Čo si zbaliť na dovolenku? 

Balenie na dovolenkuDovolenku ste úspešne vybrali i zaplatili a pomaly sa blíži jej príchod - to je sen každého pracujúceho človeka. Ako však popri všetkých každodenných povinnostiach nezabudnúť na nič dôležité

Pomôže vám tento zoznam. Vytlačte si ho a pokojne odškrtávajte to, čo ste už zbalili. Určite ho nevyhadzujte, zíde sa vám i pri balení sa domov alebo na ďalšiu dovolenku. S malými obmenami sa vám šikne i na zimnú dovolenku.

Balenie treba prispôsobiť štýlu cestovania

Cestovanie často preverí vaše organizačné schopnosti a pevné nervy. Platí to dvojnásobne, ak cestujete s deťmi, pretože pri balení kufrov musíte myslieť aj na ich individuálne potreby. Čím viac detí rôzneho veku a pohlavia máte, tým dá balenie viac zabrať. Taktiež veľmi záleží na cieľovej destinácii a tiež na spôsobe, akým sa do nej budete prepravovať. Je totiž rozdiel, či idete vlastným autom alebo sa musíte zmestiť do istých váhových a rozmerových limitov udávaných leteckou spoločnosťou.

Balenie prispôsobte štýlu cestovania

7 nevyhnutností, na ktoré určite nezabudnúť

Vraví sa, že všetko potrebné sa dá kúpiť i na mieste. Je to pravda, ponožky, či opaľovací krém si naozaj môžete kúpiť až na mieste, existujú však veci, ktoré jednoducho musíte mať, inak na dovolenku môžete zabudnúť.

1. Cestovný doklad

Ak cestujete v rámci EÚ, postačí vám platný občiansky preukaz. Deti do 15 rokov, ktoré ešte občiansky preukaz nevlastnia, potrebujú platný pas. Pred kúpou dovolenky si zistite, aké sú podmienky v krajine, do ktorej sa chystáte v súvislosti s platnosťou pasu. Napríklad Turecko kontroluje pasy a ich platnosť musí byť ešte minimálne 5 mesiacov po návrate.

2. Letenky 

Ak cestujete letecky, na platné letenky určite nezabudnite.

Cestovný doklad a letenku baľte ako prvé

3. Uzatvorte cestovné poistenie a víza

Nikdy neviete, čo sa môže prihodiť a tak je lepšie byť poistený. Podľa dovolenkových plánov myslite aj na riziká, ktoré sa oplatí v cestovnom poistení pripoistiť (rizikové športy, pobyt v horách). Ak ste naň zabudli, nezúfajte, poistiť sa môžete aj cez internet a to hoc aj z letiskovej haly. Ak cestujete do krajín, v ktorých potrebujete víza, vybavte si ich čo najskôr.

4. Urobte si pred odletom fotokópie všetkých dokladov

Pre prípad straty, prípadne si všetky dôležité dokumenty (víza, občiansky preukaz, pas, vodičský preukaz, cestovné poistenie)  nafoťte aj mobilom a pre istotu aj pošlite na mail. Takéto doklady síce nie sú platné, ale určite vám aspoň trochu pomôžu. Originály dokladov majte stále pri sebe a chráňte ich ako oko v hlave.

5. Peniaze 

Pred každou cestou je vhodné zistiť si, akou menou budete platiť. Tiež je fajn vedieť, či služby, ktoré plánujete využívať, budete môcť platiť len v hotovosti alebo aj kartou. Od tohoto totiž záleží, akú veľkú finančnú hotovosť si so sebou treba pribaliť. Myslite aj na to, či je vaša karta akceptovateľná v zahraničí. Určite treba byť opatrný a predchádzať strate, či krádeži kreditnej karty, inak by vás tento prešľap mohol vyjsť poriadne draho.

Bankovky neskladujte všetky na jednom mieste, v prípade krádeže, či straty by ste prišli o všetko. Radšej si ich rozdeľte na viacero miest - napríklad do puzdra na zubnú kefku, medzi stránky knihy, či na iné bezpečné miesto.

Zistite si menu, v akej budete platiť

6. Dôležité kontakty 

Číslo na rodinných príslušníkov, veľvyslanectvo SR, poisťovňu, hotel si vytlačte na papier a noste všade so sebou. V prípade straty signálu, či mobilu toto riešenie určite oceníte.

7. Lieky a očkovania

Vaša cestovná lekárnička by mala obsahovať niekoľko nevyhnutností, vďaka ktorým si poradíte s klasickými chorobami, ktoré cestovateľov bežne stretávajú. Ak užívate lieky, určite si ich nezabudnite pribaliť. Ak cestujete s deťmi, určite túto časť výbavy nepodceňte. Aj keď vaše deti nebývajú choré, dbajte na to, aby ste mali dezinfekciu, náplaste, lieky proti teplote, hnačke a zvracaniu.

Napríklad ak cestujete do Egypta a podobných krajín, určite nezabudnite medzi lieky zaradiť probiotiká, vďaka ktorým sa dá podráždený žalúdok a trávenie opäť do poriadku. Je fajn, ak sa vám do batožiny zmestí aj repelent, či lieky na alergiu. Naopak spreje do nosa na dovolenke pri mori potrebovať nebudete. Ak cestujete do krajín s veľkým časovým posunom, pribaľte si i melatonín na spanie, vďaka nemu zvládnete tieto posuny ľahšie.

Ak cestujete do krajín, v ktorých sa odporúča niektoré z očkovaní, myslite na to dostatočne dlho vopred, aplikáca očkovacích dávok má svoj presný harmonogram. Ak nosíte okuliare alebo kontaktné šošovky, nezabudnite na ne. V prípade kontaktných šošoviek myslite aj na dostatok roztoku ako súčasť starostlivosti. 

Ak máte týchto 7 nevyhnutných vecí zbalených, môžete sa pustiť do zvyšku.

Lieky na dovolenku sú nevyhnutnosť, ktorú určite nezabudnite

Ďalšie praktické veci pre pohodlnú dovolenku

Oblečenie

Azda najobsažnejšia časť vášho kufra bude tvorená práve oblečením. Preto si dajte záležať na tom, aby bolo praktické, dobre kombinovateľné a využiteľné. Zbaľte si najmä kúsky, v ktorých sa cítite pohodlne. Nezabudnite na plavky, ľahké pareo a šľapky - to je základný kúsok oblečenia, ktoré budete vo väčšine času pri mori potrebovať, preto si ich môžete zabaliť aj viacero. Ak idete do luxusnejšieho hotela, určite si pribaľte aj slušnejšie oblečenie na večeru.

Nemusíte baliť oblek, pánom postačí košeľa s krátkym rukávom, nohavice a slušné topánky (nie žabky). Dámy by si mali zbaliť ľahšie šaty a letné sandálky. Ani deti do jedálne nevpustia v plavkách, preto niečo vhodné pribaľte aj im. Nezabudnite si pripraviť aj oblečenie na cestu, či už pôjdete autom alebo lietadlom, praktické i pohodlné budú dlhé nohavice, tričko a ľahká mikina.

Deti sa budú dobre cítiť v teplákoch či v legínach. Do kufra určite zabaľte zopár krátkych nohavíc, bavlnené tričká, spodnú bielizeň, ponožky, šiltovky, či klobúky, ľahké šaty alebo sukne, čosi na spanie a náhradnú obuv. Nezabudnite na slnečné okuliare s UV ochranou.

Oblečenie tvorí najväčšiu časť batožiny

Hygienické potreby

Aj keď sa dajú kúpiť priamo na dovolenke, je určite lepšie, ak nebudete míňať peniaze na hygienu hneď z príchodu. Ak cestujete do apartmánu, nezabudnite na zubnú kefku, pastu, antiperspirant, žiletku na holenie, šampón, sprchový gél, osušku, sponky, gumičky, hrebeň.

Ak cestujete do hotela, šampón, kondicionér, sprchový gél, mydlo, či osušky by ste mali mať pripravené vo vašej izbe. Ak cestujete s bábätkom, nezabudnite na plienky a krém proti zapareninám. Na párdňovú dovolenku nemusíte brať veľké a tažké balenia napr. šampónov, pokojne si z nich odlejte menšie dostačujúce množstvo a obaly vyhoďte pred odchodom domov na hotelovej izbe. Zídu sa vám i manikúrové nožničky, papierové vreckovky, vlhčené obrúsky, antibakteriálny gél, či gél na intímnu hygienu. Mamy s deťmi využijú i trošku prášku na pranie.

Hygienické potreby

Opaľovací krém

Pri mori by vám rozhodne nemal chýbať. Pokožka dostáva zabrať najmä pri vode, treba pamätať na to, že slnečné lúče sa odrážajú aj od vodnej hladiny. Dámy by mali myslieť na zvýšenú ochranu tváre a používať makeup s ochranným faktorom. Ak cestujete s deťmi, voľte vždy čo najvyššiu ochranu, pokojne faktor 50 a ľahké priedušné tričko tiež prispeje k lepšej ochrane jemnej detskej pokožky. Pre dospelého voľte nákup vhodného prípravku podľa toho, k akému fototypu patrí.

Opaľovací krém

Čím svetlejší fototyp (svetlé až ryšavé vlasy, modré oči, svetlá pokožka), tým vyšší faktor by mal krém obsahovať a pobyt na slnku by mal byť kratší. Čím tmavší fototyp (tmavé oči, vlasy, aj pokožka), tým môže byť pobyt na slniečku dlhší a ochranný faktor nižší. Najlepšie urobíte, ak sa krémom natriete hneď po výjdení z vody, či zotretí krému osuškou. Okrem toho by ste sa mali vyhýbať priamemu slnku medzi 11:00 - 15:00 hodinou. Okrem krémov môžete siahnuť po ľahšie roztierateľných mliekach, či praktických sprejoch. 

Keďže pokožka na dovolenke na rozdiel od nás neoddychuje, treba jej dopriať aj krém po opaľovaní. Tento krém už nepôsobí ochranne proti slnku, ale regeneračne a hydratačne na slnkom podráždenú pokožku. Môžete voliť krémy, či peny s panthenolom alebo s aloe vera, ktoré pokožku upokoja a prinavrátia jej stratenú vlhkosť.

Testujeme pre vás

Prečítajte si náš podrobný test opaľovacích prípravkov. Pozreli sme sa na klasické opaľovacie krémy, prípravky pre deti, krémy špeciálne na tvár a samoopaľovacie krémy

Jedlo pre deti

Ak idete do apartmánov s vlastnou stravou, máte to vo vlastných rukách. Ak budete dovolenkovať v hoteli, určite nebude problém prihriať vlastné jedlo v poháriku, niektoré hotely dokonca ponúkajú aj detskú stravu. Ak je vaše dieťa zvyknuté na umelé mlieko, určite mu ho nezabudnite zbaliť.

Výbava na pláž

Na pláži či pri bazéne budete tráviť väčšinu času, preto sa na to dobre vyzbrojte. Prakticky využijete veľkú plážovú tašku, do ktorej môžete nahádzať všetko potrebné - plavecké okuliare, krémknihu alebo časopis, nápoje, jedlo, ovocie, náhradné oblečenie (plavky), ľahkú prikrývkucumlík, plienky aj plienky do vody, nafukovacie plávacie pomôcky či hračky pre deti. Pri kúpe dbajte na to, aby mala priehradku na mobil, peniaze a kľúč či kartu od ubytovania. Ak cestujete na vlastnú päsť a radi by ste navštívili viacero pláží, prakticky využijete i rozkladací stan či nafukovacie lehátko. Zísť by sa vám mohol i slnečník a prenosná chladnička či termo taška.

Vlastná výbava na pláž sa vám bude hodiť najmä pri ceste na dovolenku autom


Ak cestujete autom, stiahnite si aktuálne mapy do GPS navigácie a skontrolujte doklady od auta. Na škodu nie je ani zistiť si ceny pohonných hmôt a dialničných poplatkov. Skontrolujte, či máte povinnú výbavu a medzinárodný vodičský preukaz podľa dohovoru, ktorý je platný vo vašej dovolenkovej destinácii.  Zídu sa vám i telefónne čísla na asistenčné služby. Ak nosíte okuliare na šoférovanie, skontrolujte si, či ich máte pripravené. Pri dlhších trasách v aute využijete cestovný vankúš a ľahkú prikrývku.

Dovolenka autom

Maličkosti, ktoré sa môžu hodiť

 • adresy na pohľadnice
 • pero a malý blok
 • pršiplášť alebo dáždnik
 • fľašu s vodou, drobné občerstvenie
 • mapy, sprievodcu, itinerár
 • slovník alebo zoznam základných slov a fráz (prípadne aplikácia do mobilu)
 • zapaľovač
 • hry
Mapa na dovolenku

Niekoľko užitočných rád pred cestou

 • označte si batožinu vodotesnými štítkami
 • ak musíte na letisko cestovať vlastným autom, zabezpečte si parkovanie na stráženom parkovisku najlepšie spolu s kúpou dovolenky. V dovolenkovom období bývajú parkoviská plné a tak by sa mohlo stať, že nebudete mať kde zaparkovať.
 • pred odchodom zabezbečte starostlivosť o domáce zvieratá, kvety a poštovú schránku
 • kľúče od bytu i kontakt na seba nechajte u známych
 • nenechávajte v opustenom byte cenné veci
 • pred odchodom vysypte smeti a vypnite z elektriny spotrebiče, ktoré nepotrebujú elektrinu (kanvice, televízor, mikrovlnku)
 • zabezpečte okná a dvere
Čo si zbaliť na dovolenku infografika

Ak aj niečo zabudnete, nekazte si dovolenku

Aj po dôkladnom balení sa môže stať, že predsa len na niečo zabudnete - nezúfajte a nedajte si pokaziť dovolenku. Všetko potrebné si môžete kúpiť aj na mieste. Oddýchnite si a užite si zážitky z novej krajiny.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
Sara
Komboš
Sara

hlavne cistu bielizen, plavky, lekarnicku a satocky a hlavne kvalitny kufor do ktoreho vsetko vojde a nerozsype sa na letisku – odporucam najkufre … s ich vectorom lietam do marakesa aj dubaja uz vyse dvoch rokov a stale je jak novy dokonca anilen zipsy sa nezasekvaaju