10 aplikácií na hľadanie ubytovania

Plánovanie cesty

Rezervácia ubytovania vôbec nemusí byť komplikovaná. Existujú cestovateľské aplikácie, ktoré značne uľahčujú život každému, kto sa rozhodne vyraziť na cesty. Už nie je nutné si vyberať ubytovanie „naslepo“.

Dnes môžete mať dopodrobna premyslené všetky detaily pre čo najvyšší komfort a podľa nich si vybrať miesto, ktoré vám bude absolútne vyhovovať.

Alebo sa vyberte na dobrodružné cesty s batohom na chrbte a túlajte sa po svete len tak – aplikácia vám vyhľadá hostel, prípadne rodinu, ktorá vám poskytne svoj gauč.

Rodinná dovolenka, turistika, či cesta do neznáma?

Aplikáciu na vyhľadávanie ubytovania si vyberte podľa toho, na aký typ výletu sa chystáte, resp. aký typ ubytovacieho zariadenia preferujete. Nájdete sa v jednej z týchto troch možností?

dovolenka

Vyberte si ubytovanie cez aplikáciu podľa toho, aký typ dovolenky vás čaká. Zdroj: www.unsplash.com

1. Hotely, penzióny, chaty

Aplikácie ako je Trivago či Booking, sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú komfort hotelov, penziónov alebo chát. Môžu to byť mladé rodiny na výlete k moru, či do prírody, alebo ľudia, cestujúci za prácou, hľadajúci pohodlnú posteľ a chutné raňajky bez čudných dobrodružstiev a prekvapení. 

2. Hostely

V prípade, že ste sa rozhodli zbaliť si pár sliviek do batoha, nasadnúť na prvý vlak alebo lietadlo kamkoľvek a chcete sa len niekde vyspať, naraňajkovať a pokračovať v ceste, hostely sú pre vás ideálne. 

Hodia sa tiež cestovateľom, ktorí nechcú míňať peniaze na drahšie ubytovanie v hoteloch, cestujú sami a chcú spoznávať podobne naladených cestovateľov. Hostely ponúkajú pohodlné ubytovanie, často v izbách s viacerými posteľami, kde stretnete cestujúcich z rôznych kútov sveta. Skúste aplikácie Hostelworld alebo Hostelbookers.

spanie v hosteli

Ak nechcete míňať peniaze na drahé ubytovanie, skúste hostely.

3. Prespávanie na niekoho gauči

Ďalšou možnosťou je ubytovanie v domovoch rodín cez portál Couchsurfing. To môže byť zaujímavé pre zvedavé povahy, ktoré chcú spoznávať nové kultúry a zaujímavých ľudí z exotických krajín. Ak vám nechýba odvaha, rozhodne to stojí za vyskúšanie. Je to najviac osobná forma ubytovania, pretože budete komunikovať s vaším štedrým hostiteľom.

Väčšina z nich je ochotná vám poradiť zaujímavé miesta v okolí, ktoré nenájdete len tak v sprievodcoch, vybavia vás mapou či dokonca sami venujú svoj čas a ukážu vám mesto. Určite sa veľa dozviete a možno získate aj nových priateľov. 

couchsurfing

Prespávanie u domácich, ktorí vám poskytnú svoj gauč, je skvelá forma spoznávania rôznych kultúr. 

Ako fungujú aplikácie na vyhľadávanie ubytovania?

Prvým krokom pri vyhľadávaní ubytovania je zadanie lokality do vyhľadávacieho políčka.

V prípade rezervácie v ubytovacom zariadení je potrebné zadať dátum príchodu a odchodu. Ďalej si môžete zvoliť počet hviezdičiek, počet osôb a ďalšie podmienky, podľa ktorých si vyfiltrujete želaný typ ubytovania. Potom nasleduje už len rezervácia.

V prípade aplikácii Airbnb a Couchsurfing je postup trochu odlišný. Zvolíte si lokalitu a aplikácia vám zobrazí hostiteľov. Vybrať si môžete podľa sympatií alebo referencií od cestovateľov, ktorí už pobyt v danom dome, byte, chate, alebo čomkoľvek, čo má strechu a posteľ, absolvovali.

mobilne aplikacie

Vyhľadajte si svoje ubytovanie pohodlne cez aplikácie. Zdroj: www.unsplash.com

1. Airbnb

airbnb

Vyberte si ubytovanie u niekoho doma na www.airbnb.com

Airbnb je systém ponúk ubytovania vo vlastných domovoch ľudí po celom svete. Hostiteľom sa môže stať ktokoľvek, kto má vo svojom dome alebo byte voľný priestor, kde môže cestovateľ prespať. Prenajímajú sa nie len prázdne domy, apartmány a izby, ale aj domčeky na strome či hrady.

Cestovatelia tak môžu získať úplne nové zážitky, o ktoré by boli v hoteloch pripravení. Spoznávať krajinu v jej pravom svetle, vidieť, ako žijú jej skutoční obyvatelia, prípadne stať sa súčasťou rozmanitej komunity hostí a hostiteľov. Pomocou aplikácie si vyhľadáte nielen možnosti ubytovania, ale aj zážitky, kurzy, workshopy, podniky, športové aktivity, skrátka čokoľvek, čo sa dá na miestach, kam sa chystáte, robiť. 

Airbnb zážitky

Okrem ubytovania si na Airbnb môžete rezervovať rôzne zážitkové výlety, kurzy a ďalšie aktivity.

Mnohí cestovatelia majú mierne obavy z pobytu u neznámych ľudí. Takisto ani hostitelia netušia, akí hostia k nim zaklopú na dvere. Airbnb myslí na bezpečnosť a hostiteľov aj hostí dôkladne preverujú pomocou vyhodnocovania rizík. Porovnávajú ich s celosvetovými zoznamami hľadaných a nebezpečných osôb, organizujú bezpečnostné workshopy a umožňujú hostiteľom poistiť svoj majetok pred zničením. Najviac vám však napovedia recenzie ostatných

Dostupná verzia pre PC, iOS aj Android.

booking

Ubytovanie si pohodlne vyhľadáte aj na www.booking.com

Hotely, penzióny, hostely, chaty, motely, ale aj riady, japonské ryokany, vidiecke domy a farmy, či luxusné stany  to všetko nájdete na Booking-u. Či hľadáte luxusný apartmán niekde v centre mesta, alebo naopak, útek pred mestom na farmu na pokojnom vidieku, stačí to zadať do vyhľadávača aplikácie a jednoducho si ubytovanie rezervovať. Prekvapí vás široké spektrum možností ubytovania. Aplikácia navyše ponúka rezervácie letov, požičiavanie áut, či rezervácie stolov v reštauráciách . A to kdekoľvek na svete.

Booking je pre tých, čo hľadajú komfort kvalitného ubytovania a chcú si zariadiť dovolenku, alebo pracovný pobyt podľa svojich predstáv jednoducho, pomocou jednej aplikácie.

Dostupná verzia pre PC, iOS aj Android.

3. Agoda

agoda

Pomocou tejto aplikácie si zabezpečíte aj letenky a taxík. Zdroj: www.agoda.com

Agoda je aplikácia, podobná Booking-u. Takisto ponúka veľa možností ubytovacích zariadení, kdekoľvek na svete, no najväčšiu popularitu má najmä v Ázii. Pomocou nej si zabezpečíte letenky aj taxi z letiska. Ak ste sa náhodou ešte nerozhodli, kam cestovať, inšpirujte sa v „Dnešnej ponuke“, kde nájdete zľavové kupóny na ubytovanie v turisticky najatraktívnejších destináciách.

Dostupná verzia pre PC, iOS aj Android.

trivago

Trivago pre vás vyhľadá hotel za najlepšiu cenu. Zdroj: www.trivago.sk

Táto aplikácia sa zameriava predovšetkým na hotely. Cieľom jej používania je získať ubytovanie v hoteli, ktorý ste si vybrali, za najlepšiu možnú cenu. Je veľmi pravdepodobné, že vaša izba bude dostupná na viacerých rezervačných stránkach, ale v rôznych cenových ponukách. Sumy sa líšia podľa toho, aké poplatky vyžaduje konkrétny web.

Keď si vyhľadáte izbu v Trivago, aplikácia vám zobrazí ponuky všetkých rezervačných stránok, na ktorých sa nachádza. Vám už potom stačí vybrať si tú najvýhodnejšiu ponuku a prejsť do rezervačného systému. Samotná aplikácia Trivago za rezervácie nezodpovedá – slúži len na vyhľadávanie a porovnávanie.

Dostupná verzia pre PC, iOS aj Android.

hostelworld

Vďaka aplikácii Hostelworld nájdete ubytovanie rýchlo a jednoducho. Zdroj: www.hostelworld.com

Teraz je tu niečo pre spontánnych cestovateľov. Ak sa ocitnete na mieste s batohom na chrbte a ešte neviete, kde prespíte, nájdite si posteľ jednoducho, pomocou aplikácie Hostelworld.

Nachádza sa tu široká ponuka hostelov, spolu s recenziami ich návštevníkov. Výber vám uľahčí aj poznámka pri každom zariadení - niektoré hostely sú totiť hlavne pre pártychtivých, iné pre umelcov a podobne.

Hostely už nie sú len neútulné nocľahárne, práve naopak. Budete prekvapení ich dizajnom, dokonale zladeným nábytkom a chutnými raňajkami, ktoré sa často vyrovnajú aj tým hotelovým. Výhodou je kuchyňa, kde si môžete pripraviť svoje vlastné jedlo a ušetriť za stravu v reštaurácii. 

Dostupná verzia pre PC, iOS aj Android.

hostelbookers

Ubytovanie s nízkym rozpočtom na poslednú chvíľu vyrieši Hostelbookers. Zdroj: www.hostelbookers.com

Ďalšia aplikácia pre tých, čo uprednostňujú ubytovanie v hosteli. V ponuke z viac ako 3500 destinácií iste nájdete aj tú svoju. Vďaka nej neostanete bez nocľahu aj s nízkym rozpočtom a na poslednú chvíľu. 

Dostupná verzia pre PC, iOS aj Android.

hotelscombined

Porovnajte si ceny ubytovaní z viacerých stránok. Zdroj: www.hotelscombined.cz

Podobne ako Trivago, aj Hotelscombined porovnáva ceny ubytovania z viacerých rezervačných stránok. Stačí vyhľadať kam a na ako dlho cestujete. Aplikácia vám nájde ponuky hotelov, zoradené podľa obľúbenosti a hodnotenia zákazníkov.

Zaručuje tiež najlepšiu cenu za vami vybranú izbu, bez umelých navýšení a rezervačných poplatkov. Ak ste nenašli, čo hľadáte, aplikácia vám ponúkne Ďalšie možnosti ubytovania v blízkosti miesta, ktoré ste si vybrali.

Dostupná verzia pre PC, iOS aj Android.

couchsurfing

Ak chcete okúsiť skutočný život kamkoľvek sa vydáte. Zdroj: www.couchsurfing.com

Podobne ako Airbnb, aj Couchsurfing umožňuje dobrodruhom stretnúť obyvateľov rôznych krajín a pár nocí s nimi zdieľať domov. Ochotní hostitelia tu prenajímajú svoje „gauče“ a cestovatelia si ich môžu rezervovať vďaka prepracovanému a bezpečnému systému tejto aplikácie. Na stránkach sa nachádzajú informácie o hostiteľoch a ich referencie. Stačí kontaktovať hostiteľa, zaplatiť, dohodnúť sa a cestovať.

Takže, ak chcete okúsiť skutočný život, v Amerike, v Ázii, alebo kamkoľvek sa vydáte, oplatí sa skúsiť Couchsurfing. Okrem nocľahu získate aj možnosť spoznať ďalších cestovateľov na spoločných stretnutiach komunity, organizovaných v niektorých mestách.

Ako nevýhodu ubytovania môžu pocítiť cestovatelia, ktorí uprednostňujú istotu a pohodlie hotelov a penziónov. Namiesto klasických hotelových izieb, reštauračných zariadení a nadštandardných služieb, vás čaká rodina, rodinné prostredie a osobná komunikácia s hostiteľmi.

Dostupná verzia pre PC, iOS aj Android.

ubytovanienaslovensku

Pre cestovanie po Slovensku je ideálna táto aplikácia. Zdroj: www.ubytovanienaslovensku.eu/

Aj na Slovensku je krásne. Preto sa v zozname ocitla aj slovenská webstránka, ktorá ponúka lokálne možnosti ubytovania. Na pohodlné vyhľadávanie a rezervovanie ubytovania vám poslúži UbytovanienaSlovensku.eu.

Nájdete tu:

  • hotely a penzióny po celom Slovensku, štandardné, romantické, welness atď.
  • chaty, chatky, zruby, drevenice
  • kempy v prírode alebo pri jazerách
  • apartmány a priváty – od štandardných po luxusné
  • ubytovne.
Chaty na Slovensku

Drevenice, chaty alebo rodinné penzióny, ktoré si môžete prenajať v rôznych kútoch Slovenska. Zdroj: www.ubytovanienaslovensku.eu/

Vyhľadávanie zjednodušujú rôzne štítky a filtre, ktoré si môžete nastaviť podľa svojich požiadaviek. Výber nezáleží len na tom, kde sa ubytovanie nachádza. Zvoliť si môžete podľa ceny, počtu hviezdičiek, počtu osôb v jednej izbe či v chate. Zaujímavé sú možnosti voliť si z dní, v ktorých je ubytovanie najžiadanejšie a je potrebné si ho rezervovať s dostatočným predstihom, napríklad na Silvestra, alebo Veľkú noc.

Zatiaľ dostupná iba verzia pre PC.

pelipecky

Spravovanie objednávok, porovnanie cien leteniek a ubytovania, ale aj novinky a akciové ponuky nájdete v novej aplikácii. Zdroj: www.pelipecky.sk

Novým prírastkom medzi slovenskými aplikáciami sú Pelipecky. Cez aplikáciu si vyhľadáte a porovnáte ceny ubytovania aj leteniek, máte prístup aktualitám, akciovým ponukám a cestovateľským článkom, ktoré si môžete čítať aj v offline režime. Svoje objednávky leteniek alebo ubytovanie viete spravovať po prihlásení pár klikmi bez dodatočného prihlasovania cez počítač. 

Cez aplikáciu tiež získate prístup k špeciálnym ponukám a zľavám, ktoré inde nie sú dostupné. 

Dostupná verzia pre PC, iOS aj Android.

Nezabudnite zanechať referencie

Nech ste sa rozhodli pre akýkoľvek typ ubytovania, vaše hodnotenie v aplikácií pomôže ostatným cestovateľom nájsť to pravé pre nich.

Ak ste sa cítili výborne, mali ste pohodlie, hostitelia boli príjemní, dostali ste mimoriadne chutné raňajky a spoznali skvelých ľudí, zanechajte o tom odkaz pre ostatných.

Naopak, ak máte veľmi negatívnu skúsenosť, tiež dajte vedieť ostatným, aby nemuseli prežiť to isté. Každá referencia pomáha zlepšiť kvalitu, alebo získať nových hostí pre vynikajúce zariadenia.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar