Symboly prania, sušenia, žehlenia: Ako správne triediť a starať sa o bielizeň
Poznáte to, kúpite si nové oblečenie, ktoré neraz stojí dosť peňazí a po prvom, či druhom praní sa zmení na niečo iné.
Aby ste sa vyhli znehodnoteniu oblečenia, je dôležité nielen správne vybrať prací prášok, ale i program na pranie, sušenie, bielenie, či žehlenie. A to, aký treba vybrať, nám povie samo oblečenie – prostredníctvom štítkov so symbolmi. Viete však, čo tieto symboly znamenajú?
Celosvetové normy pre pranie, sušenie a žehlenie
Aj pracie symboly podliehajú istým normám, ktoré platia na celom svete. Taktiež je pevne dané aj poradie týchto piktogramov:
- pranie (symbol vaničky s vodou),
- bielenie (trojuholník),
- sušenie (štvorec),
- žehlenie (žehlička),
- profesionálne ošetrovanie bielizne (koliesko).
Pranie
Tento symbol má viacero variantov. Vanička s číslom, bez čísla, podčiarknutá či prečiarknutá, vždy ide o spôsob, akým môže byť bielizeň praná.
Číslo vo vnútri určuje maximálnu teplotu, na ktorej je možné prať. Ak je vanička prečiarknutá, nie je vhodné ju prať vôbec. Ak je vanička podčiarknutá jednou čiarou, voľte šetrný program prania a nižšie otáčky žmýkania.
Ak sú čiarky pod symbolom dve, výrazne zredukujte množstvo bielizne v práčke, ideálne na ⅓. Symbol s vaničkou a rukou odporúča ručné pranie s maximálnou teplotou 40 stupňov.
NÁŠ TIP: Prečítajte si jeden z najčítanejších článkov na Kombo.sk - praktické rady, ako správne prať.
Bielenie
Ak je trojuholník prečiarknutý, bielizeň by ste nemali bieliť a mali by ste ju prať v šetrnom prášku.
Symbol trojuholníka pri praní povoľuje chlórové a kyslíkové bielenie. Niekedy býva v trojuholníku aj nápis CL, teda chlór. Znamená to, že môžete bieliť prostriedkom, ktorý uvoľňuje chlór.
Symbol trojuholníka s dvoma šikmými čiarkami povoľuje používať len kyslíkové bielenie, nie chlórové.
Sušenie
V súčasnosti je sušička veľmi obľúbený spotrebič, po ktorom siaha čoraz viac gazdiniek. Uľahčuje prácu v domácnosti a ak ju vlastníte, mali by ste si pri nákupe oblečenia všimnúť, či daný kúsok môže ísť do sušičky.
Ak je na štítku štvorček s kolieskom, ide o sušenie v bubnovej sušičke, teplotu vzduchu označujú bodky. Jedna bodka odporúča sušenie na jemnejšom programe do 60 stupňov, ak sú bodky dve, sušte na bežnom programe, ktorý je do cca 80 stupňov.
V prípade, že je tento symbol prečiarknutý, neriskujte a sušte ho voľne v miestnosti, nie v sušičke.
Pre prirodzené sušenie bielizne sú zase určené symboly štvorca s čiarkami.
Jedna čiarka nadol znamená sušenie zavesením na šnúre. Dve čiarky nadol vyžadujú aj odkvapkávanie.
Čiarka vodorovne zase značí sušenie v rozprestretom stave, dve čiarky vodorovne i s odkvapkávaním. Ak majú spomínané symboly naviac aj dve čiarky cez ľavý horný roh, oblečenie sušte v tieni.
Tip: Nie je pravidlom, že oblečenie je po sušení nadýchané a voňavé. Prečítajte si našich 8 tipov na sušenie v sušičke.
Žehlenie
Žehlenie nemá v obľube väčšina gazdiniek, pri určitých typoch bielizne je však potrebná. Treba dávať pozor na piktogramy, pretože príliš vysoká teplota by mohla vaše oblečenie zničiť.
Nastavenie maximálnej teploty je naznačené počtom bodiek v žehličke. Jedna bodka znamená žehlenie na maximálne 110 stupňov bez pary. Dve bodky povoľujú teplotu 150 stupňov, 3 bodky až 200 stupňov. Ak neviete, akú teplotu vyprodukuje vaša žehlička, nevadí. Sú na nej presne tie isté symboly, stačí ich len nastaviť. Prečiarknutá žehlička symbolizuje zákaz žehlenia.
Ak vám vaša stará žehlička už doslúžila, využite praktické zľavy na žehličky a zaobstarajte si lepší model.
Profesionálne čistenie textílií v čistiarni
Niektoré kúsky ošatenia si vyžadujú špeciálne čistenie v čistiarni. Sú to vlastne pokyny pre pracovníkov chemickej čistiarne. Sú vždy uvedené v krúžku pre suché i mokré čistenie.
Krúžok s písmenom A dovoľuje čistenie všetkými pracími prostriedkami, rozpúšťadlami a postupmi.
Písmenko F hovorí, že čistenie je možné prostriedkami s uhľovodíkmi a trifluórotrichlóroethánmi. P v krúžku znamená čistenie pomocou perchlórethylénu. Prečiarknuté koliesko symbolizuje zákaz chemického čistenia v čistiarni.
Kombík radí
Moderné práčky majú niekoľko programov, aby ste čo najviac šetrili materiál vášho oblečenia. Bežnou súčasťou sú aj programy na detské oblečenie alebo program pre alergikov.
Prečítajte si našu recenziu práčok plnených zvrchu aj spredu.
Ako prať termoprádlo a funkčné oblečenie
Na pranie športového funkčného a outdoorového oblečenia sú určené špeciálne prášky, ktoré zakúpite v drogérii alebo v obchode so športovým oblečením. Tento typ textílií by ste mali prať i sušiť samostatne, nie s inými druhmi oblečenia. (1) Odporúča sa vynechať i aviváž. Tak vám jeho funkčnosť bude slúžiť čo najdlhšie.
NÁŠ TIP: Hľadaním, porovnávaním a hodnotením termoprádla sme u nás v Kombe strávili 8 hodín. Pozrite sa na najlepšie termoprádlo pre mužov i ženy, ktoré nám v porovnaní vyšlo.
Triky na odolné škvrny
Na pultoch obchodov nájdete množstvo rôznych špeciálnych prípravkov na odstraňovanie škvŕn. Všeobecne platí, že čerstvá škrvna sa perie lepšie ako zaschnutá, preto ak nemáte po ruke prací prostriedok, zaperte fľak aspoň vodou a obyčajným mydlom.
Škvrny od krvi vždy čistite studenou vodou, škvrny od vína pôjdu dole ľahšie, ak ich posypete hrubou vrstvou soli. Tá v tomto prípade slúži nielen ako pohlcovač tekutiny, ale i farby a tak bude váš nový koberec, či šaty opäť vyzerať skvele.
Mastné škvrny zase zídu ľahšie, ak ich zaperiete so saponátom na riad. Ten ľahko odstráni mastnotu ako z pekáča a potom stačí textíliu už len bežne vyprať.
Prací prostriedok voľte podľa typu bielizne
Na každý typ oblečenia je vhodné použiť iný typ pracieho prostriedku. Trieďte oblečenie nielen podľa farieb (na biele, tmavé, farebné), ale aj podľa typu materiálu. Zvlášť perte vlnené kúsky či športové oblečenie. Podľa toho zvoľte i prášok na pranie.
Pozor si treba dať aj pri jeho dávkovaní - nie každý treba dávať do priehradky na pranie, niektoré sa dávkujú priamo do bubna práčky.
Symboly prania sledujte už v obchode
Už pri samotnom nákupe oblečenia je vhodné zistiť, akú starostlivosť bude vyžadovať. Odporúčaná teplota prania veľa napovie aj o kvalite oblečenia, či iných textilných výrobkoch.
Napríklad uteráky, či posteľnú bielizeň je možné prať pri vyšších teplotách, aby sa zničili prípadné baktérie. Ak je na nich uvedený symbol prania 30 stupňov, buďte podozrievaví. Ide buď o nekvalitný materiál s prímesami alebo výrobca očakáva púšťanie farby na vyšších teplotách. Od takéhoto výrobku dajte radšej ruky preč.
Škvrny na oblečení po praní
Ak sa po praní objavia zväčša na tmavom oblečení škvrny, ide o chybu pri dávkovaní pracieho prášku. Pravdepodobne ho dávate priveľa a usadí sa v záhyboch oblečenia. Skúste znížiť dávku alebo zvoľte inú značku.
Čistota pol života = to platí aj pre práčku
Aby ste z práčky vyťahovali vždy krásne vypranú a voňavú bielizeň, treba sa o ňu pravidelne starať. Po praní nechávajte dvierka pootvorené, aby sa v práčke netvorila pleseň a zápach.
Raz za čas treba vyčistiť a ošetriť gumové časti a tesnenia, siahnuť môžete aj po špeciálnych čističoch na práčku – tie ľahko vyčistia i tajné skrýše a potrubia.
NÁŠ TIP: Vyberte si z ponuky ekologických čističov, ktoré fungujú aj bez chémie.
Drobná, ale dobrá rada na záver
Ak máte vo zvyku odstrihovať visačky s piktogramami, nerobte to aspoň pri kabátoch, spoločenských šatách či oblekoch. Bez týchto údajov vám totiž v čistiarni nemusia odev na vyčistenie prebrať.
Aby bola cesta vášho oblečenia z koša na bielizeň opäť do skrine čo najjednoduchšia, uľahčite si ju správnym praním. Sledujte symboly na vašom oblečení a dodržujte odporúčania. Len tak vám vaše oblečenie vydrží roky.
Pridajte komentár ku článku