Praktické tipy, ako jednoducho vyčistiť koberec

Ako vyčistiť koberec

Koberce sa aj v súčasnosti tešia veľkej obľube. A niet sa čomu čudovať! Poskytujú jedinečný vzhľad a komfort domácnosti. Koberce dodajú interiéru dotyk dizajnu, pohodlia a tepla.

Je však pravda, že sú náročnejšie na údržbu ako laminátová, či iná tvrdá podlaha. Staroslivosť o ne ani neodporúčame zanedbávať, nakoľko dokážu byť priam inkubátorom pre rôzne roztoče, baktérie a magnetom pre prach, špinu, vlasy a zvieracie chlpy.

Nedajte sa tým však odradiť! Máme totiž pre vás zopár tipov, ako koberec jednoducho a bez väčšej námahy udržíte čistý a krásny ako zo škatuľky.

Nepodceňujte pravidelnosť 

Veľmi dôležitá je pravidelnosť údržby koberca. V tomto prípade hovoríme najmä o pravidelnom vysávaní. Do kobercov sa špina veľmi jednoducho zachytí a zašliape, no o to náročnejšie je tú špinu odtiaľ dostať von.

Pravidelným vysávaním, najmenej raz do týždňa, zabránite nadmernému znečisteniu koberca a zažratiu sa špiny doň.

Vysávanie koberca

Nepodceňujte pravidelné vysávanie kobercov, mali by ste ho absolvovať aspoň raz do týždňa.

Ako často je vhodné koberec vysávať závisí aj od typu koberca, ktorý doma máte, od materiálu, z ktorého je vyrobený, ako aj od inštrukcií pre čistenie uvedených na štítku od výrobcu.

Pomerne náročné na údržbu sú koberce s dlhým vlasom, tzv. shaggy koberce, ktoré sa odporúča vysávať aj niekoľkokrát do týždňa.

Pravidlnosť údržby koberca závisí aj od počtu osôb, či zvierat v domácnosti. Čím viac rodinných prílušníkov domácnosť má o to častejšie je potrebné koberec povysávať a najmä ak má rodina aj zvieracích členov, ktorí púšťajú chlpy.

Možnosti čistenia koberca

1. Vysávanie

Vysávanie patrí medzi najzákladnejšie a nevyhnutné spôsoby pravidelného čistenia kobercov. O potrebe pravidlného vysávania sme si už niečo povedali. Vysávate však správne?

Znie to možno smiešne, ale nie je úplne jedno ako sa koberec vysáva. Aby ste domácnosť a koberec povysávali čo najefektívnejšie, skúste postupovať nasledovne:

 • Pred vysávaním najprv utrite prach z parapiet, nábytkov a žalúzií – pri utieraní prachu vám totiž zvyšky prachu a drobné smietky popadajú na zem a istú časť prachu aj rozvírite. Následným vysávaním tieto zvyšky dokážete efektívne odstrániť.
 • Vysávajte všetkými smermi – koberec povýsávajte aj zľava doprava aj spredu dozadu. Dostanete sa tak hlbšie medzi vlákna koberca a vyčistíte ho precíznejšie.
Pravidelné vysávanie koberca

Nie je vysávanie ako vysávanie! Najprv poutierajte prach z nábytku a potom poriadne všetkými smermi efektívne povysávajte.

Náš tip: Viete ktorý vysávač je najlepší? Pozrite si náš veľký test najlepších vysávačov a vyberte si svojho favorita.

2. Suché čistenie kobercov

Okrem vysávania je občas vhodné koberec vyčistiť na sucho aj prostredníctvom čistiacich prostriedkov určených na súché čistenie kobercov. Ide o práškové prostriedky, resp. suchú penu, ktorá sa aplikuje na koberec po vysávaní a nechá sa istý čas pôsobiť.

Tieto prostriedky možno zakúpiť v drogériách alebo špecializovaných predajniach. Sú dostatočne šetrné a nemúsíte sa báť poškodenia hoci aj koberca z prírodných materiálov, či podlahy pod kobercom.

Na sucho možno čistiť vlnu, hodváb, či perzské koberce.

Ako postupovať:

 • Koberec najprv povysávajte. Odstránite tak bežné nečistoty.
 • Potom na celú plochu koberca naneste suchý prášok alebo penu (postupujte podľa návodu).
 • V prípade kobercov s dlhším vlasom prípravok zapracujte do koberca kefou.
 • Prípravok nechajte pôsobiť.
 • Následne zvyšky prášku s naviazanými nečistotami dôkladne povysávajte.
Suché čistenie koberca

Ak máte doma koberec s dlhším vlasom suchú penu zapracujte do koberca kefou.

3. Mokré čistenie kobercov

Pri nadmerne znečistených kobercoch musíte siahnuť po metóde mokrého čistenia kobercov, ktorá je na prevedenie o niečo časovo náročnejšia ako metóda suchého čistenia a nie je vhodná pre všetky typy kobercov.

Mokré čistenie určite neodporúčame pokiaľ máte vlnené alebo hodvábne koberce, nakoľko voda by mohla zničiť pevnosť vlákien. Táto metóda čistenia je vhodnejšia na koberce z umelých vlákien.  

Vlhkosť prenikne aj pod koberec a preto dbajte aj o to, aký povrch pod kobercom máte. Drevené podlahy by ste mohli takýmto spôsobom pomerne jednoducho poškodiť.

Mokré čistenie prakticky znamená čistenie koberca vodou s čistiacim prostriedkom a kefou

Pri mokrom čistení nemôžete koberec hneď používať, potrebuje určitú dobu kým uschne, pričom počas prvých hodín schnutia by ste naň nemali absolútne šliapať.

Ako postupovať:

 • Opäť je potrebné najprv koberec povysávať.
 • Čistiaci prostriedok si pripravte podľa návodu.
 • Špongiou vytvorte penu a vtierajte ju do koberca.
 • Po vyschnutí z koberca povysávajte zvyšky.
Mokré čistenie koberca

Ak je váš koberec veľmi znečistený, vyhraďte si dostatok času, vyhrňte rukávy a pustite sa do mokrého čistenia.

4. Prístrojové čistenie kobercov

Prístrojové čistenie je mokrou metódou čistenia kobercov prostredníctvom špeciálnych prístrojov, určenými na tento účel. Ide o pomerne drahé prístroje, ktoré sa neoplatí kupovať do bežnej domácnosti a preto je vhodnejšie si takýto prístroj z času na čas len zapožičať.

Vysávač na mokré čistenie si hravo a efektívne poradí so zažratými škvrnami a dodá kobercu nový dych. Takýto vysávač má zabudovanú nádobu na vodu a čistiaci prostriedok, ktoré sú počas čistenia pod vysokým tlakom vháňané do vlákien koberca a dokáže tak odstrániť škvrny a nečistoty usadené hlboko medzi vláknami.

Hĺbkové čistenie koberca

Hĺbkové prístrojové čistenie si poradí so starými škvrnami aj zožltnutým nádychom koberca.

5. Vyklepávanie

Pokiaľ ste vyrastali alebo bývali na sídlisku, určite si budete pamätať kovové konštrukcie na vyklepávanie kobercov, ktoré boli umiestnené vedľa panelákov.

Ľudia vytiahli svoj koberec, prevesili cez „vyklepávač“ a poriadne koberec vyprášili. Zbavili ho tak usadeného prachu. Takto „osviežiť“ a prevetrať môžete svoj koberec aj dnes.

Ako zbaviť koberec škvŕn?

 • Škvrna od krvi – krv z koberca, či čalúnenia za žiadnych okolností neodstraňujte teplou vodou. Vždy používajte studenú vodu! Škvrnu navlhčite a po navlhčení potierajte roztokom čpavku. Jednou z možností ako odstrániť krvavú škvrnu je aj použitie kuchynskej soli, ktorú na škvrnu nasypte a nechajte pôsobiť zhruba hodinu. Potom už len vytrite handrou.
 • Škrvna od červeného vína – v prvom rade siahnite po papierovom obrúsku a tekutinu odsajte ako najlepšie to pôjde. Bez trenia, papierový obrúsok len prikladajte. V prípade vína môžete použiť aj malé množstvo studenej vody, čím sa víno rozriedi a potom odsajte. Na odstránenie samotnej škrvny následne použite sódu bikarbónu alebo soľ, ktorú nechajte pôsobiť niekoľko hodín a vysajte.
 • Mastná škrvna, škrvna od jedla – najprv čo najdôkladnejšie zoškrabte z koberca zvyšky jedla a nečistoty. Na mastné fľaky vynikajúco funguje teplo. Škvrnu zakryte papierovým obrúskom a zahrejte ju fénom alebo žehličkou a mastnota sa tak vsiakne do papierového obrúska.
 • Škrvna od kávy – aj v prípade kávy tekutinu v prvom rade odsajte. Účinnou zbraňou proti škrvnám od kávy je perlivá voda, ktorú nalejte na škrvnu, nechajte chvíľku pôsobiť. Koberec potom dočistite liehom. Ďalšou z možností je škvrnu posypať soľou, prípadne na škvrnu aplikovať citrónovú šťavu a nechať pôsobiť. Následne už len zotrite čistou vlhkou handričkou a vysušte.
 • Škrvna od makeupu – škvrny od makeupu vás zbaví mydlová voda, či suchá handra s niekoľkými kvapkami rozpúšťadla.
 • Lak na nechty – rozliaty lak na nechty z koberca odstránite acetónovým odlakovačom.
 • Fľaky od moču – na odstránenie moču z koberca sa osvedčil ocot zriedený s vodou alebo zmes octu a pracieho prášku. Možno použiť aj šťavu z citróna.
Ako vyčistiť víno z koberca

Najlepším pomocníkom pri rozliatom červenom víne na koberci je kuchynská soľ alebo sóda bikarbóna.

Prírodné prostriedky na čistenie kobercov

Kuchyňa nám poskytuje viacero prostriedkov prírodného charakteru, ktoré nájdeme takmer v každej domácnosti a ktoré dokážu účinne vyčistiť koberce rôznych druhov. Medzi ne patria:


Sóda bikarbóna

Alternatívou k suchým čistiacim prostriedkom na koberce je všestranná a v domácnostiach veľmi obľúbená sóda bikarbóna. Dokáže vyčistiť koberec niekedy omnoho lepšie ako komerčné prípravky, prinávrati mu farbu a zbaví ho nepríjemných zápachov.

Postup čistenia kobercov sódou bikarbónou je obdobný ako pri penových a práškových čistiacich prostriedkoch:

 • koberec najprv povysávajte
 • povysávaný koberec posypte sódou bikarbónou
 • kefou jemne sódu zapracujte do koberca a nechajte pôsobiť minimálen 3 hodiny (najlepšie cez noc)
 • nakoniec koberec opäť povysávajte
Sóda bikarbóna na čistenie koberca

Sóda bikarbóna a kuchynská soľ si hravo poradia takmer s každou špinou na koberci.

Kuchynská soľ

Jednoduchý a efektívny trik pohltenia špiny. Koberec posypte vlhkou soľou, nechajte pôsobiť minimálne 60 minút a nakoniec koberec poriadne povysávajte.

Náš tip: Vyrobte si vlastné domáce čistiace prostriedky! Ako na to sa dozviete v tomto článku.

Ocot

Na oživenie a rozžiarenie koberca je vynikajúci ocot, ktorý dokáže vdýchnuť farbám vlákna nový život.

Stačí ak si:

 • pripravíte roztok octu a vody v pomere 1l vody: 20 ml octu
 • roztok zapracujte do koberca a nechajte pôsobiť max. 20 min
 • koberec pretrite suchou handrou a povysávajte
Eko domáce čistiace prostriedky

Ocot je tiež skvelým pomocníkom pri odstraňovaní škvŕn z koberca.

Zelený čaj

Zelený čaj sa ukázal ako fantastický bojovník proti škvrnám. Postačuje listy prevareného čaju poukladať na zašpinené miesta a počkať kým neuschnú a vstrebú do seba nečistoty. Následne ich jednoducho povysávajte.

Na záver

Nech sa rozhodnete pre ktorýkoľvek spôsob čistenia kobercov, a či už siahnete po prírodných alebo chemických prostriedkoch, váš koberec sa vám odvďačí a urobí vám službu. Pri pravidelnej starostlivosti a občasnom hĺbkovom čistení ostane dlho krásny, svieži a mäkučký.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar