Pokazila sa vám umývačka? Tieto poruchy odstránite aj sami
Moderné elektrospotrebiče výrazne uľahčujú prácu v domácnosti. Nie vždy však fungujú ako hodinky. Ak z umývačky riadu vytiahnete celú várku špinavého riadu po celom umývacom cykle, je to veľké sklamanie. Ešte horšie je, keď vôbec nepracuje.
Dôvodov, prečo umývačka prestala pracovať, môže byť viacero. Často sú to však celkom jednoduché závady, ktoré dokážete odstrániť bez pomoci opravára. Prvým krokom by mal byť vždy náhľad do manuálu.
Moderné umývačky podávajú jasné informácie o chybách na displeji, prostredníctvom chybových kódov. Tie sú dopodrobna rozpísané v návode pre používateľa. V nasledujúcich riadkoch vám popíšeme tie najčastejšie poruchy, s ktorými sa stretávajú majitelia umývačiek riadu. Ich odstránenie bude jednoduchšie, ako si myslíte.
Problém: Umývačka riadu sa nezapína
Prvým krokom k oprave nefungujúcej umývačky riadu je dôkladná kontrola. Ak ste sa pokúsili zapnúť umývačku riadu a vôbec nič sa nedeje, to znamená, že na displeji nič nesvieti, zrejme je problém s prívodom energie. Skontrolujte prívod elektriny, všetky káble a poistky.
Možno postačí resetovať umývačku, resp. vytiahnuť ju z elektriny a opäť zapojiť, alebo vypnúť a zapnúť poistku, na ktorú je pripojená. Ak sa zapol displej, ale umývačka ďalej nespolupracuje, skúste len dlho podržať tlačidlo napájania a potom ju opäť spustiť.
Umývačka riadu nemusí fungovať vtedy, ak sú dvierka zle zatvorené, alebo keď je problém s dverovým spínačom, ktorý môže byť povolený. V takom prípade ho zvládnete utiahnuť pomocou skrutkovača (uistite sa, že je odpojená z prívodu elektriny).
Ak ste umývačku dlhšie nepoužívali, motor môže mať problém začať pracovať. Zaseknutý motor sa prejavuje hlukom pri každom pokuse o spustenie umývačky. Vtedy ho môžete skúsiť „nakopnúť“ ručne. Vypojte umývačku z prívodu elektriny, alebo vypnite hlavné poistky. Odmontujte spodný panel, pod ktorým sa nachádza motor. Nasaďte si ochranné rukavice. Siahnite do vnútra umývačky, nahmatajte čepele vrtule motora, a pokúste sa ich trochu roztočiť. Ak to nie je možné, zavolajte opravára.
Problém: Umývačka nenapúšťa vodu
Ďalším častým problémom s umývačkami riadu je, že nenapúšťajú vodu, prípadne ju napúšťajú príliš pomaly a umývanie nie je efektívne.
Prvým krokom je kontrola prívodu vody. Prívodná hadica môže byť zanesená vodným kameňom a preto ju treba vyčistiť.
Po vypnutí umývačky skontrolujte plavák, ktorý sa nachádza vo vnútri. Plavák má zvyčajne tvar malého plastového krytu či cylindra a je namontovaný na dne spotrebiča. Mali by ste ním vedieť hýbať hore a dole, pričom budete počuť „kliknutie“. Ak je plavák znečistený, vytiahnite ho, očistite kefkou a opláchnite. Očistite aj jeho okolie a až potom ho vráťte späť do umývačky.
Príčinou pomalého napúšťania môže byť aj slabý tlak vody. Skontrolujte, či je vodovodný kohútik úplne otvorený.
Problém: V umývačke ostáva voda
V prípade, že po skončení umývacieho cyklu ostala voda vo vnútri umývačky, pokúste sa ju najprv reštartovať, možno začne sama odčerpávať vodu. Ak sa to nestane, odmontujte a vyčistite odpadový filter na dne umývačky. Poslednou možnosťou je ručné odčerpávanie vody.
Podobne ako prívodová hadica, aj odtoková sa môže jednoducho upchať. Skontrolujte ju a prípadne vyčistite. Potom vyčistite aj filter a odtokové čerpadlo pod ním. Často sa zanášajú zvyškami jedla, preto im treba venovať zvláštnu pozornosť a čistiť ich pravidelne, nie len vtedy, keď voda prestane odtekať.
Problém: Voda uniká do centrálnej (riadiacej) jednotky alebo von z umývačky
Väčšina moderných umývačiek disponuje bezpečnostnou funkciou, ktorá ich vypne, keď voda začína vytekať von. V každom prípade umývačku vypnite, vypustite vodu a vysušte. Únik vody môže byť spôsobený upchatou odčerpávacou hadicou, poškodeným čerpadlom alebo nedostatočným tesnením dverí.
Upchatú hadicu jednoducho prečistite s prípravkom proti vodnému kameňu. Tesnenie dverí vyčistite alebo vymeňte, ak je popraskané alebo inak viditeľne opotrebované.
Problém: Riad ostáva špinavý
Umývačka riadu prestáva byť pomocníkom, keď po umývacom cykle vytiahnete riad, znečistený mastnými škvrnami a zvyškami jedla, sprevádzaný odporným zápachom. V takom prípade je na čas na kompletnú údržbu. Vyčistite všetko, čo sa dá.
Znečistenému riadu, zápachu, ale aj častému upchávaniu hadíc a filtrov, teda zanášaniu umývačky vodným kameňom a mastnotou predídete, ak ju budete čistiť preventívne. Aspoň raz do mesiaca.
Ako čistiť umývačku a zabrániť tak ďalším poruchám?
Vyberte si z ponuky chemických čistiacich prostriedkov, určených len pre umývačky riadu.
Na trhu je ich dostupné množstvo výrobkov vo forme tabliet či gélu, ktoré sa pohodlne používajú a spoľahlivo vyčistia umývačku.
Ak sa rozhodnete pre prírodný, ekologický a lacný odmasťovač, ocot, nič tým nepokazíte. Pomocou neho dokážete odstrániť aj vodný kameň. Umývačku vyčistite dôkladne tak, že vytiahnete von všetky držiaky na riad. Pretrite ich octom zmiešaným s vodou.
Spolu s obyčajným saponátom na riad vyčistite aj filter a všetky tesniace gumičky. Vyčistiť môžete aj ostrekovacie rameno, plavák, plavákový vypínač, najlepšie pomocou zubnej kefky.
Čistenie dokončíte tak, že nalejete poriadnu dávku octu (pokojne aj celý zvyšok vo fľaši) do bubna umývačky a spustíte bežný umývací cyklus na najvyššej teplote. Namiesto octu môžete vyskúšať aj jedlú súdu alebo kyselinu citrónovú. Obe neutralizujú zápachy a zbavia vás vodného kameňa.
Pravidelné čistenie a používanie prípravkov proti vodnému kameňu vám pomôžu udržať umývačku riadu funkčnú oveľa dlhšie.
Čistenie a jednoduché uťahovanie skrutiek dokážete urobiť aj sami. Do vnútorných častí umývačky riadu však nezasahujte. V prípade, že umývačka nefunguje, aj keď ste si starostlivo vyčistili a skontrolovali, kontaktujte opravára. Zrejme bude poškodená niektorá z dôležitých súčiastok, napríklad čerpadlo.
Čas volať servis nastáva aj vtedy, keď sa voda v umývačke riadu neohrieva. Pravdepodobne to znamená, že je poškodené ohrevné teleso.
Preventívnu servisnú kontrolu vám odporúčame vykonať raz za rok. Pomôže vám odstrániť skryté poruchy skôr, ako vám skomplikujú umývanie riadu.
Ďalšie preventívne opatrenia, aby sa umývačka nekazila:
Nevkladajte dovnútra riady so zvyškami jedla. Veľmi rýchlo upchávajú filtre a neskôr sa dostávajú aj do ďalších častí spotrebiča.
Nezabúdajte na pravidelné čistenie.
Nepreťažujte umývačku, vkladajte len predpísanú množstvo riadu, len do priehradiek, ktoré sú na jednotlivé druhy riadu určené.
Vyberte si správny režim podľa návodu.
Pred umývaním nastavte spotrebič na správnu tvrdosť/mäkkosť vody, aby umývačka vedela správne dávkovať soľ.
Neriskujte zbytočne
Tieto jednoduché opravy zvládnete s trochou šikovnosti a trpezlivosti. Niekedy naozaj stačí prečistiť zanesené súčiastky, aby opäť spoľahlivo pracovala. Rozhodne sa však nepúšťajte do rozsiahlych opráv a nepokúšajte sa rozmontovať umývačku riadu na súčiastky. Zásahy do vnútra spotrebiča nechajte na odborníkov. Predídete tak riziku, že vaša umývačka ostane navždy zničená.
Moc děkuji za rady https://kombo.sk
umyvačka piše chybu F 10 čo to znamena ?
Zdravím,
máme doma myčku Gorenje gs65160w. Když zapneme na program který nemá teplotu vyšší jak 50°C krátký program tak funguje jak by měla. Ale když jí zapneme na dlouhý program s vyšší teplotou vypisuje chybu F11? Nevěděli by ste poradit čím by to mohlo být? Mám podezření na termostat nebo tepelnou pojistku.
Děkuji za odpověď
umývačka riadu sa nezapína ,poistka je v poriadku,je pod prudom
Ked zatvorim dvierka na umyvačke BEKO tak mi zapne bez toho že idem nastavit proģram ked otvorím dvierka vypne sa stalo sa že i voda ostava v umyvačke
umyvacka udava chybu E 14.Vycistila som podla navodu snad vsetko.Co urobit
poškodený dverový zámok – čo s tým ??
Anna, s tým vám pomôže servis. Toto už zrejme nie je porucha, ktorú si odstraníte sami.
Mam umývačku zn. ECG hlási chybu E4 snímač teploty. Volať servis alebo by som vedela opraviť sama?