Príliš vysoká a príliš nízka vlhkosť v byte. Čo s tým?

zvlhčovač vzduchu

Nedostatočné vetranie interiéru. To je najčastejší dôvod, pre ktorý sa vzdušná vlhkosť v našich domoch a bytoch dostáva na extrémne hodnoty. Zateplené fasády a plastové okná minimalizujú tepelné straty, ale zároveň aj výmenu vzduchu.

Výsledkom je suchý vzduch v prehriatych bytoch alebo vlhko spôsobujúce plesňové mapy na stenách.

Ideálna vlhkosť v byte alebo dome: Prečo je dôležitá?

zvlhčovanie vzduchu

Vzdušná vlhkosť vypovedá o tom, nakoľko je vzduch nasýtený vodnou parou. MUDr. Viera Karlubíková z ambulancie klinickej imunológie a alergiológie MEDIMUN pre sme.sk povedala, že ideálna vlhkosť v byte alebo dome by mala byť okolo 40 %.

V bytoch prehriatych letnými horúčavami alebo počas vykurovacej sezóny však môže vlhkosť klesnúť hlboko pod túto hranicu.

Suchý vzduch spôsobuje nielen nepohodu, ale aj zdravotné problémy. Naše telo reaguje na nízku vlhkosť vysychaním a opuchom slizníc očí, nosa, hrdla a prínosových dutín.

Výsledkom je sťažené dýchanie a nízka obranyschopnosť organizmu voči vírusom. Suchý vzduch je veľmi nepríjemný aj pre alergikov, keďže spôsobuje premnoženie roztočov.

okna

Problém však predstavuje aj extrémne vysoká vzdušná vlhkosť. Hoci pre nás je vlhký vzduch príjemne dýchateľný, v bytoch sa začnú objavovať plesne a extrémne sa zvýši počet mikroorganizmov.

Výsledkom je opäť zvýšená chorobnosť, alergie, či dokonca nevoľnosti spôsobené uvoľňujúcimi sa spórami plesne.

Tip: Určite neprehliadnite náš test zvhlčovačov vzduchu. Ktorý je podľa nás najlepší?  

Ako zabezpečiť vo svojom príbytku zdravé ovzdušie?

Najprirodzenejší a najjednoduchší spôsob regulácie vzdušnej vlhkosti je pravidelné intenzívne vetranie.

Výmena vzduchu však samozrejme ovplyvňuje aj teplotu interiéru. V zime nám otvorené okno miestnosť extrémne ochladí, v lete si vpustíme do bytu nepríjemné horúčavy.

vetranie

To je zvyčajne dôvod, pre ktorý mnohí z nás vetrajú svoje príbytky nedostatočne. Výsledkom je neprimerane suchý alebo vlhký vzduch. 

Vzdušnú vlhkosť je v interiéri potrebné sledovať skôr ako sa jej účinky prejavia na našom zdraví alebo príbytku. Preto by každá domácnosť mala byť vybavená vlhkomerom. Ten odhalí extrémne hodnoty vzdušnej vlhkosti prakticky okamžite.

Ak sa vám ich nepodarí dostatočne regulovať prirodzeným vetraním, siahnite po technologickom riešení – zaobstarajte si zvlhčovač alebo odvlhčovač vzduchu.

merač vlhkosti

Zvlhčovač vyrieši suchý vzduch

Po zvlhčovačoch vzduchu siahajú najčastejšie rodičia malých detí a astmatici, ktorým spôsobuje suché ovzdušie najväčšie nepohodlie.

Ako sme spomínali vyššie, s extrémne nízkymi hodnotami vzdušnej vlhkosti sa stretávame najmä v období vykurovacích sezón alebo počas letných horúčav, kedy sa naše príbytky prehrievajú.

Ako funguje zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu je nenáročný spotrebič, ktorý do ovzdušia produkuje vodnú paru. Dokáže tak veľmi jednoduchým spôsobom výrazne zlepšiť kvalitu ovzdušia, ktoré dýchame.

V závislosti od technológie, akou dochádza k produkcii vodnej pary, delíme zvlhčovače na:

Parné 

Disponujú odparovacou platničkou, na ktorej sa pomocou špirály zohrieva voda. Horúca para sa potom mieša so studeným vzduchom a vypúšťa sa do ovzdušia.

zvlhčovanie vzduchu zvlhčovačom

Zvyčajne je však stále o niečo teplejšia ako okolité prostredie a preto môže viesť parné zvlhčovanie k miernemu zvýšeniu teploty v interiéri. Nevýhodou parného zvlhčovača je vyššia spotreba energie, ktorú je potrebné vynaložiť na odparenie vody.

Tip: Na trhu nájdete aj moderné parné zvlhčovače, ktoré dokážu teplotu vypúšťanej pary prispôsobiť teplote v miestnosti. Ich používaním tak nedochádza k zohrievaniu interiéru.

Ultrazvukové 

Pracujú na princípe ultrazvukových vĺn, ktoré rozptyľujú vodu na mikrokvapky a tak ju v podstate menia na hmlu. Ich prednosťou je nízka spotreba energie. 

Ultrazvukové zvlhčovače patria medzi najúspornejšie. Hmla navyše zvlhčuje vzduch oveľa účinnejšie ako vodná para. Opatrní pri ich kúpe buďte v prípade, ak ste majiteľom domáceho miláčika. Zvieratá bývajú na ultrazvuk citlivé.

Tip: Vyberajte ultrazvukové zvlhčovače vybavené ionizačnou tyčinkou. Tá sa postará o zničenie baktérií a choroboplodných zárodkov, ktoré by sa mohli s vlhkosťou šíriť do ovzdušia vo vašej domácnosti.

Diskové 

Obsahujú diskové filtre, ktoré rotujú vo vode. Diskové zvlhčovače nasávajú suchý vzduch z miestnosti, zvlhčujú ho a vypúšťajú studený a nasýtený vodou späť do ovzdušia. 

Fungujú súčasne aj ako čističe, pretože vzduch zbavujú čiastočiek prachu, peľu a zápachu. Ich veľkou prednosťou je nenáročnosť na údržbu.

Studené 

Fungujú na podobnom princípe ako odparovače, ktoré sa v minulosti vešali na radiátory. Nasávajú studený vzduch cez zvlhčovací filter a tak ho zvlhčujú. 

Používajú sa najmenej, pretože môžu spôsobiť rozmnoženie baktérií. Modernejšie studené zvlhčovače môžu byť vybavené ionizačnou tyčinkou.

Čím sa riadiť pri výbere zvlhčovača?

Veľkosťou miestnosti

Zvlhčovač je potrebné umiestňovať do uzatvorenej miestnosti. V závislosti od jej veľkosti by ste mali zvoliť výkon zvlhčovača nasledovne: 

 • do 30 m2 je vhodný zvlhčovač s výkonom 300ml/hod
 • od 30 do 45 m2 je vhodný už zvlhčovač s výkonom cca 400ml/hod
 • nad 45 m2 sa odporúča výkon 500 a viac ml/hod
ultrazvukové zvlhčovače

Tip: Niektorí výrobcovia uvádzajú pri svojich modeloch okrem maximálneho zvlhčovacieho výkonu aj maximálnu veľkosť miestnosti, ktorú je prístroj schopný zvlhčiť.

Povaha miestnosti

Zvlhčovač môže byť pomerne hlučný prístroj. V závislosti od miestnosti, v ktorej ho chcete umiestniť, hľadajte tichšie modely s hlučnosťou medzi 20 a 30dB, prípadne s ponukou nočného režimu.

Keďže zvlhčovač spravidla umiestňujeme do spálne alebo do detskej izby, hlučnosť je pomerne dôležitý údaj.

Obyvateľmi domácnosti

Ak sú členmi vašej domácnosti deti alebo alergici, pravdepodobne oceníte model s ionizátorom alebo s ionizačnou tyčinkou, ktorý zbaví vlhký vzduch baktérií a mikroorganizmov.

Do detských izieb je však nevhodný parný ionizátor, ktorý sa môže byť pre deti pri prevrhnutí nebezpečný. Ak radi relaxujete v príjemne prevoňanej miestnosti, stavte na zvlhčovač s funkciou aromaterapie.

Ďalšie užitočné funkcie zvlhčovača

 • Vlhkomer: Najmä ak nedisponujete samostatným vlhkomerom, stavte na model zvlhčovača, ktorý má merač vzdušnej vlhkosti zabudovaný. Budete tak môcť zvlhčovanie vzduchu pružne prispôsobovať aktuálnym potrebám.
 • Objem nádoby na vodu: Zvlhčovaču je samozrejme potrebné dodávať vodu, ktorú on následne odovzdá do ovzdušia. Od objemu nádoby na vodu závisí, ako často budete musieť vodu dolievať. Menšie zvlhčovače sú teda náročnejšie na údržbu.
 • Displej: Niektoré zvlhčovače sú vybavené displejom, na ktorom sa zobrazujú všetky potrebné informácie, napr. aktuálna vlhkosť ovzdušia, režim, ionizácia a pod.
 • Časovač: Umožňuje nastavenie zvlhčovača tak, aby sa zapol prípadne vypol v čase vašej
  neprítomnosti.

Tip: Aj vás trápi vlhkosť vo vašej domácnosti? Otestovali sme tie najlepšie zvlhčovače vzduchu a tu je výsledok. 

6 rýchlych rád pre správne používanie zvlhčovača

 1. Zvlhčovač vždy používajte v uzavretej miestnosti.
 2. Zvlhčovač vždy umiestňujte na zem.
 3. Počas prevádzky zvlhčovača majte vždy zatvorené okná.
 4. Aj napriek tomu, že používate zvlhčovač, nezabúdajte na pravidelné vetranie.
 5. Pravidelne čistite zásobník na vodu.
 6. Neprekurujte miestnosť, budete musieť o to intenzívnejšie zvlhčovať.

Ako znížiť vlhkosť vzduchu? Zaobstarajte si pohlcovač vlhkosti

Zvýšená vzdušná vlhkosť predstavuje problém pre každý príbytok.

Nikomu nie sú príjemné mokré mapy na stenách prerastené negustióznymi plesňami. Znehodnocujú steny, nábytok a škodia zdraviu obyvateľov vašej domácnosti. 

S nadmernou vlhkosťou spravidla bojujeme v málo vetraných priestoroch, ale aj v miestnostiach a bytoch s vlhkými múrmi.

vlhkosť v murive

Ako funguje pohlcovač vlhkosti

Odvlhčovač je elektrický prístroj, ktorý znižuje vzdušnú vlhkosť v interiéri. Znížením vlhkosti vzduchu sa zvyšuje schopnosť ovzdušia nasávať vodu z múrov a tým sa postupne vysušujú i steny.

Podľa technológie odvlhčovania rozlišujeme:

 1. Kondenzačné/kompresorové: Obsahujú kondenzačnú dosku, na ktorej sa vzduch schladzuje a kondenzuje sa z neho voda. Kondenzácia je však efektívna len v prípade, ak je medzi vzduchom a kondenzačnou doskou dostatočný rozdiel teploty. Preto sú kondenzačné odvlhčovače vhodné do obytných priestorov s bežnou izbovou teplotou, respektíve do priestorov s minimálnou teplotou 10 °C. Kondenzačné odvlhčovače sú veľmi výkonné.
 2. Adsorpčné: Obsahujú adsorpčný rotor a vykurovacie teleso. Pracujú v podstate na opačnom princípe ako kondenzačné a preto sú vhodné najmä do chladnejších priestoroch. Viac sa využívajú v priemyselných objektoch, pivniciach, garážach či na stavbách. Ich výhodou je nižšia hlučnosť.
vlhký múr

Čím sa riadiť pri výbere odvlhčovača?

Veľkosť miestnosti

Platí pravidlo, že odvlhčovač by mal byť schopný prečerpať vzduch v miestnosti minimálne dvakrát v priebehu jednej hodiny. Preto je potrebné pri výbere odvlhčovača zvážiť jeho vzduchový výkon v závislosti od miestnosti, v ktorej ho plánujete používať.

NÁŠ TIP: Ak plánujete odvlhčovač používať v byte, nepočítajte s celým objemom bytu, ale len s objemom najväčšej miestnosti. Odvlhčovač z pochopiteľných dôvodov nevysuší celý váš byt naraz. Budete ho však môcť striedavo používať v jednotlivých miestnostiach.

Výkon odvlhčovača

Každý model má vo svojom popise uvedený objem vody, ktorý je schopný zo vzduchu v priebehu 24 hodín.

Pamätajte však, že udávaný výkon nemusí zodpovedať podmienkam vo vašom byte. Zvyčajne býva udávaný pri vysokej vzdušnej vlhkosti a pomerne vysokej teplote (80 % relatívna vlhkosť vzduchu a teplota 30 °C).

Veľkosť nádoby na vodu

Väčšina odvlhčovačov je vybavená zabudovaným zásobníkom na vodu. V závislosti od jeho veľkosti sa musíte venovať údržbe prístroja. Kondenzovanú vodu je pochopiteľne potrebné pravidelne vylievať. 

Ďalšie užitočné funkcie odvlhčovača

 • Vlhkomer a automatický režim: Väčšina odvlhčovačov má v sebe integrovaný aj vlhkomer, podľa ktorého môžete riadiť potrebu sušenia. Najmodernejšie prístroje sú vybavené automatickým režimom, ktorý zapne odvlhčovač v prípade, že vzdušná vlhkosť presiahne stanovenú hranicu.
 • Funkcia čistenia vzduchu: Niektoré odvlhčovače sú vybavené ionizátorom alebo vzduchovým filtrom, ktorý zvyšuje kvalitu ovzdušia.
 • Indikátory: Veľmi praktické z hľadiska údržby sú indikátory naznačujúce potrebu vyprázdniť zásobník vody alebo vymeniť filter.

5 rýchlych rád pre správne použitie odvlhčovača

 1. Odvlhčovač umiestňujte na podlahu uprostred miestnosti.
 2. Odvlhčovač umiestňujte ďalej od radiátora a iných zdrojov tepla.
 3. Odvlhčujte vždy pri zatvorených oknách a dverách.
 4. Napriek tomu, že v miestnosti používate odvlhčovač, nezabúdajte na pravidelné vetranie.
 5. Odvlhčovač nestavajte tesne k stene, aby ste nezabraňovali prúdeniu vzduchu.

Správna vzdušná vlhkosť je parameter, ktorý často vo svojej domácnosti opomíname. Riskujeme tým nielen znehodnotenie svojich obytných priestorov, ale predovšetkým poškodenie zdravia členov našej domácnosti.

Investícia do zvlhčovača alebo odvlhčovača vzduchu je z tohto hľadiska veľmi výhodná.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora