Alergici majú poplach: Začína sezóna sennej nádchy
Z vychádzajúcim jarným slniečkom prichádza do sveta nový život. Teploty pomaly stúpajú, príroda sa prebúdza, stromy, lúčky a trávniky sa zazelenajú a začínajú kvitnúť. Jar je krásna, no ak patríte medzi alergikov, namiesto radosti a energie vám prinesie nepríjemné zdravotné ťažkosti.
Počet alergikov sa neustále zvyšuje
Alergia je reakcia nášho organizmu na niektoré látky v prostredí, čiže alergény, ktoré bežne u zdravého človeka nevyvolávajú žiadne zdravotné problémy.
Organizmus alergického človeka pri kontakte s alergénom vylučuje veľké množstvo histamínu, ktorý potom vyvoláva rôzne prejavy alergie. Predispozície k alergiám sa dedia a počet alergikov neustále stúpa. Minimálne 25 % populácie vyspelých krajín trpí nejakou alergiou. Aj keď ide o lokálne prejavy, buď kožné, alebo dýchacie problémy, alergia je ochorenie celého tela.
Alergény sa nachádzajú všade – vonku, v ovzduší, aj vo vnútri našich bytov. Najčastejšou príčinou návštev alergológa sa počas jari stáva peľ. Alergia na peľ sa ľudovo nazýva aj „senná nádcha“.
Prečo vznikajú peľové alergie?
Podľa odborníkov je zvyšujúce sa množstvo alergikov po celom svete výsledkom vzďaľovania sa človeka od života v prírode. Ako vysvetľuje alergológ a imunológ Boris Hruškovič pre imunologické a alergologické centrum: „Človek žil kedysi poľnohospodárskym spôsobom v prírode a bol s ňou v kontakte. Práve príroda predstavuje pre imunitný systém to, pod vplyvom čoho sa má normálne vyvíjať.“
Čoraz menej ľudí žije v blízkosti lesa, alebo sa stará o dvor so zvieratami. Každodenným kontaktom s pestrou škálou rastlín sa zvyšuje odolnosť človeka voči peľovým alergiám.
Tip od experta
Fínski vedci robili štúdiu a počítali počet kvetín a typov rastlín okolo domov. Čím to bolo pestrejšie, tým menej alergie obyvatelia mali.
MUDr. Boris Hruškovič
Za rastúci počet alergikov môže, podľa doktora, aj globálne otepľovanie. Ľudský organizmus si ťažko zvyká na veľké teplotné rozdiely, ktoré klimatické zmeny prinášajú. Kvôli náhlemu otepľovaniu je tiež dosť náročné sledovať kedy vlastne začína peľová sezóna.
Alergiami sú ohrození viac ľudia žijúci v meste, ako na vidieku. Životom v bytoch sa izolujú od rastlín, ktoré môžu vyvolať alergiu. Preto organizmus človeka reaguje prehnane na niektoré druhy peľov.
Príznaky peľovej alergie
Ako spoznáte, či ide o alergiu, alebo iné ochorenie? Medzi najčastejšie príznaky peľovej alergie patria:
opakované kýchanie,
sťažené dýchanie, pískanie pri dýchaní,
upchatý nos,
vodnatý výtok z nosa,
opuch sliznice nosa alebo očí,
slzenie očí,
pocitom svrbenia až škriabania v nose, ústach, krku, očiach či ušiach
suchý, dráždivý kašeľ.
Tieto prejavy sa môžu nápadne podobať na nádchu, alebo iné bežné vírusové ochorenie. Začiatok jari býva aj obdobím viróz, nie len začiatkom peľovej sezóny. Medzi prechladnutím a alergiou je však niekoľko zásadných rozdielov.
Bežná nádcha trvá 7 až 10 dní. Môže sa prejaviť zvýšenou teplotou, kašľom, výtokom z nosa, bolesťou hrdla, ktoré však po pár dňoch ustúpia.
Pri alergickej nádche je bežné náhle podráždenie s intenzívnym kýchaním a vodnatým výtokom z nosa. Príznaky ustupujú a znovu sa zhoršujú v závislosti od prítomnosti alergénov v ovzduší. K alergii nepatrí zvýšená teplota, ani bolesť hrdla.
Dlhodobé prejavy alergie si niekedy môžete mylne vysvetľovať ako oslabenú imunitu. Ak sa pravidelne opakujú v určitom období, je čas navštíviť alergológa.
Peľová sezóna a jej rozdelenie
Sledovať svoj zdravotný stav vám tiež pomôže odhaliť, či ide o alergiu. Existuje veľké množstvo rastlín, ktoré môžu vyvolať neželanú reakciu. Každá z nich kvitne v inom období.
Podľa toho sa peľová sezóna rozdeľuje do troch hlavných období:
1. obdobie kvitnutia drevín
Peľovú sezónu na území Slovenska otvára lieska obyčajná. Táto drevina kvitne od februára do marca. V marci sa pridáva jelša, breza, topoľ, brest, javor, vlašský orech, dub, vŕba, jaseň, javor. V tomto čase je ťažké určiť hlavný alergén v ovzduší, pretože sa miešajú rôzne druhy drevín. V apríli začínajú rozvoniavať kvety ovocných stromov: čerešne, broskyne, jablká, marhule a slivky. Okrem peľov drevín sa už v ovzduší môžu nachádzať spóry húb.
2. obdobie kvitnutia tráv
Najčastejšou príčinou peľovej alergie na celom svete sú trávy. Kvitnúť začínajú o niečo neskôr ako stromy a ich sezóna vrcholí v máji, až v júni. Medzi najsilnejšie alergény patrí timotejka, reznačka laločnatá, mätonoh, lipnica lúčna a prstnatec, pŕhľava. Okrem tráv kvitnú aj agát a baza, v júni lipa.
3. obdobie – kvitnutie bylín
Tretie obdobie peľovej sezóny začína v druhej polovici leta a končí začiatkom jesene. Alergie vyvolávajú byliny, najčastejšie ambrózia, ktorá spôsobuje problémy v celej Európe, aj v Severnej Amerike. Ďalšie alergény sú palina, múrovník lekársky, mrlík, skorocel a buriny z rodiny Compositae.
Je alergia vyliečiteľná?
Vyhýbať sa alergénom úplne je počas jari takmer nemožné. Ak nechcete žiť s nepríjemnými stavmi, existujú spôsoby, ako zlepšiť svoj zdravotný stav. Najdôležitejšie je hľadať príčinu jej vzniku. Príznaky alergie sa rozhodne neoplatí podceňovať – navštívte lekára hneď, ako to bude možné.
V ambulancii alergológa vás čaká vyšetrenie, najčastejšie kožným testom, ktorý je bezpečný a jednoduchý. Pri testovaní sa na vnútornú stranu predlaktia nanesú kvapky alergénov a následne sa vpichne do pokožky ihličkou, aby sa narušila jej celistvosť a telo mohlo reagovať. V priebehu 20 minút sa vytvorí červený pupenec na mieste s látkou, na ktorú ste alergický. Pri problémoch s dýchaním sa kontrolujú aj parametre pľúc, prípadne ORL vyšetrenie.
Po diagnostikovaní alergie sa liekom od lekára nevyhnete. Zanedbanie liečby, najmä v ťažkých a chronických prípadoch, môže priniesť vážnejšie zdravotné problémy, ako je astma. Spektrum alergénov, na ktoré reagujete, sa časom môže rozšíriť, preto treba ochorenie čím skôr zastaviť.
Proti alergiám sa podávajú antihistaminiká, ktoré znižujú cievnu priepustnosť a pocit svrbenia a uvoľňujú hladké svalstvo. V rámci imunoterapie dostanete alergény bielkovinového pôvodu vo forme vakcíny, kvapiek, alebo tabliet.
Alergiu lieky nevyliečia úplne, ale potlačia jej príznaky tak, aby ste mohli plnohodnotne žiť, aj keď vo vzduchu poletuje dráždivý peľ. Samotné lieky však k tomu nestačia. Aby ste sa ich zbavili, musíte urobiť vo svojom živote niekoľko zmien.
Ako zvládnuť peľovú sezónu s alergiou?
Vyhýbať sa všetkým alergénom počas peľovej sezóny nie je možné. Lieky príznaky často úplne neodstránia. Dá sa vôbec prežiť toto obdobie, keď pri prvom nádychu v prírode cítite, ako sa vám upcháva nos?
Máme pre vás niekoľko tipov, ako zmierniť vaše jarné utrpenie:
Proti alergii možno bojovať aj dlhodobo.
Ako sme už spomínali, alergia vás ohrozuje najviac, aj žijete v mestskom prostredí. Pobyt niekde, kde je menej znečistený vzduch, vám určite prospeje. Nemusíte sa sťahovať priamo do prírody. Úľavu a zlepšenie stavu vám môže priniesť aj pobyt pri mori, či v horách. Peľ do vysokohorských oblastí nedoletí – byliny, ani dreviny, ktoré vyvolávajú alergie, tam ani nerastú. V hlbokom lese je peľu málo (v porovnaní napr. s lúkami), preto je pre vás vhodné, chodiť na túry do lesného prostredia.
Morský vzduch a voda majú priam liečivé účinky na rôzne druhy prejavov alergie.
Alergia je vlastne porucha imunitného systému. Bojovať proti nej možno všetkými možnými prostriedkami na posilnenie imunity, ako je napríklad otužovanie, pravidelné cvičenie a zdravé stravovanie.
Liečba alergie je liečba celého tela
Na tom, aby boli prejavy vášho ochorenia čo najmiernejšie, sa musíte aktívne podieľať. Ak budete venovať dostatok času vášmu zdraviu, po čase možno zabudnete, že máte nejakú alergiu. A potom si môžete užiť všetky krásy jari a leta naplno.
Pridajte komentár ku článku