Najlepšie probiotiká - Recenzie a skúsenosti


Každý z nás už určite aspoň raz zažil nepríjemné tráviace problémy, ktoré sa objavili počas liečby antibiotikami či po oslave, kde sme si toho dopriali viac, ako sme mali. Mnohí z nás v snahe zlepšiť tento stav často siahajú práve po probiotikách. Ktoré sú tie naj?

Najpredávanejšie probiotiká


Recenzie a hodnotenie probiotík

Pri hľadaní vhodných probiotík pre vás sa určite stretnete s veľkým množstvom prípravkov tohto typu. Ako si však vybrať tie, ktoré vám zaručene pomôžu? 

Aby sme vám vaše rozhodnutie uľahčili, prinášame vám hodnotenia najpredávanejších probiotík, medzi ktorými nájdete prípravky vhodné pre tehotné či dojčiace ženy i prípravky pre našich najmenších. A práve nimi začneme.

Probiotiká pre deti

1 balenie = kvapky 1x5 ml

Probiotiká pre deti BioGaia ProTectis

Probiotiká BioGaia ProTectis predstavujú výživový doplnok určený najmä pre dojčatá a malé deti od 3. mesiaca. A ako kvapky vplývajú na zdravie bábätka? 

Zloženie

Prípravok obsahuje účinné probiotické kultúry, ktoré pomáhajú zlepšiť peristaltiku čriev, zmierniť koliky, ale dokonca aj posilniť obranyschopnosť dieťatka, čo považujeme za veľké plus. Páči sa nám aj ich čisté zloženie, ktoré pochádza z materského mlieka a je bez toxínov. Sú účinné pri liečbe antibiotikami a zároveň rezistentné voči kyslému prostrediu žalúdka, teda ich účinok naozaj nič neprekazí. 

Dávkovanie

Chuť kvapiek je neutrálna. Bábätku ich tak môžete podávať jednoducho na lyžičke, prípadne zmiešať s mliekom či iným príkrmom. Odporúčaná denná dávka je 5 kvapiek.

Výhody

 • smile-o
  obsah účinných probiotických kultúr
 • smile-o
  zlepšenie peristaltiky čriev
 • smile-o
  zmiernenie koliky
 • smile-o
  posilnenie obranyschopnosti
 • smile-o
  čisté zloženie

Nevýhody

 • frown-o
  bez zistených nedostatkov

Naše hodnotenie

Orientačná cena

9€

1 balenie = kvapky 1x8 ml

Probiotiká pre deti PROBIO-FIX BABY

Výživový doplnok PROBIO-FIX BABY je určený pre najmenšie bábätká, už od dvánastich týždňov. Práve kvôli tomu sú tieto probiotiká dostupné vo forme kvapiek. 

Zloženie

Doplnok obsahuje účinné baktérie mliečneho kvasenia, Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12® -1 miliarda CFU, ktoré zabezpečia v brušku vášho dieťaťa požadovanú rovnováhu. Pri tomto prípravku však treba dbať na to, že sa nesmie podávať deťom trpiacim poruchami imunity alebo alergiou na niektorú zo zložiek. Práve túto skutočnosť vnímame ako mínus, keďže pri takomto malom bábätku ešte nemusia byť vyššie spomenuté komplikácie zistené. 

Dávkovanie

Výživový doplnok sa podáva deťom v množstve 6 kvapiek denne. Môžete ich podávať na lyžičke alebo ich pre lepšiu chuť primiešať do mlieka či iného príkrmu. Pred každým použitím nezabudnite fľaštičku dôkladne premiešať.

Výhody

 • smile-o
  vhodné pre bábätka už od 2 týždňov
 • smile-o
  dostupné vo forme kvapiek
 • smile-o
  jednoduché užívanie 

Nevýhody

 • frown-o
  nevhodné pre deti s poruchami imunity či alergiou na niektorú zo zložiek prípravku

Naše hodnotenie

Orientačná cena

10€


1 balenie = 1x6 ml

Probiotiká pre deti GENERICA BioLac Baby drops

Už samotné balenie prezrádza, že probiotiká GENERICA BioLac Baby dropsurčené pre tých najmenších, ale aj pre staršie deti a dokonca sú vhodné aj pre dospelých ľudí. Ide teda o naozaj univerzálny prípravok. 

Zloženie

Doplnok sa môže pochváliť obsahom účinných aktívnych kultúr Bifidobacterium breve BR03 a Lactobacillus plantarum LP01. Práve druhá spomenutá baktéria Lactobacillus plantarum sa radí k baktériám mliečneho kvasenia a vyskytuje sa v ústnej dutine človeka, v tráviacom trakte, ale i v potravinách. 

Baktéria Bifidobacterium breve BR03 je zas jednou z hlavných súčastí mikroflóry u dojčiat. 

Dávkovanie

V prípade, že tento prípravok budete podávať dojčatám, odporúčaná denná dávka je 5 kvapiek. Kvapky však môžu užívať i staršie deti a rovnako aj dospelí ľudia. Odporúčaná denná dávka pre deti a mládež od 12 rokov je 10 kvapiek. Neodporúča sa miešanie týchto kvapiek s horúcim nápojom, pretože by mohlo nastať poškodenie živých kultúr.

Výhody

 • smile-o
  vhodné pre deti od narodenia
 • smile-o
  vhodné aj pre staršie deti a dospelých ľudí
 • smile-o
  obsah aktívnych kultúr

Nevýhody

 • frown-o
  nemožnosť miešania do teplých nápojov

Naše hodnotenie

Orientačná cena

10€

1 balenie = 60 kapsúl

Probiotiká pre deti Dr.Max ProbioMaxík

Probiotiká Dr.Max ProbioMaxík predstavujú výživový doplnok, ktorý obsahuje komplex laktobacilov i bidfidobaktérií. Je určený pre deti od 3 rokov. 

Zloženie

Probiotiká sa môžu pochváliť obsahom mikrobiálnych kultúr, ktorých pozitívne účinky na trávenie sú preukázateľne dokázané. Konkrétne ide o kultúry Lactobacillus helveticus Rosell-52, Lactobacillus rhamnosus Rosell-11, Bifidobacterium longum Rosell-175. Upravené sú špeciálnou technológiou Probiocap, ktorá ich chráni pred teplotnými šokmi, kyslím prostredím či inými nepriaznivými vplyvmi. Ich účinok je teda zaručený za každých okolností. 

Dávkovanie

Deti vo veku od 3 do 6 rokov užívajú jednu tabletu denne, deti od 7 rokov a vyššie užívajú podľa potreby 1 - 3 tablety denne. Tablety je možné nechať rozpustiť v ústach, cmúľať alebo aj rozhryznúť, podľa toho, ako to vášmu drobcovi bude vyhovovať najviac. Je však potrebné dbať na nadmernú konzumáciu, pretože tá môže spôsobiť laxatívne účinky. 

Výhody

 • smile-o
  aj vo forme kvapiek
 • smile-o
  pre menšie deti, ale i mládež
 • smile-o
  preukázateľne pozitívne účinky látok
 • smile-o
  rezistentné voči nepriaznivým vplyvom
 • smile-o
  nízka cena

Nevýhody

 • frown-o
  pri nadmernom užívaní hrozia laxatívne účinky

Naše hodnotenie

Orientačná cena

6€

Probiotiká pre ženy

• 1 balenie = 10 kapsúl

Probiotiká pre ženy Dr.Max RebioMax ATB

Dr.Max RebioMax ATB je prípravok, ktorého určenie je naozaj univerzálne. Môžu ho užívať deti od troch rokov, mládež, dospelí ľudia a navyše, taktiež tehotné a dojčiace ženy.

Zloženie

Výživový doplnok obsahuje probiotické baktérie Lactobacillus rhamnosus GG, prebiotickú vlákninu inulín i kvasinky Saccharomyces cerevisiae subsp. boulardii CNCM I-1079. Toto zloženie sa spoľahlivo postará o nápravu akýchkoľvek nežiadúcich problémov prebiehajúcich v tráviacom trakte. 

Dávkovanie

Užíva sa zvyčajne 1 až 2 kapsuly denne s jedlom. Ak prípravok podávate deťom, môžete ho zmiešať s nápojom alebo potravou, ktorá nepresahuje viac ako 37 °C.

Výhody

 • smile-o
  univerzálne určenie, pre deti, dospelých i tehotné a dojčiace ženy
 • smile-o
  rýchly nástup účinku
 • smile-o
  priaznivá cena

Nevýhody

 • frown-o
  miešanie len s vlažným nápojom alebo potravou
 • frown-o
  menšie balenie

Naše hodnotenie

Orientačná cena

4€

• 1 balenie = 40 kapsúl

Probiotiká VALOSUN Biopron 9 PREMIUM

VALOSUN Biopron 9 PREMIUM je ideálnym prípravkom pre ženy. Je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, a taktiež ho môžu užívať aj diabetici.

Zloženie
Tento produkt je kombináciou bakteriálnych kmeňov a  fruktooligosacharidov. Je vhodným doplnkom pri liečbe antibiotikami, pozitívne vplýva na črevnú mikroflóru, čím predchádza tráviacim ťažkostiam a skvelou správou je aj to, že posilňuje imunitu. Nájdete v ňom 9 kmeňov vitálnych mikroorganizmov - Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactococcus lactis ssp. Lactis, Streptococcus thermophilus.

Dávkovanie
Kapsule sa užívajú v množstve 1 kapsula raz alebo dvakrát denne, počas jedla. Je potrebné zapiť ich dostatočným množstvom vody. Pokiaľ sú vaše ťažkosti intenzívnejšie, dennú dávku môžete aj zdvojnásobiť. Užívať ho môžete aj dlhodobo.

Výhody

 • smile-o
  vhodný pre tehotné a dojčiace ženy
 • smile-o
  vhodné pre diabetikov
 • smile-o
  široké spektrum účinných látok

Nevýhody

 • frown-o
  nemožnosť miešania do teplých nápojov

Naše hodnotenie

Orientačná cena

18€

• 1 balenie = 30 kapsúl

Probiotiká Dr.Max Probio Femina

Prípravok Dr.MAx Probio Femina bol vyvinutý špeciálne pre ženy, ktoré v dôsledku užívania antibiotík neraz bojujú nielen s tráviacími ťažkosťami, ale aj gynekologickými problémami.

Zloženie
Prípravok pozostáva z dvoch kmeňov baktérií - mliečneho kvasenia a zinku. Účinky zinku sú všeobecne známe. Zlepšuje funkciu imunitného systému a pozitívne vplýva aj na plodnosť a reprodukčnú funkciu. Môžu ho užívať dojčiace a tehotné ženy, i ženy prechádzajúce menopauzou.

Dávkovanie
Prípravok sa užíva v množstve 2 kapsuly denne. Aby boli jeho účinky čo najlepšie, odporúča sa zvýšiť príjem tekutín a zároveň znížiť príjem cukru.

Výhody

 • smile-o
  bohaté zloženie účinných látok
 • smile-o
  pre deti i dospelých
 • smile-o
  pozitívne vplýva aj na obranyschopnosť organizmu
 • smile-o
  zlepšuje reprodukčnú funkciu aj plodnosť

Nevýhody

 • frown-o
  miešanie s vlažnými nápojmi

Naše hodnotenie

Orientačná cena

8€

Univerzálne probiotiká

1 balenie = 80 kapsúl

Probiotiká GS Laktobacily FORTE 21

GS Laktobacily FORTE 21určené pre od 3 rokov a užívať ich môžu aj dospelí ľudia. V prípade nižšieho veku ako 3 roky, je potrebné používanie tohto produktu konzultovať s lekárom.

Zloženie

Zloženie tohto prípravku je naozaj bohaté. Obsahuje až 9 bakteriálnych kultúr Pediococcus acidolactici, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei ssp paracasei, Streptococcus thermophilus, Bifi dobacterium infantis, Bifidobacterium bifidum. Taktiež obsahuje aj selén a inulín, ktoré sa postarajú o správnu činnosť obranyschopnosti ľudského organizmu a zaistia tiež zdravý stav tráviacej sústavy.

Dávkovanie

Prípravok sa dávkuje v množstve 1 kapsula dvakrát denne. Pokiaľ ho budete podávať deťom mladším ako 3 roky, odporúča sa zmiešať ho s jedlom alebo nápojom. Pozor tiež na to, že podávanie deťom do rok rokov je potrebné konzultovať s lekárom.

Výhody

 • smile-o
  bohaté zloženie účinných látok
 • smile-o
  pre deti i dospelých
 • smile-o
  ​pozitívne vplýva aj na obranyschopnosť organizmu
 • smile-o
  výhodné balenie

Nevýhody

 • frown-o
  miešanie len s vlažnými nápojmi

Naše hodnotenie

Orientačná cena

14€

1 balenie = 60 kapsúl

Probitotiká Dr.Max Laktobacily "6"

Prípravok Dr.Max Laktobacily "6" má unikátne zloženie, vďaka ktorému je vhodný pre deti staršie ako 3 roky, mládež i pre dospelých.

Zloženie

Zloženie tohto prípravku pozostáva zo šiestich kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií. Každá kapsula obsahuje mikrobiálnu kultúru skladajúcu sa z nasledujúcich zložiek: Lactobacillus helveticus Rosell-52, Lactococcus ssp. lactis Rosell-1058, Bifidobacterium longum Rosell-175, Lactobacillus rhamnosus Rosell-11, Bifidobacterium breve Rosell-70, Bifidobacterium bifidum Rosell-71. Sú vhodné aj pre vegetariánov.


Dávkovanie

1 až 2 kapsuly denne je potrebné zapiť studeným nápojom, najlepšie mliekom. To však, samozrejme, nemusí vyhovovať každému. Neodporúča sa zapíjanie kyslým džúsom.

Výhody

 • smile-o
  vhodné pre osoby od troch rokov a vyššie
 • smile-o
  obsah 6 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií
 • smile-o
  vhodný aj pre vegetariánov

Nevýhody

 • frown-o
  odporúčané zapíjanie mliekom

Naše hodnotenie

Orientačná cena

14€

1 balenie = 30 kapsúl

Probiotiká PROBIO-FIX

Vďaka svojim bohatým účinkom by prípravok PROBIO-FIX nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Je vhodný pre osoby od 3 rokov a vyššie.

Zložen​ie

Obsahuje probiotické baktérie, ktoré pozitívne vplývajú na stav črevnej mikroflóry. Dokážu pomôcť pri zažívacích ťažkostiach, zápche a hnačke a je nenahraditeľným pomocníkom pri liečbe antibiotikami. V maximálnej dennej dávke sa nachádza 12 miliárd životaschopných baktérií. 

Dávkovanie

Spôsob dávkovania je jednoduchý. Denne je potrebné užiť 1 kapsulu. Pokiaľ sú ťažkosti akútne, ako napríklad v prípade hnačky, je možné užiť jednu kapsulu dvakrát denne. Kapsule sa užívajú vcelku, nezávisle na jedle a zapíjajú sa dostatočným množstvom vody.

Výhody

 • smile-o
  účinnosť pri širokom spektre zdravotných ťažkostí
 • smile-o
  vhodný pri hnačke, zápche
 • smile-o
  obsahuje 12 miliárd životaschopných baktérií

Nevýhody

 • frown-o
  denná dávka sa nesmie presiahnuť

Naše hodnotenie

Orientačná cena

12€


Kedy by ste mali siahnuť po probiotikách?

Tráviace ťažkosti probiotiká

Probiotiká môžu byť účinným a dobrým podporným pomocníkom pri liečbe rôznych ochorení. Pre ich užívanie sa môžete rozhodnúť v prípade, že vás trápia niektoré z nasledujúcich problémov:

 • zápaly spôsobené užívaním antibiotík či infekčné zápaly, ktoré sú sprevádzané hnačkou,
 • infekcie Helicobacter pylori (H. pylori),
 • rôzne akútne ochorenia spôsobené vírusmi,
 • zápcha,
 • opakované vaginálne infekcie a zápaly,
 • vysoký cholesterol v krvi,
 • laktózová intolerancia alebo alergie,
 • nadmerný stres.

Čo by mali obsahovať účinné probiotiká?

Na trhu nájdete veľké množstvo prípravkov tohto typu, ktoré sa od seba odlišujú cenou, ale i samotným zložením. Práve zloženie predstavuje najdôležitejšie kritérium. Kvalitné probiotikum od toho menej kvalitného spoznáte tak, že obsahuje:

 • Kmene baktérií, osídľujúcich ľudský trakt, ako napríklad Lactobacillus (L.) a Bifidobacterium (B.), Escherichia coli NissleSaccharomyces boulardi či Enterococcus faecium).
 • Kombináciu kmeňov, napr, 3, 6 alebo 9. Najčastejšie sa môžete stretnúť s kombináciou Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium animalis spp. Lactis. Tie sa navzájom veľmi dobre znášajú a sú bezpečné.

Čo znamenajú jednotlivé kmene?

Máte pred sebou zloženie probiotík, no neviete, čo jednotlivé uvedené kmene znamenajú a s čím dokážu pomôcť? Nezúfajte! Vybrali sme najrozšírenejšie kmene a pozreli sa na ich účinky. 

Bifidobacterium bifidum - tento kmeň je dôležitý pre správne trávenie mliečnych výrobkov a bežne sa nachádza v tenkom i hrubom čreve. 

Lactobacillus acidophilus - najdôležitejší kmeň zo všetkých Lactobacillus. Pomôže pri hnačke i trávení mliečnych potravín a podporuje vstrebávanie živín. 

Lactobacillus rhamnosus - kmeň je výborným pomocníkom pri tzv. cestovateľskej hnačke, ktorá trápi veľké množstvo ľudí, väčšinou pri ceste do zahraničia. Účinkuje proti patogénnym organizmom, ako napríklad Salmonella, Listeria si Shigella. 

Bifidobacterium longum - prospešný pri zachytávaní toxínov a tiež posilňuje aj imunitu.

Saccharomyces boulardii - je skvelým pomocníkom pri hnačke akéhokoľvek pôvodu a aj pri liečbe antibiotikami.

Správne užívanie

Ak si už vyberiete tie najlepšie probiotiká pre vás, nezabúdajte na správne užívanie, ale aj uskladnenie. 

Spôsob skladovania probiotík je naozaj dôležitý, keďže probiotiká sú vlasne živé mikroorganizmy, ktoré možno ľahko znehodnotiť. Preto si vždy vopred prečítajte leták. Väčšina prípravkov sa má skladovať v chladnom prostredí, ideálne v chladničke, iné zas na suchom a tmavom mieste. 

A čo užívanie?

Vo všeobecnosti platí, že probiotiká sa môžu užívať kedykoľvek počas dňa, vhodné je pritom ich užívanie spolu s jedlom. Opatrní však treba byť v prípade, že súčasne užívate aj antibiotiká. Časový odstup medzi nimi totiž musí byť minimálne dve hodiny.

Nezabúdajte a neignorujte ani vedľajšie účinky, ktoré sa môžu dostaviť aj pri užívaní probiotík. Ak vás teda postihne napríklad bolesť hlavy, nechutenstvo či kožné problémy, probiotiká by ste mali vysadiť alebo zmeniť.

Veríme, že s našim sprievodcom bude pre vás výber tých správnych probiotík trefa do čierneho. 🙂


Odporúčame nakupovať len u overených predajcov

pilulka.sk logo
drmax.sk logo
lieky24.sk logo
prezdravie logo

Pridajte vašu recenziu

avatar
Kliknutím na ikonku nižšie môžete pridať obrázok