Takto vytvoríte pracovný kútik v detskej izbe školáka

písací stôl detská izba

Detská izba je miesto, kde trávia vaše ratolesti svoj voľný čas. Ak sa z nich stanú školáci, budú v izbe tráviť oveľa viac času. Aby mali vytvorené ideálne podmienky na učenie a úlohy do školy, treba sem tam urobiť v detskej izbe miernu rekonštrukciu. 

Pri zariaďovaní pracovného kútika v detskej izbe treba vždy pozerať na celkovú situáciu miestnosti - kde je okno, dvere, na ktorú svetovú stranu je izba orientovaná a podobne. Poradíme vám, ako vyberať nábytok pre praváka alebo ľaváka, ako ho umiestniť a vytvoriť dostatok úložného priestoru.

Dieťa potrebuje na svoj rozvoj bezpečný priestor

Tak, ako vy potrebujete mať k práci vytvorené pohodlie, dieťa potrebuje svoj vlastný priestor, kde sa bude môcť sústrediť a venovať učeniu. Prečo by dieťa malo mať vytvorené vlastné miesto na učenie sme sa opýtali psychologičky PaedDr. Mgr. Klaudie Tabačkovej, PhD.: “Na to, aby sa dieťa mohlo rozvíjať a rásť potrebuje bezpečný priestor, ktorý mu poskytuje stabilitu. Pri učení by malo dieťa zažívať nemennosť prostredia. Táto stálosť znamená pre dieťa predvídateľnosť, ktorá je následne spojená s pocitmi istoty a pohody. V takomto nastavení má mozog vytvorené podmienky na to, aby mohol efektívne fungovať. Učenie je proces, ktorý si vyžaduje najmä aktiváciu pozornosti a pamäte. Vlastný pracovný kútik by mal preto predstavovať pre dieťa priestor, ktorý spĺňa všetky podmienky na to, aby sa dokázalo naplno učeniu venovať.”

Miesto na učenie by malo spĺňať niekoľko základných podmienok, aby sa dieťa mohlo efektívne venovať svojim školským povinnostiam. 

pracovný kútik

“Dieťa nemusí mať na učenie vlastnú izbu, no rozhodne by malo mať zabezpečený svoj pracovný kútik, napr. aj v kuchyni”, hovorí psychologička. “V ideálnych podmienkach by malo mať vlastný písací stôl a pohodlnú stoličku. Najlepšie je, ak sa stolička dá nastavovať a prispôsobovať podľa individuálnych potrieb. Nesprávne držanie tela veľmi zaťažuje chrbát, preto treba zvažovať aj opierku stoličky.”

Pohodu pri písaní školských úloh dieťaťu prinesie čistý priestor, v ktorom sa cíti dobre. “Na písacom stole by si malo dieťa udržiavať poriadok a minimalizovať rušivé elementy (hračky, mobil, herné konzoly, atď.). Zároveň dieťaťu treba ponechať veci, ktoré sú pre neho dôležité (maskoty, talizmany, diplomy, a iné),” povedala psychologička.

Máte doma prváčika? Určite je to veľká zmena v celej rodine, preto sme oslovili učiteľku zo základnej školy, ktorá vám poradí, ako dieťaťu uľahčíte zvládanie povinností

Písací stôl je základ

Stredobodom pracovnej časti je písací stolík, ktorý by mal byť dostatočne veľký a priestranný. Najlepšie z dreva, prípadne iného pevného materiálu. Ak máte viac detí, je vhodné, aby malo každé svoj písací stolík.

Veľkosť stola by mala mať ideálne 1,2 m, aby mohlo dieťa nielen pohodlne pracovať, ale aby si tiež malo kam odkladať zošity, knihy, písacie potreby a iné drobnosti. Ak plánujete umiestniť na stôl aj počítač, rátajte s väčšou hĺbkou stola, min. 80 cm. Na počítač by nemalo dopadať priame svetlo. 

domáce úlohy

Myslite tiež na výšku stola - ako bude vaše dieťa rásť, bude nutné nastavovať aj výšku stola. Preto sú veľmi praktické tzv. rastúce stoly. Pri práci s počítačom by sa malo dieťa pozerať ľahko z výšky.

Existujú tiež stoly, ktorým sa dá nastaviť sklon pracovnej dosky. Je to veľmi praktické, pretože sklon sa dá nastaviť v závislosti od toho, akú činnosť práve deti vykonávajú. Iný sklon je potrebný pri písaní, iný pri čítaní alebo maľovaní. 

Úložný priestor na školské pomôcky

Niekedy je lepšie, ak neporiadok zostane skrytý pred zrakmi rodičov. Využite priestor pod písacím stolom a stavte na šuflíky. Tie by mali byť dostatočne veľké na to, aby sa tam zmestili všetky potrebné veci. 

Pre pravákov by mala byť dlhšia časť stola vpravo, ideálne je, ak sú pod ňou šuflíky. Ak plánujete umiestniť na stôl počítač, vyberajte stolík s výsuvnou doskou na klávesnicu a myš.

Umiestnenie a osvetlenie písacieho stola

osvetlenie

Všeobecne platí, že písací stôl by mal byť čo najbližšie k dennému svetlu, ideálne teda pod oknom. Ak máte praváka, svetlo by malo dopadať na pracovnú plochu z ľavej strany (aby si dieťa rukou netienilo), ak je ľavák, svetlo by malo dopadať sprava.

To isté platí aj pri umelom osvetlení - pre praváka umiestnite lampu z ľavej, pre ľaváka zase z pravej strany.

Čo s centrálnym osvetlením miestnosti? Jeho výber závisí od veľkosti miestnosti, farby stien či výšky stropu. Rozhodnúť sa môžete pre viacero možností od bodových svietidiel, cez obrázkové lustre až po jednoduché stropné svietidlo. Výber je na vás, vždy je lepšie, ak je viacero zdrojov osvetlenia a zvolíte si také, ktoré má rozptýlené svetlo.

Správna detská stolička

Tak, ako pri výbere písacieho stola, aj pri výbere stoličky si treba kúpu dobre premyslieť. Určite je vhodné, ak si dieťa samo vyskúša stoličku v obchode. Tak zistíte, ktorá mu najlepšie sadne. Na čo sa zamerať?

Výška a hĺbka sedu stoličky

Ak neplánujete meniť stoličku s každým pribúdajúcim centimetrom vášho dieťaťa, zadovážte preň výškovo nastaviteľnú stoličku. Veľkosť nastavíte jednoduchým pohľadom na dieťa - ak dieťa sedí na stoličke a nohy má voľne položené na zemi, kolená by malo mať na úrovni sedadla, prípadne trošku nižšie. Nohy by rozhodne nemali visieť, hrozí tak nedokrvenie a tŕpnutie končatín a tiež bolesti chrbtice. Hompáľanie nohami tiež môže odvádzať pozornosť dieťaťa. Aj lakte položené na stôl by mali zvierať pravý uhol. 

Nemenej dôležitá je tiež hĺbka sedu. Mala by byť dostatočná, aby sa dieťa zo stoličky nezošmykovalo. Fajn je tiež nastaviteľná opierka chrbta a synchrónne mechanizmy - teda systém, ktorý pri pohybe tela automaticky reguluje sklon zadnej opierky. Pri výbere dbajte na to, aby bolo sedadlo širšie ako nevyhnutný priestor na sedenie dieťaťa a bolo anatomicky tvarované.

detská stolička

S kolieskami alebo bez?

Pre menšie deti sa oplatí skôr stolička bez koliesok. Jednak z bezpečnostných dôvodov - dieťa miesto učenia môže “jazdiť” po detskej izbe, k úrazu môže prísť aj pri lezení na stoličku - ale aj z dôvodu pozornosti a koncentrácie.

Psychologička dodáva: “Pohyblivá stolička (napr. na kolieskach) môže byť pre niektoré deti rušivá a odvádzať pozornosť od učenia, no pre niektoré deti, zvlášť tie pohybovo nepokojné, môže predstavovať prostriedok rýchleho uvoľnenia a prestávky.”

Odkladací priestor

Dokonalý pracovný priestor by mal mať dostatočne veľa odkladacieho priestoru. O tom uzatvorenom pred zrakmi neželaných sme už písali vyššie, no výborným a veľmi esteticky pôsobiacim doplnkom sú aj police. Samozrejme, ak je na nich poriadok. Ten sa dá zabezpečiť rôznymi škatuľami, ktoré okrem funkcie “ukrytia neporiadku” môžu plniť aj funkciu estetickú. 

Ak uprednostňujete minimalistický štýl, práve dizajn škatúľ spolu s textíliami môžu dotvoriť celkový dojem z izby. Okrem boxov môžete na poličky umiestniť knihy, kvety, športové trofeje, fotografie či iné veci, ku ktorým má vaše dieťa osobitý vzťah. Tak, aby sa v izbe dobre cítilo. 

Praktická nástenka

Pamätáte si na školské časy, keď ste v škole každý mesiac vymýšľali nové nástenky? Tak toto v modernej detskej izbe nehrozí. Nástenky sú praktickým doplnkom pracovného kútika vášho školáka či študenta. Môže si naň pripnúť dôležité termíny, prihlasovacie heslá, témy písomiek či odkazy od spolužiakov. Tak svoj pracovný kútik dokáže využiť naplno.

Stavte na moderné mriežkované nástenky, ktoré vyzerajú vzdušne a moderne. Ľahko na ňu umiestnite nielen odkazy a fotografie, ale napríklad aj káble a slúchadlá

Zaujímavá možnosť je aj popisovateľná magnetická fólia, kde si deti magnetkami pripnú fotografie alebo diplomy, a zároveň si vedia zapísať rozvrh hodín alebo dôležité termíny.

Ku kompletnej školskej výbave ešte chýba školská taška. Školská taška sprevádza deti do školy každý deň, preto musí spĺňať určité funkčné kritériá. Pozrite sa, ako v našom teste dopadli školské tašky pre najmenších prváčikov, školské batohy pre žiakov 2. - 5. ročníka a batohy pre 2. stupeň ZŠ a študentov. 

Spolupracujte na celkovom dizajne

Keďže v izbe bude dieťa tráviť väčšinu dňa, nejaké to slovo pri výbere by malo mať. Ak sa obávate prekombinovania všetkých štýlov a farieb, skúste mu dať na výber len z dostupných možností. Na druhej strane však - ak sa mu páči práve rôznorodosť a originalita, podporte ho.

Na záver

Vhodné pracovné prostredie je pre vaše deti veľmi dôležité. V ňom sa predsa budú nielen hrať, ale aj pripravovať sa do školy a tvoriť. Buďte detailisti a nenechajte nič na náhodu. Praktická a funkčná detská izba je na nezaplatenie.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar