Alergici majú poplach: Začína sezóna sennej nádchy

alergici1

S prebúdzajúcou sa jarou prichádza problém pre alergikov. Zdroj: www.pixabay.com

Z vychádzajúcim jarným slniečkom prichádza do sveta nový život. Teploty pomaly stúpajú, príroda sa prebúdza, stromy, lúčky a trávniky sa zazelenajú a začínajú kvitnúť. Jar je krásna, no ak patríte medzi alergikov, namiesto radosti a energie vám prinesie nepríjemné zdravotné ťažkosti.

Počet alergikov sa neustále zvyšuje

Alergia je reakcia nášho organizmu na niektoré látky v prostredí, čiže alergény, ktoré bežne u zdravého človeka nevyvolávajú žiadne zdravotné problémy.

Organizmus alergického človeka pri kontakte s alergénom vylučuje veľké množstvo histamínu, ktorý potom vyvoláva rôzne prejavy alergie. Predispozície k alergiám sa dedia a počet alergikov neustále stúpa. Minimálne 25 % populácie vyspelých krajín trpí nejakou alergiou. Aj keď ide o lokálne prejavy, buď kožné, alebo dýchacie problémy, alergia je ochorenie celého tela.

Alergény sa nachádzajú všade – vonku, v ovzduší, aj vo vnútri našich bytov. Najčastejšou príčinou návštev alergológa sa počas jari stáva peľ. Alergia na peľ sa ľudovo nazýva aj „senná nádcha“.

senná nádcha

Organizmus alergika vylučuje histamín, ktorý je spúšťačom rôznych reakcií. Zdroj: www.pixabay.com

Prečo vznikajú peľové alergie?

Podľa odborníkov je zvyšujúce sa množstvo alergikov po celom svete výsledkom vzďaľovania sa človeka od života v prírode. Ako vysvetľuje alergológ a imunológ Boris Hruškovič pre imunologické a alergologické centrum: „Človek žil kedysi poľnohospodárskym spôsobom v prírode a bol s ňou v kontakte. Práve príroda predstavuje pre imunitný systém to, pod vplyvom čoho sa má normálne vyvíjať.“

Čoraz menej ľudí žije v blízkosti lesa, alebo sa stará o dvor so zvieratami. Každodenným kontaktom s pestrou škálou rastlín sa zvyšuje odolnosť človeka voči peľovým alergiám.

Tip od experta

Fínski vedci robili štúdiu a počítali počet kvetín a typov rastlín okolo domov. Čím to bolo pestrejšie, tým menej alergie obyvatelia mali.

MUDr. Boris Hruškovič

Za rastúci počet alergikov môže, podľa doktora, aj globálne otepľovanie. Ľudský organizmus si ťažko zvyká na veľké teplotné rozdiely, ktoré klimatické zmeny prinášajú. Kvôli náhlemu otepľovaniu je tiež dosť náročné sledovať kedy vlastne začína peľová sezóna.

Alergiami sú ohrození viac ľudia žijúci v meste, ako na vidieku. Životom v bytoch sa izolujú od rastlín, ktoré môžu vyvolať alergiu. Preto organizmus človeka reaguje prehnane na niektoré druhy peľov.

peľová alergia

Alergiami trpia viac mestskí ľudia ako tí, čo žijú na vidieku. Zdroj: www.unsplash.com

Príznaky peľovej alergie

Ako spoznáte, či ide o alergiu, alebo iné ochorenie? Medzi najčastejšie príznaky peľovej alergie patria:

 • opakované kýchanie,

 • sťažené dýchanie, pískanie pri dýchaní,

 • upchatý nos,

 • vodnatý výtok z nosa,

 • opuch sliznice nosa alebo očí,

 • slzenie očí,

 • pocitom svrbenia až škriabania v nose, ústach, krku, očiach či ušiach

 • suchý, dráždivý kašeľ.

Tieto prejavy sa môžu nápadne podobať na nádchu, alebo iné bežné vírusové ochorenie. Začiatok jari býva aj obdobím viróz, nie len začiatkom peľovej sezóny. Medzi prechladnutím a alergiou je však niekoľko zásadných rozdielov.

alergia

Medzi prechladnutím a nádchou je niekoľko rozdielov. Zdroj: www.unsplash.com

Bežná nádcha trvá 7 až 10 dní. Môže sa prejaviť zvýšenou teplotou, kašľom, výtokom z nosa, bolesťou hrdla, ktoré však po pár dňoch ustúpia.

Pri alergickej nádche je bežné náhle podráždenie s intenzívnym kýchaním a vodnatým výtokom z nosa. Príznaky ustupujú a znovu sa zhoršujú v závislosti od prítomnosti alergénov v ovzduší. K alergii nepatrí zvýšená teplota, ani bolesť hrdla.

Dlhodobé prejavy alergie si niekedy môžete mylne vysvetľovať ako oslabenú imunitu. Ak sa pravidelne opakujú v určitom období, je čas navštíviť alergológa.

vreckovky

Prejavy alergie si často možno myľne vysvetľovať ako oslabenú imunitu. Zdroj: www.unsplash.com

Peľová sezóna a jej rozdelenie

Sledovať svoj zdravotný stav vám tiež pomôže odhaliť, či ide o alergiu. Existuje veľké množstvo rastlín, ktoré môžu vyvolať neželanú reakciu. Každá z nich kvitne v inom období.

Podľa toho sa peľová sezóna rozdeľuje do troch hlavných období:

peľ

Peľová sezóna sa rozdeľuje do troch období. Zdroj: www.pixabay.com

1. obdobie kvitnutia drevín

Peľovú sezónu na území Slovenska otvára lieska obyčajná. Táto drevina kvitne od februára do marca. V marci sa pridáva jelša, breza, topoľ, brest, javor, vlašský orech, dub, vŕba, jaseň, javor. V tomto čase je ťažké určiť hlavný alergén v ovzduší, pretože sa miešajú rôzne druhy drevín. V apríli začínajú rozvoniavať kvety ovocných stromov: čerešne, broskyne, jablká, marhule a slivky. Okrem peľov drevín sa už v ovzduší môžu nachádzať spóry húb.

lieska

Peľovú sezónu začína lieska vo februári, neskôr sa pridajú aj iné dreviny. Zdroj: www.pixabay.com

2. obdobie kvitnutia tráv

Najčastejšou príčinou peľovej alergie na celom svete sú trávy. Kvitnúť začínajú o niečo neskôr ako stromy a ich sezóna vrcholí v máji, až v júni. Medzi najsilnejšie alergény patrí timotejka, reznačka laločnatá, mätonoh, lipnica lúčna a prstnatec, pŕhľava. Okrem tráv kvitnú aj agát a baza, v júni lipa.

tráva

Sezóna kvitnutia tráv vrcholí v máji, až v júni. Zdroj: www.pixabay.com

3. obdobie – kvitnutie bylín

Tretie obdobie peľovej sezóny začína v druhej polovici leta a končí začiatkom jesene. Alergie vyvolávajú byliny, najčastejšie ambrózia, ktorá spôsobuje problémy v celej Európe, aj v Severnej Amerike. Ďalšie alergény sú palina, múrovník lekársky, mrlík, skorocel a buriny z rodiny Compositae.

byliny

Byliny kvitnú v druhej polovici leta až do začiatku jesene. Zdroj: www.pixabay.com

Je alergia vyliečiteľná?

Vyhýbať sa alergénom úplne je počas jari takmer nemožné. Ak nechcete žiť s nepríjemnými stavmi, existujú spôsoby, ako zlepšiť svoj zdravotný stav. Najdôležitejšie je hľadať príčinu jej vzniku. Príznaky alergie sa rozhodne neoplatí podceňovať – navštívte lekára hneď, ako to bude možné.

V ambulancii alergológa vás čaká vyšetrenie, najčastejšie kožným testom, ktorý je bezpečný a jednoduchý. Pri testovaní sa na vnútornú stranu predlaktia nanesú kvapky alergénov a následne sa vpichne do pokožky ihličkou, aby sa narušila jej celistvosť a telo mohlo reagovať. V priebehu 20 minút sa vytvorí červený pupenec na mieste s látkou, na ktorú ste alergický. Pri problémoch s dýchaním sa kontrolujú aj parametre pľúc, prípadne ORL vyšetrenie.

Po diagnostikovaní alergie sa liekom od lekára nevyhnete. Zanedbanie liečby, najmä v ťažkých a chronických prípadoch, môže priniesť vážnejšie zdravotné problémy, ako je astma. Spektrum alergénov, na ktoré reagujete, sa časom môže rozšíriť, preto treba ochorenie čím skôr zastaviť.

lieky

Lieky na alergiu potláčajú jej príznaky. Zdroj: www.unsplash.com

Proti alergiám sa podávajú antihistaminiká, ktoré znižujú cievnu priepustnosť a pocit svrbenia a uvoľňujú hladké svalstvo. V rámci imunoterapie dostanete alergény bielkovinového pôvodu vo forme vakcíny, kvapiek, alebo tabliet.

Alergiu lieky nevyliečia úplne, ale potlačia jej príznaky tak, aby ste mohli plnohodnotne žiť, aj keď vo vzduchu poletuje dráždivý peľ. Samotné lieky však k tomu nestačia. Aby ste sa ich zbavili, musíte urobiť vo svojom živote niekoľko zmien.

Ako zvládnuť peľovú sezónu s alergiou?

Vyhýbať sa všetkým alergénom počas peľovej sezóny nie je možné. Lieky príznaky často úplne neodstránia. Dá sa vôbec prežiť toto obdobie, keď pri prvom nádychu v prírode cítite, ako sa vám upcháva nos?

Máme pre vás niekoľko tipov, ako zmierniť vaše jarné utrpenie:

 • Koncentrácia peľu v ovzduší sa zvyšuje v suché, slnečné dni. Ako alergik si môžete si pokojne oddýchnuť, keď prší, resp. po daždi, keď sa vzduch krásne vyčistí od alergénov. V tomto čase je ideálna prechádzka po vonku.
 • Sledujte peľové správy, ktoré poskytuje napríklad Úrad verejného zdravotníctva SR. Podľa nich zistíte aktuálny stav alergénov v ovzduší.
 • Vetrajte tiež len v čase, keď je koncentrácia peľov vo vzduchu najnižšia, napríklad po daždi.
 • Pri vetraní použite protipeľové sieťky.
 • Kvalitná čistička vzduchu vám pomôže odstrániť pele, ktoré preniknú do vášho bytu. Okrem toho vám prečistí vzduch od prachu, plesní a iných alergénov, ktoré sa bežne nachádzajú vo vnútri.
 • V aute počas jazdy neotvárajte okná.
 • Pri pobyte v prírode noste pokrývku hlavy a okuliare.
 • Po príchode domov sa ihneď prezlečte – zvyšky peľu ostávajú aj na oblečení.
 • Ak sa osprchujete a umyjete si vlasy, odstránite všetok peľ, ktorý sa zachytil na vašom tele.
 • Počas „vášho“ obdobia sa čo najviac vyhýbajte stresu a nadmernej fyzickej záťaži. Boj s náporom alergénov je pre vaše telo dosť náročné.
 • Vyhýbajte sa alkoholu. Rozširuje cievy, čím umožňuje alergénom ľahší priechod do organizmu cez sliznice.
dážď

Pre alergika je prechádzka po daždi ideálna. Zdroj: www.pixabay.com

Proti alergii možno bojovať aj dlhodobo.

Ako sme už spomínali, alergia vás ohrozuje najviac, aj žijete v mestskom prostredí. Pobyt niekde, kde je menej znečistený vzduch, vám určite prospeje. Nemusíte sa sťahovať priamo do prírody. Úľavu a zlepšenie stavu vám môže priniesť aj pobyt pri mori, či v horách. Peľ do vysokohorských oblastí nedoletí – byliny, ani dreviny, ktoré vyvolávajú alergie, tam ani nerastú. V hlbokom lese je peľu málo (v porovnaní napr. s lúkami), preto je pre vás vhodné, chodiť na túry do lesného prostredia.

Morský vzduch a voda majú priam liečivé účinky na rôzne druhy prejavov alergie.

Alergia je vlastne porucha imunitného systému. Bojovať proti nej možno všetkými možnými prostriedkami na posilnenie imunity, ako je napríklad otužovanie, pravidelné cvičenie a zdravé stravovanie.

výlet príroda

Vyberte sa na túru do lesa, kde je najmenej alergénov. Zdroj: www.unsplash.com

Liečba alergie je liečba celého tela

Na tom, aby boli prejavy vášho ochorenia čo najmiernejšie, sa musíte aktívne podieľať. Ak budete venovať dostatok času vášmu zdraviu, po čase možno zabudnete, že máte nejakú alergiu. A potom si môžete užiť všetky krásy jari a leta naplno.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar