Praktické tipy, ako jednoducho vyčistiť koberec
Koberce sa aj v súčasnosti tešia veľkej obľube. A niet sa čomu čudovať! Poskytujú jedinečný vzhľad a komfort domácnosti. Koberce dodajú interiéru dotyk dizajnu, pohodlia a tepla.
Je však pravda, že sú náročnejšie na údržbu ako laminátová, či iná tvrdá podlaha. Staroslivosť o ne ani neodporúčame zanedbávať, nakoľko dokážu byť priam inkubátorom pre rôzne roztoče, baktérie a magnetom pre prach, špinu, vlasy a zvieracie chlpy.
Nedajte sa tým však odradiť! Máme totiž pre vás zopár tipov, ako koberec jednoducho a bez väčšej námahy udržíte čistý a krásny ako zo škatuľky.
Nepodceňujte pravidelnosť
Veľmi dôležitá je pravidelnosť údržby koberca. V tomto prípade hovoríme najmä o pravidelnom vysávaní. Do kobercov sa špina veľmi jednoducho zachytí a zašliape, no o to náročnejšie je tú špinu odtiaľ dostať von.
Pravidelným vysávaním, najmenej raz do týždňa, zabránite nadmernému znečisteniu koberca a zažratiu sa špiny doň.
Ako často je vhodné koberec vysávať závisí aj od typu koberca, ktorý doma máte, od materiálu, z ktorého je vyrobený, ako aj od inštrukcií pre čistenie uvedených na štítku od výrobcu.
Pomerne náročné na údržbu sú koberce s dlhým vlasom, tzv. shaggy koberce, ktoré sa odporúča vysávať aj niekoľkokrát do týždňa.
Pravidlnosť údržby koberca závisí aj od počtu osôb, či zvierat v domácnosti. Čím viac rodinných prílušníkov domácnosť má o to častejšie je potrebné koberec povysávať a najmä ak má rodina aj zvieracích členov, ktorí púšťajú chlpy.
Možnosti čistenia koberca
1. Vysávanie
Vysávanie patrí medzi najzákladnejšie a nevyhnutné spôsoby pravidelného čistenia kobercov. O potrebe pravidlného vysávania sme si už niečo povedali. Vysávate však správne?
Znie to možno smiešne, ale nie je úplne jedno ako sa koberec vysáva. Aby ste domácnosť a koberec povysávali čo najefektívnejšie, skúste postupovať nasledovne:
- Pred vysávaním najprv utrite prach z parapiet, nábytkov a žalúzií – pri utieraní prachu vám totiž zvyšky prachu a drobné smietky popadajú na zem a istú časť prachu aj rozvírite. Následným vysávaním tieto zvyšky dokážete efektívne odstrániť.
- Vysávajte všetkými smermi – koberec povýsávajte aj zľava doprava aj spredu dozadu. Dostanete sa tak hlbšie medzi vlákna koberca a vyčistíte ho precíznejšie.
Náš tip: Viete ktorý vysávač je najlepší? Pozrite si náš veľký test najlepších vysávačov a vyberte si svojho favorita.
2. Suché čistenie kobercov
Okrem vysávania je občas vhodné koberec vyčistiť na sucho aj prostredníctvom čistiacich prostriedkov určených na súché čistenie kobercov. Ide o práškové prostriedky, resp. suchú penu, ktorá sa aplikuje na koberec po vysávaní a nechá sa istý čas pôsobiť.
Tieto prostriedky možno zakúpiť v drogériách alebo špecializovaných predajniach. Sú dostatočne šetrné a nemúsíte sa báť poškodenia hoci aj koberca z prírodných materiálov, či podlahy pod kobercom.
Na sucho možno čistiť vlnu, hodváb, či perzské koberce.
Ako postupovať:
- Koberec najprv povysávajte. Odstránite tak bežné nečistoty.
- Potom na celú plochu koberca naneste suchý prášok alebo penu (postupujte podľa návodu).
- V prípade kobercov s dlhším vlasom prípravok zapracujte do koberca kefou.
- Prípravok nechajte pôsobiť.
- Následne zvyšky prášku s naviazanými nečistotami dôkladne povysávajte.
3. Mokré čistenie kobercov
Pri nadmerne znečistených kobercoch musíte siahnuť po metóde mokrého čistenia kobercov, ktorá je na prevedenie o niečo časovo náročnejšia ako metóda suchého čistenia a nie je vhodná pre všetky typy kobercov.
Mokré čistenie určite neodporúčame pokiaľ máte vlnené alebo hodvábne koberce, nakoľko voda by mohla zničiť pevnosť vlákien. Táto metóda čistenia je vhodnejšia na koberce z umelých vlákien.
Vlhkosť prenikne aj pod koberec a preto dbajte aj o to, aký povrch pod kobercom máte. Drevené podlahy by ste mohli takýmto spôsobom pomerne jednoducho poškodiť.
Mokré čistenie prakticky znamená čistenie koberca vodou s čistiacim prostriedkom a kefou.
Pri mokrom čistení nemôžete koberec hneď používať, potrebuje určitú dobu kým uschne, pričom počas prvých hodín schnutia by ste naň nemali absolútne šliapať.
Ako postupovať:
- Opäť je potrebné najprv koberec povysávať.
- Čistiaci prostriedok si pripravte podľa návodu.
- Špongiou vytvorte penu a vtierajte ju do koberca.
- Po vyschnutí z koberca povysávajte zvyšky.
4. Prístrojové čistenie kobercov
Prístrojové čistenie je mokrou metódou čistenia kobercov prostredníctvom špeciálnych prístrojov, určenými na tento účel. Ide o pomerne drahé prístroje, ktoré sa neoplatí kupovať do bežnej domácnosti a preto je vhodnejšie si takýto prístroj z času na čas len zapožičať.
Vysávač na mokré čistenie si hravo a efektívne poradí so zažratými škvrnami a dodá kobercu nový dych. Takýto vysávač má zabudovanú nádobu na vodu a čistiaci prostriedok, ktoré sú počas čistenia pod vysokým tlakom vháňané do vlákien koberca a dokáže tak odstrániť škvrny a nečistoty usadené hlboko medzi vláknami.
5. Vyklepávanie
Pokiaľ ste vyrastali alebo bývali na sídlisku, určite si budete pamätať kovové konštrukcie na vyklepávanie kobercov, ktoré boli umiestnené vedľa panelákov.
Ľudia vytiahli svoj koberec, prevesili cez „vyklepávač“ a poriadne koberec vyprášili. Zbavili ho tak usadeného prachu. Takto „osviežiť“ a prevetrať môžete svoj koberec aj dnes.
Ako zbaviť koberec škvŕn?
Prírodné prostriedky na čistenie kobercov
Kuchyňa nám poskytuje viacero prostriedkov prírodného charakteru, ktoré nájdeme takmer v každej domácnosti a ktoré dokážu účinne vyčistiť koberce rôznych druhov. Medzi ne patria:
Sóda bikarbóna
Alternatívou k suchým čistiacim prostriedkom na koberce je všestranná a v domácnostiach veľmi obľúbená sóda bikarbóna. Dokáže vyčistiť koberec niekedy omnoho lepšie ako komerčné prípravky, prinávrati mu farbu a zbaví ho nepríjemných zápachov.
Postup čistenia kobercov sódou bikarbónou je obdobný ako pri penových a práškových čistiacich prostriedkoch:
- koberec najprv povysávajte
- povysávaný koberec posypte sódou bikarbónou
- kefou jemne sódu zapracujte do koberca a nechajte pôsobiť minimálen 3 hodiny (najlepšie cez noc)
- nakoniec koberec opäť povysávajte
Kuchynská soľ
Jednoduchý a efektívny trik pohltenia špiny. Koberec posypte vlhkou soľou, nechajte pôsobiť minimálne 60 minút a nakoniec koberec poriadne povysávajte.
Náš tip: Vyrobte si vlastné domáce čistiace prostriedky! Ako na to sa dozviete v tomto článku.
Ocot
Na oživenie a rozžiarenie koberca je vynikajúci ocot, ktorý dokáže vdýchnuť farbám vlákna nový život.
Stačí ak si:
- pripravíte roztok octu a vody v pomere 1l vody: 20 ml octu
- roztok zapracujte do koberca a nechajte pôsobiť max. 20 min
- koberec pretrite suchou handrou a povysávajte
Zelený čaj
Zelený čaj sa ukázal ako fantastický bojovník proti škvrnám. Postačuje listy prevareného čaju poukladať na zašpinené miesta a počkať kým neuschnú a vstrebú do seba nečistoty. Následne ich jednoducho povysávajte.
Na záver
Nech sa rozhodnete pre ktorýkoľvek spôsob čistenia kobercov, a či už siahnete po prírodných alebo chemických prostriedkoch, váš koberec sa vám odvďačí a urobí vám službu. Pri pravidelnej starostlivosti a občasnom hĺbkovom čistení ostane dlho krásny, svieži a mäkučký.
Pridajte komentár ku článku