Toto je 15 HOT dámskych účesov – trendy 2024

15 trendy dámskych účesov

Ak sa už dlhšie pohrávate s myšlienkou zmeniť účes, teraz je ten pravý čas! Nie nadarmo sa hovorí, nový účes = nový život 🙂  Krásne pestované vlasy sú predsa korunou krásy každej ženy. 

Inšpirácie je všade kopec, stále pribúdajú nové trendové strihy a vy sa neviete rozhodnúť, či sa konečne ostrihať na boba alebo si nechať dlhé vlasy, ktoré vám budú padať na plecia v hustých vlnách?

Pripravili sme pre vás prehľad 15 najtrendovejších dámskych účesov tejto sezóny, vďaka ktorým v sebe prebudíte divu a budete sa v nich cítiť neskutočne žensky. Jemne oživený strih vlasov, žiarivá lesklá farba, kompletná zmena štýlu či praktické účesy, ktorými oslníte po celý rok.

Ideme na to?

Trendy strihy, ktoré vám budú lichotiť

1. Nikdy nestárnuci bob

Starý dobrý bob – či už tupý alebo vrstvený strih – nikdy nevyjde z módy. Kultový účes získal popularitu v 60. rokoch - a odvtedy sa ešte stále drží na výslní. A v skutočnosti je v tomto roku ešte obľúbenejší.  

Rôzne štýly bobov sa vracajú a túto sezónu zahviezdite najmä asymetricky zostrihaným bobom. Čo robí tento ''look'' tak príťažlivým? Pôsobí vzdušne, prirodzene a je jednoduchý na údržbu – jednoducho si umyjete vlasy, nastriekate trochu stylingového prípravku, našuchoríte a môžte ísť. 

Ak sa pre tento účes rozhodnete a máte dlhé vlasy, pristupujte k tak veľkej zmene obozretne. Odporúčame začať najprv s dlhším štýlom bobu a radšej neskôr ho skrátiť, aby ste neľutovali. Samozrejme, zverte sa do rúk kaderníka, neskúšajte to sami doma.

Asymetrický bob môžete nosiť s cestičkou na stred, na stranu, s vyžehlenými vlasmi, zvlnenými. Ako je vám po chuti. Či sa rozhodnete pre wet look alebo rozstrapatený, nikdy neurobíte chybu a môžete sa donekonečna hrať s rôznymi možnosťami a prispôsobiť si účes oblečeniu či príležitosti. 

Ak sa vám stále zdá, že možností, čo s kratšími vlasmi je málo, pozrite si toto video a presvedčte sa, že aj s krátkymi vlasmi môžete každý deň vyzerať ináč. 

2. Mini ofina

Mini ofina

Krátka baby ofina vás omladí a dodá francúzsky šik. Zdroj: TheList.com

''Baby'' kratučká ofinka sa stala trendom už v roku 2018. Ak ste už vtedy nad ňou uvažovali, teraz je opäť ten správny čas.

Veľmi krátka ofina je vhodná v kombinácii s krátkymi aj dlhými vlasmi v závislosti od typu tváre. Nie je však pre každého. Pôsobí veľmi roztomilo, dodá vám svieži, mladý look a je typicky francúzska.  

Ak sa rozhodnete pre takúto ofinu, dobre si rozmyslite, do čoho idete. Tak krátke vlasy nebudete vedieť zamaskovať, ak s nimi nebudete spokojná. Nedá sa ich zasponkovať dozadu, ani do strán.

Ak si nie ste istá, vyskúšajte si najprv falošnú ofinu, aby ste zbytočne neľutovali a nečakali týždne, kým vám dorastie. 

3. Dlhá ofina

Keď už spomíname ofiny a baby ofinka nie je nič pre vás, nestúpite vedľa ani s dlhou, do očí padajúcou ofinou. Práve naopak. Dlhá ofina je hot trendom tejto sezóny.

Predtým, ako sa zastavíte v salóne a požiadate o zostrihanie ofiny, ktorá vám bude takmer zakrývať oči, poraďte sa s vaším kaderníkom či kaderníčkou. Poproste ju, aby vám odporučila strih, ktorý bude korešpondovať s typom vašej tváre. 

