Kedy vymeniť detskú autosedačku?
Ak máte deti, určite ste riešili, ako ich budete v aute voziť. Autosedačky sú totiž pre deti povinné už od narodenia. A je úplne jedno, či dieťa veziete z pôrodnice, do škôlky, či na výlet. Aj keď autom jazdíte veľmi ojedinele, dieťa by sa malo vždy voziť v autosedačke.
Autosedačka redukuje riziko zranenia dieťatka až o 71%, preto kvalitná autosedačka, ktorá zaistí bezpečnú prepravu detí by mala byť priorita. Ako vybrať autosedačku adekvátnu k veku dieťatka sa dozviete v tomto článku.
Autosedačka povinná už od narodenia
Čakáte dieťatko a premýšľate, ako ho odviezť z pôrodnice? Alebo máte dieťa, ktoré práve vyrastá zo svojej autosedačky a potrebujete preňho kúpiť väčšiu? Bezpečnosť detí by mala byť na prvom mieste.
Rodičia by mali dbať nielen na to, aby bola autosedačka pohodlná, ale aby predovšetkým spĺňala najnovšie normy. Peter Sokol, manažér predajní predeti.sk vraví, že rodič by si mal všímať najmä to, “či má autosedačka buď bezpečnostnú normu ECE R44/04, alebo I-size, čo je najnovšia a najnáročnejšia norma na bezpečnosť a zdravie dieťaťa.”
Od januára tohto roku totiž došlo k zmenám podmienok pre autosedačky a pri návšteve obchodu sa stretnete s novým označením i-Size. Čo to znamená?
Čo znamená norma i-Size?
Na základe najnovších štúdií o bezpečnosti prišla norma ECE R129 s označením i-Size, ktorá prináša zmeny oproti pravidlám platiacim pre doterajšie autosedačky v niektorých bodoch.
Kým doteraz platila norma ECE R44 a rodičia vyberali autosedačku podľa hmotnosti dieťaťa. Pri i-Size autosedačkách vyberáte podľa veľkosti dieťaťa. I-Size teda zjednodušuje výber autosedačky, riadite sa centimetrami, nie váhou, pretože tento údaj je z hľadiska bezpečnosti presnejší. Konkrétne výškové kategórie stanovené nie sú.
Sedačka musí vydržať do 15 mesiacov dieťatka
Najmenšie deti by mali jazdiť v protismere čo najdlhšie, nová norma i-Size upravuje, že by to malo byť minimálne do 15 mesiacov života dieťaťa. Tento spôsob umiestnenia autosedačky je oveľa bezpečnejší ako umiestnenie sedačky v smere jazdy. Dieťa má v prípade autonehody lepšie chránenú hlavu, krčnú chrbticu i životne dôležité orgány. Podľa normy i-Size tak pre bábätká kúpite vajíčko, v ktorom by sa malo vydržať voziť minimálne do 15 mesiacov.
Často si rodičia kladú otázku, kde by malo byť dieťa v aute umiestnené. Ideálne je mať ho na sedadle spolujazdca, no musí byť vypnutý airbag. Pozor však na pozornosť pri šoférovaní. Ak to nie je možné, voľte sedadlo vzadu a aby ste na dieťatko videli, môžete použiť špeciálne zrkadielko.
Povinný isofix
Okrem autosedačiek pre najmenšie deti sa upravila podmienka používania Isofixu. Isofix je normovaný spôsob pripevnenia autosedačky priamo ku konštrukcii automobilu. Skladá sa z dvoch úchytiek, ktoré sú pevne pripevnené ku karosérii auta.
Ak si kúpite autosedačku s Isofixom, nájdete na nej dve časti, ktoré presne zapadnú do úchytiek v aute. Vďaka tomuto systému autosedačka lepšie, pevnejšie a stabilnejšie sedí na svojom mieste, predchádzate nesprávnej montáži sedačky a tým aj ohrozeniu dieťaťa pri autonehode. Upevnenie sedačky pomocou Isofixu je po zaznení “kliknutia” správne, pri montovaní autosedačky bezpečnostnými pásmi môže dôjsť k chybnému uchyteniu.
Následky tak môžu byť veľmi nepríjemné. Podľa testov sú autosedačky s Isofixom najbezpečnejším systémom pre prepravu detí. Našťastie vo väčšine nových vozidiel už nájdete zadné sedačky s Isofixom automaticky, v niektorých autách sú takto vybavené aj sedačky spolujazdca.
Z boku bezpečnejšie
Pri testovaní autosedačiek pomocou moderných figurín so senzormi sa okrem doterajších nárazov spredu a zozadu začali robiť aj testy bočného nárazu. Ak si teda kúpite autosedačku podľa novej normy i-Size, môžete mať istotu, že z pohľadu bočného nárazu bude sedačka bezpečnejšia.
Podsedáky s opierkou chrbta
Deti s výškou do 125 cm by mali používať podsedáky len so zabudovanou opierkou chrbta. To zabezpečuje lepšiu ochranu a uchytenie bezpečnostného pásu pri náraze a vystrelení bočných airbagov.
Treba kvôli novým normám meniť auto a autosedačku?
Ak máte starú autosedačku a auto bez Isofixu, nezúfajte, nemusíte predávať ani jedno z nich. V súčasnosti je stále platná norma ECE R44. Ak máte teda autosedačku s touto normou (túto informáciu nájdete na štítku autosedačky), stále ju môžete používať.
Predpokladá sa, že autosedačky s touto normou budú v obchodoch dostupné aspoň do roku 2020. Nová norma i-Size sa týka len nákupu novej autosedačky a auta. Jej cieľom je kompatibilnosť medzi novovyrábanými automobilmi a autosedačkami. Teda aby mali nové autá sedačky pripravené pre i-Size autosedačky. Zákazníkom to zjednoduší život a prinesie to i väčšiu bezpečnosť pre deti, pretože akákoľvek autosedačka podľa tejto normy bude pasovať do auta vyrobeného taktiež podľa tejto normy.
Kedy vymeniť autosedačku?
Ak však vaše dieťa vyrástlo a váhate, či a kedy vymeniť autosedačku a na čo si dať pozor, je táto otázka na mieste. Pre bezpečné cestovanie je najdôležitejšia správna veľkosť autosedačky.
Rozdielne delenie autosedačiek podľa novej a starej normy
Stará norma ECE R44/04 | Nová norma ECE R129 (i-Size) |
---|---|
0 pre deti od 0 do 10 kg
| i-Size 40 - 83 cm (vajíčka od 0 do 13 kg) |
0+ pre deti od 0 do 13 kg | |
1 pre deti od 9 do 18 kg | i-Size 76 - 105 cm |
2 pre deti od 15 do 25 kg | i-Size 100-150 cm (najvyššia kategória od 15 do 36 kg) |
3 pre deti od 22 do 36 kg
|
Niektoré autosedačky však spĺňajú aj viac hmotnostných kategórii, sú to tzv. kombinované autosedačky.
Cestovanie v protismere jazdy - vo vajíčku čo najdlhšie
Autosedačky pre najmenšie deti nazývané vajíčka, škrupinky, či ulitky sú určené pre deti od narodenia až do približne prvého roku dieťaťa. Ich poloha je vodorovná a sú určené pre deti, ktoré ešte nedokážu sedieť. Odborníci odporúčajú, aby sa deti vo vajíčku vozili čo najdlhšie. Ide najmä o hľadisko bezpečnosti a zásadne sa používa v protismere jazdy.
Peter Sokol upozorňuje: “V prvom rade, je dôležité zadefinovať si v akej vekovej a váhovej kategórií sa dieťa nachádza. Pri prechode z autosedačky od narodenia približne do 13 kg (vajíčko) je veľmi dôležité, aby dieťatko samostatne sedelo. V tomto momente je predpoklad, že dieťatko má správne vyvinuté svalstvo okolo krčnej chrbtice a okolo chrbtice ako celku. V kategórii od narodenia nesmieme zabúdať na to, že dieťa musíme bezpodmienečne voziť iba v protismere jazdy.”
Vajíčka sa ľahko prenášajú spolu s dieťaťom, niektoré sú kompatibilné s podvozkami kočíkov a tak vám uľahčujú prenášanie vášho bábätka. Pri autosedačkách pre najmenších platí, že by hlavička nemala presahovať okraje autosedačky. Trčiace nožičky sú stále v poriadku a na bezpečnosť detí nemajú vplyv. Ak teda hlavička veľmi pretŕča, je čas na výmenu za sedačku z vyššej kategórie.
Vanička ako autosedačka?
Kedysi sa deti vozili vo vaničke kočíka, dnes už toto nie je bežne možné. Výnimkou však sú špeciálne vaničky, ktoré sú na túto možnosť pripravené a schválené. Dieťatko je vo vaničke pripútané trojbodovým bezpečnostným pásom, vanička je uchytená pásmi z auta a cestuje v polohe bokom.
Aj keď sa tento spôsob prepravy na prvý pohľad javí ako pohodlný pre dieťa, má i svoje nevýhody. Okrem toho, že vanička zaberá na zadných sedadlách veľa miesta, odborníci sa zhodujú v názore, že vajíčka umiestnené v protismere jazdy sú predsa len oveľa bezpečnejšie.
Vajíčko by vám podľa novej normy malo slúžiť až kým dieťatko nedovŕši 15 mesiacov. Pred výberom odporúčame si prečítať našu recenziu autosedačiek pre najmenších od 0 do 13 kg, aby ste s dieťatkom mohli bezpečne jazdiť.
Kombinované autosedačky pre najmenších
Tieto autosedačky môžete používať v oboch smeroch - v smere, i v protismere jazdy. Najskôr ich teda používate pre najmenšie dieťatko v protismere a neskôr, približne po dosiahnutí roka dieťaťa sa sedačka môže otočiť v smere jazdy. K autu ju pripútate buď pomocou isofixu alebo pásov, dieťa je v sedačke pripútané integrovanými bezpečnostnými pásmi.
V smere jazdy bývajú dokonca polohovateľné, takže ak vaše dieťatko rado spí v aute, tento typ autosedačky by mu mohol vyhovovať. Keďže kombinované autosedačky spadajú do vekovej kategórie 0 - 18 mesiacov, vydrží vášmu dieťaťu dlhšie. Negatívum je, že tieto autosedačky sú o niečo ťažšie a nie je možné ich prenášať pomocou rúčky. Pred kúpou si vo vlastnom aute vyskúšajte, či vám bude autosedačka vyhovovať v oboch smeroch jazdy.
Cestovanie v smere jazdy
Ak vaše dieťatko začne prerastať svoju prvú autosedačku, je na čase posadiť ho do sedačky z vyššej kategórie a umiestniť ho v smere jazdy. „V nasledujúcich kategóriách sledujeme najmä výšku dieťaťa, kde by hlavička nemala presahovať najvyššiu polohu opierky hlavy,” radí Peter Sokol.
Na rozdiel od vajíčok však autosedačky z kategórie 9 - 18 kg nemajú rukoväť na prenášanie, autosedačka ostáva v aute. Ak je vaše auto vybavené isofixom, siahnite po autosedačke s isofixom. Ak ho v aute nemáte, autosedačku pripútate bezpečnostnými pásmi v aute. Dieťa potom pripútate 5-bodovým integrovaným bezpečnostným pásom. Tieto sedačky sú zväčša výškovo nastaviteľné, rastú teda spolu s dieťaťom.
Otestovali sme aj autosedačky v kategórii 9 - 18 kg. Výsledky, ako si počínali jednotlivé modely nájdete v našej recenzii.
Pri kategórii 9 - 25 kg majú autosedačky vlastné pásy, akonáhle z nich však dieťa vyrastie, jednoducho ich odstránite a dieťa pripútate pásmi z auta. Sú zložené z dvoch častí, ak sa do sedačky dieťa nezmestí, urobíte z nej samostatný podsedák, ktorý dvíha dieťa do bezpečnejšej výšky pre použitie bezpečnostných pásov automobilu.
Pri kategórii 15 - 36 kg si môžete vyberať z pomerne širokých a ľahko nastaviteľných modelov, ktoré sa prispôsobia vášmu dieťaťu počas celého rastu. Ľahko si nastavíte aj uhol, pod ktorým má byť vedený bezpečnostný pás auta.
Podsedák
Je v podstate poslednou autosedačkou pre dieťa. Používa sa približne od 5 do 12 rokov pre deti s váhou 22 - 36 kg. Podľa novej normy i-Size musia mať opierku chrbta, umiestnené sú v smere jazdy a dieťa je v nich pripútané pásmi z auta.
Ak sa rozhodnete vymeniť dieťaťu autosedačku za podsedák, mali by ste dbať hlavne na to, aby ho pás neškrtil. Aj pri podsedákoch máte možnosť výberu, bývajú z pevného a odolného plastu i z polystyrénu. Za bezpečnejšie sú považované práve tie prvé - plastové podsedáky, ktoré sú pri náraze stabilnejšie a trvácnejšie.
Pozreli sme sa aj na ponuku autosedačiek pre najväčšie deti v kategórii od 15 do 36 kg. Ako v hodnotení dopadli si prečítajte v našej recenzii.
Bezpečnosť detí na prvom mieste
Počty áut na cestách neustále pribúdajú, a tak sa stáva bezpečnosť na ceste naozaj prvoradá. Každá autosedačka je iná, rovnako aj každé dieťa. Je dôležité, aby vyhovovala najmä dieťaťu, preto by ste sa mali vybrať na nákup s ním.
Zavedenie povinných autosedačiek výrazne znížilo tragické štatistiky. Treba si však uvedomiť, že správny výber autosedačky, jej ukotvenie v aute a pripútanie dieťaťa by malo byť najmä v záujme dieťaťa, nielen povinnosťou plniť predpisy.
Dobry
Mam dceru, 9 rokov. Mame isofix system. Je lepsie pre nu kupit sedacku s bocnicami alebo len podsedak. Ma 35 kg a 141 cm. Hlavne je aby som ju aj v zime vedela vtrepat do sedacky lebo susedova dcera ma 10 rokov a v zimnej vetrovke sa dost poti. Je v rovnej pozicii a nepaci sa jej tam sediet plus nevidi nic von s okna kedze sedacka ma velke bocnice.
Dakujem
Pavla
Pri tejto výške a váhe už podľa mňa stačí podsedák.