Gélové nechty - všetko čo potrebujete vedieť

Gélové nechty - všetko čo potrebujete vedieť

Každá žena túži byť krásna, príťažlivá a sexy. K starostlivosti o zovňajšok dnešných žien neodmysliteľne patria aj dlhé a dokonale upravené nechty, jeden zo symbolov ženskosti. Nič však nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Alebo žeby predsa?

Na svete asi neexistuje žena, ktorá by nepoznala ten pocit zúfalstva, keď po hodinách pilníkovania, lakovania a napokon ofukovania čerstvo nalakovaných nechtov, je nechtárske dielo zničené ryhou alebo smietkou uviaznutou vo vrstve laku, pričom ani nemáte tušenia, kedy k tomu došlo.

Alebo keď sa naivne domnievate, že lak už zaschol a ráno sa zobudíte s otlačenými nechtami. Nehovoriac o tom, že v prípade, ak všetko toto dokážete predýchať, klasické laky, dostupné v drogériách, vydržia bez olupovania alebo bez prasknutia maximálne 2-3 dni a vy si týmto cirkusom môžete prechádzať znova a znova.  

Gélové nechty sú jednoduchým a rýchlym riešením pre krásnu, upravenú manikúru bez starostí. Sú vynikajúcim riešením najmä pre dámy s krehkými, lámavými nechtami, ktoré si nedokážu dopestovať prírodné nechty do požadovanej alebo vysnívanej dĺžky či tvaru. Tam, kde príroda nenadelila, dopomôže gél. 

Na výber máte dve možnosti - buď sa rovno objednáte na termín do profesionálneho štúdia, alebo si manikúru urobíte samy doma. Poradíme vám, ako na modelovanie gélových nechtov.

Aký je rozdiel medzi gélovými a akrylovými nechtami?

Pred tým, ako sa rozhodnete pre urobenie určitého typu nechtov prinášame porovnanie gélových a akrylových nechtov:

  • Gélové nechty

Existujú dva populárne typy gélovej manikúry: gélový lak a tvrdé gély.

Gél lak sa nanáša podobne ako lak na nechty a vytvrdzuje UV alebo LED lampou.

Gélové predlžovacie, tvrdé gély alebo stavebné gély sa na druhej strane vyrábajú pomocou hustého gélu na vybudovanie nechtov a potom sa vytvrdzujú rovnakým spôsobom – použitím UV či LED lampy.

Výhody

  • Gélové nechty vyzerajú a pôsobia prirodzenejšie ako akrylové nechty. Majú tiež tendenciu rýchlejšie tuhnúť a nie vždy si vyžadujú aplikáciu primeru na spojenie nechtu a gélu, takže je malé riziko poškodenia nechtového lôžka. 
  • Pri správnej a zručnej aplikácii gélové nechty nezanechávajú na nechtoch stopy. 
  • Sú dostupné aj v rôznych textúrach.

Nevýhody

  • Gélové nechty majú zvyčajne vyššiu cenu ako akrylové a často nevydržia tak dlho, preto je potrebné ich častejšie vymieňať. 
  • Gélové nechty vytvrdzované svetlom sa tiež musia robiť pomocou UV svetla, takže existujú určité obavy týkajúce sa ich dlhodobého účinku.
  • Akrylové nechty

Pri aplikácii akrylu sa prírodný necht zapiluje, aby sa vytvoril drsný povrch, na ktorý sa následne nanesie lepidlo. Potom sa zmieša akrylový prášok (polymér) a kvapalina (monomér) uložené v dvoch samostatných nádobách, aby sa vytvorila forma na prilepenie na nechty.

Táto forma na umelé nechty sa  vytvaruje a vyleští na požadovanú dĺžku a tvar, vďaka čomu nechty vyzerajú oveľa dlhšie.

Na rozdiel od gélov sú akryly vytvrdzované na vzduchu a po nanesení na necht začnú tuhnúť.

Výhody

  • Akrylové nechty sú odolnejšie ako gélové a zvyčajne vydržia dlhšie. 
  • Vo všeobecnosti sú taktiež lacnejšie kvôli širokej dostupnosti.

Nevýhody

  • Po nanesení akrylu chvíľu trvá, kým vytvrdnú a stuhnú
  • Sú tvrdé a nebudú sa prehýbať, ani trochu a na výber je len jedna textúra.
akrylové nechty

Ako na gélové nechty doma – podrobný postup

1. Prvým krokom v procese aplikácie gélových nechtov je zbrúsenie povrchu nechtov klasickým pilníkom pre lepšie uchytenie gélu. 

2. Na obrúsené nechty použite profesionálne čističe, ktoré odstránia z nechtov mastnotu, zároveň ich vydezinfikujú a odstránia aj zvyškovú vrstvu po vytvrdení UV gélu – tzv. výpotok. 

Čistič nechtov

- odstráni mastnotu a dezinfikuje

Primer na nechty

zlepší priľnavosť medzi nechtom a UV gélom


4. Ak máte svoje nechty príliš krátke a túžite po dlhých pazúrikoch, môžete si nechty predĺžiť vďaka umelým tipom alebo šablónam. Na svoje prírodné nechty si ich nalepíte pomocou špeciálneho lepidla. Pokiaľ nie ste profíčka, tento krok zo začiatku odporúčame vynechať.

5. Na nechty naneste podkladový gél, ktorý  vytvrdíte v UV lampe alebo v LED lampe. Podkladový gél je priezračný a zaručí pevnejšiu stavbu gélových nechtov

Podkladový gél

Podkladový gél zaručí pevnú stavbu nechtov

6. Na podkladový gél sa v ďalšom kroku nanáša stavebný alebo tiež inak nazývaný modelovací gél, ktorým vymodelujete perfektný tvar nechtov. Šup s nechtami opäť do lampy!

6. A teraz tá ''skrášľujúca'' časť celého procesu - na nechty naneste farebný UV gél podľa vášho gusta. Tie dnes nájdete v stovkách farebných odtieňov - metalické, pastelové, neónové, perleťové, glitrové... fantázii sa medze nekladú. Nechty po aplikácii farebného gélu dáte opäť vytvrdiť do UV alebo LED lampy.

7. Celkový proces ukončíte tzv. Finish UV gélom. Charakterizuje ich výborná priľnavosť, super pružnosť  a vysoký lesk. 

Farebné gélové nechty - postup

Odvážite sa na takúto veselú kombináciu? Farebne odlíšený nechet na prstenníku je stále veľmi trendy!

UV lampa alebo LED lampa?

Pre modeláž gélových nechtov doma je alfou a omegou kvalitná UV lampa na nechty, ktorá slúži na vytvrdenie UV gélov. Môžete si však vybrať medzi klasickou UV lampou a LED lampou. Aký je medzi nimi rozdiel?

LED lampy sú dnes preferovanejšou alternatívou, nakoľko dokážu vytvrdiť gél oveľa rýchlejšie. Pre porovnanie - v UV lampe tvrdne gél asi 2 minúty a v LED lampe len 30 sekúnd. LED lampy sú navyše dlhotrvácne, pretože v nich nemusíte meniť žiadne žiarovky. 

Ceny sa hýbu v závisloti od kvality a výrobcu od 10 do 100 €.

UV lampa

UV lampy sú lacnejšie, ale gél v nich tvrdne dlhšie

LED lampa

LED lampy vytvrdia gél rýchlejšie a sú ľahšie na údržbu

Francúzska manikúra, kamienky, neónové nechty – fantázii sa medze nekladú

Gélové nechty sú odrazom štýlu a vkusu každej z nás. Niekto preferuje minimalistickú manikúru, francúzsku manikúru - elegantné biele pásiky na špičke nechtov, červenú klasiku alebo rôzne farebné mixy doplnené o vzory, trblietky či kamienky.

Salóny majú v ponuke dokonca aj kamene Swarowski, pokiaľ si potrpíte na luxuse. Fantázii sa vo svete gélových nechtov medze naozaj nekladú. Krátke, dlhé, ešte dlhšie, mandľové, hranaté, špicaté, výrazné, trblietavé, s príveskami, s kamienkami, s nápisom...je to len na vás a vašej predstavivosti.

Kamienky na gélové nechty

Punc luxusu vám môžu dodávať aj kamienkami dozdobené gélové nechty.

Ak ste začiatočníčka, stavte na štartovaciu sadu na gélové nechty

Štartovacie sady sú skvelou voľbou, ak s nechtami ešte len začínate. Sú zostavené tak, aby vám pri tvorbe gélových nechtov nič nechýbalo a aby sa vám nestalo, že ste si zabudli objednať niektorý dôležitý produkt. 

Kvalitné sady obsahujú UV alebo LED lampu, primer, stavebné gély, farebné gély, čističe, pilníky, štetce na nanášanie, ozdoby a mnoho iného. Väčšinou sú aj vo výhodných cenách a skutočne sa oplatia.

Gélová štartovacia sada

Štartovacia sada na gélové nechty obsahuje všetko, čo k domácej gélovej manikúre potrebujete.

Ako dlho vydržia gélové nechty?

Jednou z kľúčových výhod gélových nechtov je aj ich trvácnosť, odolnosť a žiarivý lesk, ktorý vám obyčajný lak neposkytne. S gélovými nechtami sa nemusíte obmedzovať v žiadnych aktivitách, môžete robiť úplne všetko, vrátane bežných domácich prác. Sú odolné voči saponátom a dokonca aj chemickým čistiacim prostriedkom.

Nanesený gél odrastá spolu s prírodným nechtom a pri správnej aplikácii vydržia bez poškodenia 4-5 týždňov, v závislosti od rýchlosti rastu prírodných nechtov. Po 4-5 týždňoch bude potrebné gélové nechty odstrániť alebo doplniť, pokiaľ sa rozhodnete v ich nosení pokračovať.

Pre dokonalú manikúru sa neodporúča nechať gélové nechty odrastať dlhšiu dobu. Ponechaním nechtov dlhšiu dobu zvyšujete riziko poškodenia, usádzania baktérií a môže to viesť k potrebe aplikácie nových gélových nechtov a predraženiu celej procedúry.

Francúzska manikúra

Francúzska manikúra je značkou čistoty, luxusu, minimalizmu a s gélom vydrží krásna až 5 týždňov.

Starostlivosť o gélové nechty

  • Nepoužívajte príliš horúcu vodu

Vyhnite sa horúcej vode, pretože inak voda presiakne do nechtových platničiek a lak sa stratí. Uistite sa teda, že pri umývaní rúk alebo aj pri kúpaní používate vlažnú vodu.

Ak chcete, aby vám gélové nechty vydržali dlhšie, dbajte na to, aby ste si zvlhčili prsty a oblasť nechtovej kožičky, najmä tie z vás, ktoré majú odlupujúce sa nechty.

  • Nechajte ich tak

Aby vám gélový lak vydržal, musíte sa  vyhýbať strihaniu, prílišnému a častému chytaniu nechtov alebo pilníku. Ak to budete robiť, môžete si porušiť pečať gélového laku, čo bude mať za následok odlupovanie.

starostlivosť o gélové nechty

Pri menšej finančnej investícii do príslušenstva a materiálu si môže prakticky každá žena vytvoriť domáce nechtové štúdio. Nemusíte nikam chodiť, manikúru si spravíte kedy sa vám to hodí a s troškou šikovnosti sa k vám budú neskôr objednávať aj kamarátky 🙂 

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar