Máte mole? Takto ich vyhubíte prírodným spôsobom!

ako vyhubit mole

Určite nikoho z vás nepoteší, keď na vás vyletia mole po tom, čo otvoríte špajzu alebo skrinku s potravinami. Rovnako otravné, ak nie snáď ešte otravnejšie, sú mole, ktoré sa snažia rozožrať vaše oblečenie v šatníku. Hovoríme teda o dvoch typoch molí – potravinovými a šatníkovými.  

Mole síce pre nás nepredstavujú žiadne ohrozenie na živote, no dokážu nám pekne znepríjemniť bežné fungovanie. Vedeli ste, že v skutočnosti to však nie sú dospelé jedince, ktoré v našich domácnostiach páchajú škody, ale ich larvy? 

V tomto článku sme pre vás zozbierali užitočné tipy, ako sa konečne molí zbavíte. A to dokonca úplne prírodnou cestou!

Druhy molí

Mole sú drobný hmyz, ktoré pripomínajú nepodareného nepekného motýľa. Väčšinou ich poznáme hnedosivej farby, no v skutočnosti oplývajú rozmanitými farbami, tvarom a veľkosťou, a rovnako ako motýle patria do radu Lepidoptera.

Existuje niekoľko typov molí, no pozor by ste si mali dať najmä na dva škodlivé typy, ktoré si hľadajú pohodlné miestečko medzi potravinami, v šatníku či domácnosti celkovo.

Mole potravinové

Predovšetkým si dajte pozor pred moľami potravinovými, ktoré predstavujú najväčšiu hrozbu našich príbytkov. Tento malý agresívny typ mole, ktorý sa nazýva aj zavíjač múčny je skutočne postrachom skladovaných potravín. 

Ako už ich názov napovedá, nájdete ich na miestach, kde uchovávate potraviny všetkého druhu – v špajzi, skrinkách, zásuvkách. Neštítia sa múky, cestovín, sušeného ovocia aj byliniek, cukríkov... Ak ich doma objavíte, na nič nečakajte a začnite okamžite konať.

Potravinové mole sa podobajú domovým moliam, ale majú sivé krídla. Samičky potravinobvých molí totiž dokážu naraz naklásť až 300 vajíčok.

potravinové mole

Mole sú častým škodcom v našich špajziach. Raz za čas poriadne skontrolujte všetky nádoby s múkou, cereáliami, ryžou a inými suchými potravinami. 

Mole šatníkové

Šatníkové mole si vyhliadnu chutný kúsok oblečenia, napadnú ho, a budú si na ňom pochutnávať, až kým ich neobjavíte. Najradšej sa zachytávajú na prírodných tkanivách ako je vlna, deky, koberce či čalúnenie.

Z času na čas skontrolujte aj oblečenie, ktoré veľmi často nenosíte a máte ho odložené v úložných priestoroch pod posteľou či v skriniach, aby ste na ňom po dlhšom čase neobjavili mole.

Šatníkové mole spoznáte okrem miesta ich pôsobenia aj podľa toho, že majú zlatohnedú farbu a červené chĺpky na hlave. Samičky dokážu naraz naklásť 40-100 vajíčok, no veľký pozor najmä na ich vyliahnuté larvy, ktoré žijú až 35 dní.

Ako sa dostanú mole do našich domácností?

Mole si často všimneme, až keď už býva neskoro a domácnosť je doslova kontaminovaná. Dostanú sa k nám v oblečení alebo prostredníctvom napadnutých potravín ako drobné, takmer neviditeľné vajíčka, ktoré sa vyliahnu do lariev a neskôr premenia na lietajúce mole.

Kombík radí

Kombík radí

Je dobré, ak z času na čas prekontrolujete oblečenie v šatníku a zásoby potravín v špajzi.


Mole sa do domácností dostanú najčastejšie v týchto potravinách:


 • v múke
 • v cereáliách
 • v cestovinách
 • v sušených bylinkách a sušenom ovocí
 • v sušenom mlieku
 • v cukríkoch
 • v krmive pre vtáky

Ako sa zbaviť molí v kuchyni?

Ak ste objavili mole v kuchyni či špajzi, na ich vyhubenie je potrebné nasledovať tieto kroky:

 • Vyhoďte do všetky suché potraviny do kontajnera

Aj napriek tomu, že ste možno našli mole iba v jednom sáčku ryže, je veľmi pravdepodobné, že už sa stihli rozmnožiť a uvelebiť aj v ďalších suchých potravinách ako múka, ovsené vločky, cereálie, cestoviny, sušené ovocie a iné. 

Neriskujte to a radšej vyhoďte úplne všetky suché typy pokrmov, ktoré sú uskladnené na rovnakom mieste. Určite urobíte lepšie, ako sa o mesiac trápiť znovu s rovnakým problémom. Poriadne skontrolujte aj neotvorené balenia potravín, pretože larvy sa dokážu prehrýzť aj cez papier a plast!

Ak hovoríme vyhoďte – myslíme tým okamžité vyhodenie vonku do kontajnera. Nedržte kontaminované potraviny v kuchynskom smetnom koši, v garáži či inde v byte, pretože mole by sa mohli veľmi rýchlo presunúť a rozšíriť inde.

larvy moli

Larvy molí sa dokážu prehrýzť papierom či dokonca plastom! Ak ste ich našli v jednej potravine, nemilosrdne vyhoďte aj všetky ostatné, dokonca aj neotvorené balenia, ktoré sa nachádzajú v rovnakom úložnom priestore. 

 • Poriadne upracte a vyumývajte 

Ak sa vám zdá, že vyhodením všetkých možných nakontaminovaných potravín je problém zažehnaný, nemusí to byť tak. Larvy molí sú veľmi prefíkané a dokážu sa schovať aj v kútoch skriniek, v rôznych prasklinách, aj na obaloch konzerv a nádob.

Skrinky a poličky v špajzi umyte bieliacim roztokom a následne mydlom a vodou a v rohoch si prípadne pomôžte špáradlom, aby ste sa uistili, že tam nie sú nakladené vajíčka alebo vyliahnuté larvy.

 • Nastražte pasce

Poslednú dobu sa na trhu objavujú tzv. feromónové pasce, ktoré účinne zabíjajú len tie mole, ktoré reagujú na feromóny vyparujúce sa z týchto pascí. Existujú špeciálne na konkrétne typy molí alebo iných škodcov, s ktorými máte do činenia.

Ako sa zbaviť molí v šatníku?

Ak ste si našli dierky vo vlnenom svetri či v inom type oblečenia, zbystrite pozornosť a hľadajte ich príčinu – šatníkové mole. Ak ste objavili jednu dieru, je vysoko pravdepodobné, že nájdete aj ďalšie. Napadnuté oblečenie moľami vyzerá fádne a zapácha ako stará zatuchlina.

Aké sú ďalšie kroky, vďaka ktorým vyhubíte mole v šatníku?

 • Oblečenie dôkladne vyperte

Aby ste sa zbavili molí v oblečení, je nevyhnutné vyprať každý kus oblečenia, ktoré skladujete na rovnakom mieste. Praním a následne v ideálnom prípade sušením v horúcej sušičke sa zbavíte vajíčok, ktoré mole nakládli. 

Ak niektorý kus oblečenia nemôžete dať vyprať na vysokú teplotu, pretože by sa poškodil, vložte ho na niekoľko dní do mrazničky.

Neviete si poradiť s otravným krtkom na záhrade? Prečítajte si tipy, ktoré ho z vašej záhrady vyženú.

4 prírodné spôsoby, ako účinne vyhubiť mole

1. Voňavé vrecúška

V obchodoch zoženiete repelenty proti moliam, ktoré obsahujú naftalén a poznáme ich ako typické malé guličky. Sú účinné proti moliam, no sú zároveň toxické aj pre človeka.

Keďže existujú aj prírodné cesty, ako si poradiť s moľami, prečo nevyskúšať radšej tie? Skvele funguje gáfor a céder – cédrové triesky alebo vrecúška s cédrovým olejom. Navyše sú veľmi šetrné k citlivým materiálom a môžete ich s oblečením skladovať bez ujmy veľmi dlhú dobu.

Poľahky si vyrobíte aj vlastné vrecúška, ktoré zavesíte do skrine či šatníka. Naplňte ich sušenými klinčekmi, tymiánom, rozmarínom, bobkovým listom alebo levanduľou, zviažte a zaveste. Nielenže takýmto spôsobom prevoniate oblečenie, ale esenciálne oleje z bylín účinne odstrašia otravné mole.

Ak vás trápia potravinové mole, vyrobte si vrecúška naplnené bobkovým listom, eukalyptom, klinčekmi alebo sušenou citrónovou kôrou a umiestnite do špajze.

levanduľa proti moliam

Voňavé vrecúška na odstrašenie molé si poľahky doma vyrobíte zo sušených byliniek.

2. Potravinárska kremelina

Čo je to vlastne kremelina? Kremelina je výživový doplnok pre ľudí s vysokým obsahom kremíka, ktorý podporuje rast a kvalitu vlasov, prospieva pleti a nechtom a podieľa sa na stavbe kostí.

Je to biely prášok zo sladkovodných rias, ktorý dokáže podporiť imunitu človeka a zároveň ničiť drobné organizmy. Človeku prospieva, no mole efektívne vyhubí.

Posypte jemnú vrstvu kremeliny okolo oblečenia či potravín, nezabudnite na rohy a praskliny v skrinkách a larvy a dospelé mole nemajú šancu.

3. Pasce na šatníkové mole, ktoré si doma hravo vyrobíte

Jediné, čo budete potrebovať sú lacné lepkavé nástrahy na hmyz a hlodavce, ktoré umiestnite do rohov a pozdĺž stieň skríň. Zachytia sa na ne pažravé larvy.

Prípadne si môžete vyrobiť aj pascu na lietajúce mole – z lepkavej mucholapky, na ktorú nalepíte vatový tampónik namočený v rybom oleji z tuniaka či sardiniek.

Stačí, ak takto podomácky vyrobenú pascu zavesíte na kontaminované miesto. (Treba však zvážiť zápach šíriaci sa z rybieho oleja, čo, povedmze si úprimne, nie je veľmi príjemná záležitosť.)

4. Pasce na potravinové mole, ktoré si doma hravo vyrobíte

Ak vrecúška naplnené sušenými bylinkami si s moľami neporadili, vyskúšajte túto jednoduchú pascu. Nalepte múku, cukor, cereálie, ovsené vločky a iné obľúbené potraviny molí v malom množstve na lacné lepkavé pasce na hmyz a rozmiestnite ich na viacero miest. Potom už len čakajte, ako larvy a mole sadnú na lep. O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar