19 nápadov, ako si vytvoriť úložné priestory v malom byte

úložné priestory malý byt

Malý byt, veľa vecí. To je situácia, v ktorej sa človek cíti stiesnene, až premýšľa, čoho by sa mal vzdať, len aby získal viac priestoru na život. Ak doma zakopávate o svoj majetok a myslíte si, že už neexistuje miesto, kam by ste ho mohli uložiť, vyvedieme vás z omylu. 

Bývať v menšom byte je v mestách bežný štandard. Praktické a dostupné bývanie v bytovke či paneláku poskytuje všetko, čo človek k životu potrebuje na pár metroch štvorcových. Všetko, okrem dostatku úložného priestoru.

Život prináša stále nové veci, ktoré potrebujú svoje miesto. Oblečenie, športové potreby, elektronika, kuchynské náčinie, vázy a iné dekoračné predmety. Vecí sa časom nahromadí toľko, že kapacita šatníkovej skrine, komody či kuchynskej linky nestačí. Kam to všetko uložiť?

Skrine, do ktorých ukryjete celý svoj život

Najlepšia rada, akú vám môžeme dať, je: využite vertikálny priestor na plno! Úložné priestory totiž môžu siahať až po strop a dajú sa vytvoriť v každej miestnosti.

1. Vysoké vstavané skrine sú ideálnym riešením predovšetkým na úschovu oblečenia. Na ich inštaláciu treba myslieť už pri sťahovaní do bytu, prípadne pri rekonštrukcii bytu. Nie sú najjednoduchšie na montáž, ani najlacnejšie, ale trvalé, priestranné a spoľahlivé. 

2. Druhou možnosťou je šatníková skriňa. V malom byte platí: radšej vysoká, ako široká. Mala by byť zariadená tak prakticky, aby ste do nej uložili čo najviac vecí.

Výrobcovia umožňujú poskladať si vnútro skrine podľa vlastných potrieb. Vyberte si, či chcete viac vešiakov, alebo poličiek, vysúvacie koše, zásuvky s priehradkami, voľný priestor vo vrchnej časti na uloženie sezónnych vecí atď.

3. Ak nemáte skriňu, vysokú až po strop, využite aj priestor na skrini. Proti prachu a pre lepší vzhľad použite štýlové uzatvárateľné boxy. 

4. Úplne novou alternatívou šatníkovej skrine je otvorený stojan na kolieskach. Akýkoľvek kus odevu zavesíte na vešiaky, spodná časť slúži na topánky. Minimalistické, praktické, flexibilné.

Obývačka a spálňa

Centrom pozornosti v obývačke zvyčajne býva televízor, ktorý môže byť zavesený na stene, umiestnený na stolíku či ako súčasť obývačkovej steny.

5. Hlavnou úlohou obývačkovej steny je ukryť všetky doplnky a káble od televízora, routera, hracích konzol a inej elektroniky. Napríklad, namiesto stolíka pod televízor poslúži nízka, podlhovastá skrinka s dvierkami. Veľmi praktické sú obývačkové steny s poličkami ponad aj okolo televízora, ktoré poskytnú priestor knihám či spoločenským hrám. Aj tu je rozumné využiť vertikálny priestor naplno.

6. Posteľ alebo gauč s úložným priestorom je priam nevyhnutnou výbavou garzonky či jednoizbového bytu. Aj rozkladací gauč môže mať dostatok priestoru na uloženie paplónu, vankúša, deky, alebo čohokoľvek iného. 

7. Ak už vlastníte posteľ bez úložného priestoru, môžete pod ňu zasunúť debničku na kolieskach. Alebo použiť 60 cm priestoru za posteľou ako priestor na skriňu. Je to netradičné, ale šikovné využitie spálne, a celkom štýlové.

8. Nočný stolík bez zásuviek by bol v maličkej spálni plytvaním priestorom. Vyberte si taký, ktorý má šuplík či skrinku. Alternatívou je rohová polica, ktorá pripevnením na stenu šetrí centimetre podlahy a poslúži rovnako dobre, ako stolík. 

nočný stolík

Políc ako v knižnici

9. Kde je stena, tam môže byť aj polica. Na knihy, kvety, dekoračné predmety, šálky, písacie potreby a iné drobnosti. Policové diely môžete podľa svojho vkusu hravo kombinovať a stále pridávať nové.

Ak radi majstrujete, vyrobte si vlastné, napríklad z dosiek a lán, debničiek, masívnych kúskov dreva, starého rebríka. 

Jednoduché poličky stoja pár eur, sú veľmi praktické a variabilné. Na papiere a drobnosti, ktoré chcete ukryť, poslúžia štýlové boxy a košíky, ktoré sa do políc zmestia tak akurát. Každá voľná stena sa tak stáva potenciálnym úložným priestorom.

10. Alebo urobte veľkú premenu - zmeňte celú dispozíciu bytu. Umiestnite knižnicu vysokú až po strop do stredu miestnosti. Šikovne ju tak rozdelíte na dve menšie izby a získate kopu nového úložného priestoru. 

Podobným spôsobom sa dá oddeliť aj kuchyňa od jedálne alebo obývačky. 

Kuchyňa a jedáleň

11. Panvice, dosky na krájanie, varešky, cedníky a čokoľvek, čo má očko na zavesenie, môže visieť priamo na stene. Zopár vešiakov dokáže ušetriť veľa miesta. Priestorom na vešiaky je stena medzi skrinkami kuchynskej linky a bočné steny.

Inšpiráciu hľadajte aj v dielňach majstrov. Dierovaná doska (pegboard) s kolíkmi, ktorú používajú na odkladanie náradia, totiž udrží aj naberačky, varešky, metličky na miešanie a iné pomôcky, ktoré chcete mať po ruke. 

12. Na koreničky a šálky zas poslúži úzka polička. Čo tak zaobstarať si pár drevených debničiek? Na zemi, v špajze či na balkóne v nich uskladníte zeleninu a ak ich pripevníte dnom na stenu, vzniknú police. Na bylinky, kvety, šálky, dózy so suchými potravinami s kávou a čajom, formičky na cukrovinky. 

13. Ďalšou alternatívou pre malé kuchyne je kuchynský ostrov so zásuvkami. Zaberá kúsok podlahy, ale otvorí priestor vašim kuchynským kreáciám novou pracovnou doskou. Zásuvky poslúžia na uloženie kuchynského náčinia. Ak by to nestačilo, nad ostrov môžete umiestniť vešiak s háčikmi na panvice, sitká atď. 

14. Aj do jedálenského kúta sa dá vtesnať kus úložného priestoru. Napríklad tak, že nahradíte stoličky lavicou s vyklápacím sedadlom. Čalúnením jemne vzorovanou látkou vytvoríte atmosféru babičkinej kuchyne. 

Kúpeľňa

15. V maličkej kúpeľni sa každý centimeter počíta. Zbytočný priestor zaberá kôš na bielizeň, ktorý možno ľahko nahradiť vrecom. Zaveste ho na stenu či na dvere. Uľahčíte si aj umývanie podlahy.

16. Na drobnosti, ktoré potrebujete mať po ruke v sprche či vani, zoženiete poličky alebo vysoké stojany, ktoré sa pripevnia na stenu jednoducho, bez vŕtania. Mriežkované, aby v nich v nich nestála voda, jednoducho odnímateľné a presúvateľné. Už žiadne fľaštičky padajúce z okrajov vane!

17. Zrkadlo nad umývadlom môže byť aj organizérom na bižutériu. Širšia skrinka so zrkadlom poslúži ako miesto na kozmetiku, mydlá, pracie a čistiace prostriedky. Ak na ne potrebujete viac miesta, poobzerajte sa po skrinke nad práčku. 

18. Nezabudnite na vešiaky (háčiky) na uteráky a župan. Na stene či na skrini - aspoň tri kúsky. 

Aj malé priestory kúpeľne sa dajú naplno zúžitkovať. Prečítajte si naše triky, ako aj z malej plochy kúpeľne vyťažiť veľa. 

Uvoľnite priestor pred vchodovými dverami

19. S hromadou topánok pred vchodom, s kabátmi a taškami, ktorých ťarcha ohýba vešiaky, bojuje veľa domácností. Naraziť na neporiadok hneď, ako vkročíte do bytu, nie je nič príjemné. Aj na to máme riešenie.

Na topánky poslúži textilný organizér, ktorý jednoducho pripevníte na stenu či z vnútornej strany dverí. Alebo praktická skrinka s výklopnými dvierkami. Môže to byť lavica a skrinka v jednom. 

Vešiaky potom umiestnite na stenu ponad lavicu/skrinku na topánky. V rôznych výškach - háčikov na zavesenie nikdy nie je dosť. Nad nimi je miesto ešte na jednu policu alebo skrinku. Pokračujte až po strop. 

Takto prakticky využijete aj tú najužšiu miestnosť v celom byte.

Chystáte sa zariaďovať presieň? Poradíme vám, ako premýšľať a aké kusy nábytku vybrať, aby ste maximalizovali prvý dojem aj úložné priestory. 

Na záver

Možno ste ani netušili, koľko priestoru váš byt poskytuje. Niekedy si stačí obzrieť miestnosti z iného uhla. S troškou fantázie vytvoríte útulné miesto, kde môžete žiť bez toho, aby ste sa vzdávali svojich vecí.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar