Pokazila sa vám umývačka? Tieto poruchy odstránite aj sami

umývačka

Moderné elektrospotrebiče výrazne uľahčujú prácu v domácnosti. Nie vždy však fungujú ako hodinky. Ak z umývačky riadu vytiahnete celú várku špinavého riadu po celom umývacom cykle, je to veľké sklamanie. Ešte horšie je, keď vôbec nepracuje.

Dôvodov, prečo umývačka prestala pracovať, môže byť viacero. Často sú to však celkom jednoduché závady, ktoré dokážete odstrániť bez pomoci opravára. Prvým krokom by mal byť vždy náhľad do manuálu.

Moderné umývačky podávajú jasné informácie o chybách na displeji, prostredníctvom chybových kódov. Tie sú dopodrobna rozpísané v návode pre používateľa. V nasledujúcich riadkoch vám popíšeme tie najčastejšie poruchy, s ktorými sa stretávajú majitelia umývačiek riadu. Ich odstránenie bude jednoduchšie, ako si myslíte.

sklo v umývačke

Problém: Umývačka riadu sa nezapína

Prvým krokom k oprave nefungujúcej umývačky riadu je dôkladná kontrola.  Ak ste sa pokúsili zapnúť umývačku riadu a vôbec nič sa nedeje, to znamená, že na displeji nič nesvieti, zrejme je problém s prívodom energie. Skontrolujte prívod elektriny, všetky káble a poistky.

Možno postačí resetovať umývačku, resp. vytiahnuť ju z elektriny a opäť zapojiť, alebo vypnúť a zapnúť poistku, na ktorú je pripojená. Ak sa zapol displej, ale umývačka ďalej nespolupracuje, skúste len dlho podržať tlačidlo napájania a potom ju opäť spustiť.

riad

Umývačka riadu nemusí fungovať vtedy, ak sú dvierka zle zatvorené, alebo keď je problém s dverovým spínačom, ktorý môže byť povolený. V takom prípade ho zvládnete utiahnuť pomocou skrutkovača (uistite sa, že je odpojená z  prívodu elektriny).

Ak ste umývačku dlhšie nepoužívali, motor môže mať problém začať pracovať. Zaseknutý motor sa prejavuje hlukom pri každom pokuse o spustenie umývačky. Vtedy ho môžete skúsiť „nakopnúť“ ručne. Vypojte umývačku z prívodu elektriny, alebo vypnite hlavné poistky. Odmontujte spodný panel, pod ktorým sa nachádza motor. Nasaďte si ochranné rukavice. Siahnite do vnútra umývačky, nahmatajte čepele vrtule motora, a pokúste sa ich trochu roztočiť. Ak to nie je možné, zavolajte opravára.

čistý riad

Problém: Umývačka nenapúšťa vodu

Ďalším častým problémom s umývačkami riadu je, že nenapúšťajú vodu, prípadne ju napúšťajú príliš pomaly a umývanie nie je efektívne.

Prvým krokom je kontrola prívodu vody. Prívodná hadica môže byť zanesená vodným kameňom a preto ju treba vyčistiť.

Po vypnutí umývačky skontrolujte plavák, ktorý sa nachádza vo vnútri. Plavák má zvyčajne tvar malého plastového krytu či cylindra a je namontovaný na dne spotrebiča. Mali by ste ním vedieť hýbať hore a dole, pričom budete počuť „kliknutie“. Ak je plavák znečistený, vytiahnite ho, očistite kefkou a opláchnite. Očistite aj jeho okolie a až potom ho vráťte späť do umývačky.

Príčinou pomalého napúšťania môže byť aj slabý tlak vody. Skontrolujte, či je vodovodný kohútik úplne otvorený.

voda v kuchyni

Problém: V umývačke ostáva voda

V prípade, že po skončení umývacieho cyklu ostala voda vo vnútri umývačky, pokúste sa ju najprv reštartovať, možno začne sama odčerpávať vodu. Ak sa to nestane, odmontujte a vyčistite odpadový filter na dne umývačky. Poslednou možnosťou je ručné odčerpávanie vody.

umývačka riadu

Podobne ako prívodová hadica, aj odtoková sa môže jednoducho upchať. Skontrolujte ju a prípadne vyčistite. Potom vyčistite aj filter a odtokové čerpadlo pod ním. Často sa zanášajú zvyškami jedla, preto im treba venovať zvláštnu pozornosť a čistiť ich pravidelne, nie len vtedy, keď voda prestane odtekať.

Problém: Voda uniká do centrálnej (riadiacej) jednotky alebo von z umývačky

Väčšina moderných umývačiek disponuje bezpečnostnou funkciou, ktorá ich vypne, keď voda začína vytekať von. V každom prípade umývačku vypnite, vypustite vodu a vysušte. Únik vody môže byť spôsobený upchatou odčerpávacou hadicou, poškodeným čerpadlom alebo nedostatočným tesnením dverí.

Upchatú hadicu jednoducho prečistite s prípravkom proti vodnému kameňu. Tesnenie dverí vyčistite alebo vymeňte, ak je popraskané alebo inak viditeľne opotrebované.

umývačka riadu

Problém: Riad ostáva špinavý

Umývačka riadu prestáva byť pomocníkom, keď po umývacom cykle vytiahnete riad, znečistený mastnými škvrnami a zvyškami jedla, sprevádzaný odporným zápachom. V takom prípade je na čas na kompletnú údržbu. Vyčistite všetko, čo sa dá.

Znečistenému riadu, zápachu, ale aj častému upchávaniu hadíc a filtrov, teda zanášaniu umývačky vodným kameňom a mastnotou predídete, ak ju budete čistiť preventívne. Aspoň raz do mesiaca.

špinavý riad

Keď riad z umývačky vyberáte špinavý a musíte ho umývať znova ručne, umývačka prestáva byť pomocník. Zdroj: Flickr.com

Ako čistiť umývačku a zabrániť tak ďalším poruchám?

Vyberte si z ponuky chemických čistiacich prostriedkov, určených len pre umývačky riadu.

Na trhu je ich dostupné množstvo výrobkov vo forme tabliet či gélu, ktoré sa pohodlne používajú a spoľahlivo vyčistia umývačku.

Ak sa rozhodnete pre prírodný, ekologický a lacný odmasťovač, ocot, nič tým nepokazíte. Pomocou neho dokážete odstrániť aj vodný kameň. Umývačku vyčistite dôkladne tak, že vytiahnete von všetky držiaky na riad. Pretrite ich octom zmiešaným s vodou.

Spolu s obyčajným saponátom na riad vyčistite aj filter a všetky tesniace gumičky. Vyčistiť môžete aj ostrekovacie rameno, plavák, plavákový vypínač, najlepšie pomocou zubnej kefky.

Čistenie dokončíte tak, že nalejete poriadnu dávku octu (pokojne aj celý zvyšok vo fľaši) do bubna umývačky a spustíte bežný umývací cyklus na najvyššej teplote. Namiesto octu môžete vyskúšať aj jedlú súdu alebo kyselinu citrónovú. Obe neutralizujú zápachy a zbavia vás vodného kameňa.

Pravidelné čistenie a používanie prípravkov proti vodnému kameňu vám pomôžu udržať umývačku riadu funkčnú oveľa dlhšie.

tablety

Kedy volať opravára?

Čistenie a jednoduché uťahovanie skrutiek dokážete urobiť aj sami. Do vnútorných častí umývačky riadu však nezasahujte. V prípade, že umývačka nefunguje, aj keď ste si starostlivo vyčistili a skontrolovali, kontaktujte opravára. Zrejme bude poškodená niektorá z dôležitých súčiastok, napríklad čerpadlo.

Čas volať servis nastáva aj vtedy, keď sa voda v umývačke riadu neohrieva. Pravdepodobne to znamená, že je poškodené ohrevné teleso.

Preventívnu servisnú kontrolu vám odporúčame vykonať raz za rok. Pomôže vám odstrániť skryté poruchy skôr, ako vám skomplikujú umývanie riadu.

náradie

Ďalšie preventívne opatrenia, aby sa umývačka nekazila:

  • Nevkladajte dovnútra riady so zvyškami jedla. Veľmi rýchlo upchávajú filtre a neskôr sa dostávajú aj do ďalších častí spotrebiča.

  • Nezabúdajte na pravidelné čistenie.

  • Nepreťažujte umývačku, vkladajte len predpísanú množstvo riadu, len do priehradiek, ktoré sú na jednotlivé druhy riadu určené.

  • Vyberte si správny režim podľa návodu.

  • Pred umývaním nastavte spotrebič na správnu tvrdosť/mäkkosť vody, aby umývačka vedela správne dávkovať soľ.

drez

Neriskujte zbytočne

Tieto jednoduché opravy zvládnete s trochou šikovnosti a trpezlivosti. Niekedy naozaj stačí prečistiť zanesené súčiastky, aby opäť spoľahlivo pracovala. Rozhodne sa však nepúšťajte do rozsiahlych opráv a nepokúšajte sa rozmontovať umývačku riadu na súčiastky. Zásahy do vnútra spotrebiča nechajte na odborníkov. Predídete tak riziku, že vaša umývačka ostane navždy zničená.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

6
Pridajte komentár ku článku

avatar
Zuza
Komboš
Zuza

Moc děkuji za rady https://kombo.sk

Gabriela Matkovčíková
Komboš
Gabriela Matkovčíková

umyvačka piše chybu F 10 čo to znamena ?

Jiří
Komboš
Jiří

Zdravím,

máme doma myčku Gorenje gs65160w. Když zapneme na program který nemá teplotu vyšší jak 50°C krátký program tak funguje jak by měla. Ale když jí zapneme na dlouhý program s vyšší teplotou vypisuje chybu F11? Nevěděli by ste poradit čím by to mohlo být? Mám podezření na termostat nebo tepelnou pojistku.

Děkuji za odpověď

Terezia Véghová
Komboš
Terezia Véghová

umývačka riadu sa nezapína ,poistka je v poriadku,je pod prudom

Johana Gaalova
Komboš
Johana Gaalova

Ked zatvorim dvierka na umyvačke BEKO tak mi zapne bez toho že idem nastavit proģram ked otvorím dvierka vypne sa stalo sa že i voda ostava v umyvačke

pisova katarina
Komboš
pisova katarina

umyvacka udava chybu E 14.Vycistila som podla navodu snad vsetko.Co urobit