Vzácne chvíle s blízkymi. Vyberte si jedálenskú súpravu na každú príležitosť

prestretý stôl

Radi sa stretávate s rodinou pri dobrom jedle? Vkusný jedálenský riad predstaví jedlá a všetku vašu tvrdú prácu pri príprave kulinárskych výtvorov v kuchyni. Prezentuje vašu domácnosť pri oslavách a hostení vašich blízkych a priespieva k celkovému dojmu, ktorý vo vašich hosťoch ostane.

Ak sa rozhliadate po novej jedálenskej súprave, no neviete, na aké kritériá sa pri jej výbere zamerať a koľko kusov riadu zabezpečiť? S týmto rýchlym sprievodcom ľahko zistíte, ako si správne vybrať jedálenskú súpravu, najmä pokiaľ ide o nakupovanie prostredníctvom internetu.

Z čoho sa zvyčajne skladá jedálenský servis?

Základný jedálenský servis väčšinou obsahuje hlboký tanier, plytký tanier a menší tanierik. V niektorých však môžete nájsť aj misku, šálku na čaj, prípadne aj kávovú šálku s podšálkou.

Na trhu nájdete rôzne veľkosti jedálenských setov, najčastejšie sa však predáva jedálenské vybavenie pre štvorčlennú rodinu alebo väčšie jedálenské sety pre šesť až osem osôb.

Čo všetko zvážiť pri výbere jedálenského servisu?

Súpravy riadu sú dostupné v rôznych štýloch, farebných prevedeniach a materiáloch. K dispozícii sú aj špeciálne súpravy riadu vhodné pre luxusné večere a neformálne stretnutia. 

Pri výbere dokonalej jedálenskej súpravy je dôležité zohľadniť niekoľko kritérií:

  • Koľko osôb bude jedálenskú súpravu využívať?

Prvým kritériom je počet osôb, pre ktoré bude jedálenská súprava určená. Zvážte, koľko ľudí plánujete pravidelne hostiť, aby ste si mohli vybrať správny počet položiek. Väčšina súprav býva zvyčajne určená pre štyri alebo šesť osôb. Existujú aj väčšie súpravy, ktoré môžu obsluhovať až 12 hostí. 

jedálenská súprava
  • Aký materiál preferujete?

Ďalším kritériom je materiál, z ktorého je súprava vyrobená. Najbežnejšie materiály zahŕňajú porcelán, keramiku, ale nájsť môžete aj riad zo skla či kameňa. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody, preto sa odporúča zvážiť, aký materiál bude pre vás najvhodnejší. Od ľahkých a odolných až po mikrovlnné a všestranné, váš výber musí odrážať váš životný štýl.

Napríklad, ak hľadáte trvácnejší a pevnejší materiál, ktorý vydrží a odolá malým deťom, môže byť pre vás ideálna keramika alebo kameň. Na druhej strane, ak hľadáte jednoduchú a ľahkú súpravu, môže byť pre vás vhodný sklenený alebo luxusný porcelánový set.

  • Akú cenu ste ochotní investovať?

Dôležitá je, samozrejme, aj cena. Jedálenské súpravy sa líšia v cene a existuje veľa možností pre každý rozpočet. Ak ste obmedzení v rozpočte, sú k dispozícii aj lacnejšie súpravy, ktoré sú síce jednoduché, ale praktické, a zoženiete ich aj do 30 až 40 €. Je však dôležité sa uistiť, že cena neovplyvňuje kvalitu súpravy.

Na druhej strane, ak hľadáte súpravu vhodnú pre špeciálne príležitosti, ktorá bude vynikať originalitou, možno budete musieť investovať do kvalitnejšieho a trvácnejšieho materiálu.

  • Aký štýl obľubujete a v akom štýle je zariadená vaša domácnosť?

V závislosti od účelu, pre ktorý bude jedálenská súprava použitá, je dôležitým elementom aj samotný dizajn.

Existuje veľa rôznych dizajnov a farieb, od súčasných populárnych kamenných výbav až po rustikálne či vidiecke vybavenie. K dispozícii je toho oveľa viac ako jednoduché biele taniere a okrúhle cereálne misky, takže sa nebojte pohľadať taký jedálenský servis, ktorý plne sadne vašim individuálnym chutiam a preferenciám.

Uistite sa však, že vzhľad riadu koordinuje so zvyškom miestnosti a prestieraním. Priestor, ktorý je už vyplnený pestrými farbami, môže ťažiť z neutrálnych tanierov v zemitých tónoch, a naopak, do minimalistickej jedálne a kuchyne môžete pridať energiu a dynamiku farebným riadom.

Nezabudnite tiež  zladiť farebnú schému s obrusom, ako aj s príbormi a iným kuchynským doplnkom. 

  • Akým úložným priestorom disponujete?

Dôležitou úvahou predtým, ako si vyberiete hromadu rôznych riadov na bežné aj špeciálne príležitosti, je množstvo skutočného priestoru, ktorý máte k dispozícii.

Netýka sa to len jedálenského stola – čo úložný priestor a priestor v umývačke riadu? Mali by ste sa zamyslieť nad tým, či chcete, aby jedna súprava riadu slúžila na formálne a neformálne funkcie, alebo či chcete dva rôzne typy na rôzne udalosti. A hlavne sa poriadne zamyslite aj nad tým, či na tieto súpravy skutočne máte aj dostatok úložného priestoru.

kuchynská jedálenská sada

Vyberte si z jedálenských setov rôznych veľkostí

Aby bol pre vás nákup jedálenskeho riadu ešte jednoduchší, pripravili sme si pre vás konkrétne tipy na jedálenské sety v dvoch veľkostiach: menší jedálenský servis, ktorý obsahuje riad pre 4 členov rodiny, a väčší jedálenský servis, ktorý poslúži až 6 ľuďom. 

Ak ale nehľadáte výnimočné sety na špeciálne príležitosti alebo chcete ušetriť na vašom jedálenskom riade, pripravili sme pre vás aj lacné jedálenské súpravy do 40 €, ktoré však obsahujú všetko potrebné pre plnohodnotné stolovanie.

Poďte sa preto s nami pozrieť a inšpirovať našim výberom:

Jedálenský set pre 4 osoby

Jedálenský set pre 6 osôb

Lacné jedálenské sety do 40 €

Ako sa starať o riad, aby vyzeral skvele aj po rokoch?

NÁŠ TIP: Pred tým, ako začnete používať nejaký riad by ste mali skontrolovať pokyny výrobcu pre váš typ jedálenského riadu. 

Niektoré štýly riadu by sa mali umývať a sušiť len ručne namiesto umývania v umývačke riadu. Niektoré súpravy riadu majú zase vo svojom dizajne kov, ktorý bráni tomu, aby boli používané v mikrovlnnej rúre.


  • Ak chcete odstrániť škvrny od tvrdej vody na riade alebo pohároch, môžete skúsiť kúsky namočiť do bieleho octu na tri minúty pred jeho umytím.
  • Škvrny od kávy z hrnčekov, ako aj stopy po vidličkách z tanierov ľahko odstránite tak, že pred opláchnutím a vysušením potriete oblasť pastou z jedlej sódy a vody. (1)
  • Ak chcete predísť poškriabaniu a odštiepeniu jedálneho riadu z jemného kostného porcelánu, vložte ho do polstrovaného úložného puzdra alebo s látkou medzi každý kus, aby bol bezpečne uschovaný a nepoškodil sa.
jedálenská sada

Už viete, ktorú súpravu si vyberiete?

Jedálenská súprava by mala byť nielen esteticky príjemná, ale aj funkčná a praktická. Mala by odrážať váš celkový štýl a môže efektne dokresliť dojem z interiéru. Vyberte si takú, ktorú budete milovať a s radosťou používať pri každej príležitosti.

O autorovi

Lucia Baníková
 

Som mladá copywriterka z Banskej Bystrice, ktorá svoju vášeň k písaniu objavila už počas štúdia na vysokej škole. Po regionálnych médiách som sa rozhodla okúsiť marketingové vody a začala sa venovať tvorbe reklamných textov a článkov. Podieľala som sa na knihe Zdravo jem, šetriť viem a na množstve slovenských projektov, ako napríklad Farma Východná, SCONTO nábytok či Biotatry H&B.

Užitočné know-how rada premieňam na slová, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pre druhých.

Pridajte komentár ku článku

avatar