15 zaujímavých aj zábavných faktov o LEGU

LEGO je fenomén, ktorý si získal a stále získava srdcia detí aj dospelých. Takmer každý z nás mal v rukách stavebnicu LEGO, ktorá sa stala zábavou na celé hodiny. Prinášame vám 15 faktov o LEGU, ktoré ste doteraz možno nepoznali. 

zaujímavosti lego

Zdroj obrázka: Margarita0192/Shutterstock.com

LEGO je rodinný podnik

Dánska spoločnosť LEGO bola založená v roku 1932. Jej zakladateľom bol Ole Kirk Kristiansen, po ňom ju prevzal jeho syn a následne jeho vnuk Kjeld Kirk Kristiansen. Spoločnosť tak prechádza z otca na syna a ide o rodinný podnik. 

LEGO pôvodne vyrábalo drevené hračky

Pri dnešných moderných stavebniciach ako LEGO Ninjago, Duplo, Technic, Star Wars či Bionicle si možno ani nedokážeme predstaviť, že LEGO vyrábalo drevené hračky. Ole Kirk Kristiansen bol tesárom, a tak je prirodzené, že sa najskôr orientoval na výrobu hračiek z dreva. V roku 1947 sa začali v spoločnosti LEGO vyrábať aj prvé plastové hračky. 

Viete, čo znamená názov spoločnosti LEGO?

Názov spoločnosti vychádza z dánskeho výrazu Leg Godt, čo je možné preložiť ako „dobre sa hrať“ či „hrať dobre“. Spojením slov vznikol názov LEGO, ktorý je dnes už notoricky známy a nezameniteľný so žiadnym iným názvom spoločnosti. Stavebnice LEGO sú legenda. 

Platové hračky sa vyrábali od roku 1949

Spoločnosť začala s výrobou plastových kociek už v roku 1949, ale ešte pod iným názvom. Prvé plastové stavebnice, kocky, boli uvedené na trh pod názvom Automatic Binding Bricks, teda v preklade niečo ako automatické viazacie tehly. Oficiálne sa tieto kocky stali LEGOM v roku 1953.

Za LEGO vďačíme Veľkej hospodárskej kríze

Zakladateľ spoločnosti LEGO pôvodne podnikal v inej oblasti. Vlastnil firmu Billund Woodworking & Carpentry Shop, ktorá bola zameraná na drevovýrobu. Lenže počas Veľkej hospodárskej krízy sa dostala spoločnosť do krachu a tak si Ole Kirk Kristiansen musel nájsť iný spôsob obživy. A tak vznikol nápad založiť spoločnosť LEGO.

LEGO kocka je patentovaná od roku 1958 

LEGO kocka je jedinečná a od roku 1958 aj patentovaná. Nikto iný teda nemá právo vyrábať, používať a predávať rovnaké kocky. Patentovať si ju však nedal zakladateľ Ole Kirk Kristiansen, ale jeho syn Godtfred Kirk, ktorý po ňom firmu prevzal. 

LEGO rozvíja jemnú motoriku

Stavebnice LEGO sú nielen zábavné, ale aj užitočné. Deťom pomáhajú rozvíjať jemnú motoriku, priestorové vnímanie a v neposlednom rade aj kreativitu a predstavivosť. LEGO naučí deti aj tímovej spolupráci, takže ku skladaniu by sa mali pridať aj súrodenci, rodičia alebo kamaráti. 

LEGO Friends pre dievčatá bolo mimoriadne úspešné

V roku 2012 prišlo LEGO na trh so sériou LEGO Friends, ktorá bola zameraná na dievčatá. Úspech bol mimoriadny a okamžitý, LEGO Friends prekonalo očakávania predajnosti. Táto kolekcia sa predáva dodnes a tak si môžete kúpiť stavebnicu s kaviarňou pre domácich maznáčikov, vesmírnu akadémiu, dom priateľstva na strome, smetiarske auto aj stajňu s poníkom. 

zaujímavosti lego

Zdroj obrázka: Alex Zabusik/Shutterstock.com

Z LEGA sa dá postaviť aj skutočný dom

James May, moderátor Top Gear, premenil na skutočnosť sen mnohých staviteľov a milovníkov LEGO stavebníc. Spolu s dobrovoľníkmi postavili dom s funkčným WC a sprchou. Na stavbu bolo použitých 3,3 milióna LEGO kociek. Bohužiaľ, LEGO dom bol nakoniec zdemolovaný, pretože bránil zberu hrozna v Denbies. Jeho premiestnenie do LEGOLANDU sa nerealizovalo, pretože náklady by boli príliš vysoké.


Prvá LEGO figurka bola uvedená na trh v roku 1978

Prvou mini figúrkou, ktorú LEGO uviedlo na trh, bol policajt. Odvtedy už uzrelo svetlo sveta množstvo mini figúrok vrátane obľúbených filmových či komiksových postavičiek. Pri príležitosti 40. výročia, teda v roku 2018, prinieslo LEGO na trh repliku prvej figúrky, aby si pripomenuli tento míľnik. Mimochodom, jedna LEGO postavička má rovnakú výšku ako 4 na seba postavené kocky, samozrejme, ak nepočítame klobúky či helmy. 


LEGO je najväčší výrobca pneumatík na svete

Prekonáva aj takých popredných výrobcov pneumatík ako Goodyear a Bridgestone. Háčik je samozrejme v tom, že LEGO vyrába malé pneumatiky pre autá v stavebniciach. Vyrobí ich však viac ako 300 miliónov, čo je rozhodne viac, ako vyrobia ročne výrobcovia skutočných pneumatík. 

Na svete je asi 400 miliárd LEGO kociek

Na Zemi sa nachádza približne 400 miliárd LEGO kociek. Na dosiahnutie Mesiaca by bol potrebný asi rovnaký počet kociek naskladaných na seba. Len pre zaujímavosť, LEGO vyrába 1 300 LEGO za sekundu, 78 000 za minútu a 4 680 000 za hodinu. Koľko z nich sa nájde u vás doma?

Najvyššia LEGO veža je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov

Najvyššia veža z LEGA sa skladá z 550 00 dielikov a meria takmer 115 stôp, teda asi 35 m. Vďaka týmto parametrom bola zapísaná do Guinessovej knihy. Za zmienku stojí aj ďalší rekord a tým je najväčšie slovo LEGO®, ktoré pozostáva zo 44 029 dielikov a vytvorili ho Luo Wenqi, Jin Ziteng, Gary Guoliang Yu, Li Siyan.

LEGO kocky sú takmer nezničiteľné

Každý, kto už stúpil na kocku LEGO vie, že je dosť tvrdá a odolná. Jedna LEGO kocka unesie váhu 375 000 ďalších LEGO kociek, kým sa rozbije. Väčšina LEGO dielikov sa vyrába z ABS plastu, takže sa nikdy nerozložia. Zničiť ich teda nie je vôbec jednoduché a tak ich môžete skladať znova a znova aj celý život. 

LEGO sa dostalo aj do vesmíru

Vzhľadom na obľúbenosť LEGA sa asi nedá diviť tomu, že stavebnica opustila Zem a dostala sa aj do vesmíru. Dňa 5. augusta 2011 sa do vesmíru dostali postavičky zo stavebnice LEGO, presnejšie Jupiter, Juno a Galileo Galilei. Postavičky boli na vesmírnej lodi v rámci projektu Bricks in Space, osvetového programu spoločnosti LEGO a NASA.

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.