Nedovoľte, aby vošky spôsobili peklo vo vašej záhrade. Takto sa ich zbavíte!
Vošky sú najznámejšími a najčastejšie sa vyskytujúcimi škodcami v našich záhradách.
Útočia na okrasné, ale aj úžitkové rastliny, vyciciavajú z nich šťavu a jej zvyškami znehodnocujú okolité listy, čím vytvárajú priaznivé prostredie napríklad aj pre obávané čierne plesne.
Sú postrachom všetkých záhradkárov, a to aj kvôli svojej schopnosti rozmnožovať sa raketovou rýchlosťou. V priebehu jedného roka totiž dokážu mať 10 až 16 generácií a zamoriť tak celú záhradu.
Ak ich objavíte, s ich likvidáciou dlho neotáľajte, ale konajte. V tomto článku vám poradíme, ako sa zbaviť vošiek vo vašej záhrade.
Ako rozpoznať vošky?
Vošky sú malý hmyz, ktorý nezriedka presiahne veľkosť pol centimetra. Spoznáte ich podľa hladkého, lysého tela s lesklým alebo matnejším povrchom s voskovou plsťou.
Združujú sa vo veľkých skupinách na vybraných častiach rastliny. Prepichujú ich svojimi bodavo-cicavými ústrojmi a sajú šťavy bohaté na dôležité živiny, čím dochádza k oslabovaniu rastlín a k ich celkovému chradnutiu.
Škodlivosť vošiek spočíva aj v tom, že dokážu prenášať vírusy a vylučovať šťavu, tzv. medovicu, ktorá je magnetom pre mravce. Tie následne spolu s voškami žijú v symbiotickom vzťahu. Mravce dokážu vošky dokonca prenášať z rastliny na rastlinu a tým prispievať k ich rozmnožovaniu.
Biele vošky, zelené vošky, červené vošky, ... Najrozšírenejší škodcovia v záhrade
Existuje množstvo druhov vošiek, okolo 4000, pričom v našich končinách sa vyskytuje cca 600 - 700 druhov. Z nich možno okolo 250 zaradiť ku škodcom.
Kým niektoré vošky okupujú iba vybraný druh rastlín, iné pustošia celú záhradu rad radom.
Najčastejšie môžete vo svojej záhrade spozorovať biele vošky, zelené vošky, ale tiež aj červené vošky, ktoré najradšej cudzopasia na ružiach a iných kvetoch, ale tiež aj na paradajkách, paprike, jahodách, slivke, jabloni či na iných ovocných stromoch.
Ako sa zbaviť vošiek? Chemické postreky vs. ekologické prostriedky
Existuje viacero spôsobov, ako sa zbaviť vošiek. Nie všetky však môžu byť rovnako účinné. Dôležitú úlohu tu zohráva intenzita napadnutia voškami.
Pri miernom napadnutí niekedy postačí aj mechanické odstránenie vošiek. Pomôcť môže tiež odstránenie prúdom vody za pomoci záhradnej hadice.
Pokiaľ sú ale vaše rastliny voškami zamorené, spomínané spôsoby s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú účinné. A tak, chtiac či nechtiac, budete musieť siahnuť po špeciálnom postreku na vošky. V obchodoch nájdete množstvo chemických, ale aj ekologických postrekov a účinné postreky na vošky si dokonca môžete vyrobiť aj sami doma.
Poďte sa spolu s nami pozrieť na to, čo robiť, ak ste na paprike, paradajkách, ružiach, kvetoch či stromoch objavili týchto malých záškodníkov? Ktoré postreky vám pomôžu?
Tip od experta
"S cicavým hmyzom ako vošky či bzdochy, ktoré sa živia cicaním štiav z rastlín, sa dá bojovať aj mechanicky. Jednoducho ten najvrchnejší konárik či výhonok, ktorý je husto osídlený voškami, odstrihneme. Ale nenecháme ho padnúť na zem, pretože o vošky sa starajú mravce. Nielenže ich chránia, ale umožňujú im aj pohyb. Vošky zďaleka nie sú také mobilné. Samé by bez mravcov sa nevedeli preskupiť. Keď mravce zistia, že vošky z ich perimetra zmizli, nájdu si ich, chytia do kúsadiel a vynesú naspäť na nové výhonky. Takže, takto odstrihnuté konáriky treba dať úplne preč, určite nie do kompostu.“
Vošky na paprike a vošky na paradajkách
Ak ste našli vošky na paprike či paradajkách, pravdepodobne ide o vošku broskyňovú alebo vošku rešetliakovú. Práve tieto vošky totiž najčastejšie napádajú papriky a paradajky.
Obe druhy vošiek sa vo svojej podstate od seba nijako neodlišujú. Obe z rastlín cicajú šťavu, poškodzujú ich a podporujú tvorbu čiernej plesne.
Voška broskyňová sa vyskytuje v dvoch formách - najprv bez krídel, s oválnym tvarom a zeleným, žltým alebo svetlohnedým sfarbením.
Okrídlené vošky majú už zelené sfarbenie, pričom hlava, hruď a chvost sú čierne. Larvy vošiek majú červenú farbu.
Vošku rešetliakovú spoznáte podľa žltozeleného sfarbenia.
Na vyhubenie týchto druhov vošiek nájdete viacero chemických postrekov. Pri výbere však treba byť pozorný, nakoľko niektoré prípravky sú určené výlučne na likvidáciu vošky rešetliakovej (Actellic), iné zas na vošku broskyňovú (Pirimior).
Domáci postrek na vošky zo žihľavy
Pokiaľ chcete poraziť vošky ekologickou cestou, vyskúšať môžete aj prírodný postrek, ktorý si pripravíte doma.
Budete potrebovať 10 litrové vedro, ktoré naplňte cca do jednej štvrtiny žihľavou a zalejte vodou. Nechajte lúhovať jeden deň a použite ako postrek. Aplikovať môžete aj opakovane, podľa potreby.
Vošky na slivke, jabloni a iných ovocných stromoch
Vošky sa nevyhýbajú ani ovocným drevinám, ale práve naopak, s radosťou sa do nich pustia.
Tieto malé potvory môžete veľmi často objaviť na jabloni, kde dokážu napáchať poriadne škody. Jablone najčastejšie pustošia vošky jabloňové, ktoré si pochutnávajú na mladých výhonkoch jabloní.
Ďalším pomerne častým škodcom jablone je i voška skorocelová, ktorá deformuje listy a mení ich sfarbenie na červenofialové.
Na slivke zas zvykne cudzopasiť voška slivková, ktorá vyciciava šťavu na rube listov alebo na mladých výhonkoch. Listy vysychajú a predčasne odpadávajú. Medovica bráni rastu listov i výhonkov.
K najrozšírenejším škodcom ovocných drevín patrí i voška ríbezľová, ktorej prítomnosť spoznáte podľa červenofialových pľuzgierov na listoch.
Ako si poradiť s voškami na ovocných stromoch?
Najlepším riešením je prevencia. Na vošky by ste mali myslieť ešte skôr, než stihnú zničiť vašu jabloň či slivku.
Veľmi účinnou metódou je predjarný postrek ovocných drevín hneď po vypučaní. Tým podchytíte vošky včas a zabránite tak ich ďalšiemu besneniu. Postrekovať môžete aj počas vegetačného obdobia.
Či už na postrek využijete niektorý z povolených chemických prípravkov ako Mospilan 20 SP či Pirimor 50 WG alebo dáte prednosť ekologickej forme - obľúbený je prostriedok Rock Effect, je len a len na vás.
Za nás však odporúčame, pokiaľ to situácia dovoľuje, ekologickú cestu.
Púpavový postrek proti voškám na ovocných stromoch
Zabojovať proti voškám môžete aj doma vyrobeným postrekom z púpavy. Najvhodnejšie je použiť púpavu v období kvitnutia, teda v marci a v apríli. Postrek si však môžete pripraviť aj v neskoršom období z listov a koreňov.
Na ekopostrek z púpavy budete potrebovať 450 g nadrobno nakrájaných kvetov púpavy či listov alebo 250 g rozdrvených koreňov. Púpavu zalejte cca 10 l odstátej vody a nechajte lúhovať 3 hodiny. Nakoniec už iba stačí precediť a môžete postrekovať.
Aby ste dosiahli čo najlepšiu ochranu proti voškám, odporúčame aplikáciu postreku opakovať v pravidelných intervaloch 14 dní.
Vošky na ružiach a kvetoch
Z okrasných rastlín bývajú voškami najčastejšie napadnuté ruže, a to neraz v takom množstve, že ich ľahko spozorujete aj voľným okom.
Rovnako ako ostatné druhy vošiek, tak aj vošky ružové sa dokážu množiť neuveriteľnou rýchlosťou a zo dňa na deň napadnúť celú rastlinu. Pochutnávajú si na mladých výhonkoch, ktoré po zdrevenení opúšťajú.
Ako sa zbaviť vošiek na ružiach a iných okrasných rastlinách?
Existuje viacero spôsobov, ako z vašich ruží či kvetov vyhnať vošky - overené babské recepty, chémia či ekologická ochrana. Prinášame vám tie najúčinnejšie z nich.
Levanduľa ako repelent
Ak máte okolo ruží ešte dostatok miesta, vysaďte v ich blízkosti levanduľu. Tá poslúži ako repelent nielen proti voškám, ale aj proti dotieravým komárom.
Lienky v úlohe požieračov vošiek
Vynikajúcim pomocníkom v boji proti voškám môžu byť aj lienky. Už jedna larva lienky dokáže za svoje štádium skonzumovať približne 300 až 600 vošiek.
Vytvorte im vo vašej záhrade prostredie, v ktorom sa budú cítiť ako doma. Odmenou vám budú krásne ruže bez vošiek.
Vyskúšať môžete aj starý osvedčený trik na pritiahnutie lienok. Omotajte okolo každej ruže stuhu žiarivo žltej farby, ktorá ich priláka.
Ekologický domáci postrek: Rajčiny či káva proti voškám
Na vošky na ružiach je veľmi účinný rajčinový postrek. Zalejte 4 kg čerstvej vňate z rajčiakov (alebo 0,2 kg sušenej) desiatimi litrami vody a varte približne polhodinu.
Pred použitím postreku vývar zrieďte a pridajte doň trochu mydla na pranie.
S voškami vám pomôže aj kávová usadenina, ktorú stačí umiestniť okolo stoniek ruží na záhone. Malo by ísť ale o kávu bez cukru či mlieka. Vyrobiť si môžete aj postrek a to rozriedením kávovej usadeniny s vodou.
Chemické prostriedky na vošky na ružiach a kvetoch
Ak nič z vyššie uvedeného nezaberá, siahnuť môžete aj po chemických prostriedkoch. Na ochranu okrasných rastlín a teda aj ruží sú určené insekticídne prípravky v kombinácii s fungicídnymi prípravkami.
Dostupné prípravky u nás sú napríklad Karate Zeon či Gondola.
Vošky na jahodách
Kým kedysi by ste na jahodách vošky nenašli, dnes tieto malé pažravé stvorenia pohŕdnu len máločím a pochutia si aj na tomto obľúbenom ovocí.
Oslabujú rastlinku, ničia ju, prenášajú rôzne ochorenia a prispievajú k ich rozvoju. V neposlednom rade tiež bránia jahodám kvitnúť a rodiť plody.
Ako sa zbaviť vošiek na jahodách?
Aby ste predišli škodám na vašej úrode, do ochrany jahôd pred voškami by ste sa mali pustiť ešte pred kvitnutím.
Pokiaľ jahody ešte nemajú plody, na ochranu môžete použiť i chemické postreky, ako Karate Zeon 5CS alebo Samuraj. Pozor však na dlhú ochrannú dobu týchto postrekov.
V prípade, že na jahodách už máte hoci len ešte malé plody, na chémiu zabudnite. Odporúčame vyskúšať niektorý z overených domácich postrekov na vošky, napríklad z paprade samčej.
Potrebovať budete 1kg čerstvej paprade alebo 100 g sušených listov, ktoré zalejete 10 litrami vody a necháte lúhovať 3 až 4 dni.
Kombík radí
Postrekovanie, rovnako ako aj polievanie rastlín, sa neodporúča počas horúceho dňa.
Vošky by ste mali postrekovať skoro ráno, kedy slnko ešte nemá takú silu alebo večer.
Prevencia proti voškám
Tak ako v každom ekosystéme, tak aj v záhrade, by mala byť zachovaná rovnováha medzi živočíchmi, rastlinami a mikrobiálnym životom.
V opačnom prípade, teda keď je táto rovnováha narušená, hrozí výskyt rôznych chorôb, ale aj škodcov, akými sú i vošky.
Čo robiť, aby táto rovnováha bola zachovaná a predišli ste tak výskytu vošiek, ako aj iných, pre vašu úrodu, nebezpečných škodcov?
Na záver
Aj keď sa tieto malé, nenápadné stvorenia môžu ľahko zdať ako neškodné, opak je pravdou. Za pár dní ich pustošenia totiž môžete prísť o všetko, čo ste vo vašej záhradke pestovali.
Pomôže vám iba včasný zásah. Preto ak vo vašej záhradke objavíte pár malých "mušiek", nemávnite nad nimi rukou, ale konajte.
Pridajte komentár ku článku