Zadržiavanie vody v tele spôsobuje poriadne komplikácie
Zavodnenie nie je príjemný stav , ale ani neriešiteľný. Nasledujúce rady vám pomôžu sa opuchov zbaviť raz a navždy.
Príznaky a prejavy zavodnenia
Stav, keď sa cítite ako nafúknutý balón, oblečenie je zrazu tesné, no ručička na váhe neukazuje žiadnu zmenu, opuchy nôh, rúk, nafúknuté brucho, opuchnutá tvár či nadmerné potenie sú jasné prejavy zadržiavania vody v tele.
Príčiny zadržiavania vody môžu byť rôzne:
- nedostatok vitamínov,
- narušená činnosť obličiek,
- užívanie silných liekov,
- pravidelná konzumácia alkoholu, ktorý spôsobuje dehydratáciu,
- nadmerný príjem soli,
- vplyvy vonkajšieho prostredia.
Ženy dôverne poznajú pocity nafúknutia pred menštruáciou, ktorá je tiež jednou z príčin. Zadržiavanie vody v tele často trápi ženy v menopauze, kedy sa telo nastavuje na nové hodnoty hormónov.
Opatrne so solením
Nadmerný príjem sodíka vyvoláva reakciu, keď telo využíva nahromadené rezervy vody. Aj takto vznikajú opuchy (edémy).
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča denne maximálne 5 gramov soli. Staršie dáta z roku 2011 ukazujú, že slovenskí muži priemerne prijmú 9,6 gramov soli a ženy okolo 6,5 gramov. Zdravotný profil Slovenska, ktorý v roku 2019 vypracovala OECD nehovorí o konkrétnej spotrebe soli, ale označuje ju za jednu z najvyšších v Európe.
Problémom je hlavne konzumácia spracovaných potravín, ktoré obsahujú veľké množstvo soli. V prípade potravín, ako sú údeniny, párky, salámy, tavené syry, zemiakové lupienky a rôzne snacky, je ťažké sledovať množstvo prijatej soli.
Ak máte problém so zadržiavaním vody, pokúste sa ich z jedálnička vylúčiť. Prejdite na poctivú domácu stravu, ktorú si mierne dosolíte sami a budete mať istotu, že to s príjmom soli nepreženiete.
Pridajte do stravy koreňovú zeleninu
Koreňová zelenina je síce náročnejšia na prípravu, ale čas, ktorý jej venujete, vám vráti v podobe živín a energie. Všetky druhy koreňovej zeleniny sa oplatí zaradiť do jedálnička a pravidelne obmieňať, pretože každá z nich obsahuje iné, zdraviu prospešné látky. Jedno však majú spoločné – obsahujú antioxidanty, teda pomáhajú odstraňovať z tela škodlivé látky spolu s prebytočnou vodou. Zabraňujú tak vzniku opuchov a rôznych ochorení.
- Mrkva je bohatá na antioxidanty karoteniody a vitamín A, chráni telo pred nádorovými ochoreniami, upravuje rovnováhu kyselín a zásad v tele, zlepšuje zrak. Nutrienty z varenej mrkvy sú o niečo ľahšie vstrebateľné, surová je tiež veľmi zdravá.
- Petržlen má mimoriadne vysoký obsah vitamínu C a minerálov, ako v koreni, tak aj vo vňati. Využíva sa v medicíne pri chorobách močových ciest pre svoje močopudné účinky.
- Zeler zas obsahuje vysoký podiel vitamínov skupiny B, dôležitých pre správnu funkciu pečene, zdravú kožu, nechty a vlasy. Má dezinfekčné účinky, potláča infekcie slizníc, obličiek i močových ciest.
Využite silu byliniek
Pred tým, ako začnete nakupovať tabletky a výživové doplnky, vyskúšajte lieky, ktoré si nazbierate počas prechádzky v prírode.
Žihľava
Čaj zo žihľavy rýchlo vyplaví z tela škodliviny a prebytočnú vodu vďaka diuretickým (močopudným) účinkom. Pomôže vám aj proti bolesti hlavy a kĺbov, podporí tvorbu červených krviniek a ako bonus získate krásnu pleť. Šálku čaju získate 5 až 10 minútovým lúhovaním 1 až 2 lyžičiek sušenej žihľavy. Pite tri krát denne, maximálne 3 týždne.
Breza
Pri liečbe opuchov je veľmi účinný čaj z brezových listov. Zlepšuje vylučovaciu funkciu obličiek a tým uľaví vášmu telu od nadbytočnej vody. Breza obličky nedráždi a nenamáha. Má saluretické účinky, to znamená, že pomáha vylúčiť aj soli, ktoré by mohli spôsobiť kamene v obličkách a močovom mechúre. Okrem toho posilňuje aj činnosť srdca a zlepšuje krvný obeh.
Skorocel
Rastie kdekoľvek ako burina, málokto však pozná jeho liečivé účinky. Skorocel je účinný na celú škálu civilizačných ochorení. Má schopnosť zbaviť organizmus toxínov. Okrem opuchov a urýchlenia hojenia rán sa využíva pri liečbe ochorení krvi a žliaz s vnútorným vylučovaním.
Praslička
Ďalším účinným diuretikom je praslička. Obsahuje vápnik, horčík, draslík a kyselinu kremičitú. Čaj z prasličky pomáha pri zápalových ochoreniach, kŕčoch a má detoxikačné účinky. Nesmie sa používať pri ťažkých poruchách obličiek a srdca, ani v tehotenstve.
Koreň lopúcha
Koreň lopúcha zbaví organizmus toxínov tak, že podporí vylučovanie moču aj potu. Zlepšuje látkovú výmenu, podporuje činnosť pečene a žlčníka, zbaví vás plesní, chronických ekzémov aj hemoroidov. Môže sa používať zvonka aj vnútorne, vo forme čaju alebo čerstvej šťavy z koreňa.
Púpava
Pripravte si čas zo sušených púpavových listov tak, že s nich pridáte 1 ČL do 1 šálky horúcej vody a povaríte 10 minút. Tento nápoj obsahuje vysokú dávku draslíka, ktorý vytláča z tela nadbytok sodíka.
S liečivými bylinkami môžete experimentovať. Vytvorte si svoju vlastnú bylinnú zmes na prípravu chutného čaju, ktorý bude radosť piť pravidelne.
Vyskúšajte tento recept: Zmiešajte prasličku roľnú, žihľavu, jahodový a malinový list, borievku, všetko sušené, z každej bylinky po 20 g. 1 ČL zmesi lúhujte 15 – 20 minút v 200 ml vody.
Zvýšte príjem draslíka
Príčinou opuchov, kŕčov, ale aj depresívnych nálad môže byť nedostatok draslíka. Je nevyhnutný pre rovnováhu tekutín a elektrolytov v tele. Odporúčaná denná dávka draslíka je 2,5 – 3,5 g. Doplniť ho môžete týmito potravinami:
Banány
Sú chutné, sladké, ľahko stráviteľné a bohaté na draslík. Vitamíny skupiny B a aminokyselina tryptofán vám pomôžu udržať stabilný krvný tlak a dokonca zlepšia náladu.
Kuracie a morčacie mäso
Obľúbené druhy chudého mäsa si doprajte ako hlavný chod, v kombinácií s pečenou koreňovou zeleninou alebo zemiakmi v šupke a získate zdravé jedlo, plné bielkovín, draslíka a vitamínov, ktoré vám dodá veľa energie bez zaťaženia organizmu.
Mliečne výrobky
Odporúčame vám kyslomliečne výrobky a nie príliš slané syry, napr. mozzarelu. Okrem draslíka vám dodajú vápnik, bielkoviny a vitamín D pre zdravé kosti.
Zemiaky so šupkou alebo bataty
Zemiaky sú nás veľmi obľúbenou prílohou. Najviac vitamínov získate, keď si ich upečiete v šupke, alebo pripravíte na pare. Tak stratia len minimálne množstvo draslíka, zatiaľ čo varením by ste ich ochudobnili až o polovicu obsiahnutého množstva.
Avokádo
Obsahuje 485 mg draslíka na 100 g svojej hmotnosti. Oplatí sa konzumovať aj ako zdroj vlákniny, zdravých tukov a vitamínov B, C, A a K. Podporuje dobré trávenie, dodá pocit sýtosti, preto je vhodné aj pri redukcii hmotnosti.
Losos
V tejto tučnej rybe sa nachádza 628 mg draslíka na 100 g hmotnosti. Okrem neho získate aj poriadnu dávku omega-3 mastných kyselín.
Marhule
Čerstvé aj sušené marhule sú veľmi bohaté na draslík – obsahujú 1162 mg draslíka na 100 g, čo je naozaj veľká porcia.
Pomôcť môže aj minerálna voda. Na území Slovenska máme šťastie na lokálne pramene minerálnych vôd s bohatým obsahom minerálov, vrátane draslíka. V bežných obchodoch s potravinami máte na výber z niekoľkých kvalitných značiek z rôznych oblastí.
Lymfodrenáž rozprúdi lymfu
Lymfa je tkaninový mok, ktorým sa odvádzajú toxické látky z tela. Lymfatické cievy sú dôležitou súčasťou imunitného systému. Spoločne s bielymi krvinkami chránia organizmus pred infekciami, vírusmi a baktériami, či rakovinovými bunkami. Tekutiny, ktoré v lymfatických cievach prúdia, sú vedľajšie produkty metabolického systému. Lymfu je možné prirodzene rozprúdiť masážou alebo cvičením, ktorým sa prirodzene namáhajú svaly.
Jednou z možných príčin opuchov je porucha obehu lymfy (tkaninového moku). V tomto prípade môžete skúsiť špeciálnu terapiu – lymfodrenáž.
Lymfodrenáž je druh terapie, ktorá slúži na vyplavenie odpadových látok a prebytočnej vody z tela. Je to veľmi efektívny spôsob detoxikácie. Pomocou tejto liečebnej metódy sa uvoľňujú povrchové lymfatické cievy a rozprúdi sa lymfa. Tým sa zlepšujú funkcie imunitného systému a potláčajú sa zápalové procesy, znižuje sa bolesť a svalové napätie.
Často sa zamieňa s uvoľňujúcou masážou, ktorú ponúkajú kozmetické salóny ako liečbu celulitídy. Liečebnú lymfodrenáž, či už prístrojovú, alebo manuálnu, by mal vykonávať školený fyzioterapeut. Aplikuje sa pri liečbe opuchov, spôsobených poruchou obehu lymfy. Pre zdravého človeka môže byť príjemná a uvoľňujúca. Pomôže odstrániť vodu z pod kože, odľahčiť unavené ťažké nohy a spomaliť tvorbu celulitídy.
Prístrojová lymfodrenáž je časovo a finančne menej náročná. Vykonáva sa pomocou špeciálnych odevov podľa problémovej časi tela, napríklad kompresných nohavíc alebo návlekov so vzduchovými komorami, ktoré sa striedavo nafukujú a vyvíjajú tlak na jednotlivé body. Odporúča sa pri nedostatočnom prietoku krvi, celulitíde, artritíde a pod.
Manuálna lymfodrenáž sa vykonáva len rukami terapeuta. Je náročnejšia, ale účinná pri opuchoch, detoxikácii organizmu, celulitíde, na zvýšenie imunity, ale aj pri regenerácií po operáciách a úrazoch.
Dostatok tekutín
Možno sa vám to zdá zvláštne, no na to, aby ste sa zbavili prebytočnej vody, musíte piť tekutiny pravidelne v dostatočnom množstve. Práve dehydratácia môže spôsobiť zadržiavanie vody. Pite menšie množstvá v kratších časových intervaloch. Pomôžete tak vášmu telu vylúčiť s vodou aj nadbytočný sodík a toxíny.
Vyhýbajte sa sladeným a alkoholickým nápojom, mohli by vašu situáciu zhoršiť.
Príčinou môžu byť aj lieky
Zdržiavanie vody v tele je častým vedľajším účinkom liekov. U žien je najčastejšou príčinou hormonálna antikoncepcia. V prípade, že žiadne prirodzené prostriedky na odvodnenie nefungujú, je potrebné prekonzultovať s lekárom možnú výmenu tabletiek.
Ak sa opuchy objavujú pravidelne a nedokážete odhaliť príčinu, môžu byť príznakom vážnejšieho ochorenia, o ktorom neviete. Napríklad poruchy obličiek či srdca v počiatočnom štádiu nemusia byť bolestivé, no sú určité znaky, ktorými telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Medzi ne môžu patriť opuchy tváre či končatín. Stále nafúknuté brucho zas môže byť príznakom syndrómu dráždivého čreva.
Oplatí sa kupovať výživové doplnky na odvodnenie?
Z bylinných extraktov, napríklad zo žihľavy a petržlenovej vňate sa vyrábajú aj lieky a výživové doplnky na odvodnenie. Obľúbenými prísadami sú tiež brusnice a borievka, známe svojimi močopudnými účinkami. Prípravky podporujú činnosť obličiek a sú vhodnou alternatívou v prípade, že dlhodobo bojujete s nadmerným zavodnením a neobľubujete chuť byliniek.
Účinné látky v tabletkách na odvodnenie sú koncentrovanejšie ako v čistých bylinných čajoch. Pri ich užívaní je nevyhnutné dodržiavať pravidelný pitný režim. Ak ste sa rozhodli vyskúšať tabletky na odvodnenie, s výberom tých správnych vám pomôžu skúsenosti užívateľov.
Kombík odporúča
Vyskúšali sme 5 prípravkov na odvodnenie a výsledky ich účinkov spísali do prehľadnej recenzie.
Obľúbeným prípravkom je Forfemina.
Tento výživový doplnok obsahuje okrem byliniek aj zinok, ktorý pôsobí protizápalovo, je potrebný pre zdravé kosti a kĺby a celý imunitný systém. Zmierňuje pocity nafukovania, opuchy aj nadmerné potenie.
Aj malé zmeny pomôžu
V prípade, že máte podozrenie na vážnejšie ochorenie, neváhajte a navštívte lekára. Zaradením koreňovej zeleniny a bylinkovým čajom nič nepokazíte.
Pomôžu vám aj špeciálne výživové doplnky, ktoré využívajú silu prírody, aby telo zadržanej vody zbavili. Aj dostatok tekutín je dôležitým krôčikom k zdravej životospráve, vďaka ktorej všetky problémy postupne zmiznú.
mne pomáhajú so štíhlejším pásom a stehnami a hlavne s detoxikáciou tela a zbavovaním sa vody body wraps zábaly a tuším, že po tretej procedúre som mala o 2,5 cm menej na stehnách aj na bruchu