Priekopníci 5G, paušály bez viazanosti. Oplatí sa skúsiť operátora 4ka? (recenzia)

4ka mobilný operátor recenzia a skúsenosti

Pri výbere toho najlepšieho mobilného operátora dnes máme už viac možností a najmä slobody, než kedysi. Najmladším mobilným operátorom na Slovensku je 4ka, ktorá funguje od roku 2015. Od tohto momentu prešla veľkým vývojom a stala sa konkurenciou stabilnej trojice operátorov.

Oplatí sa prejsť do 4ky? Aké má operátor služby, ceny a pokrytie? Pripravili sme veľký prehľad o službách 4ky, aby ste sa vedeli ľahšie rozhodnúť.

O operátorovi 4ka

Mobilný operátor 4ka obohatil slovenský trh ako štvrtý v poradí za stálicami Orange, Telekom a O2. 4ku prevádzkuje spoločnosť SWAN s.r.o. pod krídlami holdingu DanubiaTel a.s. Víziou operátora je prinášať kvalitnejšie a lacnejšie služby, najmä v ponuke dát, a to všetko bez viazanosti. 4ka svojím príchodom úspešne rozvírila vody v oblasti telekomunikácií, aj vďaka tomu sa tento trh stal konkurenčnejším. 

4ka vyhrala trikrát za sebou 1. miesto v prieskume zákazníckej skúsenosti, ktorú realizuje audítorská spoločnosť KPMG. Stala sa tak najobľúbenejším operátorom. (1) Naposledy získali tento titul za rok 2022. Uvidíme, ako dopadne pri hodnotení za rok 2023.

Operátor 4ka

Aké má 4ka pokrytie a dostupnosť služieb?

V minulosti bolo achillovou pätou operátora pokrytie služieb na Slovensku. Kým v mestách fungovali bez problémov, ľudia v odľahlejších lokalitách často hlásili výpadky. 4ka postupne rozširovala lokality s pokrytím vďaka budovaniu vlastných vysielačov a nadviazala tiež spoluprácu s partnerom Orange.

Vďaka tomu poskytovala 3G sieť aj v lokalitách, kam jej vlastné vysielače nedosiahli. Služby cez národný roaming partnera mali pritom zákazníci bez navýšenia poplatkov, teda v rámci existujúceho zvoleného programu.

Dnes už má 4ka širšiu sieť vlastných vysielačov a v mnohých mestách postupne spúšťa sieť 5Gs ktorou prišla ako prvý operátor na Slovensku v júli 2019. (2)

V priebehu januára a februára 2024 prechádza 4ka z 3G siete partnera, ktorá končí, na rýchlejšiu a stabilnejšiu 4G sieť. Opäť by tak malo dôjsť k zlepšeniu služieb najmä pre obyvateľov vidieka, kam nedosiahne signál z vlastných vysielačov 4ky. 

4ka pokrytie

Mapa aktuálneho pokrytia 4ky na Slovensku

5G sieť je podľa aktuálnych údajov operátora dostupná v týchto mestách:

 • Banská Bystrica - mesto
 • Bratislava-Staré Mesto
 • Bratislava-Ružinov
 • Bratislava-Devínska Nová Ves
 • Bratislava-Nové Mesto
 • Bratislava-Karlova Ves
 • Bratislava-Petržalka
 • Bratislava-Rača
 • Bratislava-Podunajské Biskupice
 • Bratislava-Vrakuňa
 • Bratislava-Dúbravka
 • Trnava

4ka tiež uvádza, že momentálne poskytuje hlasové a dátové mobilné elektronické komunikačné služby pre viac než 95 % obyvateľov Slovenska a z toho viac než 86,5 % má k dispozícii najmodernejšiu 4G/LTE sieť. Pozor, neznamená to, že pokrýva 95 % Slovenska - len berie do výpočtu mestá, v ktorých žije najviac ľudí a preto sa percento zvyšuje.

Služby v zahraničí zabezpečuje 4ka prostredníctvom roamingových partnerov. Ak si chcete overiť, cez ktorého partnera budú vaše služby 4ky fungovať v konkrétnej krajine, zoznam nájdete takisto na webe.

Aká je ponuka služieb operátora 4ka?

Základná SIM karta s kreditom

4ka ponúka základnú SIM kartu s kreditom 4 €, ktorý neprepadne, plus 1 GB dát v EÚ platných 30 dní od aktivácie. Minúta volania alebo sms je za 5 centov. Keď miniete 1 GB dát, môžete ďalej surfovať v celej EÚ za cenu 1,4 centa za 1 MB.

Volania po 3. minúte sú na čísla 4ky zdarma. To všetko za 4 €. Táto základná voľba je skvelá pre kohokoľvek, kto chce 4ku vyskúšať.

Ponuka paušálov 4ky

Všetky paušály v ponuke 4ky sú bez viazanosti. Ponuku zvykne operátor aktualizovať a rozširovať. Ak si chcete zriadiť paušál z kreditu, máte vždy prvý mesiac za cenu 4 € a neskôr platíte plnú sumu. 

4ka prišla ako prvá na trh s ponukou takzvaných nekonečných paušálov. Aktuálne máte možnosť vybrať si z dvoch typov a môžete sa rozhodnúť pre platbu z kreditu alebo na faktúru. Ceny sú bezkonkurenčné.

4ka paušály na volanie

Ľudia, ktorí viac volajú než dátujú, využijú tieto paušály v 4ke:

 • SLOBODA 100 - 100 minút a sms do všetkých sietí a 2 GB dát na Slovensku a v EÚ za 6 €,
 • SLOBODA 300 - 300 minút a sms do všetkých sietí a 2 GB dát na Slovensku a v EÚ za 10 €,
 • SLOBODA NEKONEČNO -  s neobmedzenými volaniami a sms s 2 GB dát na Slovensku a v EÚ za 18 € mesačne,
 • SLOBODA HLAS - neobmedzené volania a sms za 16 €,
 • SLOBODA NA 4 - zdieľaný nekonečný paušál až pre 4 SIM karty, v ktorom máte 4 GB dát a neobmedzené volania a sms, všetko za 44 € mesačne z kreditu,
 • novinkou je SLOBODA PRE MLADÝCH - pre študentov do 26 rokov, ktorí sa preukážu napríklad ISIC kartou. V paušáli je 4 GB dát a 50 minút a sms do všetkých sietí, celkovo za 8 €.
4ka paušály dáta

4ka paušály na volania

4ka dátové paušály

Pre tých, ktorí chcú byť stále online a míňajú veľa dát, ponúka momentálne 4ka tieto paušály SLOBODA:

 • SLOBODA 100 + DÁTA NAVYŠE - 100 minút a sms do všetkých sietí a 12 GB dát na Slovensku a v EÚ za 11 €,
 • SLOBODA 300 + DÁTA NAVYŠE - 300 minút a sms do všetkých sietí a 17 GB dát na Slovensku a v EÚ za 15 €,
 • SLOBODA NEKONEČNO + DÁTA NAVYŠE - nielen voláte a posielate sms bez obmedzenia, ale na Slovensku máte aj internet bez obmedzenia. Tento paušál stojí 23 € mesačne,
 • SLOBODA DÁTA - neobmedzené dáta na Slovensku za 15 € mesačne.

4ka paušály volania

4ka paušály s väčším objemom dát

4ka okrem toho ponúka aj dátové balíky k paušálom

Napríklad, denné dáta 15 GB za 1,50 €, alebo malý dátový balíček 1 GB na mesiac za 2 €. Všetko si tak môžete takmer ľubovoľne nakombinovať podľa svojich preferencií

Aplikácia Moja 4ka

V priebehu roku 2019 pribudla aj mobilná aplikácia Moja 4ka, s ktorou si môžete pohodlne spravovať svoje služby.

Aplikácia Moja 4ka sa umiestnila na 3. mieste v kategórii Slovenské aplikácie zákazníckej ankety Android Code 2022. (3)

Aplikáciu som skúšala na Androide a je jednoduchá, prehľadná a v harmonických korporátnych farbách. Môžete si ju stiahnuť aj na iPhone alebo Huawei. Do aplikácie sa prihlásite s rovnakými údajmi, ako do webového rozhrania, alebo pomocou biometrie.

Nájdete v nej všetky potrebné informácie - prehľad o aktuálnej spotrebe, možnosť aktivácie a deaktivácie služieb, dobitie kreditu či platba kartou vrátane SMART platby. 

Aplikácia Moja 4ka

Aplikácia Moja 4ka

Ako začať s operátorom 4ka

Ak si chcete zakúpiť SIM kartu 4ky, najjednoduchšie je objednať si ju cez e-shop priamo domov, alebo sa môžete zastaviť v niektorom z predajných miest. SIM kartu si kúpite na pobočkách pošty či v špecializovaných predajniach, ako sú trafiky či predajne s mobilnými telefónmi.

4ka tiež umožňuje prenos čísla od iného operátora. Pri objednávke paušálu SLOBODA + DÁTA NAVYŠE alebo SLOBODA DÁTA navyše môžete získať bonus 2 € na každý mesiac, počas ktorého riadne platíte. O prenos čísla stačí požiadať pri kúpe SIM karty v e-shope či na predajnom mieste. 

Elektronická SIM karta 4ka

Výhodou je aj možnosť použiť elektronickú SIM kartu bez toho, aby ste museli mať v telefóne vloženú klasickú plastovú SIM. Potrebujete na to 

 • mobil, ktorý podporuje službu eSIM
 • a ak ešte nie ste zákazníkom 4ky, najprv potrebujete štandardnú SIM kartu, ktorú kúpite v e-shope alebo ktorejkoľvek predajni.

O eSIM potom stačí požiadať vo svojom konte Moja zóna na webe 4ky alebo v aplikácii. 4ka vám pošle eSIM na e-mail v podobe QR kódu, ktorý stačí naskenovať, a elektronickú SIM máte zriadenú.

Skúsenosti zákazníkov

Skúsenosti zákazníkov 4ky by sa dali rozdeliť do dvoch táborov - jeden tvorí množstvo priaznivcov 4ky a ten druhý zákazníci s výhradami. Tie sa najčastejšie týkajú dostupnosti a pokrytia 4ky. Hoci sa počas rokov zlepšuje, v recenziách zákazníkov z niektorých častí Slovenska sa stále objavuje. 

„Žiadny problém, či hovory, net, sms. Akurat nepodporujú mms, čo nám nevadí.“ - Evita

„Ja som prešiel z Orange na 4ku kvoli dátam a neľutujem, platím menej a dát mám viac. Zvykol som si cez dáta už aj telefonovať, napríklad cez WhatsApp alebo FaceTime.“ - Jakub

„Ak bývate v meste, 4ka je super. Na dedinách je to horšie.“ - Martina

„Spokojnosť so 4kou, využívam ich služby dlhé roky. Signál majú vždy, dáta aj hovory sa oplatia.“ - Jana

Výhody a nevýhody mobilného operátor 4ka

Výhody

 • všetky typy programov sú bez viazanosti
 • má veľmi dobré ceny oproti konkurentom
 • postupne rozširuje 4G sieť a zavádza aj 5G
 • má príjemnú a intuitívnu aplikáciu

Nevýhody

 • napriek rozširovaniu pokrytia môže byť v odľahlejších častiach Slovenska problém s dostupnosťou služieb
 • používatelia hlásia v zahraničí problémy

Orientačná cena

od 4 €

Hodnotenie

Záverečné hodnotenie operátora 4ka

Najmladší slovenský operátor 4ka sa usilovne snaží neustále zvyšovať komfort zákazníkov a zlepšovať svoje služby.

Na trhu vytvoril dôstojnú konkurenciu ostatným operátorom. Napriek počiatočným problémom s pokrytím sa stal obľúbenou voľbou Slovákov a so zlepšovaním svojho pokrytia nespí na vavrínoch. Dôkazom je postupné prechádzanie na 5G sieť, čoraz výhodnejšie paušály a služby, šikovná aplikácia aj možnosť zriadiť si e-SIM, ak na to máte vhodný telefón.

Azda najväčšou výhodou je sloboda, ktorá je hlavným sloganom 4ky. Akýkoľvek program si zvolíte, môžete ho kedykoľvek ukončiť bez pokuty.

Služby 4ky, rýchlosť internetu a kvalitu signálu na miestach, kde sa bežne pohybujete, si môžete vyskúšať. Stačí si zakúpiť základnú SIM kartu za 4 eurá. Odporúčam to najmä ľuďom, ktorí veľa cestujú (aj do zahraničia) a chcú si byť istí pokrytím 4ky. V prípade problémov má 4ka k dispozícii funkčnú podporu - chat, formulár aj telefónne linky.

O autorovi

Eva Kopaničáková
 

Evka je copywriterka na voľnej nohe, tvorí texty aj recenzie a edituje obsah na weboch. V minulosti pracovala ako redaktorka a moderátorka v RTVS a lokálnych médiách. O jej pracovných skúsenostiach si môžete prečítať na jej webe.

Miluje mačky, dobré knihy, elektronickú hudbu, kaviarenské povaľačstvo a nakupovanie.

Pridajte vašu recenziu

avatar