Vo všeobecnosti hranatá štvorcová tvár vyzerá najlepšie s mäkšou jemnou ofinou s dlhšími prameňmi popri tvári. Na druhej strane tvári v tvare srdca či guľatej tvári pristane akýkoľvek strih ofiny.

Ofina pritiahne pozornosť na tú časť tváre, kde končí – to znamená na nos či lícne kosti. Nemala by zakrývať na tvári to, čo sa vám na sebe nepáči, ale vyzdvihnúť vaše prednosti. 

Ako si upravovať dlhú ofinu, aby vám iba kadejako pokrútene nepadala do očí?

Vystačíte si s fénom a guľatou kefou, na ktorú ofinu natočíte a vlasy cez ňu vyfúkate. Dva v jednom je tzv. kulmofén. Pozrite si video nižšie, v ktorom detailne uvidíte, ako dosiahnuť takýto naturálny look.

Tip: Pozrite si nášho sprievodcu najlepších kuliem a kulmofénov na vlasy a vyberte si svojho obľúbenca. Vlasový styling nebol nikdy jednoduchší!

4. Plážové vlny

Určite všetky ženy poznajú ten ''práve-som-prišla-z-pláže'' look, ktorý sa vyznačuje úžasnými, jemne nedbalými vlnami vo vlasoch. Stal sa trendom prehliadkových mól, červeného koberca, milujú ho ženy po celom svete, pretože tento účes je vhodný doslova na každú príležitosť.

A môžete ho nosiť celé dni. Vlasy sa vám budú mastiť pomalšie a ak to už nebude ono, vždy ich môžete stiahnuť do vysokého chvosta a stále vyzerať upravená.

Pre plážové vlny však nemusíte nikam ďaleko cestovať, dokážete si ich vyčariť samy doma, aj keď ste lenivý typ. Ak máte vlnité vlasy, stačí, ak použijete sprej či iný stylingový prípravok s plážovým efektom s obsahom morskej vody, vlasy ''pomačkáte'' a voilà!

Pre dokonalejší a viac celebritný vzhľad si pomôžte kulmou na vlasy, fénom s difuzérom, či veľmi jednoducho žehličkou na vlasy. 

Ako na to?

Plážové vlny

Nedbalé plážové vlny pristanú každej žene a za každých okolností budete trendy a upravená. Zdroj: Pinterest

Plážové vlny pomocou žehličky na vlasy

Áno, čítate správne, perfektné plážové vlny nevyžadujú vždy kulmu - skutočne môžete dosiahnuť vynikajúce výsledky pomocou žehličky na vlasy. A je to také jednouché!

Postupujte podľa nasledovných 5 krokov alebo si pozrite detailný návod vo videu nižšie.

  1. Začnite použitím stylingového prípravku na ochranu pred teplom a ak máte vlasy hrubé a nepoddajné, najprv ich zbežne prežehlite. Nemusí to byť dokonalé, dôležité je to, aby sa s nimi potom lepšie pracovalo.
  2. Jednotlivé pramene obmotajte okolo žehličky, potom celú žehličku pretočte smerom von z tváre. Vlasy sú omotané iba na jednom ''ramene'' žehličky.
  3. Pomaly ťahajte žehličku dole ku končekom.
  4. Vlasy neprečesávajte hrebeňom, vlny iba jemne oddeľte prstami.
  5. Na záver môžete použiť sprej na rozjasnenie.

NÁŠ TIP: Nemáte dobrú žehličku na vlasy a túžite po novej? Pozrite si prehľad tých najlepších žehličiek, ktoré sme pre vás vybrali.

5. Dlhý bob = lob

Lob – z angličtiny skratka pre ''long bob'' – je dlhšia verzia klasického bobu, ktorá siaha tesne nad plecia, či kúsok pod. Vlasy zostrihané na boba, oproti tomu, siahajú iba po sánku.

Tento look je perfektný pre tie ženy, ktoré rady nosia svoje vlasy vypnuté dohora, ale zároveň milujú vzdušné rozpustené vlasy s objemom. Ak vás kratšie vlasy v štýle bob lákajú, ale stále sa neviete odhodlať, polodlhá verzia bude pre vás to pravé orechové.

Lob je skvelý nielen na letnú sezónu, budete v ňom šik počas celého roka. Navyše, máte nekonečne veľa možností stylingu – vyžehlené uhladené vlasy, zvlnené, divoko kučeravé, učesané na stred či na bok, vypnuté do krátkeho chvosta alebo ležérneho drdolu

Môžete sa tiež vyhrať s množstvom štýlových vlasových doplnkov ako sú ozdobné sponky, spony, štipce, čelenky, šatky, ozdobné gumičky...

6. Dlhá ofina lemujúca tvár

Dlhá ofina lemujúca tvár

Ofina, ktorá ani nevytvára dojem klasickej ofiny je veľkým trendom tejto sezóny. Zdroj: Pinterest

Už poznáte niekoľko typov ofín, no ofina, ktorá lemuje tvár a vytvára akoby efekt ''záclonky'' je tak dlhá, že z nej vôbec nemáte pocit ofiny.

Perfektne bude vyzerať najmä s dlhými vlasmi. Vzadu ich nechajte rovné a hladké a vpredu dopostupna zostrihajte. Kratšie pramienky budú zjemňovať a kontúrovať tvár a vaše oči budú priam žiariť. 

Narozdiel od dorovna zastrihnutej ofiny s takouto dlhou nebudete mať žiaden problém ani pri stylingu, ani keď sa rozhodnete, že už ofinu nechcete. Jednoducho ju necháte dorásť do požadovanej dĺžky.

7. Sexy krátkovláska

Krátky zostrih nie je pre každú ženu. Väčšina sa rada pýši dlhými hustými kaderami, no nájdu sa medzi nami aj také, ktoré sú už roky verné krátkemu šik účesu. A vôbec nevyzerajú nudne, naopak!

Ak ste sa už dhšie chceli odhodlať, že svoju hlavu trochu odľahčíte, doprajete si vzdušnosť a pohodlnosť, smelo do toho! Aktuálne trendy vám prajú a momentálne je najobľúbenejší tzv. pixie strih.

Budete s ním pôsobiť oveľa mladšie. Pixie zostrih pristane najmä drobným, štíhlym ženám. 

Navyše, čo je lepšie, ako umyť si vlasy a rovno vyraziť do ulíc?! Krátke vlasy pristanú napríklad dámam, ktoré nosia okuliare. Alebo tým, ktoré majú vlasy jemné a slabé.

8. Vrstvený strih

Sú vaše vlasy ťažké, nepoddajné, splihlé? Máte bohaté dlhé vlasy a túžite po objeme a vzdušnosti? Jednoduchá pomoc! Zostrihajte si vlasy dopostupna a vytvorte niekoľko vrstiev vďaka zostrihaným dĺžkam.

Vôbec sa toho nebojte, získate prevzdušnené vlasy s objemom, po akom ste vždy túžili. Budete mať doslova leviu hrivu. S takýmito vlasmi sa potom perfektne pracuje a vyzerajú skvele najmä vyfúkané cez veľkú kefu, natočené na veľké nátačky, či s už spomínanými plážovými vlnami.

Vystačíte si so stylingovým prípravkom na objem vlasov, kvalitným fénom a extra veľkou kefou. Vlasy postupne vysušte natočením na kefu, postupujte od spodných vlasov po vrchné.

Nakoniec môžete zafixovať lakom na vlasy, voskom či iným vlasovým prípravkom podľa potreby.

Ktoré farby vlasov sú túto sezónu sexy?

9. Bronde

Ak sa neviete rozhodnúť, či ísť na blond či tmavo, skúste to na ''bronde'' = v angličtine to znamená spojenie slov blonde a brown = bronde. Teda niečo medzi blond a hnedou.

Dosiahnete tak teplé, žiarivé prirodzené odlesky, ktoré vám dokáže vyčariť profesionálny kaderník, pretože bronde nie je farba, ktorú len tak získate zo škatuľky. Neodporúčame to skúšať doma.

Bronde look pristane všetkým typom vlasov a tónu pleti. Najprirodzenejšie však tento odtieň dosiahnu brunetky, ktoré chcú podčiarknuť svoj vzhľad bez drastickej zmeny prirodzenej farby vlasov, a to vďaka blond pramienkom.

Ide o skutočne dokonalú farbu, vďaka ktorej budú vaše vlasy vyzerať ako pobozkané slnkom.

10. Krémová blond

Krémová maslová blond

Blondínky sú sexy! Túto sezónu však stavte na krémové zlatisté odtiene blond. Zdroj: Pinterest

Pominulé roky boli v hre najmä studené odtiene farieb, čo sa však tento rok radikálne zmenilo. Nosia sa všeobecne teplejšie farby a to aj čo sa týka stále populárnej blond.

Zabudnite na popolavé striebristé odtiene a privítajte maslové, teplé, krémové blond odtiene. Takáto farba oživí váš vzhľad, pridá vám na jemnosti a najmä prirozenosti.

Ľadové kráľovné odložte svoje žezlá a vpustite do svojich korún krásy kúsok tepla. Žiarivú blond farbu si dokážete vyčarovať aj samy doma, skúste to s farbami v odtieňoch natural blond, zlatá blond, karamel a pod.

11. Teplé odtiene

Ako sme spomenuli o odstavec vyššie, do módy prišli teplé, zlatisté, jagavé odtiene. Trendy je nielen blond, ale aj mäkké odtiene hnedej – gaštanová, karamelová, čokoládová, oriešková, zlatá hnedá.

Tieto farby sú ako stvorené najmä na leto a v zime opäť môžete siahnuť po studených tónoch.

Ak si farbíte vlasy samy doma, vyberte si odtieň, ktorý vám svedčí a postupujte podľa návodu na použitie. Čo je najdôležitejšie, dodržiavajte najmä čas pôsobenia farby. Dlhším pôsobením farby ako je odporúčané nemusíte totiž trvalejšie zafarbenie, práve naopak, farba môže zmeniť odtieň alebo si úplne zničíte vlasy.

Nemenej dôležitá je tiež správna starostlivosť po farbení. Aj keď sú v súčasnosti farby na vlasy veľmi šetrné, mali by ste ich po farbení ošetrovať a používať špeciálne prípravky.

Alfou a omegou je šampón na farbené vlasy, vďaka ktorému budú vaše vlasy dlhšie žiarivé. Ak používate iba obyčajný šampón, riskujete, že sa vám farba rýchlo vymyje a stratí lesk.

Po každom umytí šampónom používajte aj kondicionér na vlasy, ktorý vám zaručí lesk a tiež lepšie rozčesávanie. A z času na čas použite masku na farbené vlasy, vďaka ktorej ostanú vlasy hebké a vyživené.

TOP účesy, s ktorými zabodujete

12. Rozcuchaný chvost

Vlasy vyčesané do konského chvost nemusia byť vôbec nudné! Skúste si však tentokrát miesto dokonale ulízaného ''copu'' urobiť rozcuchaný chvost, ktorý bude pôsobiť nedbalo, akoby ste sa práve zobudili, stiahli vlasy dozadu a išli.

Na dosiahnutie takéhoto ''messy'', teda neporiadneho takmer strapatého looku sú najlepšie vlasy, ktoré nie sú čerstvo umyté. Skvele vyzerajú aj plážové vlny, ktoré chvostu dodajú objem a štruktúru.

Nastriekajte do vlasov stylingový prípravok na objem, vlasy stiahnite do chvosta a pri tvári zopár pramienkov uvoľnite, aby ste dosiahli nedbalý vzhľad. Gumičku ešte môžete schovať tak, že ju obmotáte pramienkom vlasov a pramienok sponkou zospodu chvosta prichytíte.

Hotovo! Môžete vyraziť do ulíc, na drink, do práce, či na slávnostnú večeru. Tento jednoduchý účes si našiel miesto u mnohých celebrít pri rozličných príležitostiach.

13. Všade samé doplnky

Snáď nikdy neboli tak v móde ozdobné čelenky rôznych farieb a materiálov, šatky vo vlasoch, sponky vykladané kamienkami, mašle, veľké látkové gumičky, ako túto sezónu.

Navyše, nemusíte sa báť, že by ste pôsobili ako malé dievčatko. Pokiaľ teda ozdoby do vlasov skombinujete vkusne a s citom a tiež s ohľadom na oblečenie. Nezabúdajte, menej je viac.

Ak sa rozhodnete dať si do vlasov veľkú ozdobnú čelenku, zvoľte jednoduchý outfit. Romantické letné šaty či džínsové šortky a klasickú bielu košeľu skvele doplní čelenka s perličkami, veľkými kvetmi či vykladaná kamienkami.

Čelenky do vlasov

Čelenky sú opäť veľkým módnym trendom, nosia sa vo všetkých farbách, tvaroch, vzoroch. Zdroj: Pinterest

Pri sponkách vykladaných kamienkami rôznych farieb a tvarov sa nemusíte držať hesla menej je viac až tak striktne. Pokojne ich skombinujte hneď niekoľko. Najlepšie vyzerajú vo vlasoch s cestičkou nabok.

Veľký comeback hlásia aj látkové gumičky, ktoré sa nosia buď na chvoste alebo obmotané okolo drdolu. 

Vlasy si môžete ozvláštniť aj šatkami rôznych farieb, tvarov, vzorov, materiálov. Nosia sa okolo chvostu ako gumička s mašľou, vo vlasoch ako čelenka, okolo drdolu a najlepšie vyzerajú, pokiaľ vám dlhé konce šatky vo vlasoch voľne visia.

Šatky a sponky do vlasov

Ozvláštnite si bežný účes ozdobnými sponkami, gumičkou či šatkou a za pár eur máte dokonalý styling. Zdroj: Pinterest

14. Drdoly

Vyčesané drdoly sú perfektný spôsob, ako mať upravené vlasy doslova za pár minút. Nosia sa strapaté, rozcuchané, s ktorými vyzeráte, akoby ste práve vyliezli z postele, hladké ulízané, drdoly vyčesané na vrchu hlavy, nižšie spustené... 

Spôsobov je milión. Či už idete do práce, na rande, alebo na spoločenskú udalosť, s drdolom nikdy nič nepokazíte a navyše v horúcom počasí sú aj veľmi praktické.

Keď si do vlasov pridáte pekné sponky, ozdobnú gumičku či šatku, razom ste za dámu a osviežite aj obyčajný outfit.

Ak neviete, ako si na hlave vytvoriť pekný elegantný drdol, inšpirujte sa týmto videom.

15. Zapletance

Účesy zo zapletaných vlasov

Rybí chvost, čelenka z vlastných zapletaných vlasov, ''falošný'' chvost... existuje mnoho efektných a jednoduchých účesov, ktorými môžete zažiariť. Zdroj: Pinterest 

Ak drdoly nie sú pre vás to pravé orechové a máte radšej sofistikovanejšie účesy – potom vrkoče a rôzne zapletené pramienky vlasov budú najvhodnejšie. 

Dnes existuje obrovské množstvo rôznych vlasových tutoriálov na YouTube, ktoré vás naučia, ako si zapliesť vlasy na milión spôsobov. Krátke, dlhé, jemné, kučeravé, na svadbu, na príležitosť, nedbalo na pláž... Výber je len na vás.

Ak si myslíte, že to nie je nič pre vás, že na zložité účesy nemáte čas, nevešajte hneď hlavu. Mnoho jednoduchých účesov, ktoré vyzerajú časovo náročné zvládnete do pár minút bez väčšej námahy! 

Vo videu nižšie takéto krásne účes dokážete urobiť dokonca za 60 sekúnd! Dáte tomu šancu? 🙂

Vlasové trendy sa neustále menia, no vždy je dobré sústrediť sa na to, čo vám pristane, v čom sa cítite dobre a pohodlne. Základom sú vždy čerstvo umyté a čisté vlasy, všetko ostatné je už len príjemný bonus.

Snažte sa vždy pôsobiť čo najprirodzenejšie, nezachádzajte zbytočne do krikľavých módnych trendov, tie prenechajte mladším generáciám. Nájdite si svoj štýl, ozvláštnite účes novým šik strihom, vyskúšajte melír, ozdobte sa sponkami, čelenkami, či šatkami. 

A noste svoju korunu krásy hrdo ako kráľovná 🙂

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar