Opakované zápaly v tele: Ako si s nimi poradiť?

Chronický zápal



Mnohých z nás často trápia zdanlivo neškodné bolesti, ktoré pripisujeme obyčajnému prechladnutiu či chrípke. V tomto prípade siahame po voľnopredajných liekoch utlmujúcich príznaky a čakáme, kým nepríjemnosti odídu. Niekedy pomôžu, bolesť pominie a lekára nepotrebujeme. Problém však nastáva, keď bolesť pretrváva – môže ísť totiž o zápal.


Čo je to zápal a ako vzniká?

Zápal je jeden z obranných mechanizmov ľudského tela. Vzniká ako reakcia imunitného systému na zranenie, prítomnosť patogénov a chorobných buniek. Telo pomocou zápalu začína proces liečby.

Liečba zranení, infekcií a poškodení tkanív by bez zápalu bola nemožná. (1) Ak však zápal neodoznieva a stáva sa chronickým, môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy.

Imunitný systém funguje ako hradba, ktorá chráni naše telo pred nepriateľmi – škodlivými vírusmi a baktériami, spôsobujúcimi rôzne ochorenia. Vrodenú imunitu získava človek hneď pri narodení. Prirodzene ho chráni pred rôznymi ochoreniami a ak ochorie, zabezpečí, že sa vylieči.

Adaptívna imunita sa vyvíja pri kontakte s baktériami a vírusmi. Špecifikuje sa podľa toho, s akými patogénmi sa človek stretne. Infekciami trpia často malé deti, ktoré sa ich prekonaním stávajú odolnejšími. Imunitný systém si „pamätá“ stretnutie s infekciou a opakovane ju dokáže vyliečiť účinnejšie. Adaptívna imunita sa získava aj očkovaním – vďaka nemu sa nemusíme obávať nebezpečných ochorení, ktoré by mohli mať ťažké zdravotné následky. 

Ochorenie vypukne vtedy, keď imunita zlyhá. Ak trpíte rôznymi ochoreniami príliš často, zrejme máte oslabenú imunitu. Oslabuje ju nezdravý životný štýl, stres, častá liečba antibiotikami, exhaláty v ovzduší, ale aj nezdravé domáce prostredie s plesňami či dymom z cigariet (2). Svoju úlohu zohráva aj zvyšujúca sa hustota obyvateľstva. Najmä v uzavretých priestoroch ako sú obchody či dopravné prostriedky, si navzájom podávame vírusy a baktérie, spôsobujúce rôzne ochorenia.

Najčastejšou poruchou imunity, a zároveň častou príčinou vzniku podráždenia a zápalu, sú alergie.  Prejavujú sa, keď organizmus reaguje príliš citlivo na niektoré látky z prostredia. Autoimunné choroby zas vznikajú vtedy, keď imunitný systém omylom považuje niektoré bunky alebo orgány vášho tela za cudzorodé a zaútočí proti nim.

Teplota

Príznaky zápalu sú nepríjemné a často bolestivé

Zápaly sú často veľmi bolestivé a vyvolávajú rôzne nepríjemné pocity. Ak ide o vonkajší zápal, jeho prítomnosť zistíte veľmi jednoducho.

Toto sú príznaky vonkajšieho zápalu:

  • bolesť,
  • začervenanie,
  • opuch, spôsobený hromadením hnisu;
  • sťažený pohyb – opuchom a bolesťou môže byť zhoršená pohyblivosť zapálenej časti tela;
  • teplo – v postihnutom mieste prúdi viac krvi a preto je teplejšie na dotyk.

Ťažšia situácia nastáva pri zápaloch vnútorných orgánov. Niektoré vnútorné orgány nemajú nervové zakončenia, ktoré by vyvolávali pocit bolesti.

Príznaky zápalu vo vnútri tela bývajú takéto:

  • únava,
  • rany v ústach,
  • bolesť na hrudi,
  • bolesti brucha,
  • horúčka,
  • vyrážka,
  • bolesti kĺbov.

NÁŠ TIP: 12 hodín sme hľadali, porovnávali a hodnotili dostupné voľnopredajné lieky na chrípku a nachladnutie, aby sme vám dnes mohli priniesť výber toho najlepšieho, čo aktuálny trh ponúka. Pozrite si, ktorý liek vám pomôže pri vírusovej infekcii.

Domáci CRP test odhalí, či ide o zápal

Pociťujete vyššie spomínané príznaky, no nie ste si istý, či naozaj ide o zápal? Pomôže ho odhaliť CRP test.

Skratka CRP znamená C-reaktívny proteín, ktorý sa tvorí pri zápale v tele. Domáci CRP test je dostupný v lekárňach alebo online (napríklad domáci test Veroval). Stačí pár kvapiek krvi z prsta a výsledok sa dozviete do niekoľkých minút. Test má presnosť 95 %, no nemôžu ho absolvovať ľudia s chronickým zápalom, pretože výsledky by neboli presné. 

CRP test

C-reaktívny proteín sa vylučuje, keď telo bojuje so zápalom. Odhalí ho test.

Namerané hodnoty v CRP teste ukážu, či vaše telo bojuje so zápalom: 

  • menej ako 10 mg/l - nemáte bakteriálnu infekciu
  • 10 mg/l - 30 mg/l - mierna bakteriálna infekcia, ale zvýšené hodnoty CRP môžu spôsobovať aj iné faktory
  • viac ako 30 mg/l - vysoké hodnoty signalizujú silnú bakteriálnu infekciu

Tip od experta

Ak je koncentrácia vysoká, pravdepodobne v organizme prebieha bakteriálny zápal, čo znamená nutnú návštevu lekára a nasadenie antibiotík."


MUDr. Jana Bendová, PhD., všeobecná lekárka pre dospelých 


Prečo vzniká chronický zápal?

Zápal prechádza do chronického štádia vtedy, keď zlyháva liečba akútneho zápalu a jeho príčina nebola odstránená. Často ide o poruchu imunity. Zatiaľ čo akútny zápal odoznie behom niekoľkých dní, chronickýasQ+ môže pretrvávať niekoľko mesiacov až rokov. 

Infekcia sa môže nachádzať naozaj kdekoľvek v tele, najčastejšie to býva ústna dutina, zuby a ďasná, krčné mandle, menej často v močovo-pohlavnom ústrojenstve (3). Zriedkavejšie sa objaví v tráviacom ústrojenstve. Niekedy býva prejavom ochorení, ako je astma, tuberkulóza, ulceratívna kolitída, zápal dutín, hepatitída.

Chronický zápal môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy, ako sú nádorové ochorenia, reumatiodná artritída, senná nádcha a veľa ďalších, preto sa neoplatí podceňovať jeho príznaky, aj keď sú zdanlivo mierne. Je nevyhnutné ho vyliečiť. Ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov, navštívte lekára, a ten vám pomôže zistiť, či sa jedná o zápal v tele. Lekár by vás mal dôkladne skontrolovať, odobrať vám krv, moč a výtery z nosa a hrdla. Na základe výsledkov sa rozhodne, či je nutná liečba antibiotikami.

Ak je zápal v tele silný, je nutná liečba antibiotikami

Liečba zápalu

Pri zápalových ochoreniach sa podávajú antibiotiká a lieky proti bolesti. Chronické zápaly sa liečia kortikosteroidmi. Liečbu možno podporiť bylinkami, rôznymi domácimi receptami a trikmi, alebo voľnopredajným prípravkom na enzýmoterapiu – Wobenzymom.

Wobenzym je liek, ktorý sa podáva pri zápaloch a poruchách imunity. Tlmí prejavy choroby v organizme, podporuje imunitu a pomáha rozpúšťať krvné zrazeniny. Drobné oranžové tablety sú gastrorezisentné, to znamená, že sa rozpúšťajú až v tenkom čreve.

Tento liek je účinný pri urýchľovaní rekonvalescencie po úrazoch a operáciách, pri sezónnych oslabeniach imunity a ako alternatívna liečba lymfedémov a fybrocystickej mastopatie. Ďalej podporuje liečbu zápalov žíl, reumatiodnej artritídy, potrombotického syndrómu dolných končatín, reumatizmu, artrózy a mnohopočetnej mozgomiešnej sklerózy.

Súčasne s antibiotikami sa podáva pri chronických zápaloch dýchacích ciest, pohlavného ústrojenstva a močových ciest.

Wobenzym tvorí zmes enzýmov, ktoré zaisťujú rovnováhu a správne fungovanie imunitného systému. Enzýmy sú rastlinného aj živočíšneho pôvodu a majú rôzne účinky. Niektoré pôsobia ako antioxidanty, zlepšujú funkcie tráviaceho traktu, iné zmierňujú opuchy, bolesť a kožné prejavy zápalu.

NÁŠ TIP: Wobenzym sme otestovali v recenzii, kde sme podrobne zhrnuli, ako pomohol nám. 

Domáca liečba zápalu

Pri opakovaných zápaloch môžu byť bylinky veľmi nápomocné. Mnoho ľudí sa obracia na tradičnú čínsku, alebo inú alternatívnu medicínu, prípadne tzv. babské recepty, známe od starších generácií. Mnohé z nich sa ukázali ako veľmi efektívne, aj keď nie všetky účinky dokážu vysvetliť moderní lekári.

Domáca liečba nenahrádza návštevu lekára, môže však liečenie značne urýchliť a zmierniť nepríjemné príznaky. Niektoré byliny a korene prípravu čaju, či potraviny, ako cesnak alebo med fungujú výborne ako prevencia rôznych zápalových ochorení. 

Uvedieme niekoľko príkladov:

Zázvor

Zázvor je v prírodnej medicíne veľmi obľúbený. Čaj z neho je veľmi účinný pri bolesti hrdla a kašli. Má protizápalové účinky, zmierňuje bolesť aj opuchy.  

Zázvor

Kurkuma

Kurkuma je jednou z najúčinnejších bylín na posilnenie imunity a celkového zdravia. Obsahuje veľa vitamínov, minerálov a antioxidantov. Pomáha neutralizovať voľné radikály (4) a znižuje poškodenie buniek. Zmierňuje aj bolesti hlavy a opuchy.

Echinacea

Táto bylinka je veľmi účinná proti zápalom očí a čriev, ale aj pri artritíde. Pomáha utlmiť aj bolesti brucha, hlavy, hrdla, mandlí, zubov či svalov.

echinacea

Rozmarín

Rozmarín je obľúbená bylinka na ochutenie jedál. Mnoho ľudí však nepozná jeho liečivé účinky – pomáha proti respiračným ťažkostiam a rôznym zápalom. Priaznivo ovplyvňuje psychické zdravie, zlepšuje náladu.

Tymián

Ďalšia bylinka, ktorá dodáva jedlám špecifickú chuť. Na liečebné účely sa z neho pripravuje čaj, alebo sa konzumuje čerstvý, rozmixovaný, ako prísada do smoothies. Pomáha znížiť vysoký krvný tlak, lieči akné, posilňuje imunitu. Šťava z tymianu má dezinfekčné účinky.

Mäta prieporná

Mätový čaj je azda zo všetkých bylinkových čajov najobľúbenejší. Okrem osviežujúcej chuti poskytuje aj úľavu pri tráviacich ťažkostiach. Pomáha liečiť syndróm dráždivého čreva a gastritídu. Pôsobí protizápalovo v nose a prieduškách, kde pomáha uvoľňovať hlieny.

mäta

Cesnak

Cesnak má antibakteriálne a protivírusové účinky. Má vysoký obsah vitamínu C a iných látok, ktoré ho robia skvelým pomocníkom pri liečbe aj prevencii rôznych zápalov.

Med

1 lyžička medu denne upokojuje bolesť zapáleného hrdla. Ak ho skombinujete s cesnakom, získate vysoko účinný liek na chrípku a prechladnutie. Taktiež pomáha posilniť imunitu.

Med

Zmena životosprávy

Chronické ochorenia môžu byť následkom zlej životosprávy, príliš veľkého stresu, ale aj škodlivých vplyvov prostredia. Navyše, ak dlho bojujete s ochorením, bolesťou a nepríjemnými pocitmi z vlastného tela, je to extrémne frustrujúce. Aby ste sa konečne zbavili týchto starostí, musíte preto urobiť všetko, čo je vo vašich silách.

Možno je čas na kompletnú zmenu životného štýlu. To znamená, že ak fajčíte, musíte prestať. Ak trpíte nadváhou, pokúste sa schudnúť. Snažte sa vyhýbať stresu, resp. upokojiť sa a zbytočne nepodliehať hnevu. 

Nesnažte sa však zmeniť všetky svoje návyky za jeden deň – takéto pokusy sa často končia sklamaním. Zmeňte ich postupne, systematicky a nevracajte sa späť. 

aktívny život

Pri chronických zápaloch by ste mali skoncovať so zlozvykmi a začať žiť aktívnejšie.

Ako upraviť stravu? Pridajte protizápalové potraviny

Stravujte sa zdravo – postupne eliminujte z jedálnička potraviny, o ktorých viete, že sú pre vás škodlivé. Zápaly v organizme spôsobuje prekyslenie (5), ktoré vzniká dlhodobou konzumáciou nezdravých a spracovaných potravín.

Týmto jedlám sa radšej vyhnite:

  • vysmážané jedlá, hranolčeky
  • sladené nápoje
  • červené mäso
  • margaríny
  • biele pečivo a jedlá, obsahujúce spracované sacharidy

Naopak, veľa potravín, ktoré sú bežne dostupné, má prirodzené protizápalové účinky. Zaraďte do svojho jedálnička napríklad tieto potraviny:

  • naturálnu ryžu alebo ovsené vločky
  • tofu a strukoviny
  • brokolica, kapusta, paradajky, cesnak
  • jablko, pomaranč
  • olivový olej
  • losos
  • vlašské orechy, ľanové semienka
  • horká čokoláda
protizápalové potraviny

Niektoré potraviny majú prirodzene protizápalové účinky.

NÁŠ TIP: Pridajte do svojho jedálnička malé čierne bobule so silou superpotraviny s názvom arónia. Ide o bobule plné vitamínov, minerálov a antioxidantov. Prečítajte si viac o arónii tu.

Hýbte sa, ak je to možné

Niektoré ochorenia, napríklad artritída, pohyb značne sťažujú (6). Aktívny pohyb však potrebujete, ak sa chcete uzdraviť a zdravie si aj udržať. Hýbte sa tak, ako len môžete. Najhoršie, čo sa dá v prípade takéhoto ochorenia urobiť, je ležať v posteli s hlavou plnou starostí a vzdávať sa nádejí na vyliečenie.

Vyjdite si na čerstvý vzduch a uvidíte, že sa vaša nálada okamžite zlepší. Dobrá nálada a nádej je pre liečenie dlhodobého ochorenia nevyhnutná. Potom si doprajte dostatočne dlhý a kvalitný spánok. Ten je, rovnako ako pohyb, potrebný pre správne fungovanie imunitného systému. Pomôže vám urýchliť liečbu.  

Po vyliečení vám dostatok pohybu pomôže posilniť organizmus, podporiť vitalitu a zlepšiť celkové zdravie. Odporúčame vám venovať sa športu aspoň 2 – 3 krát do týždňa.

Pohyb

Opakované zápaly nepodceňujte

Zbaviť sa opakovaných zápalov nie je vôbec jednoduché. Niekedy o nich ani neviete, ukrývajú sa a svoju prítomnosť dávajú najavo nejasnými signálmi. Ak ste však zistili, že trpíte zápalom, nepodliehajte strachu z následkov. S lekárskou pomocou, zdravou stravou a vaším odhodlaním vyliečiť sa budete onedlho fit.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

2
Pridajte komentár ku článku

avatar
Ivana W.
Komboš
Ivana W.

Dlho som bojovala so zápalom hrdla, už som si nevedela pomôcť, nechcela som sa pchať antibiotikami stále. Nasadila som Wobenzym, zázvorovo mätový čaj a kurkumu. Pomohlo, zatiaľ, klopkám si po čele, je všetko po dlhej dobe v poriadku.

Kristyna M.
Komboš
Kristyna M.

Musím súhlasiť so slečnou Ivkou, wobenzym pohol aj mne pri rôznych zápaloch. Často krát som bojovala so zápalmi a chorobami, ako beriem wobenzym už menej.