Veľký sprievodca darčekmi: čo, komu a za koľko?

tipy na darčeky

Či už sú to narodeniny, meniny, výročia, sviatky alebo iné príležitosti, viac ako na samotnú oslavu s rodinnými príslušníkmi alebo priateľmi sústredíme svoju pozornosť na výber vhodného darčeka. 

Ak ste počas svojho života rozdali už toľko ponožiek, parfumov či zápisníkov, že toto množstvo nedokážete ani spočítať, nechajte si s výberom darčeka poradiť.

V tomto článku nájdete inšpirácie pre všetkých blízkych.Darčeky pre deti

darček pre deti

Dochádzajú vám nápady a myslíte si, že vaše ratolesti majú už skutočne všetko? Výber správneho darčeka pre dieťa je často skutočným umením. Najmä v prípade, že máte veľkú rodinu a darčekov je vždy pod stromčekom alebo na narodeninových oslavách neúrekom. Snáď vám nasledujúce tipy prinesú čerstvý príliv inšpirácie.

Darček pre deti do 20 eur

Zohnať vášmu dieťaťu darček pod 20 eur je v dnešnej dobe skutočným umením. Vyskúšajte napríklad nasledovné hračky:

hra pre deti Dobble

Dobble

Táto hra zabaví nie len vaše dieťa, ale celú rodinu. Postrehová hra zložená z 55 kartičiek má skutočne jednoduché pravidlá, vďaka čomu ju môžu hrať všetky vekové kategórie. Každá kartička je zložená z 8 obrázkov a práve jeden z nich je vždy totožný s obrázkami na inej kartičke. Princípom hry je čo najrýchlejšie nájsť správnu dvojicu. Navyše, balíček neoobsahuje iba jeden variant hry, ale rovno päť! V súčasnosti sú v rôznych predajniach dostupné aj varianty s číslami, písmenkami či obľúbenými postavami z rozprávok. Pridanou hodnotou Dobble je predovšetkým edukatívny charakter. Stojí za vyskúšanie.

Cena sa pohybuje okolo 9,99 eur.

plastelína Play doh

Play Doh

Aj vy si matne spomínate na 5 obdĺžnikov v dúhových farbách, ktoré nám ako deťom zakaždým vyčarili úsmev na tvári? Plastelína nezažíva svoj návrat, vlastne najmenších nikdy neprestala baviť. Play Doh je toho dôkazom. Plastelínu tejto značky nájdete v desiatkach rôznych balení, ktoré okrem farebnej hmoty obsahujú všakovaké vychytávky, formičky, návody a nápady. Medzi najobľúbenejšie sady Play Doh určite patrí Pekáreň, Obchod so zvieratami alebo Zmrzlinový stánok. Straty či zmiešania kombinácií sa obávať nemusíte, jednotlivé farby sa dajú kedykoľvek individuálne dokúpiť. 

Cena za plastelínu Play Doh sa pohybuje od 4,99 eur

Darčeky pre deti do 50 eur

interaktívne knihy pre deti

Interaktívna učebnica s elektronickou ceruzkou

Jedinečný vzdelávací koncept pre najmenších sa stal trendom behom niekoľkých mesiacov. Funguje na základe špeciálneho kódu, ktorý je ukrytý v jednolitvých stránkach interaktívnej knihy. Vaše dieťa jednoducho prechádza ceruzkou stranu po strane a tá dokáže prečítať nielen celý tlačený knižný obsah, ale aj kód ukrytý v samotných obrázkoch. Nie je to klišé, ak povieme, že vďaka tejto knihe a magickej ceruzke sa učenie stane hrou! Výhodou je, že si môžete vybrať mnoho rôznych knižných tém, od Angličtiny, cez Atlas sveta až po Svet zvierat.

Cena základnej knižky s perom je približne 50 eur. Ďalšie knihy bez pera stoja do 15 eur.

drevené vláčiky pre deti

Dráha pre vláčiky

Opäť jedna nestarnúca klasika, s ktorou sa vaše deti dokážu zabaviť počas dlhých zimných večerov alebo víkendov. V súčasnosti sú na trhu dostupné mnohé druhy dráh, od drevených, cez značkové z moderných rozprávok až po profesionálne modelárske kúsky. My odporúčame pre deti od 3 rokov drevenú klasiku. Dráhy pre vláčiky sa predávajú v komplexných sadách, ktoré obsahujú od 50 po 100 dielikov s možnosťou dokúpenia vláčikov a príslušenstva ako sú mosty, stromy, postavičky či nástupištia. 

Cena - základná drevená dráha pre vláčiky stojí od 39,90 eur a jednotlivé časti na dokúpenie sa pohybujú od 3,50 eur.

Náš tip: Obrovskú ponuku hračiek za výborné ceny nájdete v eshope alza.sk.

Darčeky pre deti nad 50 eur

zvieratko hatchimals

Hatchimals - skoro živé domáce zvieratko

Aj vám vaša ratolesť píli uši so živým zvieratkom? Ak stále odolávate, Hatchimals je správna voľba. Magické zvieratko sa ukrýva vo vajíčku, z ktorého sa liahne počas niekoľkých dní. O toto vajíčko sa vaše dieťa musí náležite postarať.

Musí ho hladkať, opatrovať, rozprávať sa s ním a vždy zistiť, čo práve potrebuje. Ak bude vykonávať všetky úkony správne, postupne sa z vajíčka vykľuje skutočné chlpaté zvieratko. To bude musieť naučiť chodiť či hrať sa s ním. 

Cena - takmer živé zvieratko vás môže stáť od 50 eur.

detský bunker

Detský bunker

Kto povedal, že darčeky pre deti musia byť prioritne kupované v nákupných centrách? Medzi originálne darčeky pre deti môžeme zaradiť napríklad aj stavbu vlastného bunkru alebo stanu. Či už bývate v byte alebo dome, toto miesto sa stane pre najmenších členov vašej rodiny skutočným útočiskom, v ktorom prežijú nezabudnuteľné chvíle. Na sociálnych sieťach nájdete množstvo inšpirácií na to, z akého materiálu, akého tvaru a čím zaplniť detský bunker. Či už sa rozhodnete pre stavbu zložitej pirátskej lode, tajnej izby na strome alebo jednoduchého Típí, vaše dieťa čas strávený pomáhaním pri výstavbe skutočne ocení viac ako akúkoľvek drahú zábavku na pár popoludní. 

Cena - záleží od špeciálnych a originálnych nápadov, ale mnoho vecí a materiálov zoženiete v stavebníctve za pár drobných. Stavba takéhoto bunkru by vás teda nemala vyjsť na viac ako 70 eur. 

Netradičný tip na darček pre dieťa

detská trampolína

Trampolína

Máme návod na to, ako unaviť každé, aj to najhyperaktívnejšie dieťa. Trampolína síce slúži väčšinou na vonkajšie vybláznenie sa a do bytu ju neodporúčame, no ak máte čo i len kúsok miesta vo vašej záhrade, vaše deti vás budú milovať a vy budete milovať chvíľku pre seba, počas ich bláznenia sa.

Okrem zábavnej funkcie ma skákanie na trampolíne aj pozitívny vplyv na koordináciu pohybov vášho dieťaťa, budovanie rovnováhy a vnímanie základných fyzikálnych zákonov. Navyše, zabezpečuje zdraviu prospešný pohyb, na ktorý popri jazykových a umeleckých krúžkov deti nemajú čas. Aj keď nedisponujete záhradou a trampolínu predsa len pre vaše dieťa zaobstarať plánujete, určite siahnite po ľahko skladovateľných modeloch s pomocnou rúčkou.

Cena závisí od vašich preferencií a možností umiestnenia. Väčšinou sa pohybuje od 35 do 500 eur. 

hoverboard

Hoverboard

Zábavný dopravný prostriedok, Hoverboard, sa behom niekoľkých týždňov stal trendom po celom svete. Elektronické približovadlo využíva na pohyb vlastnú váhu a stabilitu tela, vďaka čomu sa jazdenie na ňom stáva skutočnou výzvou. V súčasnosti sú na trhu dostupné viaceré alternatívy v závislosti od veľkosti kolies, ovládania či výdrže batérie. Premýšľate či je Hoverboard vhodný aj pre vaše dieťa? Na rovinu sa ho opýtajte! Ide totiž o vcelku drahú záležitosť.

Cena - hoverboard dostanete v špecializovaných predajniach od 250 eur, na internete sú však dostupné aj lacnejšie alternatívy

Tipy na darček pre chlapca

Tipy na darček pre dievča

Náš tip: Čo darovať za vysvedčenie?

Túto otázku si každého pol roka kladú všetci rodičia. Za vysvedčenie, samozrejme, vaše ratolesti pochváliť treba, no nemusíte si lámať hlavu s drahými darmi. Pamätáte si ešte, čo ste na začiatku letných prázdnin dostali vy? Určite nejakú maličkosť áno. Tak isto sa zachovajte aj v prípade vašich detí. Premýšľajte dopredu a obdarujte ich niečím, čo počas leta využijú - knihy, hračky do záhrady a športové hračky budú užitočné počas celých letných prázdnin.

Deti rovnako poteší aj to, že si na ne jednoducho nájdete čas, vezmete ich na ich obľúbenú pizzu či zmrzlinu, vezmete ich do herne a strávite niekoľko hodín v ich spoločnosti. V tomto ubehanom svete to pre nich možno bude znamenať oveľa viac ako drahá stavebnica či bábiky.Darčeky pre muža

darček pre muža

Ženy majú vo všeobecnosti najväčší problém s výberom darčeka pre opačné pohlavie, predovšetkým pre svojho partnera. Muži sú vo väčšine prípadov tí, ktorí nič nepotrebujú a ak aj niečo potrebujú, tak si to zaobstarajú sami. Práve preto správny darček pre muža nespočíva v strategickom premýšľaní a prekombinovávaní. Musí byť jednoduchý, výstižný a povahovo blízky danému džentlmenovi. Tu je niekoľko inšpirácií.

Darčeky pre muža do 20 eur

drevený motýlik pre muža

Trendy elegantný drevený motýlik

Nielen ženy, ale aj muži sa chcú páčiť a občas vyčnievať z radu. Preto, ak hľadáte narodeninovú či meninovú maličkosť, siahnite po momentálne veľmi populárnych drevených motýlikoch. V súčasnosti na trhu nájdete mnoho vzorov, tvarov a štýlov, takže vybrať ten správny pre vášho muža nebude vôbec ťažké. Handmade darček v podobe dreveného motýlika dokonale sedí k ležérnemu štýlu, ale aj k luxusnému outfitu, ktorý dotiahne do dokonalosti. 

Cena - drevený motýlik nájdete na internete už od 16,90 eur

jazda na motokárach

Jazda na motokárach

Či sa muž, ktorého chcete obdarovať, vyzná v autách alebo nie, darček v podobe jazdy na motokárach poteší väčšiu časť mužského pokolenia v každom veku. Vybláznenie sa v aréne, súperenie s ostatnými pretekármi a pocit z rýchlej adrenalínovej jazdy sa stane nezabudnuteľným zážitkom.

Ideálne je, ak jazdy predplatíte rovno aj sebe, prípadne väčšej skupine spoločných priateľov. V tom prípade bude skvelý pocit z darčeka ešte umocnený a pochvaľovať si ho budú určite všetci zúčastnení. Navyše, mnoho sprostredkovateľov ponúka možnosť skupinovej zľavy. Ak by ste chceli dopriať vzrušenie aj najmenším členom vašej rodiny, niektoré dráhy poskytujú možnosť jazdy na dvojmotokáre alebo na detskej motokáre. 

Cena závisí od konkrétnej dráhy aj termínu, no začína už od 5,90 eur.

Darčeky pre muža do 50 eur

someliérsky set na víno

Špeciálny someliérsky set na víno

Ako vyzerá relax z pohľadu muža? Odpovede na túto otázku sa isto rôznia v závislosti od záľub danej osoby, no kvalitné víno v dobrej spoločnosti odmietne iba málo mužov. Ak ho dokáže ešte správne otvoriť a naservírovať so špeciálnou vínovou sadou, bude zážitok z jeho pitia znásobený.

Takéto vínové sady sú predávané v moderných luxusných drevených baleniach a okrem vývrtky obsahujú rôzne vychytávky ako krúžky na víno, zátku na fľašu alebo nalievací kovový nástavec. Tie komplexnejšie, okrem vyššie spomínaného príslušenstva, môžu obsahovať aj čašnícky nôž, náhradné vrtáky či dokonca teplomer. 

Ak vami obdarovaná osoba nie je zrovna milovník vína, na trhu sú dostupné napríklad aj sety na whisky či iný tvrdši alkohol.

Cena záleží na konkrétnom vybavení a balení. Menšie sety na víno nájdete už od 25 eur, zložitejšie a komplexnejšie vás budú stáť približne 40 eur

Netflix a Spotify

Predplatné Netflixu alebo Spotify

Že netušíte o týchto službách nič? Muži od 18 do 40 s najväčšou pravdepodobnosťou áno. Netflix patrí medzi najväčšie videoslužby na svete a od minulého roka je dostupný aj u nás. Funguje na princípe streamovania a vďaka pravidelnému mesačnému predplatnému umožníte danej osobe neobmedzený prístup k najnovším seriálom a filmom. Okrem toho používanie tejto služby nie je nijak limitované a veľkou výhodou je absencia akéhokoľvek reklamného posolstva, čím sa vám výrazne skráti doba pozerania.

Spotify je zasa zameraný na hudbu. Predplatné tejto služby poskytuje poslucháčovi najväčšiu výhodu, rovnako u Netflixu, a to absenciu reklám. Okrem toho obdarovaný nájde v oboch službách tipy a odporúčania na seriály a hudobné albumy. Pre majiteľa Apple zariadenia môžete tak isto zabezpečiť okrem Spotify aj Apple Music (cena za mesačné používanie je identická). Vďaka týmto službám si váš kamarát, priateľ, muž či iná obdarovaná osoba bude môcť vypočuť svoju obľúbenú hudbu kedykoľvek a kdekoľvek. 

Cena - Netflix vás vyjde na 7,99 eur mesačne a Spotify na 5,99 eur mesačne s neobmedzeným používaním.

Darčeky pre muža nad 50 eur

zoskok padákom ako darček

Zážitkové darčeky

Okrem hmotných vecí pre mužov perfektne fungujú aj zážitkové darčeky. Tie môžu byť adrenalínového charakteru: jazda na Ferrari, zoskok padákom, pilotovanie lietadla alebo spoznávacieho charakteru. Sem zasa patria napríklad rôzne druhy vínnych ciest, ochutnávok či kurzy varenia.

Práve posledné spomínané prekvapenie znie možno šokujúco, no v posledných mesiacoch je čoraz populárnejšie. Muži v každom veku sa radi priučia kuchárskemu umeniu, obzvlášť ak ide o prípravu steakov. Pre inšpiráciu na ďalšie darčeky, ktoré obohatia predovšetkým vašu myseľ, zájdite napríklad na zľavové portály. Tie sú plné takýchto ponúk.

posilňovacie veže


Posilňovacie stroje

Nie je nič lepšie ako keď môže obdarovaný muž spojiť príjemné s užitočným. Tak sa tomu stane aj v prípade, že mu zabezpečíte tréning v pohodlí domova. Pokiaľ muž vo vašom okolí túži po silnejších ramenách, spevnení tela či vyrysovaní svalov, pomôžete mu kúpou posilňovača brušných svalov. Pri výbere správneho posilňovacieho stroja na brucho sa riaďte predovšetkým odporúčaniami a recenziami, ktorých je v internetovom prostredí neúrekom.

K posilňovaciemu prístroju pridajte napríklad proteín, ktorý naštartuje organizmus každého muža, ktorý sa rozhodol vziať svoju postavu do vlastných rúk. 

Cena sa líši v závislosti od funkcionalít, ktorými prístroj na spevnenie brušných svalov disponuje a pohybuje sa od 50 eur až po 90 eur.

Náš tip: Najširšiu ponuku športových potrieb na Slovensku nájdete v eshope insportline.sk.

Netradičný tip na darček pre muža

virtuálna mena Bitcoin

Virtuálna mena

Aj vás už zachytil “boom” virtuálnych mien? Hovorí vám niečo Bitcoin? Virtuálna mena, často nazývaná aj Kryptomena, je obdobou klasických peňazí, a nachádza sa v digitálnej podobe na internete. Jedná sa o alternatívne platidlá, ktoré využívajú informačné technológie a ich cena rastie neuveriteľnou rýchlosťou.

Základom tohto darčeka však nebude potešenie z vlastníctva takzvanej kryptomeny, ale z možnosti obchodovať s ňou a skutočne zarábať. Ako na to? Na internete existuje množstvo návodov ako si zaobstarať virtuálne meny. Asi najjednoduchším je ich nákup cez kryptopeňaženku (napríklad Coinbase). Do takejto peňaženky vložíte akúkoľvek finančnú sumu a môžete začať nakupovať.

Takýto darček je ideálny pre tých mužov, ktorí sa na burze aspoň trocha orientujú, no aj pre tých, ktorých táto problematika iba zaujíma a chcú sa o nej naučiť čo najviac. 

Cena je na vás! To je na tom to zábavné. Môžete obdarovanému vložiť do kryptopeňaženky toľko, koľko uznáte za vhodné.

Tipy na darček pre muža


Darčeky pre ženu

darček pre ženu

Všetky ženy si naivne myslia, že výber vhodného darčeka pre ne samotné je hračka. Takmer každú predsa potešia kvety, šperky či dobrá večera. Ak však partner/priateľ chce byť kreatívny, netreba sa uspokojiť s vyššie spomínanými narodeninovými a meninovými klasikami. Siahnite po niečom originálnejšom.

Darčeky pre ženu do 20 eur

divadelné predstavenie lístky

Divadelné predstavenie

Astorka Korzo, SND, Nová scéna, Divadlo Andrea Bagara a takto by sme mohli pokračovať ešte poriadne dlho. Kedy ste naposledy s niekym vyrazili za kultúrou? Kúpou lístkov na divadelné predstavenie potešíte nielen ženu vám blízku, ale aj samých seba.

Divadelné predstavenie však vyberajte s dostatočným predstihom, keďže záujem o divadelnú kultúru je opäť v kurze a predstavenia sú častokrát mesiac vopred vypredané. Ak divadlá obdarovaná osoba navštevuje pravidelne, vyskúšajte napríklad zájazd na predstavenie, operu alebo balet mimo vášho kraja.

Cena lístka sa pohybujú od 6 eur.

fotokniha

Originálna fotokniha z vlastných zážitkov

Či už ide o priateľku, manželku, snúbenicu alebo najlepšiu priateľku, spomínanie na zážitky z celého roka, prípadne z predchádzajúcich výletov rozcíti a nadchne každú ženu! Výhodou fotoknihy je predovšetkým to, že k fotkám môžete pridať vlastné rámiky, komentáre, texty, venovania a výroky, ktoré sa vám s danou fotkou spájajú.

Fotoknihy sa vyrábajú v rôznych motívoch aj veľkostiach a počet strán je taktiež na vás. Peknou alternatívou k fotoknihe je aj digitálny rámik, v prípade, že preferujete virtuálnu podobu fotografií.

Za kvalitnú fotoknihu zaplatíte približne od 10 eur.

Darčeky pre ženu do 50 eur

wellness pobyt ako darček pre ženu

Privátny wellness a vstup do sauny

Ak píšeme o wellnesse máme na mysli úplný relax a pokoj, no nielen pre zamilované páry. Privátne wellness centrá čoraz častejšie navštevujú aj najlepšie priateľky. Nie je nič lepšie ako mať hodinu či dve na zregenerovanie a klebetenie v príjemnom a hlavne ničím nerušenom prostredí.

V súčasnosti je k mnohým wellness privátnym balíčkom k dispozícii aj občerstvenie v podobne ovocia či sekt. Navyše, mnoho miest má k pre ešte väčší komfort aj mini sauny pre dve osoby, ktoré dodajú bodku za vašim dokonalým “spa” večerom.

Cena - privátny wellness doprajete obdarovanej žene, ale aj sebe, už od 30 eur na hodinu. 

bielenie zubov

Dentálna hygiena či bielenie zubov

Akokoľvek znie tento darček neatraktívne, nežné pohlavie dokáže skutočne potešiť! Muži tvrdia, že na žene si často všímajú na prvý raz úsmev. Práve preto na neho ženy kladú v živote obzvlášť veľký dôraz. Krásne, zdravé a žiarivé zuby sú základ, a preto dentálna hygiena, pieskovanie a bielenie môže byť vhodným darčekom pre ženu v každom veku.

Nemusíte si však predstavovať postaršieho pána v bielom obleku a so zubnou vŕtačkou v ruke. Vo väčšine prípadov sa dentálna hygiena vykonáva v špecializovaných centrách s príjemným personálom, celý proces je bezbolestný, rýchly a nevyžaduje si žiadnu špeciálnu prípravu. Okrem žiarivého úsmevu tento darček prinesie aj príjemný pocit z dokonale čistých zubov.

Cena - mnoho miest ponúka darčekové poukazy na dentálnu hygienu, ktorá stojí približne 45 eur. Samozrejme, za bielenie zubov si priplatíte o čosi viac, okolo 100 eur. 

Darčeky pre ženu nad 50 eur

Mixér Delimano NUTRIBULLET 600

Smoothie mixéry

Väčšina žien miluje starostlivosť o seba samú. Okrem zovňajška však treba myslieť aj na vnútornú starostlivosť - o svoje zdravie, energiu a silu. Práve na tieto tri elementy je najvhodnejším riešením kúpa smoothie prístrojov.

Ženy okrem samotného benefitu v podobe čerstvých štiav plných vitamínov získajú aj možnosť sebarealizácie. Mixovanie rôznych druhov zeleniny, ovocia, semienok či byliniek prebudí fantáziu v takmer každej. K samotnému mixéru môžete pre inšpiráciu pridať aj knihu smoothie receptov. 

Cena - kvalitné smoothie prístroje sa pohybujú od 60 eur vyššie. Za špeciálne technologické kúsky, napríklad značky ETA, zaplatíte okolo 200 eur.

Náš tip: Pozrite si náše hodnotenie smoothie mixérov. Ktorý je ten najlepší? Presvedčte sa v našom teste.

Automatický kávovar s vstavanou karafou na mlieko Philips Saeco HD

Profesionálny kávovar

V živote každej ženy nastane obdobie, kedy sa stará o domácnosť, varí, perie, upratuje, do toho ešte pracuje a na chvíľku pre seba ostáva stále menej a menej času.

Ak výnimočnej žene vo vašom okolí doprajete okamih počas dňa či týždňa, kedy si môže nerušene vyložiť nohy, otvoriť dobrý časopis alebo zaujímavú knihu a vypiť šálku svojej obľúbenej kávy, bude doslova v siedmom nebi.

V súčasnosti je už na trhu mnoho prístrojov, ktoré vám urobia kávu podľa vašich predstáv a ako od profesionála!

Cena - to, koľko zaplatíte za kávovar závisí od konkrétneho typu. Na trhu sú v súčasnosti dostupné kapsulové kávovary (výrazne lacnejšie), pákové kávovary alebo automatické

Netradičný tip na darček pre ženu

kurz jogy pre ženy

Kurz jogy

V súčasnosti už ženy dávno nie sú domáce panie, ktoré trávia všetko svoj voľný čas v kuchyni.

Sú samostatné, pracovne vyťažené, a preto potrebujú niečo, pri čom nadobudnú stratenú energiu a posilnia telu aj dušu. Joga je ideálnym riešením.

Pre získanie správnej techniky, no aj informácií o tom, čo je pre ľudský organizmus dôležité, je ideálne začať s prípravným kurzom a neskôr až so samotnými pravidelnými lekciami. 

Na takýchto kurzoch sa precvičovatelia sústredia na navodenie úplnej rovnováhy, ako aj na prebudenie troch elementov: 

 • energie tela
 • energie mysle
 • energie duše

Na takýchto kurzoch sa ženy taktiež naučia základné jogové pozície, techniky správnej meditácie a dýchania, ako aj základy filozofie jogy a zdravého životného štýlu.

Cena kurzu pozostáva väčšinou z viacerých obohacujúcich dní a cena sa pohybuje okolo 250 eur.

Tipy na darček pre ženu


Darčeky pre rodičov

darček pre rodičov

Vhodný darček pre rodičov sa zháňa veru ťažko. Verte či nie, väčšinu rodičov, nech už sú v akomkoľvek veku, poteší čokoľvek, ak je darček darovaný osobne, zo srdiečka a včas (čo znamená nezabudnúť na narodeniny, meniny či iný sviatok). Ak to povaha vašich rodičov, prípadne starých rodičov dovoľuje, okrem klasík môžete siahnuť aj po niečom originálnejšom. Tu je niekoľko nápadov.

Darček pre rodičov do 20 eur

spoločný obed

Spoločný domáci obed

Ak máte už vlastnú domácnosť, nič nepoteší vašich rodičov tak, ako pozvanie na spoločný nedeľný obed vo vašom byte/dome. Aj keď nie ste zrovna milovníkom varenia, vaši najbližší určite ocenia hocijaké jedlo, ktoré pre nich pripravíte z lásky a čas, ktorý s vami strávia, bude skutočne na nezaplatenie. Obed, prípadne večeru, môžete tak isto ozvláštniť spoločným premietaním starých fotiek, spoločenskými hrami či pozeraním obľúbeného filmu.

Cena - obed/večeru by ste pre svoju rodinu pravdepodobne pripravovali raz za čas tak či tak. Pridanie dvoch porcií vás nevyjde viac ako 20 eur. 

Prerobte staré na nové

Zapadajú spomienky na časy minulé vo vašom rodnom dome prachom? Objavte niečo, k čomu vašich rodičov viaže citový vzťah a dodajte tejto veci nový, moderný vzhľad. Môže to byť skutočne čokoľvek: gramofón, staré platne, šaty zo svadby, spoločný svadobný fotoalbum, kufor, rám obrazu, šijací stroj…

Stačí sa pri ďalšej návšteve vašich rodičov poriadne porozhliadnuť a určite niečo nájdete. Pre inšpiráciu navštívte napríklad sociálnu sieť Pinterest. Na nej nájdete mnoho fotografií a nápadov.

Darček pre rodičov do 50 eur

relaxačná masáž pre seniorov

Spoločná relaxačná masáž

Mnoho salónov ponúka spoločné párové masáže, vďaka ktorým vaši rodičia zregenerujú telo aj dušu. V balíčku je väčšinou zahrnutá hodinová či 90 minútová starostlivosť pre oboch. Pre náročnejších určite odporúčame thajské párové masáže, ktoré dokonale uvoľnia akékoľvek stuhnuté telo. Pre ešte odvážnejších môžete skúsiť zadovážiť spoločnú senzuálnu masáž, ktorá dodá iskru do rokmi overeného vzťahu.

Cena za masáž pre oboch sa pohybuje okolo 50 eur

sonická zubná kefka

Elektrické zubné kefky

Naši rodičia, hlavne v pokročilom veku, často zabúdajú na rozmaznávanie samých seba. Sústredia sa na to, aby všetci členovia rodiny boli spokojní, no vynechávajú svoje vlastné pohodlie. Trocha výnimočnej starostlivosti im viete zabezpečiť aj kúpou elektrickej zubnej kefky.

Tie sú v súčasnosti vybavené napríklad časovačom, rôznymi rýchlosťami a programami na dokonalé čistenie. Po ktorej z nich siahnuť? Za najkvalitnejšie a najúčinnejšie sa považujú kefky značky Philips a Oral-B. 

Elektrické zubné kefy sa pohybujú okolo 40 eur.

Náš tip: Otestovali sme najpredávanejšie elektrické zubné kefky na trhu. Pozrite si naše hodnotenie.

Darček pre rodičov nad 50 eur

wellness pobyt

Wellness pobyt plný procedúr na zregenerovanie tela

Aj by niekam išli, ale majú kopec výhovoriek? Ak rezervujete hotel, ku ktorému sa vašim rodičom viažu spomienky, postaráte sa o domáce zvieratá a prichystáte odvoz oboch zúčastnených, už nebudú môcť povedať nie. V súčasnosti je na internete mnoho ponúk, ktoré zahŕňajú relaxačné pobyty plné kúpeľných procedúr, masáží či wellness služieb. Čo sa výberu miesta týka, medzi najobľúbenejšie patria Rajtecké Teplice, Nízke Tatry či Starý Smokovec. 

Wellness pobyty môžete vašim rodičov zabezpečiť už od 120 eur za predĺžený víkend (3 noci) aj s raňajkami či polpenziou. 

audioknihy

Číťačka kníh alebo vlastná audioknižnica

Mať svoju obľúbenú knihu vždy po ruke je na nezaplatenie. Čítačka je šikovnou, malou drobnosťou, ktorá poteší každého rodiča. V tejto malej vecičke dokážete uskladniť obrovské množstvo kníh, zvýrazňovať citáty, ktoré neskôr použijete alebo si prečítať zaujímavé správy zo sveta. Čítačky sú jednoduché, prispôsobiteľné každému svetlu a veľkosťou a hmotnosťou sú dokonalým spoločníkom na všetkých cestách.

Skvelou alternatívou sú aj audioknihy. Tie poskytujú možnosť nerušene relaxovať a popritom počúvať náučnú literatúru či obľúbený romantický alebo science fiction román. Audioknihy sú výborným darčekom aj pre zábudlivcov - dajú sa kúpiť na poslednú chvíľu. 

Cena - kvalitnú čítačku elektronických kníh zoženiete už od 60 eur. Cena audiokníh závisí od toho, koľko a aké publikácie chcete nakupovať.

poznávací zájazd ako darček pre rodičov

Spoločné letenky na predĺžený víkend

Miláno, Paríž, Barcelona či Londýn - toto sú destinácie, do ktorých zoženiete letenky za pár eur. Kedy ste naposledy strávili so svojou mamou či babičkou dlhšie ako jeden obed/večeru? Využite predĺžené víkendy v blízkom zahraničí na klebetenie o živote, vychutnávanie si miestnych špecialít a na opätovné zblíženie. Dôležité je vždy si nájsť čas na našich blízkych a spoločný víkend plný zážitkov k tomu jednoducho patrí.

Cena leteniek a ubytovania so stravou vás pre dvoch vyjdú okolo 300 eur. Letenky odporúčame sledovať na rôznych akciových portáloch či v uzavretých Facebook skupinách, ktoré sa priamo venujú cestovaniu.


Luxusný darček pre otca či starého otca

Objednanie sa k modernému holičovi

Naši otcovia sú často nenároční a na výber správnych darčekov si nepotrpia. To však neznamená, že by starostlivosť o seba mali zanedbávať. Pripomeňte im časy minulé rezerváciou v klasickom a štýlovom barbershope/holičstve. 

Okrem tradičného strihu sa tu o vášho obdarovaného džentlmena dokonale postarajú. Prejde si od masáže hlavy, cez pánsky strih, až po holenie britvou a ohňom. Ak viete, že sa váš otec na takéto služby už necíti, alternatívou môže byť domáci set na bradu, ktorý je v súčasnosti extrémne populárny. 

Cena za služby profesionálneho holiča sa líši v závislosti od mesta a konkrétneho holičstva/barbershopu.  


Dodatočné tipy na darčeky

Čo robiť v prípade, že hľadáte darček na špeciálne príležitosti akými sú svadba, narodenie dieťaťa, kolaudácia bytu/domu či pre štvornohého miláčika? Aj v tomto prípade sa vám pokúsime pomôcť. Tu je niekoľko inšpirácií.

Svadobný dar

svadobný dar

Čo na svadbu, ak nechcete darovať peniaze? Toto je jedno z najťažších rozhodnutí. Vopred odporúčame upustiť od hrnčekov, vankúšov s nápisom Ona a Ona, Mr. and Mrs a podobne. Tých dostanú novomanželia požehnane.

Výber darčeka tak isto súvisí aj s tým, ako blízko máte k svadobnému páru a čo pre vás ich svadba znamená. V prípade, že sú to najlepší priatelia, využite metódu spomínanú v úvode článku a takmer určite spoločnými asociáciami nájdete vhodný dar pre túto dvojicu.

Tu je niekoľko ďalších tipov:

 • Noc na netradičnom mieste - momentálne letí napríklad starodávna Chyža pri Bojniciach, Ubytovanie v korunách stromu či luxusná noc na Lomnickom štíte
 • Kupón na spoločné tetovanie pre odvážlivcov
 • Vstup do súkromného wellness či senzuálna masáž pre páry
 • Svadobná fotobúdka s rekvizitami
 • Karikaturista na svadobnú hostinu

Darčeky pre seniorov

Jedna z najťažších úloh je trafiť sa do vkusu seniorov. Je to jedna z kategórií, kde platí, že netreba zbytočne vymýšľať originálne darčeky a pokojne môžete siahnuť po nejakej narodeninovej klasike. Čo sa do takejto klasiky počíta?

Vyskúšajte napríklad:

 • Kašmírový šál, teplé rukavice či čiapku
 • Sadu prírodných čajov
 • Tradičný Moka kávovar nazývaný aj Koťogo
 • Kroniku života/originálny rodokmeň
 • Vitamíny a výživové doplnky

Darček pri narodenie dieťaťa

narodenie dieťaťa darček

Plienky, plienky, plienky… oblečenie, hračky, uteráčiky, čiapočky. Toto všetko potrebné je a vždy bude, takže podobnými darčekmi nepohrdne žiadna mamička. Ak však chcete darovať niečo originálne, niečo iba pre novorodeniatko, siahnite po niečom osobnejšom. Čo by to malo byť?

Nechajte si poradiť:

Darček pri kolaudácii bytu alebo domu

Tu prichádza na rad zložitejšie pátranie. Samozrejme, darček do nového bytu sa vyberá veľmi ťažko, ak nepoznáme vkus našich priateľov či zaľúbeného páru.

Okrem klasických darčekov, ktoré neurazia, ale ani neprekvapia, ako župany, uteráky, príbory, kuchynský riad, sošky a hodinky, môžete venovať aj niečo originálnejšie. 

Tu je niekoľko tipov:

 • Poukážky - nie, v tomto prípade nie je hanba darovať poukážku na nákup
 • Nákup základných vecí do domácnosti - mop, rukavice, handričky, saponáty (z takéhoto nákupu môže vzísť veľmi pekný a vtipný darček)
 • Tulivak
 • Prvá knižka do knižnice
 • Vtipná šporkaska

Darčeky pre súrodencov

Výber vhodného darčeka pre súrodenca vôbec nemusí byť nuda. Práve naopak. Kto by mal predsa najlepšie vedieť čo darovať tak blízkemu človeku ako je brat či sestra? Ak si však aj napriek tomu, že daného človeka dokonale poznáte, neviete rady, zadovážte súrodencovi jeden z nasledujúcich darov.

Darčeky pre brata

 • Darčekové predmety obľúbeného futbalového/športového klubu
 • Lístky na zápas
 • Pijácka spoločenská hra
 • Degustácia vín
 • Škola šmyku
 • Jazda na okruhu SLOVAKIA RING
 • Kurz prežitia

Darčeky pre sestru

 • Poukaz na umytie riadu/upratanie/vyžehlenie
 • Karty na samoveštenie
 • Kurz domácich masáží
 • Prírodná bio kozmetika či oleje
 • Torta z ovocia alebo sladkostí
 • Živé zvieratko
 • Maliarsky stojan, plátno a farby
 • Odšťavovače či smoothie mixéry

Oslava dospelosti: 18. narodenín

darček 18.narodeniny

Konečne niečo na vybláznenie sa! Pri darčekoch na 18. narodeniny kamaráta/kamarátky neexistujú žiadne hranice a väčšinou sú spájané s kreatívnymi darmi s erotickým podtónom. 

Okrem klasických darčekov ako odznak s číslom 18, šerpa, rôzne masky či čiapky a klobúky môžete konečne využiť svoju fantáziu a vyskúšať poriadne vtipné darčeky. 

Skúste siahnuť napríklad po týchto:

 • Stieracia mapa sveta
 • Náramky priateľstva
 • Bláznivé adrenalínové zážitky - zoskok padákom, let na rogale či let balónom
 • Erotické pomôcky a vychytávky - cukríkové spodné prádlo, nafukovacie bábiky, sexy spodná bielizeň, putá
 • Živá lokálna kapela alebo revival band
 • Hračkárske auto + kľúč
 • Kytica so stieracích žrebov

Lacné darčeky 

Nie je zaručené, že ak obdarujeme niekoho luxusným a drahým darčekom, daná osoba si ho automaticky zamiluje. Občas človeka potešia aj maličkosti, darčeky vyrobené z lásky či predmety, s ktorými ich spája konkrétny citový vzťah alebo spomienka. Medzi takéto darčeky bezpochyby patria aj nasledujúce tipy.

Vyvolanie fotografií

Na internete nájdete mnoho služieb, ktoré vám vyvolajú fotografie z celého roka za pár eur. Pri pátraní po najlepšej cene určite nevynechajte stránky sústreďujúce sa na zľavy. Prostredníctvom nich zaplatíte za 100 fotiek okolo 10 eur a mnohé z nich ponúkajú aj možnosť bezplatného doručenia kuriérom. 

Homemade bomby do kúpeľa

Tie v súčasnosti zažívajú doslova trendový boom. V obchodoch sa ich cena pohybuje poriadne vysoko, no ak zrovna neplánujete na ich nákup minúť desiatky eur, pokojne siahnite po lacnejších značkách, ktoré sú dostupné v drogériách, alebo si ich zopár vyrobte doma. Recepty na ich výrobu sú skutočne jednoduché a na internete sú ich desiatky. Základom je jedlá sóda, kyselina citrónová a zmes byliniek. 

Nostalgia z antikvariátu

Pocit z darovanej knižky bude rovnaký, nezáleží na tom či je čisto nová, alebo použitá. Navštívte niektorý z antikvariátov vo vašom okolí a obdarujte danú osobu jej obľúbenou knihou v pôvodnom vydaní, cestopisom z krajiny, ktorú sa chystá navštíviť, prípadne niektorou slovenskou klasikou.

Powerbanks

Pre závislákov na mobilnom zariadení je ideálnym darčekom powebanka, ktorá v stave núdze dobyje každé mobilné zariadenie. Mnoho modelov vydrží viacero nabití, no v rámci šetrenia, sa dajú zohnať aj také, ktoré dobyjú vaše zariadenie raz či dvakrát. V takom prípade je cena oveľa nižšia a pohybuje sa okolo 5 eur.

Netradičné darčeky

V predchádzajúcich tipoch na darčeky sme vám okrem klasických nápadov poskytli aj niekoľko špeciálnych. V poslednej časti vás budeme inšpirovať ešte viac. Kam až môže zájsť kreativita pri výbere špeciálneho darčeka? Úplne hocikam. Tieto darčekové tipy su toho dôkazom.

Darčeky pre šťastie

Recept na šťastie neexistuje, no vy ho môžete aspoň symbolicky podarovať. V mnohých darčekových predajniach nájdete rôzne šťastné mince či skutočné rastliny - štvorlístky, ktoré si môžete sami starostlivo vypestovať. Stačí ich umiestniť na svetlé miesto a pravidelne zalievať.

Nič

Vedeli ste, že sa dá kúpiť a darovať nič? Predáva sa v plastovej guli a nevyjde vás viac ako 5 eur. Nevieme síce presne povedať, načo niekomu bude, ale na pobavenie je tento druh darčeka perfektný.

Pomenujte hviezdu po obdarovanej osobe

Ak hľadáte originál na Valentína či výročie, pomenovanie hviezdy po vašej polovičke je priam ideálne! Celý proces je jednoduchý a zebrie iba niekoľko minút. Na internete vyplníte niekoľko údajov, zaplatíte kartou a certifikát dostanete v darčekovom balení priamo k obdarovanej osobe domov. 

Borat plavky

Typická zelená farba, čudný strih a zábava na každej párty je zaručená. Borat plavky sú pre extrovertné typy ľudí ako stvorené. Zoženiete ich v každom väčšom darčekovom obchode alebo na internete. 


Bonus - darčeky pre štvornohých miláčikov

darček pre psa a mačku

Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka a z času na čas si darček skutočne zaslúži.

Pri výbere darčeka pre štvornohého miláčika nesmiete zabudnúť na jednu vec: darček má potešiť predovšetkým jeho a nie vás, ako majiteľa.

Práve z tohto dôvodu uprednostnite radšej hračky a dobroty pred motýlikmi, oblečeniami či rôznymi módnymi doplnkami, v ktorých síce váš miláčik bude vyzerať očarujúco, ale určite sa nebude cítiť komfortne.

Nápady na darček pre psa

Chutná maškrta

Petshopy a špecializované obchody pre zvieratká sú preplnené rôznymi pochúťkami, kostičkami a psíčkarskými keksíkmi. Okrem toho, že si vaše zvieratko skutočne pochutí, môžu byť tieto maškrty aj zdraviu prospešné. Mnoho z nich obsahuje vitamíny, čistí zúbky či črevá. Ak svojmu miláčikovi chcete darovať niečo osobnejšie, upečte mu z jeho obľúbeného jedla zvieraciu tortu. Receptov na internete je neúrekom.

Nová vôdzka

Pozná to každý psí majiteľ. Akonáhle zaštrngocú kľúče a psík uvidí vôdzku je vo vytŕžení, vrtí chvostom a skáče. Preto mu darček v podobe nového obojku alebo vôdzky príde vždy vhod. Okrem klasických, môžete v súčasnosti na trhu nájsť aj mnoho vychytávok ako vôdzky z vlastným venovaním, gravírovaním a podobne. 

Psia kozmetika

Veľa psíkov je na kúpanie doslova alergických, no nájdu sa aj taký, ktorí si starostlivosť o svoju hrivu dokonca užívajú. Ak váš miláčik patrí do druhej kategórie, darujte mu špeciálny šampón. Okrem toho ho môžete potešiť aj ochranným krémom na labky, psou zubnou kefkou alebo inou vychytávkou. V špecializovaných obchodoch vám pri výbere určite radi poradia.

Tip: Darčeky nezabudnite aj starostlivo zabaliť. Váš psík bude mať radosť už zo samotného rozbaľovania.


Nápady na darček pre mačku

darček pre mačky


Ručné svietidlo/laser 

Labka sem, labka tam, naháňačka a poriadna zábava nie len pre zvieratko, ale aj pre vás. Mačky milujú laserové svetielko, ktorým prechádzate po nábytku a podlahe. Takouto hrou ich zabavíte na poriadne dlhý čas.

Weazle ball

Takmer skutočná myš prichytená na mechanickej guli urobí aj zo starších mačiek malé hravé mačiatka. Táto guľa sa akoby sama pohybuje po podlahe v miestnosti a mačka má za úlohu ju uloviť. Okrem zábavy si touto hračkou mačka trénuje reflexy a zlepšuje kondíciu a lovecké schopnosti.

Lopta, do ktorej umiestníte pamlsok

Novinka a veľmi šikovná zábavka pre všetky mačky! Gumená loptička má v strede vytvorenú dieru na umiestnenie obľúbeného pamlska. Úlohou mačky je tento pamlsok šikovne získať. To však nie je až také jednoduché a zvieratku to zaberie poriadne veľa času. Pamplsková lopta je ideálna pre tie mačky, ktoré trávia veľa času bez prítomnosti majiteľa v byte. Vďaka hračke, na ktorú sa sústredia nevnímajú okolie a nerobia škodu.


Ako na výber správneho darčeka?

Pri výbere odporúčame dodržiavať tri základné pravidlá:

1.Nevyberajte to, čo sa páči vám, ale čo by sa mohlo páčiť danej osobe

Nie je nič horšie ako vidieť nadšenie v očiach toho, kto vám darček dáva, no s vami dané prekvapenie nič nerobí. Toto sa, bohužiaľ, stáva často. Preto vždy myslite predovšetkým na blízku osobu, nie na samého seba. Ak máte to šťastie a s danou osobou máte rovnaký vkus, o to lepšie, no vždy sa nájdu rozdiely, ktoré by ste mali rešpektovať.

2. Nenechajte sa odradiť cenou

Pátrajte po lacnejšej alternatíve, v bazároch či internetových ponukách. Vašimi pomocníkmi v núdzi môžu byť rôzne internetové fóra, porovnávače cien či zľavové portály. Okrem samotnej nižšej ceny často ponúkajú rôzne dodatočné výhody či pridané hodnoty.  

3. Pred kúpou si zistite čo najviac informácií

Od rodičov, priateľov, blízkych… od samotnej osoby. Informácií nikdy nie je dosť a správny darček si vyžaduje dostatok času a príprav, preto začnite vypočúvanie osoby, ktorú chcete obdarovať, včas. 

Náš tip: Aj keď si myslíte, že daného človeka dokonale poznáte, niektoré všedné veci či správanie vám môže práve vďaka tomu uniknúť. Vyskúšajte nasledovnú asociačnú metódu:

 1. papier zložte na 4 časti
 2. na prvú časť napíšte štyri aktivity, ktoré najčastejšie obdarovaná osoba robí 
 3. na druhú časť napíšte tri situácie, ktoré sa vám ako prvé vybavia v spojitosti s touto osobou 
 4. na tretiu časť jej dve najväčšie záľuby 
 5. na štvrtú časť jeden z jej najväčších snov

Na daný papierik sa pozrite lepšie a začnite čítať medzi riadkami. Spájajte jednotlivé odkazy a hľadajte správnu odpoveď. Splnenie sna si pravdepodobne dovoliť nemôžete, no darček spojený so záľubou danú osobu určite poteší, rovnako ako osobný a emotívny darček spojený s konkrétnou, vami prežitou skúsenosťou nie je na zahodenie.