Ako upiecť ten najchutnejší domáci chlieb?
Holdujete pečivu? Neviete si predstaviť deň bez chutného chrumkavého chlebíka? Tak vitajte v klube! Mnohí z vás určite bojujú s pokušením v podobe tejto voňavej slasti a večne omieľanými dogmami o vhodnosti pečiva pre zdravie a štíhlu líniu.
Je pravda, že mnohé výrobky dostupné v supermarketoch sú vyrobené z mrazených polotovarov obsahujúcich množstvo cukru a konzervačných látok, ktoré teda zdravie naozaj nepodporujú. Ani kvalitná pekáreň s predraženým chlebom nie je zárukou kvality ingrediencií.
Pokiaľ chcete teda skutočne vedieť, čo váš chlieb každodenný obsahuje, je vhodné si ho pripravovať doma.
Znie to zložito a náročne? Opak je však pravdou! Žijeme totiž dobu, keď si takmer každý dokáže dopriať domáci chlieb podľa svojich predstáv a preferencií. Od klasického, cez kváskový a bezlepkový, až po čistozrnné chlebíky.
V príprave vám pomôžu aj rôzne predpripravené zmesi, či špeciálne pekárničky, ktoré dokážu pripraviť chlieb takmer bez vášho pričinenia. S našimi receptami a detailným návodom krok po kroku rozvoniate váš domov raz-dva.
Stará dobrá klasika – tradičný kysnutý chlieb
Postup prípravy tradičného bieleho kysnutého chlebíka je veľmi jednoduchý a nenáročný na ingrediencie. Cesto sa odporúča pripraviť si o deň vopred, no nie je to nutnosťou. Postačí ponechať kysnúť cesto, kým nezdvojnásobí svoj objem. (1)
Proces kysnutia však netreba podceniť, v ňom sa totiž skrýva tajomstvo nadýchaného cesta. Môžete si pripraviť aj väčšie množstvo, nakoľko kysnuté cesto možno kľudne aj zamraziť a skladovať tak po dobu niekoľkých mesiacov.
Budete potrebovať:
- 3 šálky hladkej múky
- 1,5 šálky vlažnej vody
- 1 ČL sušeného droždia
- 1 ČL soli
- rôzne semienka, orechy, rascu
Ako postupovať pri príprave tradičného chleba:
- Cesto si pripravíte zmiešaním vody, múky a droždia. Dbajte na dodržanie presného množstva surovín. Použitím veľkého množstva múky sa totiž cesto bude drobiť. V opačnom prípade, pridaním veľkého množstva vody, sa zase vytvorí lepkavá hmota, s ktorou sa veľmi ťažko pracuje.
- Vymiešané cesto nechajte kysnúť v prekrytej miske pri izbovej teplote cez noc alebo 12 hodín.
- Na upečenie chlebíka použite zapekaciu misu s pokrievkou, ktorú pred samotným pečením vložte do rúry a nechajte vyhriať pri 230 stupňoch.
- Vykysnuté cesto položte na papier na pečenie a vložte do vyhriatej zapekacej misy. Misu prikryte a vložte do rúry.
- Chlebík pečte pri teplote 230 stupňov po dobu 30 minút.
- Po 30 minútach pečenia chlebík odkryte a nechajte ešte na 15 až 20 minút zapiecť vrch.
- Potom už len vyberte z rúry a po vychladnutí sa do neho môžete smelo pustiť.
Aj klasický biely chlebík možno ozvláštniť a dochutiť pridaním čiernych alebo zelených olív, sušených paradajok alebo španielskej šunky.
Môžete pridať aj orechy, semiačka alebo rascu, ktoré pridáte priamo do cesta, alebo môžete semienkami cesto pred vložením do rúry posypať.
Zdravý špaldový chlieb
Pokiaľ hľadáte zdravšiu verziu tradičného bieleho chleba, určite odporúčame siahnuť po špaldovej múke. Vysoký obsah lepku dodáva špalde fantastické pekárenské vlastnosti a chlebík, či pečivo zostáva čerstvé a šťavnaté po dlhšiu dobu.
Špalda je jeden z pôvodných druhov pšenice, ktorá je ľahko stráviteľná a napriek vysokému obsahu lepku je ľahšie znášaná alergikmi. Obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok, najmä vitamíny B, A, E, a minerály ako zinok, horčík, vápnik a draslík.
Významná je aj pre svoj vysoký podiel bielkovín a nenasýtených mastných kyselín.
Budete potrebovať:
- 500 g špaldovej múky
- 8 PL oleja
- 1 ČL sódy bikarbóny
- 400 ml vody
- štipka soli
- slnečnicové a tekvicové semienka
Ako postupovať:
- V miske premiešajte múku, semienka, soľ a sódu bikarbónu. Po premiešaní pridajte vodu, olej a opäť všetko spolu dôsledne premiešajte.
- Cesto sa bude lepiť, ale v tomto prípade ho nezahusťujte pridaním múky. Bolo by totiž príliš hutné. Na pomúčenej doske si cesto vytvarujte do bochníka alebo do pozdĺžneho tvaru tehly.
- Pripravený bochník preložte na plech vyložený papierom na pečenie a pečte v predhriatej rúre na 200 stupňoch po dobu 55 až 60 minút.
- Opäť už len vyberte z rúry a po vychladnutí hodujte.
Hit sezóny – kváskový domáci chlieb
Vo svete zdravého životného štýlu sa čoraz častejšie objavuje dávno zabudnutý kváskový chlieb. Pôvodne sa totiž pieklo pomocou kvásku, no časová náročnosť a pracnosť pečenia dala priestor pre vznik droždia a kvások sa tak presunul do úzadia. (2)
Príprava kváskového chlebíka je síce náročná, ale výsledkom je krásne sfarbený, chrumkavý a voňavý chlebík s neodolateľnou zlatistou kôrkou. Pečivo pripravené z kvásku dokonca ani neplesnivie.
A čo je vlastne kvások? Kvások je mix vody a múky a vzniká tzv. mliečnym kvasením, pri ktorom vznikajú kvasinky, ktoré dokážu rozložiť lepok a iné ťažko rozložiteľné zložky obilia, z čoho profituje najmä naše trávenie. Nezanedbateľný je i nižší glykemický index tejto lahody.
Na prípravu kváskového chlebíka možno použiť ražnú celozrnnú, ražnú chlebovú, špaldovú celozrnnú, pohánkovú či tapiokovú múku. My sme si pre vás pripravili recept na extra chrumkavý kváskový chlieb zo špaldovej múky. (3)
NÁŠ TIP: Aj vy kváskujete? Tieto produkty si určite zamilujete!
Budete potrebovať:
Kvások:
- 1-2 PL kvásku ražného
- 50 g vody
- 50 g ražnej celozrnnej múky
Cesto:
- 100 g kvásku ražného
- 320 g vody
- 500 g špaldovej hladkej múky
- soľ
- škrobovú múčku
- ryžovú múku
Ako postupovať:
- Prvým krokom je príprava čerstvého kvásku. Jednu až dve polievkové lyžice kvásku dôsledne premiešajte s vodou a múkou tak, aby v zmesi neboli žiadne hrudky. Zmes nechajte pri izbovej teplote fermentovať pár hodín. V chladnejšej miestnosti možno nechať kvások pracovať aj cez noc.
- Kvások je zrelý na prípravu cesta pokiaľ kvások nabral v objeme a vytvorili sa v ňom bublinky. Otestovať ho môžete odobratím malého množstva – ak pláva vo vode, môžete pokračovať v príprave.
- Kvások odvážte (zvyšok si možno ponechať na ďalšie pečenie) a dôsledne rozmiešajte s vodou. Pridajte múku a rukami vytvorte cesto, ktoré ešte zakryté nechajte 30 minút oddychovať. Cesto bude ľahšie opracovateľné.
- Potom pridajte soľ, trochu vody a dôsledne premieste. Cesto opäť prikryte a nechajte oddýchnuť.
- Po dobu dvoch hodín, približne každých 20 minút, cesto niekoľkokrát preložte. Po stranách ho poriadne natiahnite a preložte cez zvyšok cesta a vytvorte akoby malý batôžtek. Znovu nechajte oddychovať a postup opakujte. Pokiaľ necháte cesto kysnúť v chladničke cez noc, môžete tento krok úplne vynechať.
- Na pracovnej doske cesto vytvarujte do tvaru podľa ošatky a zase ho nechajte zhruba 20 minút odpočívať. Tlakom ho potom vyformujte tak, že jedna strana bude hladká a pevná a vnútorné spoje dobre spojené.
- Ošatku vysypte ryžovou múkou a cesto do nej vložte hladkou stranou nadol. Cesto posypte škrobovou múčkou.
- Takto pripravené cesto, ešte raz necháte kysnúť pri izbovej teplote, kým takmer znásobí svoj objem. Možno ho nechať kysnúť aj cez noc v chladničke.
- Na záver cesto preložte na papier na pečenie, posypte kukuričnou múkou a jemne narežte. Pekáč s pokrievkou a rúru poriadne vyhrejte. Pečte prikryté v pekáči pri 250 stupňoch. Piecť môžete aj na kvalitnej doske na pečenie, v tom prípade však na spodok rúry umiestnite starší plech a poprskajte ho vodou, aby sa vytvorila para. Malé upozornenie, rituál vkladania cesta do rúry musí byť taký rýchly, ako len viete.
- Zhruba po 10 až 15 minútach pečenia odkryte pekáč, resp. vyberte spodný plech z rúry a chlebík pečte ďalej ešte približne 20 minút pri 220 stupňoch.
- Poklepaním chlebíka vyskúšajte, či má pekne dutý zvuk. Pokiaľ nie, ešte kúsok dopekajte. Kôrka musí byť zlatavá.
- Absolútnym záverom je vychladnutie chlebíka na mriežke a jeho konzumácia.
