Umývačka riadu: ako na výber, čistenie či opravy

umývačka riadu detail

Už vás nebaví tráviť štvrtinu dňa umývaním riadu? Umývačka riadu váš problém hravo vyrieši.

Kúpte si ju a po veľkej rodinnej oslave už nebude váš najväčší problém to, ako sa zbaviť množstva špinavého riadu.

Ak ste sa rozhodli pre nového kuchynského pomocníka, skôr než pôjdete nakupovať, musíte si premyslieť niektoré základné otázky, ako si vybrať vhodnú umývačku riadu.

Pripravili sme praktický článok, ako postupovať pri výbere a čo treba dodržiavať, aby nám tento spotrebič slúžil dlho a spoľahlivo.

Voľne stojaca alebo vstavaná?

Prvou otázkou, ktorú potrebujete vyriešiť, je jej umiestnenie.

Pokiaľ máte v kuchyni dostatočne veľa priestoru, pokojne si môžete dovoliť voľne stojacu umývačku riadu. Je však dôležité, aby ste spotrebič doladili ku zvyšnej časti kuchyne. Nechcete predsa, aby na prvý pohľad pôsobil ako zbytočne rušivý element.

V prípade, že by sa vám ťažko dolaďovala farba ku kuchynskej doske, môžete si vybrať z modelov, ktoré majú odnímateľnú hornú dosku. Tú potom nahradíte kusom kuchynskej dosky a máte po probléme.

Nezabudnite však umiestniť zariadenie tak, aby bolo v blízkosti rozvodu vody a odpadu. Pre zapojenie je tiež potrebné včas premýšľať aj o prívode elektrickej energie. 

Tieto typy sú obľúbené z toho dôvodu, že sa dajú krásne skryť za kuchynské dvierka a nenarúšajú tak vonkajšiu harmóniu kuchyne.

Pri vstavaných modeloch si môžete vybrať medzi plne integrovanými s vnútorným ovládaním alebo modelmi s ovládaním na prednom paneli. Vnútorné ovládanie je nevýhodné vtedy, ak potrebujete zistiť ako dlho sa bude riad ešte umývať. Pokiaľ ju totiž počas chodu otvoríte, vypustíte na seba množstvo horúcej pary.

Predný panel môže zasa pôsobiť trocha rušivo, pokiaľ máte displeje ostatných kuchynských zariadení skryté.

Kombík radí

Kombík radí

Kuchynskú linku si rozvrhnite tak, aby ste mali umývačku umiestnenú v blízkosti rozvodu vody a tak isto aby bolo ľahko dosiahnuteľné pripojenie na odpad.

Vnútorný objem

Pri výbere, je dôležité si dobre premyslieť, aké rozmery si môžete vo svojej kuchyni dovoliť a taktiež si dobre premyslieť, aký objem riadu budete potrebovať umývať.

Je celkom zbytočné kupovať veľkú umývačku, pokiaľ žije človek sám alebo sa doma varí iba výnimočne.

Avšak, kúpiť si malý model a variť pritom denne pre 5 osôb nie je tiež celkom ideálne a už vôbec nejde o  ekonomické riešenie.

Predtým, než si vyberiete ten správny model, zamyslite sa:

  • aké rozmery potrebujete
  • pre aký počet ľudí a v akých intervaloch jedlo pripravujete
  • akým množstvom riadu (počet súprav) vaša domácnosť disponuje
muž pri umývačke riadu

Výrobcovia vám dávajú na výber niekoľko možností, čo sa týka počtu súprav, sú to umývačky na 4 súpravy riadu, na 9 súprav riadu alebo 12 súprav riadu a dokonca i viac.

Pritom v bežnej praxi jedna jedálna súprava zahŕňa hlboký, plytký a dezertný tanier, šálku, podšálku a príbor.

NÁŠ TIP: Nekupujte si umývačku riadu, ktorá dokáže naraz umyť 12 súprav riadov, keď máte v domácnosti iba 4 sady a viac ani nepotrebujete.

Ak máte teda domácnosť, kde sa stravujú 2 osoby, pokojne si zadovážte typ so šírkou 45 cm. Ale pokiaľ máte osôb 3 a viac, radšej si kúpte typ so šírkou 60 cm, aby ste ju nemuseli zapínať viackrát za sebou.

Nepodceňujte prípravky určené do umývačky

Na to, aby vám spotrebič dobre a dlho slúžil je nutné používať vhodné prostriedky. Dôležité je nezabúdať pravidelne dopĺňať soľ a tiež leštidlo. Pri používaní soli a leštidla budete mať nielen dokonale čistý riad, ale budete tým zároveň chrániť samotný spotrebič pred poškodením.

Soľ do umývačky riadu

Soľ má nielen funkciu čistiacu, ale zároveň upravuje tvrdosť vody. Tým, že sa voda upraví, odstráni sa tak možnosť upchatia vodným kameňom.

Ak máte tvrdú vodu, nezabudnite pri používaní tabliet pravidelne dopĺňať soľ, inak sa vám môže stať, že bude čoskoro potrebné volať opravára.

Leštidlo

Pri používaní multifunkčných tabliet sa často vynecháva používanie leštidla, pretože samotné tablety už obsahujú leštiacu zmes. Avšak, v zmysle hesla „lesku nie je nikdy dosť“ je lepšie leštidlo pridávať aj ku tabletám, ak chcete mať riad, a najmä sklené poháre, bez škvŕn.

Leštidlo naviac pomáha k lepšiemu a rýchlejšiemu schnutiu riadu.

Tablety

Tablety predstavujú takzvanú funkciu 3v1, a teda okrem čistiaceho prípravku v sebe skrývajú i leštidlo a soľ. Veľkou výhodou tabliet je ich jednoduché použitie. Tabletu jednoducho vložíte do zásobníka na to určeného a spustíte program, pomocou ktorého sa chystáte umývať.

Malou nevýhodou používania tabliet je skutočnosť, že obsahujú malé množstvo zmäkčovača vody, a preto pokiaľ máte skutočne tvrdú vodu v domácnosti, mali by ste k nim predsa pridať i soľ.

Pokiaľ umývate väčšie množstvo sklených pohárov a iných nádob, určite ku tablete pridajte i leštidlo, aby ste riad nemuseli potom ručne dolešťovať.

tablety do umývačky

Tablety do umývačky s funkciou 3v1.

Prášky

Prášky predstavujú najekonomickejšiu variantu prípravkov, pretože môžete ich dávkovanie prispôsobiť vašej potrebe.

Navyše sú i veľmi ekologické, pretože sú šetrné ku životnému prostrediu. V prípade použitia prášku, musíte však dodržiavať presný návod a pri každom umývaní riadu pridať soľ a leštidlo.

Gély

Prednosťou gélov je nielen ich ľahké dávkovanie, ale zároveň aj ich vysoká spoľahlivosť pri odstraňovaní mastných nečistôt. Obsahujú aktívne odmasťovače, ktoré sa dokážu zbaviť takmer každej nečistoty.

Sú veľmi dobre použiteľné i pri kratších cykloch, avšak ako je to i v prípade práškov, nesmiete ani pri géloch zabudnúť doplniť soľ a leštidlo.

nakladanie do umývačky riadu

A čo čistenie umývačky?

Každá umývačka riadu potrebuje ku svojej dlhodobej životnosti trocha pomôcť. Podobne ako iné domáce spotrebiče, je potrebné aj tento spotrebič pravidelne čistiť. 

Optimálne je vykonávať čistenie minimálne raz do mesiaca a v prípade potreby i častejšie.

Pokiaľ si však nie istí, kedy ste ju naposledy čistili, celkové znečistenie zistíte podľa týchto dvoch znakov:

  1. Pokiaľ sa z vašej umývačky začne šíriť nepríjemný zápach, je už najvyšší čas ju očistiť.
  2. Špina sa vám začala usádzať na riadoch. To, že ide o celkové znečistenie zistíte jednoducho, pretože vaše riady budú i po umytí mať na sebe mastné škvrny a na pohároch uvidíte biely povlak.

Ako sa umývačka znečistí?

Dôvod znečistenia je prostý. Pokiaľ každý riad pred vložením do umývačky neumývate, čo by bolo dosť zvláštne, tak na ňom zostanú malé kúsky jedla alebo mastnota. Tie sa usadia vo filtri a už je to tu! Po ukončení cyklu sa namiesto krásnej vône čistého riadu nesie neznesiteľný zápach.


Ako umývačku správne čistiť?

Okrem octu a citrónovej šťavy, ktoré vám môžu poškodiť niektoré časti umývacieho mechanizmu, je najjednoduchším spôsobom na odstraňovanie nečistôt zakúpiť si niektorý z výrobkov na to určený a používať ho minimálne 1x do mesiaca.

Tým sa odstránia nielen zvyšky jedla a mastnoty z filtra, ale zároveň vám prípravok odstráni i vodný kameň, ktorý by mohol umývačku časom upchať.

Kombík radí


4 rady pre lepší výkon a dlhšiu životnosť umývačky riadu

Kombík radí


1. Zvyšky jedál z tanierov a nádob vždy pred vložením do umývačky riadu odstráňte.

2. Zaschnuté a pripálené hrnce a panvice najskôr nechajte odmočiť.

3. Sitká a filtre pravidelne čistite.

4. Nespoliehajte sa na babské rady s octom či kyselinou citrónovou.
Používajte špeciálne prípravky na odstraňovanie vodného kameňa a mastnej špiny.

Oprava umývačiek riadu

Ak máte v domácnosti umývačku riadu Siemens, rovnako ako pri spoločnosti Bosch, i tu je vhodné sa obrátiť na zákaznícky servis spoločnosti. Služba firmy Siemens je dokonca vylepšená o to, že si opravu môžete objednať priamo cez ich stránku online.

V prípade značky Beko je potrebné zavolať na telefónne číslo, ktoré nájdete na stránke alebo môžete vyplniť kontaktný formulár servisného oddelenia, kde presne uvediete všetky údaje o poruche a mieste vášho bydliska.

servis umývačky


NÁŠ TIP: Pokazila sa vám umývačka, ale vy si myslíte, že by ste opravu zvládli aj sami? Prečítajte si, aké malé opravy dokážete aj bez pomoci profesionálneho údržbára.

Video: Ako si vybrať umývačku riadu

NÁŠ TIP: Plánujete nákup umývačky riadu a neviete, ktorá je pre vás tá pravá? V tom prípade vám odporúčame naše hodnotenie najlepších umývačiek na trhu. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora