Ako na krtka? Tieto tipy ho vyženú z vašej záhrady!

Ako vyhnať krtka

Krtince, či už na krásnom trávniku alebo v úžitkovej záhradke, netešia ani jedného záhradkára. Krt obyčajný prerývaním pôdy vytvára nielen neestetické krtince, ale zároveň môže spôsobiť hynutie niektorých kultúrnych rastlín.

Paradoxom však je, že prítomnosť krtka vo vašej záhrade je ukazovateľom kvalitnej a úrodnej pôdy a práve dokonalý zelený trávnik s pravidelnou zálievkou a kosením je dokonalým zdrojom krtkovej obživy. 

Rozrytú záhradu plnú krtincov však nikto nechce, spísali sme pre vás preto tipy, ako krtka z vašej záhrady vyženiete.

O živote krtka v skratke

Krt obyčajný je malý živočích žijúci na lúkach a záhradách prispôsobený životu pod zemou. Je to hmyzožravec, ktorý sa živí larvami a rôznym škodlivým hmyzom, ale predovšetkým dážďovkami.

Mimo času párenia je krtko samotárskym stvorením. Odchytením krtka máte teda na určité obdobie pokoj. Hrozba premnoženia v prípade krtka je tiež minimálna, nakoľko väčšinou 2/3 populácie zahubia dravci.

Krtko sa dokáže pohybovať vpred i vzad veľmi rýchlo a efektívne. Dokáže budovať dlhé spleti chodieb, jednak plytších, ktoré slúžia na hľadanie a chytanie koristi a jednak chodieb hlbších, kde umiestňuje hniezdnu komoru, v ktorej oddychuje a odchováva mláďatá. 

Vodu získava z tzv. studničných chodieb, ktoré môžu byť až 2,5m hlboké. Vyhrabanú zeminu rypáčikom vytláča na povrch a vytvára tak nenávidené krtince.

Svojou aktivitou v podobe rozrývania pôdy a skladbou potravy je krtko však veľmi užitočným živočíchom a práve preto je zo zákona chránený a nie je dovolené mu ublížiť a už vôbec nie usmrtiť ho.

Ako sa zbaviť krtincov

Ak máte na záhrade krtince, znamená to, že máte kvalitnú a úrodnú pôdu. A jeden menší problém :.)

Ako vyhnať krtka zo záhrady

Krtkovi najviac prekážajú:

 • vibrácie – celé telo krtka možno vnímať ako extrémne citlivý pohybový senzor schopný zachytiť aj tak nepatrné otrasy pôdy, ako napríklad tie, ktoré spôsobuje dážďovka svojím pohybom
 • zápach – čuch krtka nie je špeciálne vyvinutý a nezohráva žiadnu zásadnú úlohu pri pohybe a orientácii krtka. Je však extrémne citlivý na nevhodné a cudzorodé pachy, čo sa v boji proti krtkovi dá efektívne využiť.
 • hluk a prievan

V závislosti od toho, ktorú slabosť krtka chcete využiť, existuje niekoľko spôsobov ako ho dostať z vašej záhrady.

1. Akustické odpudzovače

Elektronické akustické ultrazvukové odpudzovače fungujú na princípe nízkofrekvenčných vibrácií (400-1000 Hz), ktoré sa rôznou silou a intenzitou prenášajú do zeme. Jeden odpudzovač pokryje približne 30m2 plochy záhrady.

Dosah závisí samozrejme aj od konkrétneho výrobcu. Pri umiestňovaní dbajte na to, aby ste tyč prístroja zatlačili do pôdy čo najhlbšie ako to pôjde a pokryli tak aj hlbšie položené chodbičky krtkov, kde si vytvára svoje hniezdo.

Dostupné sú aj akustické odpudzovače napájané solárnymi bunkami. Nevýhodou solárnych či iných ultrazvukových odpudzovačov je však fakt, že krtko si za určitý čas na ne zvykne, najmä ak má v pôde dostatok potravy a strácajú tak na účinnosti.

Solárny odpudzovač krtkov

Solárny odpudzovač krtkov vyženie krtkov a hraboše akustickým vlnením. Zdroj: Obi

Finančne menej náročné sú vetrom poháňané odpudzovače, ktoré si môžete aj svojpomocne vyrobiť z PET fliaš. Ako odpudzovač je možné dokonca použiť aj detskú veternú vrtuľu.

2. Mechanické pasce

Mechanickými pascami máte možnosť krtka chytiť živého a vypustiť ho niekde ďaleko, kde nebude prekážať. Dajú sa kúpiť v záhradkárstvach a tí šikovnejší si ich dokonca môžu vyrobiť aj sami.

Pasca pozostáva z dvoch dielov, dvoch plechových rúr vyrobených z pozinkovaného plechu, ktoré sú na konci rozšírené. Na rúre sú umiestnené spätné klapky, ktoré zabránia krtkovi z pasce uniknúť. Pasca sa vkladá do krtkovej chodby, ktorý pokiaľ do rúry vojde, klapka sa za ním zatvorí a z pasce nedokáže uniknúť. Pasca funguje obojsmerne.

Nastraženú pascu kontrolujte najmenej raz za deň. Pri manipulácii s pascou používajte rukavice, aby ste na pascu neprenášali svoj pach. Krtka z pasce dostanete rozpojením pasce. Vytraste ho napríklad do vedra  a vypustite vo voľnej prírode, ďaleko od vašej záhrady.

Pozrite si, ako vyzerá odchytenie krtka pomocou mechanických zábran v praxi

3. Pachové odpudzovače

V kategórii pachových odpudzovačov môžete siahnuť po úplne prírodných a ekologických variantoch ako aj po špeciálnych chemických prostriedkoch určených na tieto účely. Čuch krtka je extrémne citlivý a preto existuje široká škála spôsobov ako krtka prostredníctvom pachov odpudiť:

 • Vysadením korunky kráľovskej, bazy, čiernej ríbezle, narcisov, cesnaku či cibule dokážete eliminovať prítomnosť krtka vo vašej záhrade. Pôsobia ako prírodný repelent. Pokiaľ je však v pôde dostatok dážďoviek, dokáže si na tieto rastliny tak ako na akustické odpudzovače zvyknúť. Najúčinnejším sa ukázal záhon korunky kráľovskej.
 • Veľmi účinným a prírodným repelentom je pomarančová kôra, ktorú vložíte do existujúcich krtincov.
 • Overeným trikom je umiestňovanie farbených, či inak chemicky upravovaných ľudských vlasov do krtkových chodbičiek. Čpavok pôsobí na krtka rušivo.
 • Upchať diery možno aj listami čiernej ríbezle, orecha, cesnaku, cibule alebo žihľavy.
Pomarancova kora

Pomarančová kôra prirodzene odpudzuje krtkov.

 • Veľmi účinnými odpudzovačmi sa ukázali aj silné koncentráty aromatických rastlinných olejov a náplne do aromalámp.
 • Doma si dokonca môžete veľmi jednoducho pripraviť aj účinný odpudivý roztok. Stačí ak zmiešate srvátku a cmar (2:1), necháte 3 až 4 dni kvasiť a potom len po jednej šálke vlejete do dier.
 • Ak máte domácich maznáčikov, osvedčeným trikom je vkladanie mačacích a psích výkalov alebo srsti do dier a chodbičiek krta. Krtko z týchto pachov vycíti predátora a nebude sa vracať ani do širšieho okolia, pretože predátor má všeobecne väčšie teritórium ako krtko.
 • Silno aromaticky vníma krt aj neuvarené zvyšky rýb a zvieraciu krv.
 • Krta dokáže odohnať aj silná vôňa WC tabliet, ktoré sa dávajú do pisoárov.
 • Dostupné a účinné sú aj chemické repelenty, ako benzín, nafta, naftalín, fenol, terpentín, monochlórbenzol. Nasiaknutú gázu alebo látku len vložíte do dier.

4. Mechanické zábrany

Efektívnym prostriedkom prevencie problémov s krtkom sú mechanické zábrany v podobe umiestňovania pletiva pod trávnik. Pletivo zabráni krtkovi v tvorbe krtincov. 

Pletivo sa do pôdy vkladá pred zakladaním trávnika do hĺbky približne 10 cm. Môžete ho umiestniť len na vybrané miesta, kde si naozaj neželáte vidieť krtince.

5. Vibrácie

Už aj nepatrné vibrácie krtka veľmi obťažujú a spôsobia, že krtko svoj rajón opustí. Vibráciami, ktoré krtko vníma veľmi rušivo, sú napr. vibrácie z benzínovej motorovej kosačky alebo dokonca hrajúce sa deti, ktoré po záhrade behajú a dupocú.

Krt obyčajný

Keď sa vám podarí krtka zo svojho príbytku vypudiť, opatrne ho zachyťte napríklad do vedra a vypustite do prírody ďaleko za svojou záhradou.

6. Rozhrabávanie krtincov

Najjednoduchším a najmenej invazívnym spôsobom ako krtka nahnevať a donútiť ho odsťahovať sa z vašej záhrady je rozhrabávanie krtincov. Krt má snahu poškodené krtince opravovať, no po čase ho to prestane „baviť“. Je len otázne, koho to prestane baviť skôr 🙂 Na týchto miestach potom nanovo zasejete trávové semeno.

7. Odchytenie krtka

Ak ste vyzbrojení dávkou trpezlivosti a šikovnými rukami, môžete na krtka pri jeho krtincoch striehnuť a pokúsiť sa ho odchytiť. Aj v tomto prípade krtince rozhrabete a pri rozhrabaných krtincoch striehnete. 

Hustú spleť chodbičiek kontroluje približne v 4-hodinových intervaloch a podľa týchto intervalov môžete na krtka striehnuť. Keď sa krtko zjaví, rýľom alebo motykou ho dostatočne hlboko podoberiete. Krtkovi samozrejme neubližujte, ale vložte ho napríklad do vedra a odneste ďaleko za hranice vašej záhradky.

Boj s týmto malým votrelcom môže trvať niekoľko mesiacov, alebo dokonca rokov. Krtko prerývaním pôdy síce „brnká na nervy“ záhradkárom, ale škoda, ktorú napácha je menšia ako celkový úžitok, ktorý krtko prírode a pôde samotnej prináša. A ak sa krtka rozhodnete zbaviť, siahnite po ekologicky vhodnejších a najmä humánnejších spôsoboch. 

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar