Gurmánske leto: Všetko, čo potrebujete na skvelú grilovačku a piknik

grilovačka piknik

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie gurmánske leto? Ak ste naladení podobne, ako my, tak jednoznačne grilovačka, prípadne piknik v lone prírody. Vôňa chutného jedla, preplnené stoly či deky a zábava s najbližšími. Nie je to však len tak, zorganizovať poriadnu gurmánsku párty. 

Čo všetko je potrebné k tomu, aby ste tento chuťový zážitok dotiahli k dokonalosti? Čítajte a inšpirujte sa.

Správny inventár je základ grilovačky

Ak plánujete grilovačku, ponuka grilov na trhu je dnes mimoriadne široká. Plynové, elektrické, osvedčená klasika na drevené uhlie – výber je len na vás

Rátajte s tým, že niektoré sú náročnejšie na obsluhu a potrebujete k nim viac príslušenstva, zohľadniť tiež musíte dispozície miesta, kde budete grilovať (napr. kvôli pripojeniu na elektrinu a podobne). Mnoho gurmánov nedá dopustiť na tradičnú vôňu a chuť mäsa grilovaného na klasickom grile.

30 hodín sme strávili hľadaním, porovnávaním a hodnotením elektrických grilov aj grilov na uhlie. Pozrite si výber 10 najlepších. 

Príslušenstvo na grilovanie

Ďalšou položkou v zozname je príslušenstvo. Na grilovačke nesmie chýbať mosadzná kefa na čistenie grilu, handra, hubka na rošt, respektíve rôzne ekologické čističe v spreji.

Podľa typu použitej „pohonnej hmoty“ myslíte prípadne aj na brikety, papier, uhlie, plynovú bombu či napájanie.

grilovanie náradie

Samozrejmosťou sú kliešte na mäso a prílohy, obracačky, napichovadlá, nože, vidličky, lyžice a všetok potrebný riad – poháre, misy, taniere, dózy, doska na krájanie. Všetko v počte prevyšujúcom počet účastníkov, nakoľko sa naberá z rôznych jedál a niečo sa určite aj zašpiní.

Praktické letné stolovanie

V neposlednom rade myslite aj na nábytok. Ak grilujete na záhradke, nie je problém vyniesť z domu stoličky a stoly, avšak do prírody sa hodia rôzne skladacie jedálenské sety. Je nevyhnutné vopred myslieť na počet ľudí, aby nikto nemusel stáť. A tiež na to, že nábytok nebude len pre ľudí, ale aj na prípravu a odkladanie jedál.

Výber jedla je len a len na vás, avšak nezabúdajte na to, že na grile sa dá chutne pripraviť nielen mäso, ale aj zelenina, hermelín, pečivo a podobne.

Na čo treba myslieť pri grilovačke? 

Výbava je pripravená, môžeme začať.

Základným pravidlom je, že gril musí stáť na rovnom a pevnom povrchu. Pri manipulácii s ním a s jedlom sa nesmie kývať, má vydržať aj potenciálny menší otras, náraz. Nerovnosť povrchu sa totiž môže veľmi rýchlo vypomstiť a mäso v tráve nemusí byť najväčšou vzniknutou škodou.

grilovanie náradie

Negrilujeme blízko horľavín, drahého nábytku, automobilov a porastu. Najmä pri griloch na uhlie, ktoré dymia a skáču z nich iskry, je potrebné dať si pozor aj na nízko položené a visiace konáre, ak sme gril rozložili pod stromom.

Surové mäso baľte vždy oddelene od ostatných potravín. Chladené nádoby umiestnite vedľa seba, ostanú dlhšie v požadovanej teplote. Pozor na majonézu a podobné pochutiny, ktoré sa pri zlom skladovaní vedia rýchlo pokaziť.

Grilovačka, ktorú si užijú všetci 

Myslite na to, že človek je tvor prirodzene netrpezlivý. To znamená, že ľudia budú chcieť niečo jesť možno už aj predtým, než zahrejete gril, prípadne vybalíte hlavný chod na pikniku.

Presne na tento účel sú rôzne chuťovky a jednohubky, ktoré im ponúknete. Ideálne niečo ľahké, nech si nepokazia apetít pred hlavným jedlom.

grilovačka rodina stolovanie

Ak na párty či piknik prídu aj rodičia s deťmi, čaká vás ďalšia výzva. Zabaviť tých najmenších. Pripravte im niekde bokom detský kútik so sedačkami a stolíkmi, prípadne trampolínou či nafukovačkou (alebo hoci aj bazénikom). Prípadne im prestrite samostatnú deku s hračkami, ktorá poslúži ako provizórny detský kútik. Nech sa zabavia aj ratolesti, nie len dospelí.

Zábavný park vo vlastnej záhrade? Samozrejme! Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu trampolínu, kde sa deti vyskáču dosýtosti.

Otestovali sme tiež 6 bazénov, kde sa v horúčavách môžu deti aj vy príjemne osviežiť.

Keď už sme pri zábave pre dospelých, nezabudnite na nápoje. Alko aj nealko umiestnite do vedra s ľadom a inštruujte účastníkov, nech sa ponúknu aj bez opýtania.

Bezpečnosť by mala byť na mysli všetkých hostí. Netýka sa to len narábania s ohňom, grilom či ostrými predmetmi, ale dnes aj, bohužiaľ, koronavírusu. Na akciách podobného druhu je náročné udržať odstup, no netreba to preháňať ani s tou blízkosťou. Pozor tiež na zdieľanie príborov a riadu, pre istotu nech si každý stráži svoj. Oheň veľké množstvo baktérií a vírusov zabije, ale opatrnosti nikdy nie je dosť.

Vyberte sa na príjemný piknik v prírode

Pred samotným piknikom je dôležitý výber miesta. Od neho sa potom odvíja, čo všetko budete potrebovať. Čo sa týka príslušenstva na jedenie, nebudete sa musieť trápiť so stoličkami. Piknik je o pohodlí, preto vám bude stačiť pohodlná deka.

piknik deka

Na trávnaté plochy si vystačíte aj s klasickou textilnou dekou. Ak vyrážate piknikovať na miesto s pevným povrchom, odporúčame hrubšiu deku alebo podsedák. 

Na piknikoch sa však často jedáva na zemi a rukami, preto si nezabudnite okrem plastových tanierov a pohárov pribaliť aj obrúsky a utierky na ruky.

Podľa potreby nezabudnite dostatočný počet piknikových košov či tašiek, v ktorých to všetko prenesiete. V obchodoch dnes dostať aj veľmi šikovné prútené koše s priehradkami na rôzne potraviny a príslušenstvo.

Odporúčame využiť uzatvárateľný kôš, z ktorého pri prenose či prevoze nič nevypadne a nevlezie doň hmyz. 

Nezastupiteľné miesto má tiež prenosná chladnička či zásobník na ľad. V obchodoch nájdete rôzne druhy. Textilné vo forme malých tašiek alebo väčších ruksakov, ale aj pevné z plastu či kompozitných materiálov.

Pevnejšie chladničky väčšinou vydržia dlhšie, oplatia sa teda najmä pri dlhších pobytoch v prírode. Textilná je vhodnou alternatívou vtedy, keď viete, že skladované potraviny v nej sa rýchlo zjedia. Po zjedení ju zložíte a nemusíte niesť naspäť.

Ako si pripraviť a zbaliť jedlo na piknik?

Pri výbere jedál máte opäť veľké množstvo dostupných možností. Na piknikoch je však tradícia jesť už vopred pripravené pokrmy, ktoré netreba nijako upravovať (napr. dodatočne krájať či prehnane servírovať).

piknik servírovanie

Potraviny si roztrieďte podľa druhov do rôznych uzatvárateľných nádob a krabičiek, ktoré si nezmýlite a hneď viete, čo kde nájsť.

Dôležité je najmä to, aby boli nádoby vzduchotesné a nepretekali. Nič totiž nepokazí piknik viac, ako vytečená horčica v košíku. Chladničku a jedlo vo všeobecnosti uložte niekde do tieňa. Myslite na to, že s pribúdajúcim časom sa mení aj poloha slnka.

Pozor si dajte aj na malých škodcov, ktorí s obľubou lezú za jedlom. Použité taniere ideálne nenechávajte voľne položené v tráve, ale dajte ich rovno do odpadu. 

Pár užitočných vecí, ktoré sa môžu hodiť

Piknik môžete zorganizovať aj ako príjemný výlet. Niekoľko hodín v prírode, či na slnku si však žiada dôkladnejšiu prípravu, preto sme spísali niekoľko vecí, ktoré sa vám môžu zísť:   

Nezabúdajte na poriadok

Na záver nezabudnite na poriadok, najmä ak ste boli v prírode. Pekne poctivo po sebe upracte prázdne fľaše, tašky a sáčky, odpad ideálne roztrieďte do tašiek alebo vriec a tie potom hoďte do smetí (ideálne odpad separujte).

Žiaľ, na toto pravidlo zabúda veľké množstvo ľudí. Ani vás by však nepotešilo, keby ste prišli na grilpľac, či krásne miesto na piknik a našli by ste nepekné plastové a iné pamiatky na predošlých gurmánov. 

piknik

Na záver

Pripraveným šťastie praje. Ak si všetko nachystáte a premyslíte vopred, vyhnete sa zbytočnému stresu a nečakaným problémom.

A hlavne, nezabudnite sa baviť!


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar