Leto je ako stvorené na adrenalínové zážitky! Ktoré sú najobľúbenejšie?

Najobľúbenejšie adrenalínové zážitky po celom SlovenskuTeplé dni sú ako stvorené na niečo bláznivé. Čo tak vyskúšať adrenalínový zážitok, prekonať svoj strach a zažiť niečo nezabudnuteľné? Navyše nemusíte chodiť ďaleko, pretože sú dostupné po celom Slovensku. Ktoré sú naobľúbenejšie adrenalínové zážitky? 

Let balónom

Aj vy s obdivom hľadíte na oblohu s balónmi? Doprajte sebe alebo svojim blízkym tento zážitok. Nemusíte sa ničoho obávať, všetky lety majú v rukách profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami a nalietanými kilometrami. I samotné balóny sú po technickej stránke veľmi vyspelé a pravidelne veľmi prísne kontrolované. Vďaka tomuto zážitku uvidíte svet z výšky 1000 - 2450 metrov, budete vidieť nielen nádherné koberce polí a lesov, domčeky ako stavebnice, ale i zvieratá v ich voľnosti. Jednoducho svet ako pohyblivá maľovaná rozprávka. Tak čo, idete?

Čo všetko zažijete?

Pri stretnutí si vyskúšate všetko, čo k odletu patrí - od rozbaľovania a nafúknutia balóna, cez let vzdušnou čiarou približne 10 - 20 km vo viacmiestnom koši až po slávnostný ceremoniál s povýšením do šľachtického stavu vzduchoplavcov. Samotný let trvá približne hodinu.

let balónom

Ako to prebieha?

Celý proces je veľmi jednoduchý - telefonicky, mailom alebo osobne si dohodnete termín štartu, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Pár dní pred samotným letom si telefonicky upresníte podmienky, teda čas a miesto stretnutia pred odletom. V deň letu potom spolu s pilotom pripravíte a nafúknete balón horúcim vzduchom, nastúpite do koša, zamávate pevnine a vzlietnete až ku oblakom. 

Let trvá asi hodinu a za ten čas preletíte 10 - 20 km. Balón vzlietava len za priaznivých poveternostných podmienok, teda bez rizika dažďa, búrok, bez nárazového vetra a bez hmly. Letí v smere vetra. Miesto pristátia je prekvapením, bude vás tam čakať auto, ktoré vás odvezie na miesto odletu. Let ukončíte slávnostným krstom s povýšením do šľachtického stavu balónistov, čo vám bude pripomínať i krstý list so šľachtickým titulom a menom. Na program si rezervujte približne 3 - 5 hodín času. Lieta sa celoročne, v lete však iba v ranných a v podvečerných hodinách.

Na čo pamätať?

Let je vhodný pre všetky vekové kategórie, ak chcete letieť s deťmi mladšími ako 12 rokov, je potrebný doprovod dospelého človeka a tiež individuálna konzultácia. Dbajte aj na správne oblečenie - ideálna je pevná obuv, športové oblečenie, šiltovka a slnečné okuliare. Teplota v balóne je približne taká, ako na zemi.

Let balónom

Odkiaľ môžete letieť?

 • Bratislavský kraj - Senec
 • Nitriansky kraj - Nitra, Topoľčany, Šaľa, Zlaté Moravce, Levice, Nové Zámky, Komárno
 • Trenčiansky kraj - Trenčín, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Prievidza, Ilava, Púchov, Považská Bystrica
 • Banskobystrický kraj - Banská Bystrica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Žarnovica, Banská Štiavnica, Krupina
 • Žilinský kraj - Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto
 • Košický kraj - Michalovce, Tokaj, Košice
 • Prešovský kraj - Poprad, Spišský hrad, Vysoké Tatry

Jazda na športovom aute

Ak premýšľate, akým darčekom potešiť chlapa, s jazdou na športovom aute trafíte do čierneho! Veď ktorý muž by si nechcel zajazdiť na rýchlom aute a byť kráľom ciest? Nie každému sa v živote podarí vlastniť ho, doprajte mu preto aspoň hodinku a nechajte ho osedlať kone pod kapotou a doprajte mu pocit kráľa cieť. Či už zvolíte Ferrari, Porsche alebo obľúbenú Teslu - za tento zážitkový darček vám bude môcť jedine s nadšením poďakovať.

Jazda na športovom aute

Ako to prebieha?

Môžete si vybrať, či chcete jazdiť na bežnej ceste alebo na okruhu. Podľa toho si potom môžete vybrať z viacerých typov vozidiel - Porsche, Ferrari, Lamborghini, Bentley, Aston Martin, hybridné MBW, Ford Mustang, formula či Tesla. Dohodnete si termín, prídete na dohodnuté miesto, kde sa preukážete platným vodičským preukazom a vybavenými formalitami. Ak nešoférujete, môžete sa zviesť aj ako spolujazdec po boku profíka. Táto možnosť je vhodná aj pre deti od 12 rokov, podmienkou je súhlas zákonného zástupcu a výška 150 cm.

Pred samotným naštarovaním sa s autom zoznámite - spolu s odborne vyškoleným personálom odhalíte všetky zákutia vami vybraného rýchleho autíčka. Nezabudnite sa odfotiť. Potom už stačí len nasadnúť, pripútať sa a naštartovať. Započúvať sa do zvuku divokých koní pod kapotou a vychutnať si jazdu. Vyskúšať vlastnosti podvozku, užiť si zvuk pneumatík trhajúcich asfalt, zažiť pocit zatlačenia do sedadla pri akcelerácii, skrotiť volant a cítiť sa na chvíľu ako kráľ ciest.

Celú vašu jazdu dostanete zaznamenanú na pamäťovej karte v HD rozlíšení, s týmto jedinečným zážitkom sa tak budete môcť pochváliť svojim známym alebo na sociálnych sieťach. Ak máte deti, pokojne ich vezmite so sebou. Môžu si zajazdiť tiež - v zmenšených verziách Ferrari alebo Lamborghini.

Jazda na Tesle

Na čo pamätať? 

Jazdiť budete v bežnej premávke, takže je potrebné dodržiavať pravidlá. Tento zážitok je vhodný pre všetkých milovníkov rýchlych áut bez ohľadu na pohlavie. Vodič nesmie byť pod vplyvom alkoholu a omamných látok. Jazdí sa od apríla do októbra v závislosti od počasia, v daždi ani v hustom snežení sa z bezpečnostných dôvodov nejazdí. S autom treba zaobchádzať veľmi opatrne, v opačnom prípade má inštruktor právo jazdu ukončiť. Jazda trvá približne 15 minút, prípadne si môžete rezervovať aj iný časový variant. Keďže je o tento zážitok veľký záujem, rezervujte si ho v dostatočnom časovom predstihu. Nároky na oblečenie nie sú, mali by ste ale voliť pevnú obuv.

Kde môžete jazdiť?

V závislosti od typu auta môžete jazdiť v týchto mestách:

 • Bratislava
 • Košice
 • Žilina
 • Zvolen
 • Nitra
 • Trnava

Zoskok padákom

Máte niekedy túžbu len tak rozprestrieť krídla a letieť? Presne pre vás je určený jedinečný adrenalínový zážitok - tandemový zoskok padákom. Letieť budete voľným pádom z výšky 3000 až 4000 metrov. Ak máte obavy, možno vás presvedčí fakt, že tandemové zoskoky padákom patria k jedným z najbezpečnejších typov lietania. Vďaka profesionálnemu inštruktorovi s niekoľkými stovkami zoskokov si to určite užijete i vy!

Ako to prebieha?

Rezervujete si termín a miesto, odkiaľ vzlietnete do výšin. Keď príde deň D, stretnete sa na dohotnutom mieste minimálne 30 minút pred plánovaným skokom a absolvujete krátku prípravu. Oblečiete si kombinézu, postroj, nasadíte kuklu, prilbu, okuliare a nastúpite do lietadla.

Let do potrebnej výšky trvá približne 20 minút, tandempilot si vás pripúta pred seba a spoločne vyskočíte. Teraz si môžete vychutnať pocit voľného pádu, ktorý trvá asi 30 sekúnd. Letieť budete rýchlosťou okolo 200 km/h. Keď ste asi 1500 metrov nad zemou, tandempilot otvorí padák a letíte si ešte približne 5 minút. Počas tejto doby si môžete vyskúšať riadenie padáku, samotné pristátie je potom v rukách tandempilota. Skákať môžete v závislosti od počasia od apríla do konca októbra, v zime sa neskáče.

Zoskok padákom

Na čo nezabudnúť?

Kompletnú výstroj dostanete na mieste a je v cene zoskoku, jediné, čo treba vziať so sebou z domu je športová obuv. V chladnejšom počasí sa odporúča termoprádlo, prípadne teplejšie oblečenie pod kombinézu.

Vekovo je zoskok obmedzený od 8 rokov (so súhlasom zákonného zástupcu), resp. od výšky 120 cm. Váhovo je zoskok obmedzený do 110 kg. Pri kardiovaskulárnych problémoch, cukrovke, epilepsii, duševných poruchách a závislostiach by sa mali ľudia o vhodnosti zoskoku poradiť so svojim ošetrujúcim lekárom.

Určite si budete tento zážitok chcieť uchovať a premietať aj svojim známym, preto máte možnosť priplatiť si za fotky, či videozáznam priamo zo vzduchu. Môžete si dokonca vybrať medzi natáčaním na gopro kamery umiestnenej na prilbe tandempilota alebo externé natáčanie iným parašutistom. Z dola vás samozrejme môžu natáčať vaši kamaráti, budú môcť byť na letisku v obmedzenom priestore.

Skúsili ste už tieto zážitky a hľadáte niečo iné? 

Odkiaľ sa skáče?

 • Senica
 • Ilava (letisko Slávnica)
 • Prievidza
 • Spišská nová ves
 • Ružomberok
 • Očová

Škola šmyku

Nie všetko vás v autoškole naučia. Preto je tu možnosť absolvovať školu bezpečnej jazdy a naučiť sa, ako riešiť krízové situácie v rámci bezpečnej jazdy. Tento praktický kurz vám a vašim blízkym môže zachrániť život. Vďaka heslu “ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku” sa budete môcť naučiť, ako bezpečne zvládať a ovládať svoje auto za nepriaznivých poveternostných podmienok. Na absolvovanie tohoto kurzu nie sú potrebné žiadne špeciálne vedomosti, všetko vás naučia priamo tam. Môžete si vybrať medzi kurzom pre začiatočníkov a pre aktívnych vodičov.

Tréningy sú rozdelené na teoretickú a praktickú časť. V rámci teórie si zadefinujete možné riziká pri riadení auta, zásady fyziky, základy správneho riadenia a riešenie krízových situácií. V praktickej časti si na vlastnom (prípadne zapožičanom) vozidle vyskúšate, ako sa správa vaše auto v nečakaných situáciách, ako na tieto situácie reagovať a ako ich konkrétne riešiť na rôznych typoch povrchov - od suchého, cez mokrý a ľadový až po zmiešané povrchy.

Precvičíte si rýchle reakcie i vyhýbacie manévre. Inštruktor vás poučí o ABS systéme, vďaka ktorému sa miernejšie krízové situácie zvládajú lepšie. Počet vozidiel je obmedzený na max. 12, škola šmyku prebieha celoročne, nezáleží na počasí. Vďaka školenému instruktorovi sa nielen zdokonalíte v šoférovaní, uvedomíte si, aké dôležité je správne sedenie, odstránite zlozvyky, ale užijete si aj veľa zábavy. Praktický darček vhodný pre každého (aj skúseného) šoféra.

škola šmyku

Kde si môžete školu šmyku vyskúšať?

Trenčín a Pachfurth (Rakúsko).

Bungee jumping

Bungee jumping sa stal akýmsi synonymom pre adrenalínové športy a hoci dnes sme už na tento typ zážitku akosi zvyknutí, stále je veľa ľudí, ktorí zoskok na bungee lane ešte nevyskúšali. Ak k nim patrí aj oslávenec vo vašom okolí, určite ho takýmto darčekom prekvapíte!

Hovorí vám niečo Kieneova hojdačka alebo kyvadlový zoskok? Je to lanová hojdačka, ktorú vymyslel Francúz Helmut Kien a je podobná bungee jumpingu. Je to vlastne dlhé lano ukotvené na pevné miesto, akási dlhá hojdačka, pri ktorej zažijete voľný pád i stav beztiaže, na rozdiel od bungee jumpingu však nezažijete nepríjemné trhnutie. Letieť strmhlav dolu smerom do prázdna je presne to, čo vám uvoľní megadávku adrenalínu do krvi! Letíte rýchlosťou približne 90 - 110 km/h, prikúpiť si môžete aj videozáznam.

bungee jumping

Aj keď na prvý pohľad vyzerá tento šport nebezpečne, opak je pravdou (samozrejme za dodržania všetkých bezpečnostných podmienok). Skákať môžete z mosta alebo zo žeriavu. Veková podmienka je 15 rokov a viac, neplnoletí len so súhlasom zákonného zástupcu. Potrebná hmotnosť na zoskok je 50 - 120 kg.

Celý zoskok trvá približne 15 minút, výstroj na zoskok je zabezpečený. Skočíte z výšky 25 metrov a ocitnete sa len 4 metre nad hladinou vody. Užijete si tak voľný pád i plynulé zabrzdenie pomalým hýpaním zo strany na stranu. Tento adrenalínový zážitok prakticky nemá obmedzenia, skákať môžete za každého počasia (s výnimkou prudkého vetra a hustého dažďa) počas celého roka. Odporúča sa priliehavejšie športové oblečenie. Tento druh športu je vhodný aj pre skupiny, napr. ako teambuilding. Postavte sa na okraj a počítajte - 3 - 2 - 1 Jump!

Kde môžete skočiť bungee jumping?

Tento zážitok je zatiaľ dostupný iba v hlavnom meste Bratislava. 

Nech to stojí zato

Či už si vyberiete bláznivý zoskok padákom, rýchlu jazdu autom, pokojný let balónom alebo poučnú školu šmyku, ide najmä o zábavu. Ak sa rozhodnete niekoho obdarovať, vyberajte z možností, o ktorých si myslíte, že túži a nabral by na ich realizáciu odvahu.

Leto je ako stvorené na adrenalínové zážitky! Ktoré sú najobľúbenejšie?
Ohodnoťte túto stránku.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár

avatar