Wobenzym - recenzie, skúsenosti, dávkovanie a cena


Autori: Lenka Riganová, PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková | Aktualizované: 05. 09. 2019

Wobenzym
 • široké spektrum účinkov
 • rôzne veľkosti balení
 • od 8 - 96 €/ v závislosti od balenia

Pokiaľ vás už niekedy v minulosti potrápilo zranenie, nepríjemný úraz, absolvovali ste nejakú operáciu alebo ste bojovali s ochorením vírusového či bakteriálneho pôvodu, je veľká pravdepodobnosť, že ste sa už stretli s prípravkom Wobenzym, alebo vám bol aspoň odporúčaný vašim lekárom či lekárnikom. 

Wobenzym je totiž už rokmi považovaný za akýsi všeliek, ktorý dokáže pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch. No čím je taký výnimočný a vôbec, naozaj funguje tak, ako sľubuje?

KOMBO expert radí

Kombo expert Eva Badíková

PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková absolvovala vysokoškolské štúdium na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave a v súčasnosti pracuje ako zodpovedný farmaceut v lekárni REGIA v Lučenci.

Wobenzym podľa nej patrí medzi často vyhľadávané prípravky pri rôznych zdravotných komplikáciách a o jeho účinkoch sa už presvedčila i ona sama. 

Ako sme hodnotili

Systémová enzýmoterapia je veľmi populárnou súčasťou modernej medicíny, s vedecky podloženými výsledkami. Využíva pozitívne pôsobenie cielene zostavených zmesí enzýmov na niektoré procesy v organizme. Jedným z najpopulárnejších prípravkov tohto druhu je práve Wobenzym.

Ak ako pacient doteraz nemáte s týmto voľne dostupným liekom žiadne skúsenosti, prečítajte si našu recenziu. Okrem základných informácií o Wobenzyme sme pre vás zosumarizovali aj naše postrehy, hodnotenia a recenzie užívateľov a nechýba ani názor odborníka. 

Čo je Wobenzym a aké sú jeho účinky

Wobenzym je prezentovaný ako liek proti opuchom, zápalom a poruchám imunity. Tvoria ho enzýmy zostavené tak, aby tlmili chorobné prejavy v organizme, posilňovali jeho obranyschopnosť a do istej miery aj rozpúšťali krvné zrazeniny.

Je ho možno kúpiť vo forme drobných oranžovočervených tabliet, ktoré sú gastrorezistentné. Znamená to, že sa nerozpúšťajú v žalúdku, ale až v tenkom čreve.

Odporúča sa na urýchlenie rekonvalescencie po úrazoch, operáciách, pri sezónnych oslabeniach imunity a ako alternatívna liečba pri lymfedémoch (opuchoch spôsobených poruchou odtoku lymfy) a pri fibrocystickej mastopatii (ochorenie prsníkov charakteristické tvorbou dutín a väziva).

Ako podporná liečba sa Wobenzym využíva najmä po miniinvazívnych operáciách kĺbov, v stomatochirurgii a po nosno-krčno-ušných zákrokoch. Vhodný je aj pri zápaloch povrchových žíl, potrombotickom syndróme dolných končatín, reumatoidnej artritíde, reumatizme, pokročilých
štádiách artrózy a pri mnohopočetnej mozgomiešnej skleróze.

Podávanie Wobrenzymu je vhodné aj súčasne s antibiotikami pri chronických a opakujúcich sa zápaloch najmä v oblasti nosa, uší, krku, horných a dolných dýchacích ciest, močového a pohlavného ústrojenstva, tráviacej trubice či kože.

Zloženie

Wobenzym je prípravok systémovej enzýmoterapie. Znamená to, že ho tvorí zmes enzýmov rastlinného a živočíšneho pôvodu, ktoré pôsobia proti zápalom v celom tele tak, že zaisťujú rovnováhu a správne fungovanie imunitného systému. Konkrétne Wobenzym obsahuje:

 • Pankreatín - zmes enzýmov produkovaných pankreasom, ktorá štiepi bielkoviny, cukry a tuky. Tvorí ho hlavne lipáza, amyláza a proteáza. Je dôležitý pre správne fungovanie tráviaceho traktu a imunitného systému.
 • Trypsín/Chymotripsín - tráviaci enzým, ktorý štiepi bielkoviny obsiahnuté v potrave. Má antioxidačné a protirakovinové účinky, zlepšuje trávenie, pôsobí protizápalovo a posilňuje imunitu.
 • Bromelain - proteolytický enzým extrahovaný z ananásových stoniek. Pomáha pri zápalových procesoch, hojení opuchov a hematómov. Znižuje pravdepodobnosť výskytu krvných zrazenín.
 • Trihydrát rutosidu - účinná látka s antioxidačnými účinkami, schopnosťou zmierňovať opuch a zvyšovať funkčnosť ciev.

Expert radí

"Wobenzym je liek s obsahom unikátneho komplexu enzýmov, ktorý je používaný už niekoľko desaťročí a má výborný efekt najmä pri liečbe zápalov, opuchov, poúrazových stavov a oslabenej imunity". 


PharmDr. Eva FehérPataky Badíková

Existujú výskumy, ktoré sa zaoberajú účinkom Bromelainu pri liečbe rakoviny. Ukázal sa ako veľmi efektívny, preto sa odporúča ako podporná liečba onkologických ochorení. Okrem liečivých účinkov má tento enzým schopnosť naštartovať metabolizmus, pomáha v boji s celulitídou a s redukciou hmotnosti.

 • Papain – silný tráviaci enzým, ktorý sa nachádza v papáji. Dokáže rozkladať proteínové vlákna, čím zvyšuje absorbciu živín z potravín, bohatých na bielkoviny. Zabezpečuje rozklad toxínov v tele a funguje ako silný antioxidant – chráni telo pred voľnými radikálmi. Podporuje aktivitu buniek, obsahujúcich kolagén a tak lieči rany na koži. Priaznivo pôsobí aj pri liečbe rakoviny, zápalov hrdla, ale aj proti pásovému oparu a zápalu prostaty.
 • Trihydrát rutosidu – veľmi silný antioxidant. Dokáže efektívne eliminovať voľné radikály, útočiace na zdravé bunky. Znižuje aj opuchy a zlepšuje činnosť čriev.

S akými ťažkosťami dokáže Wobenzym pomôcť?

Wobenzym je odporúčaný na široké spektrum zdravotných problémov: 

Rekonvalescencia po úrazoch a chirurgických zákrokoch

Zdravý organizmus má silné regeneračné schopnosti. Liečenie poranení a zotavovanie sa po operáciách a úrazoch je však často veľmi náročný a bolestivý proces.

Dĺžka a bolestivosť rekonvalescencie závisí od závažnosti diagnózy, ale aj od veku a psychického stavu pacienta. Súčasťou liečby bežne býva fyzioterapia a rehabilitácia.

Zapojiť do liečebného procesu pomocou enzýmov je rozhodnutie, ktorým nič nepokazíte, naopak, môže vaše trápenie výrazne skrátiť. Pomôžu vám zmierniť bolesť, urýchliť vstrebávanie opuchov, krvných podliatín, výronov a urýchliť dobu hojenia rán.

Posilnenie imunity

Poruchy imunity sú dnes, žiaľ, veľmi častým javom. Niekedy ide o sezónne poruchy, ovplyvnené zmenami počasia, alergiami, inokedy o chronický stav, ako následok zlej životosprávy. Príčinou môže byť aj nadmerná záťaž organizmu, dlhodobý stres, ale aj znečistené ovzdušie.

Systémová enzýmoterapia funguje tak, že posilní prirodzené mechanizmy, ktorými telo bojuje proti baktériám a vírusom. Pri liečení zápalov zohrávajú zvláštnu úlohu proteolytické enzýmy, ktoré štiepia proteíny. Ich dopĺňanie pri oslabenej imunite pôsobí komplexne a rieši príčinu problémov, namiesto ich dôsledkov.

Zápaly dýchacích ciest

Zápaly horných a dolných dýchacích ciest bývajú nezriedka súčasťou bežnej chrípky a prechladnutia. Zdravý človek sa s nimi dokáže vysporiadať jednoducho, za pomoci bylinkových čajov, vitamínov a dostatočného oddychu

Ak sa tieto zápaly opakujú častejšie a je nutné podávať antibiotiká, liečbu je vhodné podporiť enzýmami. Tie dokážu zvýšiť účinnosť antibiotík, ale aj mierniť opuch a bolestivosť slizníc, podporiť hojenie zápalu a zabrániť recidíve.

Podobne pôsobí aj pri zápaloch močových ciest, pohlavných orgánov, tráviaceho traktu a iných.

Chronický zápal

Zápaly povrchových žíl, trombóza, potrombotický syndróm

Nepríjemné a nebezpečné zápaly žíl sa prejavujú opuchmi, začervenaním, bolesťou a pálením nôh. Lieči sa väčšinou lokálne, masťami a náplasťami. V tomto prípade môže Wobenzym pomôcť zlepšením tekutosti krvi a mikrocirkulácie. Podobný efekt má pri stavoch po upchaní cievy krvnou zrazeninou – trombóze. Niektoré enzýmy dokážu do určitej miery rozpúšťať zrazeniny a zlepšovať tak priechodnosť ciev.

Opuchy končatín

Ak ide o lymfedémy, teda opuchy, spôsobené hromadením lymfy (telovej tekutiny – miazgy, nachádzajúcej sa v lymfatických cievach), Wobenzym pomôže zlepšiť priechodnosť lymfatických ciev a urýchliť vstrebávanie opuchu.

Fibrocystická mastopatia

Ide o ochorenie prsníkov, prejavujúce sa rôznymi zmenami – od bolestivosti až po vznik hrčiek. Užívaním Wobenzymu sa zmiernia nepríjemné prejavy tohto ochorenia.

Roztrúsená mozgomiešna skleróza

Toto chronické neurologické ochorenie vzniká poškodením ochrannej vrstvy nervových vlákien v mozgu. Aj v závažnom stave sa môže pacientovi prilepšiť dlhodobým užívaním Wobenzymu. V tomto prípade pomôže moduláciou imunitného systému.

Využitie enzýmoterapie pre plodnosť

Ak sa snažíte o bábätko, ale nedarí sa vám otehotnieť, príčiny môžu byť rôzne. Prekážkami často bývajú zápaly v oblasti maternice, zrasty po operáciách, alebo znížená kvalita vajíčok a spermií.

Systémová enzýmoterapia ponúka riešenie na väčšinu problémov, ktoré ohrozujú plodnosť.

Pri zápaloch, cystách, myómoch, ale aj endometrióze, je vhodné užívať Wobenzym na urýchlenie liečby. Výrazne zmierni zápal a prečistí krv a pečeň, čím sa zlepší aj hormonálna rovnováha a prekrvenie pohlavných orgánov.

Unikátnou schopnosťou enzýmov je regenerácia starých jaziev a zrastov po chirurgických zákrokoch a endometrióze, bez ohľadu na to, ako dávno bolo tkanivo poškodené.

Zlepšenie kvality spermií a vajíčok prichádza spolu so zlepšením celkovej imunity a prekrvenia organizmu.

Dávkovanie Wobenzymu

Wobenzym dákovanie

Dávkovanie Wobenzymu sa odvíja od zdravotného stavu pacienta.

Spravidla sa začína pomerne vysokou dávkou, ktorá sa postupne so zlepšujúcim sa stavom znižuje až na udržiavaciu úroveň.

 • V prvých fázach terapie sa užíva 5-10 tabliet trikrát denne. Udržiavaciu liečbu predstavuje 9 tabliet rozdelených do troch denných dávok.
 • Pri poúrazových stavoch sa začína dávkou 3x10 tabliet denne a na udržiavaciu úroveň sa prechádza približne po týždni. Pacient ďalej užíva 3x3 tablety denne až do úplného vymiznutia príznakov.
 • Pri pooperačných stavoch sa rovnako začína dávkou 3x10 tabliet denne, približne po týždni sa prechádza na dávku 3x5 tabliet denne a v ďalšej fáze až do úplného uzdravenia sa užívajú 3x3 tablety.
 • Opuchy spôsobené poruchou odtoku lymfy si vyžadujú dlhodobú emzýmoterapiu. Začína cca 20-timi tabletami denne rozdelenými do dvoch – troch dávok. V tomto množstve sa Wobenzym užíva približne 4-5 týždňov. Následne sa prechádza na dávku 3x5 tabliet a 3x3 tablety po dobu aspoň 8 týždňov.
 • Pri fibrocystickej mastopatii sa užíva 2x10 tabliet denne po dobu šiestich týždňov.
 • Potrombotický syndróm dolných končatín si vyžaduje užívanie 3x10 tabliet denne v úvodnej fáze terapie. Dávka sa postupne znižuje na 3x5 tabliet a 3x3 tablety denne. Terapia trvá celkovo cca 6 týždňov.
 • Pri zápale povrchových žíl sa podporná liečba začína dávkou 3x7 tabliet denne, z ktorej sa prechádza na 3x5 tabliet. Terapia trvá približne 2-3 týždne.
 • Reumatoidná artritída si vyžaduje dlhodobú podpornú enzýmoterapiu v trvaní približne 5-6 mesiacov. Užíva sa 3x5 tabliet denne. Reumatizmus si vyžaduje rovnakú dávku v trvaní 3-4 týždne.
 • Pri artróze sa užíva 6 tabliet trikrát denne po dobu približne 6 týždňov.
 • Mnohopočetná mozgomiešna skleróza si vyžaduje užívanie 3x10 tabliet denne po dobu dvoch týždňov. Následne sa prechádza na dlhodobú udržiavaciu dávku 3x3 tablety denne.
 • Pri akútnych zápaloch sa užíva po 10 tabliet trikrát denne po dobu dvoch týždňov. Pri chronických a opakujúcich sa zápaloch sa užíva 3x5 tabliet denne cca 4 týždne.
 • Dávkovanie je odlišné u detí, kde sa počíta v závislosti od hmotnosti. Na každých 6 kg telesnej hmotnosti sa užíva jedna tableta Wobenzymu.

Kombík radí

Kombík radí

O konkrétnom dávkovaní Wobenzymu a jeho užívaní sa vždy vopred poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.


Doba používania prípravku je stanovená v závislosti od charakteru konkrétneho problému vždy rôzne.  

Pre koho Wobenzym nie je vhodný

Aj napriek tomu, že Wobenzym býva často označovaný za všeliek, nie je určený pre každého. Prípravok nie je vhodný pre osoby s alergiou alebo s precitlivenosťou na niektorú z jeho zložiek. Liek obsahuje laktózu i farbivá, ktoré môžu u niektorých ľudí vyvolať alergickú reakciu. Tiež nie je vhodný pre pacientov so zvýšenou krvácavosťou. Užívanie tehotnými a dojčiacimi ženami doteraz nebolo klinicky testované.

Môže sa užívať súčasne s antibiotikami a podporuje ich účinnosť. Liek je vhodný aj pre deti, dávkovanie však musí byť vhodným spôsobom upravené.

Varianty balenia a ich cena

cena od 8 €

cena od 33 €

cena od 96 €

Wobenzym a vedľajšie účinky

Wobenzym sa spravidla veľmi dobre znáša a nežiaduce účinky sú skôr ojedinelé a nezávažné. Pri užívaní vyšších dávok lieku boli zriedkavo pozorované zažívacie ťažkosti ako nadúvanie, nevoľnosti a zmeny stolice. Možno im zamedziť rozdelením odporúčaného denného množstva tabletiek do viacerých dávok.

U ľudí alergických na niektorú zložku lieku sa môže rozvinúť alergická reakcia. Spravidla ustúpi po vysadení Wobenzymu. Začiatok užívania Wobenzymu môže viesť k paradoxnému zhoršeniu príznakov prebiehajúceho ochorenia. Prípravok sa napriek tomu neodporúča vysadiť. Vhodné je znížiť dávkovanie.


Skúsenosti a recenzie užívateľov


„Wobenzym som si objednala na odporúčanie lekára po komplikovanej zlomenine. Po vlastnej pozitívnej skúsenosti som ho teraz kúpila aj pre manžela, ktorý sa zotavuje po operácii chrbtice. Wobenzym naozaj urýchľuje hojenie rán, pri jeho užívaní viditeľne ustupuje opuch a ja som mala aj pocit úľavy od bolesti.“

„Wobenzym užívam kvôli zníženej imunite. Mával som problémy s opakujúcimi sa zápalmi dýchacích ciest, nádchami, bolesťami hrdla. Okrem toho mám už dlhší čas ťažkosti s kolenom. Moja obvodná lekárka mi odporučila Wobenzym. Nechcelo sa mi do toho kvôli vyššej cene, ale nakoniec som sa manželkou nechal prehovoriť a dnes som spokojný. Nielenže sa celkovo cítim lepšie, bývam menej chorý, ale dokonca som pocítil aj úľavu v kolene. Nie je to ešte celkom ono, ale Wobenzym ešte stále užívam.“

„Wobenzym som kúpila mame kvôli problémom s kĺbmi. Myslím si, že ak od neho ľudia neočakávajú zázraky na počkanie, môžu byť len spokojní. Mama trpí bolesťami celé roky a tak sme ani nepočítali s úplným ústupom problémov. Začala s najvyššou dávkou a ako jej problémy ustupujú, dávkovanie postupne znižujeme. Odporučili nám to tak v lekárni. Mama je zatiaľ nadmieru spokojná. Vyskúšala už viac prípravkov, ale Wobenzym zatiaľ obstál najlepšie. Môžem ho len odporúčať.“

„Wobenzym som užívala po komplikovanom zápale oka na odporúčanie lekárky. Veľmi mi pomohol a môžem ho iba odporúčať. Odvtedy som ho kúpila aj synovi pri zápale ďasien.“

Hodnotenie užívateľov na heureka.sk

hodnotenie Wobenzym

Hodnotenie užívateľov na pilulka.sk

hodnotenie užívateľov Wobenzymu

Náš názor na Wobenzym

liek Wobenzym balenie

Wobenzym obsahuje vhodne zostavenú zmes enzýmov so schopnosťou podporiť imunitu, hojenie zápalov a opuchov. Jeho prednosťou je účinnosť podložená pozitívnymi hodnoteniami užívateľov, obľúbenosťou v odbornej i laickej verejnosti a stabilným postavením na trhu.

Wobenzym je bezpochyby najpopulárnejším prípravkom svojho druhu. Argumentom "za" je aj ojedinelý výskyt vedľajších účinkov, ktoré sa navyše objavujú len v nezávažnej forme.

Liek je bezpečný a účinný pre veľmi široké spektrum užívateľov.

Nevýhodou Wobenzymu je jeho vyššia cena. Niektorí pacienti sa sťažujú na vysoké množstvo tabletiek, ktoré musia užiť predovšetkým v prvých fázach terapie.

Pre jeho kvality, účinky a veľkú spokojnosť užívateľov však môžeme Wobenzym určite odporučiť. Majte však na pamäti, že aj napriek tomu, že sa Wobenzym so svojimi účinkami môže javiť ako všeliek, nikdy nepodceňujte návštevu lekára. Samotná systémová enzýmoterapia nemusí byť dostačujúca. Iba vyšetrenia odborníkom dokážu presne identifikovať, o aké ochorenie ide a aká liečba je pre vás vhodná. Porada s lekárom je nevyhnutná najmä v období tehotenstva a pri liečbe komplikovaných ochorení.

Výhody

 • smile-o
  účinnosť pri širokom spektre zdravotných ťažkostí
 • smile-o
  urýchľuje ústup opuchov
 • smile-o
  pomáha pri liečbe zápalov
 • smile-o
  posilňuje imunitu
 • smile-o
  jeho užívanie je bezpečné
 • smile-o
  pozitívne hodnotenia užívateľov

Nevýhody

 • frown-o
  vyššia cena
 • frown-o
  potreba užívať vysoké denné dávky

Orientačná cena

 od 8 €

Hodnotenie

Expert radí

"Nielen od pacientov, ale aj na základe vlastnej skúsenosti viem, že Wobenzym je naozaj účinný, urýchľuje proces hojenia rán a posiňuje obranyschopnosť organizmu. Jedinou jeho nevýhodou je vyššie dávkovanie (9-30 tabliet denne, podľa indikácie)."


PharmDr. Eva  Fehérpataky Badíková

Najčastejšie kladené otázky pri kúpe Wobenzymu

1. Je Wobenzym homeopatikum?

Nie, v zložení Wobenzymu sa nachádzajú enzýmy, teda patrí do skupiny prípravkov tzv. enzýmoterapie, nie k homeopatikám. 

2. Môžu Wobenzym užívať tehotné a dojčiace ženy?

Pri tejto otázke sa názory odborníkov líšia. Pokiaľ ste tehotná alebo dojčíte, odporúčame užívanie Wobenzymu konzultovať s vašim gynekológom. 

3. Je Wobenzym návykový?

Nie, užívanie Wobenyzmu nespôsobuje návyk či závislosť a preto je vhodný aj na dlhodobé užívanie. 

4. Môžu Wobenzym užívať aj diabetici?

Aj napriek tomu, že Wobenzym obsahuje sacharózu, nenájdete pri tomto prípravku upozornenie na nemožnosť užívania diabetikmi. Vo všeobecnosti teda Wobenzym môžu užívať aj ľudia trpiaci cukrovkou. Samozrejme, odporúčame prekonzultovať s lekárom. 

5. Je Wobenzym vhodný pre deti?

Áno, Wobenyzm môžu užívať i deti, avšak dávkovanie by mal stanoviť lekár, ktorý pozná zdravotný stav dieťaťa najlepšie. 


Ak uvažujete nad Wobenzynom, určite odporúčame prečítať: 

Použité zdroje:

1
Pridajte vašu recenziu

avatar
Kliknutím na ikonku nižšie môžete pridať obrázok
 
 
 
Najnovšie Najstaršie Najobľúbenejšie
Ján
Komboš
Ján
Hodnotenie :
     

O Wobenzyme som si myslel, že ide len o placebo efekt, pokiaľ som sa sám nepresvedčil. Užíval som ho po vážnej operácii a aj vďaka nemu som sa rýchlo zotavil.

Čo sa vám na produkte páči?
rýchle účinky
Čo sa vám na produkte nepáči?
vysoká cena