NÁŠ TIP: Chcete vedieť, ako upiecť skvelý chlieb? Prečítajte si náš rozhovor s Naty Žúrekovou Štefkovou, autorkou dvoch knižiek o kváskovaí, ktorú mnohí poznajú pod blogom Chuť od Naty.
Paleo pochúťka
Chlieb bez výčitiek? Bez zbytočného cukru? Znie to až nereálne, ale je to tak! Ak sa snažíte obmedziť príjem sacharidov, ale ráno si neviete predstaviť bez chleba, tento paleo kokosový chlebík je pre vás ako stvorený. (4)
Budete potrebovať:
- 80 g kokosovej múky
- 50 g strúhaného kokosu
- 3 vajcia
- 200 g hustého smotanového jogurtu
- 2 PL medu
- ½ ČL mletého kardamómu
- ½ ČL pravej vanilky
- 1 ČL sódy bikarbóny
- štipka soli
Ako postupovať:
- V miske vymiešajte vajíčka a med. Do zmesi potom pridajte jogurt.
- Preosiatu kokosovú múku a všetky ostatné suché suroviny vmiešajte do pripravenej zmesi. Cesto bude tuhšej konzistencie.
- Cesto vložte do papierom na pečenie vyloženej a olejom vymastenej formy na pečenie (rozmery cca 18x8 cm). Na povrchu ho uhlaďte a pečte zhruba 35 minút pri teplote 175 stupňov. Potom prikryte alobalom a pečte ďalších 10 minút.
- Nechajte dobre vychladnúť a môžete podávať.
Čistozrnný fit chlieb
Skúsenosti naznačujú, že snaha schudnúť a konzumácia chleba sa žiaľ akosi vylučujú. Ale tento recept je výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Bez použitia múky! Vynikajúci pre paleo nadšencov, nízkosacharidové či bezlepkové diéty.
Budete potrebovať:
- 100 g slnečnicových semiačok
- 100 g rozmixovaných mandlí
- 50 g rozmixovaných lieskových orechov
- 2 PL chia semiačok
- 1 ČL sušených kvasníc (nie je nutné)
- 1 ČL soli
- 4 vajcia
Ako postupovať:
- Všetky semiačka, oriešky a kvasnice vysypte do misky a zalejte zmesou vody a soli. Dôsledne premiešajte.
- Do zmesi poriadne vmieste vajíčka a nechajte odstáť pri izbovej teplote približne 15 minút.
- Zmes vyklopte na plech vyložený papierom na pečenie a vyformujte z nej bochník.
- Pečte na 150 stupňoch po dobu približne 60 minút.
- Potom už len vychutnávajte.
Domáci chlieb pre zaneprázdnených
Samozrejme, nie každý si dokáže nájsť čas na prípravu a pečenie domáceho chlebíka. Pre zaneprázdnených sme však vybrali najlepšie domáce pekárničky, ktoré takmer všetku prácu spravia za vás.
Na trhu je mnoho modelov, ktoré reflektujú potreby jednotlivých zákazníkov, od pekárničiek výlučne na prípravu chleba až po pekárničky, ktoré hravo zvládajú aj rôzne iné úlohy ako príprava džemov či sekanej.
S domácou pekárničkou si môžete dopriať chrumkavý domáci chlebík prakticky kedykoľvek a za pomerne krátky čas. Vašou úlohou je len zabezpečenie ingrediencií a nastavenie programu. O ostatné sa už postará pekárnička.
V obchodoch sú dostupné hotové zmesi na celozrnný, pohánkový, bylinkový, bezlepkový či dokonca sladký banánový chlieb.
Domáce pekárne sú veľmi inteligentným pomocníkom s mnohými funkciami: zobrazovanie informácie o stave prípravy chleba, prispôsobenie veľkosti bochníka, nastavenie intenzity prepečenia kôrky, udržiavanie teploty po dopečení, priehľadné veko pre sledovanie priebehu miesenia, kysnutia a pečenia a mnohé ďalšie. Naozaj skvelý pomocník!
NÁŠ TIP: Otestovali sme pre vás domácu pekáreň od značky Delimano. Pozrite si, ako táto domáca pekárnička dopadla.
Domáci chlieb: Hor sa do pečenia
Ľudia sa čoraz viac zamýšľajú nad tým, čo vkladajú do úst a ako tá potravina ovplyvňuje ich celkové zdravie či líniu. Ak túžite po chlebe z poctivých surovín, bez konzervačných látok a umelých prísad, domáca príprava je jednou z ciest.
Môžete sa vybrať buď cestou zložitejších, ale aj jednoduchších a časovo nenáročných receptov, prípadne môžete prípravu zveriť do rúk robotických domácich pomocníkov.
Existuje mnoho receptov, ktoré čakajú na vyskúšanie a určite nesklamú. Každý deň sa objavujú nové odvážne a zdravšie kombinácie.
Buďte odvážni, experimentujte, hľadajte zdraviu prospešnejšie alternatívy. Neváhajte a smelo sa pustite aj do náročnejších receptov, v pečení domáceho chlebíka totiž nájdete potešenie, radosť a uspokojenie z dobre vykonanej práce 🙂
Pridajte komentár ku článku