Ako sa spí na Dormeo vankúšoch? Recenzia a skúsenosti

Dormeo vankúše Siena skúsenosti
 • rozmery 50 x 70 cm
 • jadro z pamäťovej peny
 • 2 ks
 • cena od 50 

O spánku sa zvykne vravieť aj ako o najdôležitejšej časti dňa. A nie, nevravia to len spachtoši, ale aj odborníci. 🙂 Zdravý a plnohodnotný spánok totiž vplýva nielen na našu duševnú, ale aj fyzickú pohodu. Pokiaľ ho máte nedostatok, môže vás trápiť napríklad oslabená imunita, problémy s krátkodobou, ale aj dlhodobou pamäťou, zhoršené reflexy či dokonca aj problémy so spaľovaním tukov a o bolestiach chrbtice snáď ani nemusím hovoriť. 

V súvislosti s kvalitným spánkom sa zvykne najčastejšie spomínať dôležitosť matracu. Ten by mal mať správnu tvrdosť, ale i rozmery, zdravotnú nezávadnosť a mal by vyhovovať polohe, v ktorej obvykle spíte.

Ale čo taký vankúš a jeho dôležitosť? Aj tu platí, že výber toho správneho rozhodne netreba podceňovať. Vhodne zvolený vankúš vás totiž môže uchrániť od nepríjemnej bolesti chrbtice, ale aj nespavosti. 

Pokiaľ ste doteraz spávali na kadejakom vankúši, trápia vás bolesti chrbtice, ráno sa budíte nevyspatí, je čas na zmenu! My sme počas uplynulých nocí testovali vankúše Siena od výrobcu Dormeo, ktorý je v naších končinách považovaný za synonymum pre zdravý a kvalitný spánok. Platí to aj pre tieto vankúše? 

Doremo vankúše Pillow Siena skúsenosti a recenzia

Klasický alebo anatomický vankúš? 

Skôr než sa dostaneme k recenzii samotných vankúšov, pozrime sa na to, ako si podľa tvaru vybrať ten najlepší vankúš, ktorý bude zodpovedať vašim požiadavkám. 

Pri voľbe vankúša máte na výber z dvoch tvarov. Rozhodnúť sa môžete pre klasický alebo anatomický vankúš. Posledné roky sa najväčšej obľube tešia práve anatomické vankúše vyrábané z pamäťovej peny. Takéto vankúše poskytujú hlave, krku a ramenám správnu oporu a pomáhajú tiež znižovať napätie v tejto oblasti.

Pokiaľ si ale neviete zvyknúť na špeciálny tvar anatomických vankúšov, rovnako dobrú službu vám spraví aj vhodne zvolený klasický vankúš. Aj tie dnes totiž pozostávajú z kvalitnej pamäťovej peny, ktorá sa dokáže plne prispôsobiť telu spiaceho.  

Poloha pri spánku

Za najdôležitejšie kritérium pri voľbe správneho vankúša býva označovaná i spánková poloha. Pre ľudí spiacich na boku či na chrbte sú priam stvorené anatomické vankúše, ktoré udržiavajú chrbticu v prirodzenej polohe a podopierajú ramená a krk.

V prípade, že nemáte jednu najčastejšiu polohu, ale zvyknete spávať všelijako, ideálnou voľbou je pre vás vankúš klasického tvaru. Takýto vankúš poskytuje väčšiu flexibilitu a tak je vhodný napríklad aj pre ľudí spiacich na bruchu. Aj na základe týchto informácií možno nami testovaný vankúš označiť za univerzálny model pre každého. Poďme sa ale pozrieť na to, ako si viedol v našom testovaní. 

Doremo vankúše Pillow Siena recenzia

Vankúše sú dodávané zrolované v krabici. 

Doremo vankúše pre pár skúsenosti

Vankúš je vhodný pre každého, bez ohľadu na najčastejšiu spánkovú polohu.

 O produkte

Dormeo Siena je set dvoch klasických vankúšov, ktoré však ponúkajú výhody anatomických vankúšov. O tých ale neskôr, v osobitnej časti. Rozmer jedného vankúša dosahuje 50 x 70 cm, čo je v podstate štandardná veľkosť, žiadna zmenšenina. Tieto vankúše sú preto vhodné aj v prípade, že hľadáte rozmerovú klasiku. Vďaka tomu, že sú predávané vo výhodnom sete pozostávajúcom z dvoch kusov, sú ideálne aj do manželských postelí. 

Vankúše ku mne dorazili v pomerne malej krabici, ktorá však obsahovala všetky podstatné informácie o produkte, škoda len, že v anglickom jazyku. Kedže krabica mala dokonca menšie rozmery ako samotné vankúše, bola som naozaj veľmi zvedavá na jej obsah.

Vankúše sa vo vnútri nachádzali zrolované. Po vytiahnutí si dlhší čas "nevedeli" nájsť svoj tvar, čo je však úplne bežný jav. Pri takomto type balenia, ktoré býva vďaka svojej praktickosti využívané nielen pri vankúšoch, ale aj matracoch, sa odporúča po vybalení nechať či už vankúš alebo matrac voľne niekoľko dní. Nielenže sa tak zbaví zápachu (ktorý bol mimochodom pri týchto vankúšoch celkom intenzívny), ale nadobudne aj svoj prirodzený tvar. 

Vankúše Siena som takto nechala postáť dva dni a pustila sa do testovania. 

Doremo vankúše Pillow Siena balenie

Po vybalení sa odporúča vankúše nechať  "odstáť" pár dní, aby sa zbavili zápachu a dosiahli svoj tvar. 

Dormeo vankúše skúsenosti

Súčasťou balenia je aj krátky informačný leták. 

 Vankúše Dormeo Siena - Použité   materiály

Najväčšou výhodou týchto vankúšov je, že aj napriek tomu, že ide o tvarovo klasické modely, ponúkajú benefity anatomických vankúšov. V ich vnútri sa nachádzajú vločky pamäťovej peny, ktoré sú zabalené do ďalšej pol centimetrovej hrubej vrstvy pamäťovej peny. 

Pamäťová pena je známa predovšetkým vďaka svojim pozitívnym vlastnostiam v súvislosti s chrbticou. Ide síce o umelý materiál, ktorý má však v porovnaní s tými prírodnými hneď niekoľko výhod. 

 • Flexibilnosť - zabezpečuje dokonalé prispôsobenie krivkám tela.
 • Vzdušnosť - poskytuje reguláciu tepla i odparovanie vlhkosti. 
 • Odolnosť voči tlaku.
 • Trvácnosť.
 • Nevhodné prostredie pre roztoče či baktérie.

Pamäťová pena dokonca dokáže zmierniť i prebiehajúce bolesti chrbtice, ramien a krku. Zároveň znižuje tlak na body, na ktoré býva v spánku kladená najväčšia záťaž. Vankúš Siena vám preto vďaka svojmu vyhotoveniu dokáže poskytnúť to, čo kvalitný anatomický vankúš, a to bez toho, aby ste si museli zvykať na netradičný tvar. 

Pravdou je, že k tomuto setu Dormeo vankúšov som sa dostala "vďaka" veľmi intenzívnym a nepríjemným bolestiam krčnej a hrudnej chrbtice, ktoré ma dohnali až k lekárovi. Ich hlavnou príčinou je sedavé zamestnanie v kombinácii s nesprávnym držaním tela. Doteraz som spávala na anatomickom vankúši špeciálneho tvaru, no ten už mám doma niekoľko rokov a tak to už chcelo zmenu. 

Doremo Pillow Siena vankúše skúsenosti

Jadro vankúša je vyrobené z pamäťovej peny. 

Vankúš Dormeo skúsenosti

Vankúš poskytuje hlave, krku a ramenám dostatočnú oporu. 

 Použité materiály

Jadro z pamäťovej peny sa ukrýva v ochrannom vnútornom poťahu vankúša, ktorý je vyrobený zo 100% polyesteru. Poťah je na zips a tak umožňuje v prípade potreby regulovať výšku vankúša.

Za seba musím povedať, že som bola mierne prekvapená práve hrúbkou vankúšov. Vankúš mi prišiel dosť hrubý a keď som si na neho skúsila ľahnúť, bol pre mňa jednoducho vysoký. Je však pravdou, že nie som zvyknutá spať na vysokom vankúši. Kedysi som dokonca spávala úplne bez vankúša. A tak som možnosť odobratia pamäťovej peny vyskúšala okamžite. Vankúš s menším objemom mi už vyhovoval omnoho viac. 

Vankúš ma prekvapil aj svojou vyššou hmotnosťou, no tá na samotný spánok nemá vplyv. Ako negatívum však môže byť vnímaná v prípade, že by ste si vankúš chceli vziať so sebou, napríklad na chatu. 

Každý kvalitný vankúš by mal mať podľa mňa i snímateľný poťah, ktorý je možné v prípade potreby oprať v práčke. Dormeo vankúše túto moju požiadavku spĺňajú. Poťah je vybavený praktickým zipsom a v práčke ho tak možno oprať na 40 °C. Jeho plusom je aj prítomnosť prírodnej sieťoviny 3D Airmesh, ktorá zabezpečuje maximálnu ventiláciu vzduchu a priedušnosť. 

Pri tomto vankúši ma zaujalo aj jeho vyhotovenie. Jedna strana je totiž biela a druhá modrá. Výrobca uvádza, že vankúš má letnú a zimnú stranu. Letná strana pozostáva zo sieťoviny 3D Airmesh, je teda priedušná a vhodná skôr na spánok počas letných nocí. Naopak, modrá strana je teplejšia a ideálna na spánok počas zimných mesiacov. Keďže momentálne máme akurát (vďakabohu 🙂 ) už slniečko a teplo, zimnú stranu som ešte netestovala. S tou letnou som však spokojná. 

Vankúše Dormeo Pillow Siena recenzia

Vankúš má snímateľný poťah, ktorý možno oprať v práčke. 

Doremo vankúše náplň

Vo vnútri vankúša sa nachádza jadro z vločiek pamäťovej peny.

Dormeo vankúše pamäťová pena

Pamäťovú penu možno v prípade potreby jednoducho odobrať a upraviť si tak výšku vankúša. 

 Cena

Set vankúšov Dormeo Siena je dostupný za sumu cca 50 €.

Pri produktoch značky Dormeo môže byť pre mnohých nevýhodou práve cena. Tá je totiž v porovnaní s konkurenciou často vyššia. Platí však, že pokiaľ si kupujete Dormeo vankúš či matrac, platíte za kvalitu. 

Vankúše Dormeo Siena Pillow skúsenosti a recenzia

Vo vnútri poťahu sa nachádza informačný štítok s údajmi o materiáli.  

Doremo Siena vankúš

Okrem Dormeo vankúšov u mňa doma nájdete aj Dormeo podložku na spanie, na ktorú nedám dopustiť. 

Videorecenzia

Výhody a nevýhody setu vankúšov Dormeo Siena

Výhody

 • dva kusy v balení
 • pamäťová pena
 • prispôsobiteľný
 • snímateľný poťah
 • možnosť regulácie tvrdosti
 • vhodný pre akúkoľvek spánkovú polohu

Nevýhody

 • vyššia cena
 • vyššia hmotnosť
Vankúše Dormeo Pillow Siena recenzia

 Môj celkový dojem a hodnotenie

Set Dormeo vankúšov Siena sa ku mne domov dostal, ako sa povie, o 5 minút 12, kedy mi už problémy s chrbticou výrazne ovplyvňovali môj každodenný život a znemožňovali pre mňa dovtedy bežné činnosti. Po pár dňoch testovania musím konštatovať, že cítim zlepšenie. V mojom živote však nenastala iba zmena vankúšov. Absolvovala som rehabilitácie, pravidelne cvičím a na správne držanie tela si dávam pozor viac ako kedykoľvek predtým. Či už práve to môže za zlepšenie môjho stavu alebo nie, faktom je, že spánok na Dormeo vankúši moje bolesti nezhoršil.

Na vankúši sa mi spí veľmi dobre. Krčnej chrbtici poskytuje dostatočnú oporu, no zároveň je aj príjemne mäkký a tak človek nemá pocit, že spí bez vankúša. Tieto výnimočné vlastnosti zabezpečuje práve pamäťová pena, z ktorej je vankúš vyrobený. Ako veľké plus vnímam i to, že z vankúša možno v prípade potreby časť peny odobrať a prispôsobiť si tak jeho výšku či mäkkosť. Aj vďaka tejto možnosti je vankúš vhodnou voľbou pre každého.

Kladne hodnotím aj celkové prevedenie, zdravotne nezávadné a antialergické materiály. Výborným doplnkom je aj snímateľný poťah. Vankúše možno vďaka zimnej a letnej strane využívať i celoročne. Záporom je pre mňa vyššia hmotnosť vankúša a teda jeho ťažšie prípadné prenášanie. Najlepšie na tom nie je ani vyššia cena, ktorá môže pred kúpou odradiť. Osobne však nemám problém priplatiť si za niečo, čo funguje a je naozaj prospešné, tak, ako v tomto prípade. 

Ak by som to mala zhrnúť, vankúše Dormeo môžem odporučiť každému, bez ohľadu na to, či vás trápia alebo netrápia bolesti chrbtice, máte sedavé zamestnanie či problémy s nesprávnym držaním tela. Netreba totiž zabúdať na to, že najlepším liekom je prevencia. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte vašu recenziu

avatar
Ivana
Komboš
Ivana

Po dlhšom váhaní som sa rozhodla pre tieto vankúše, nakoľko je značka Dormeo všade ospevovaná. Hneď po prvom odskúšaní boli pritvrdé a prihrubé. Všetko sa však vyriešilo, keď som zvnútra vankúšov vybrala penu a prispôsobila si ich. Takže odporúčam! 🙂

Čo sa vám na produkte páči?
+ možnosť prispôsobiť si hrúbku vankúša