimnou sezónou.  

Ako si vybrať vhodné pneumatiky? 

Po období zasnežených vozoviek, 'kašovitého snehu'' a zamrznutých ciest sa vodiči tešia na jarnú sezónu, ktorá je z pohľadu jazdenia určite menej náročná.

Mali by ste si však uvedomiť, že pneumatiky musia spĺňať určité kritériá a držať svoj tvar bez ohľadu na počasie. Nesústreďte sa iba na výber zimných, bezpečnosť je na prvom mieste po celý rok

Aj keď je vozovka suchá, kvalitné letné pneumatiky musia byť stabilné a vhodne zvolené na základe vášho automobilu. Na čo by ste mali pri výbere dbať?

  • Na druh schválených pneumatík v závislosti od typu vášho vozidla, tento údaj nájdete uvedený v technickom preukaze. Pred kúpou si skontrolujte rozmery kolies a pneumatík, ktoré môžete na svoj automobil použiť.
  • Na typ a hĺbku dezénu. Na trhu existujú tri druhy: symetrický, asymetrický a smerový. Každý z nich má iné výhody, je dobré si ich preštudovať.
  • Na tlak pneumatík.
  • Na index rýchlosti a zaťaženia. Je veľmi dôležité použiť schválené rozmery pneumatík spolu s rýchlostným a záťažovým indexom, aby ste naplno využili potenciál automobilu. 

Ak práve zvažujete kúpu nových pneumatík, široký výber sezónnych aj celoročných pneumatík, elektrónov, plechových diskov a príslušenstva spolu s odborným poradenstvom a kvalitným pneuservisom pod jednou strechou nájdete v internetovom obchode pneumatiky.sk.

letná pneumatika

Nepodceňujte letné pneumatiky, ich kvalita a správny výber je rovnako dôležitý ako pri zimných

Kvalita vs. cena

Každý správny pneuservis a odborník vám určite odporučí staviť na kvalitu pred cenou. A my nemôžeme nič iné, ako súhlasiť. Vhodne zvolené pneumatiky by mali byť alfou a omegou vášhou vozidla a na bezpečnosti sa neoplatí šetriť.

Ale prečo by ste mali minúť ''majland'', keď si môžete vybrať z kvalitných lacných pneumatík? Už dávno neplatí, že iba drahé rovná sa dobré. Aj tie najlacnejšie pneumatiky dnes zoženiete bez najmenších problémov vo vysokej kvalite a je na ne 100% spoľah. Na Slovensku a v Českej republike sú mimoriadne obľúbené napríklad pneumatiky značky Barum a Matador. Ich výrobky sú otestované tisíckami vodičov

Avšak pozor, nech zvolíte akúkoľvek cenovú kategóriu, nepoužívajte pneumatiky staršie ako 6 rokov, pretože aj ten najkvalitnejší materiál starne a opotrebováva sa. Dávajte si pozor aj na hĺbku dezénu a pravidelne navštevujte pneuservis, aby geometria vozidla nemala vplyv na ovládanie automobilu a aby ste neohrozili bezpečnosť cestnej premávky.

Nepodceňujte testy pneumatík

Pneumatiky by ste si mali vyberať podľa ich vlastností. Pred kúpou zvážte, v akom prostredí a počasí najčastejšie jazdíte, ktorý paramater je pre vás najdôležitejší  - či je to hlučnosť, spotreba paliva, miera opotrebenia. Ak bývate v meste, vyberte si pneumatiky, ktoré si poradia s mokrou vozovkou. Ak často jazdíte do hôr, zamerajte sa na záberové vlastnosti na snehu a ľade. 

Pri rozhodovaní o kúpe pneumatík vám môžu pomôcť testy pneumatík. Najznámejšie testy každoročne uskutočňuje nemecký nezávislý autoklub ADAC, ktorého výsledky sa všeobecne považujú za najdôveryhodnejšie.

Viete, čo všetko a ako sa testuje? Ovládateľnosť na mokrom povrchu, krúženie na zavlažovanej dráhe, aquaplaning, komfort, hlučnosť pri jazde vo vnútri aj zvonku vozidla, spotreba paliva, opotrebenie, brzdenie, nájazd a mnoho iného. 

Testy pneumatík

Testy pneumatík vám pomôžu pri výbere tých správnych na vaše vozidlo

Vyberte si najlepší pneuservis

Posledným avšak nemenej dôležitým kritériom pri kúpe pneumatík by mal byť výber odborného a špecializovaného pneuservisu, ktorý zabezpečí ich diagnostiku, prípadne opravu. Pneumatiky majú vplyv na kvalitu a bezpečnosť jazdy a je nutné ich pravidelne kontrolovať. Vyberte si servis, v ktorom vám ochotne poradia a pomôžu nielen s ich prezúvaním a uskladnením. 

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar