Najlepšie domáce pekárne


Autor: Lenka Riganová | Aktualizované: 13. 04. 2020

Tieto domáce pekárne odporúčame

ETA 2149 Harmony

Aj na bezlepkový chlieb

Táto pekáreň umožňuje pečenie bezlepkového chleba, prípravu džemov či marmelád.

od 73 €

Tefal Bread of the World PF611838

S funkciou odloženého štartu

S funkciou odloženia štartu môžete posunúť pečenie až o 15 hodín.

od 170 €

Sencor SBR 1031WH

Možnosť voľby veľkosti bochníka

Výhodou pekárne je možnosť voľby veľkosti bochníka, a to až z troch veľkostí.

od 50 €

To najlepšie podľa Heureka.sk

Recenzie domácich pekární

Kedysi bolo pečenie chleba doma bežnou činnosťou našich starých a prastarých mám. Neskôr na chvíľu utíchlo, no posledné roky znova čoraz viac naberá na popularite. Ak ste sa aj vy rozhodli pre pečenie vlastného chleba v pohodlí domova, budete potrebovať kvalitnú domácu pekáreň.

Na trhu nájdete viacero pekární, ktoré sa od seba odlišujú nielen dizajnom či rozmermi, ale predovšetkým svojimi funkciami, jednotlivými programami či cenou.

Tentokrát sme pre vás vybrali 6 najlepších domácich pekární, ktoré sme 20 hodín porovnávali a hodnotili a teraz vám prinášame zistené výsledky. 

Ako sme hodnotili

Pri hodnotení jednotlivých domácich pekární sme vychádzali z tých najdôležitejších kritérií, ako napríklad maximálny objem bochníka, ktorý prezrádza, pre koľko osôb je pekáreň vhodná.

Ďalej sme zamerali aj na príkon, keďže od neho sa odvíja spotreba pekárne, ale tiež aj rýchlosť, ktorou sa dokáže zariadenie nahriať a začať pracovať.

Pozreli sme sa aj na funkcie, ktoré dané modely ponúkajú, prevedenie, celkový dizajn, ale aj cenu. Pri hodnotení sme vychádzali aj zo skúseností používateľov uverejnených na portáli Heureka.sk.

Domáca pekáreň s výhodnou cenovkou a spoľahlivým výkonom i funkciami, od nás získala titul Náš tip. Pekáreň so špičkovou výbavou vhodná aj pre tých najnáročnejších sa zas môže pochváliť odznakom TOP model. A pekárni so slušným výkonom a super cenou patrí odznak pomer Cena/výkon.


Porovnanie domácich pekární

ETA 2149 Harmony

#1

Tefal Bread of the World PF611838

#2

Domáca pekáreň GUZZANTI GZ 620

#3

Sencor SBR 1031WH

#4

Domáca pekáreň Concept PC-5040

#5

Domáca pekáreň Sencor SBR 930SS

#6

Max.  hmotnosť bochníka

1500 g

1500 g

1000 g

900 g

1250 g

900 g

Príkon

800 W

1600 W

550 W

850 W

850 W

600 W

Počet programov

10

19

19

12

12

11

Počet hákov

2

2

1

1

2

1

Hodnotenie

Plusy

+ objem

+ nenáročná obsluha

kvalitné premiešanie cesta

praktický displej

prehľadné veko


+ nadčasový vzhľad

+ 19 programov

praktické funkcie

výborné pečenie

špičkový príkon

hmotnosť bochníka


+ príprava bezlepkového chleba

+ 3 veľkosti bochníka

nepriľnavé materiály

19 programov

pre malú rodinu

+ kompaktné rozmery

+ skladnosť

tri veľkosti bochníka

nízka cena

jednoduchá údržba

+ jednoduché ovládanie

+ 2 háky

nízka hlučnosť

aj do väčšej rodiny

funkcie


+ jednoduchá obsluha

+ tichý chod

pekný dizajn

praktické funkcie

návod aj s receptami

Mínusy

- nezistené


- vyššia cena


- slabší príkon


- objem bochníka


- krátky prívodný kábel

- menší objem


Cena

73 €

167 €

75 €

50 €

60 €

66 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)


Akciové ponuky domácich pekární

Recenzie jednotlivých modelov

1. ETA 2149 Harmony - Aj na bezlepkový chlieb

maximálna hmotnosť bochníka 1500 g • príkon 800 W • 10 programov • počet hákov 2 

ETA 2149 Harmony

Prvé miesto v našom rebríčku najlepších domácich pekární patrí modelu ETA 2149 Harmony. Čo všetko ponúka?

Pekáreň nás zaujala predovšetkým svojimi väčšími rozmermi 44,5 cm šírka, 28 cm hĺbka a výškou 30 cm. Väčšie rozmery totiž prezrádzajú, že pôjde o zariadenie určené najmä do rodín s viacerými členmi. Tomu zodpovedá aj maximálny objem bochníka 1500 gramov, pričom máte možnosť voľby z dvoch veľkostí. Zvoliť si môžete aj intenzitu prepečenia kôrky, a to podľa toho, či máte radi svetlú, strednú alebo tmavú chrumkavú. 

Plusom tohto modelu sú aj dva háky, ktoré výborne spracúvajú cesto. Menšiu nevýhodu však vidíme v tlačidlovom ovládaní, ktoré jednak nie je intuitívne a na druhej strane si zároveň vyžaduje aj dôkladnejšiu údržbu, no v tejto cenovej kategórii je akýmsi štandardom. 

Pekáreň ponúka 10 programov. Umožňuje napríklad pečenie bezlepkového chleba, prípravu džemov a marmelád či viacerých druhov chleba. S programom rýchle pečenie môžete skrátiť aj celkový čas prípravy a praktickou funkciou je i pozastavenie aktuálneho programu.

V prípade, že máte radi veci pod palcom, určite pri používaní pekárne oceníte prehľadné veko, ktoré vám umožní kontrolu stavu pečenia. Všetky podstatné informácie zas nájdete na prehľadnom a dobre čitateľnom displeji. Tejto pekárni nechýbajú ani ďalšie praktické funkcie, ako napríklad odložený štart či ohrievanie aj po ukončení pečenia. 

Aj vzhľadom na funkčnosť pekárne, jej vlastnosti či dizajn, sme sa rozhodli udeliť jej titul Náš tip a odporúčame ju každému, kto hľadá šikovnú pekárničku za dobrú cenu. 

Výhody

 • kapacita
 • aj do väčších rodín
 • nenáročná obsluha
 • kvalitné premiešanie cesta
 • praktický displej
 • prehľadné veko

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

73 €

Hodnotenie

2. Tefal Bread of the World PF611838 - S funkciou odloženého štartu

maximálna hmotnosť bochníka 1500 g • príkon 1600 W • 19 programov • počet hákov 2

Tefal Bread of the World PF611838

Druhé miesto v našom testovaní získala domáca pekáreň Tefal PF 611838.

Pekáreň umožňuje pečenie bochníka až vo veľkosti 1500 gramov, vďaka čomu je vhodnou voľbou aj do domácnosti s viacerými členmi. Príprava takto veľkého bochníka však nie je nutnosťou, keďže pekáreň umožňuje nastavenie až 3 rôznych veľkostí. Skvelou vychytávkou je aj možnosť nastavenia niektorého z troch stupňov prepečenia kôrky. S touto funkciou si upečiete chlieb presne podľa vašej chuti. 

Veľkým plusom pekárne je aj jej vynikajúci príkon 1600 W. Ten značí, že zariadenie sa zohreje naozaj rýchlo a samotná príprava chleba tak môže začať takmer okamžite.  

Táto pekáreň je nabitá až 19 praktickými programami, medzi ktorými nájdete napríklad aj program na bezlepkové pečenie, na prípravu džemov a marmelád, rýchle pečenie či program na pečenie bagiet. Nechýba ani sladký, celozrnný či francúzsky chlieb. S týmito programami si zaručene vystačí aj ten najnáročnejší používateľ. 

Pekáreň dostala do výbavy nielen množstvo programov, ale aj veľa praktických funkcií, ktoré jej používanie zjednodušujú na maximum. Pri jej používaní nepochybne oceníte funkciu odloženia štartu, s ktorou môžete posunúť pečenie až o 15 hodín a nastaviť ho tak, aby ste sa ráno mohli prebúdzať do vône čerstvo upečeného chleba.

Upečený chlieb nemusíte ihneď skonzumovať. Pekáreň ho totiž dokáže udržiavať teplý aj hodinu po jeho dopečení. Ak náhodou dôjde k výpadku elektrického prúdu, pekáreň má sedem minútovú pamäť, čo znamená, že po opätovnom zapojení do elektriny bude pokračovať v pečení pri danom programe. 

S rozmermi 28 cm šírka x 45 cm výška x 36 cm hĺbka a hmotnosťou 7,9 kg môže pekáreň v menšej domácnosti trochu zavadzať. Ak sa teda rozhodnete pre tento model, budete mu musieť vyčleniť nejaké to miesto.

Vzhľadom na svoj dizajn, špičkovú výbavu pozostávajúcu z množstva programov a užitočných funkcií, dostala od nás táto pekáreň odznak TOP model.

Výhody

 • nadčasový vzhľad
 • 19 programov
 • kapacita
 • praktické funkcie
 • výborné pečenie 
 • špičkový príkon

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

167 €

Hodnotenie

3. Guzzanti GZ 620 - Do menšej rodiny

maximálna hmotnosť bochníka 1000 g • príkon 550 W • 19 programov • počet hákov 1 

Domáca pekáreň GUZZANTI GZ 620

Ďalší model s názvom Guzzanti GZ 620 je ideálny pre tých, ktorí plánujú piecť predovšetkým menší chlebík. Hodí sa preto do malých domácností či pre jednotlivcov. 

Pri výbere veľkosti bochníka máte na výber z troch možností, a to 500, 700 a 1000 gramov. Prekvapením pre nás bolo aj 19 programov. V pekárni môžete pripraviť i džem či marmeládu, nastaviť intenzitu prepečenia kôrky, upiecť francúzsky či ryžový chlieb, pripraviť jogurt a dokonca obsahuje aj program na prípravu bezlepkového chleba, ktorý býva prítomný pri drahších zariadeniach. 

Táto pekáreň disponuje príkonom 550 W. Rýchlosť jej nahriatia je tak v porovnaní s ostatnými modelmi o niečo nižšia, no na druhej strane nie tak veľmi, aby ste to pri používaní nejako výrazne pociťovali. 

Aj táto pekáreň vám bude spoľahlivo zohrievať chlieb ešte hodinu po jeho dopečení a v prípade potreby môžete využiť aj funkciu odloženého štartu až o 15 hodín. Pekáreň má iba jeden vyberateľný hnetací hák s formou z nepriľnavého materiálu a jej údržba je tak jednoduchá.

Menší objem pripravovaného bochníka naznačuje i to, že pekáreň bude disponovať menšími rozmermi, čo je aj pravda. Výška 32,8 cm, šírka 38,5 cm a hĺbka 27,5 cm a hmotnosť 5,5 kg je toho dôkazom. 

Pokiaľ teda máte malú domácnosť s menším počtom členov alebo ste jednotlivec, domáca pekáreň Guzzanti GZ 620 je pre vás ideálnou voľbou. V rodinách s väčším počtom členov môžu byť totiž malé rozmery považované za nedostatok. V prípade, že uvažujete nad kúpou tejto pekárne, odporúčame vám vopred si ujasniť, pre koľko ľudí chcete pripravovať chlieb, aby ste predišli prípadnému sklamaniu. 

Výhody

 • možnosť prípravy bezlepkového chleba
 • ideál pre jednotlivca či malú rodinu
 • 3 veľkosti bochníka
 • nepriľnavé materiály
 • 19 programov
 • nízka cena

Nevýhody

 • slabší príkon

Orientačná cena

75 €

Hodnotenie

4. Sencor SBR 1031WH - Možnosť voľby veľkosti bochníka

maximálna hmotnosť bochníka 900 g • príkon 850 W • 12 programov • počet hákov 1

Sencor SBR 1031WH

Domáca pekáreň Sencor SBR 103WH je vhodným adeptom pre všetkých menej náročných používateľov. S cenovkou pod 50 € patrí k tomu najlacnejšiemu, čo môžete aktuálne nájsť na trhu. 

Nízkej cene pekárne zodpovedá aj jej výbava. V pekárni pripravíte bochník s hmotnosťou 900 gramov, ktorý je skôr vhodnejší pre jednotlivca či dvojčlennú rodinu. Slabšie je na tom aj príkon, konkrétne 580 W, ktorý sa však odvíja aj od hmotnosti bochníka. 

Vo vnútri pekárne nájdete jeden hák, ktorý je vzhľadom na objem cesta postačujúci. Na druhej strane však môže byť vnímaný ako nedostatok a to najmä v prípade, že by ste chceli pekáreň pravidelne využívať napríklad iba na hnetenie cesta na prípravu pizze. Výhodou je však možnosť voľby veľkosti bochníka, a to až z troch veľkostí, ktoré sú pri prístroji z najnižšej cenovej kategórie skôr zvláštnosťou. 

Kým pri väčšine pekární sa môžete stretnúť s troma stupňami prepečenia kôrky, tento model ich ponúka len dve. Zároveň nedisponuje ani programom na pečenie bezlepkového chleba, čo sme však vzhľadom na jeho nízku cenu aj očakávali. Kladne však hodnotíme 20 minútovú pamäť pri výpadku elektrického prúdu či program na rýchle pečenie, varenie džemov a marmelád či francúzsky alebo jogurtový chlieb.

Pekáreň sa môže pochváliť nízkou hmotnosťou 4,2 kg, ktorá kráča ruka v ruke s kompaktnými rozmermi 27,6 cm šírka, 28 cm hĺbka a 32 cm výška. 

Ak si túto domácu pekáreň zaobstaráte do rodiny s menším počtom členov, určite vás nesklame. Navyše, príjemným plusom je už aj spomínaná nízka cena. 

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • skladnosť
 • tri veľkosti bochníka
 • nízka cena
 • jednoduchá údržba

Nevýhody

 • objem bochníka
 • len dva stupne prepečenia kôrky

Orientačná cena

50 €

Hodnotenie

5. Concept PC 5040 - Jednoduché ovládanie

maximálna hmotnosť bochníka 1250 g • príkon 850 W • 12 programov • počet hákov 2 

Domáca pekáreň Concept PC-5040

Domáca pekáreň Concept PC 5040 vás s najväčšou pravdepodobnosťou zrejme neohúri svojim dizajnom, no o ten pri pekárňach rozhodne nejde. Má nenáročný, jednoduchý vzhľad a biele farebné prevedenie, ktorým síce nenadchne, no na druhej strane ani nijako neurazí. Ak sa ju rozhodnete umiestniť na viditeľné miesto, práve univerzálne biele prevedenie zaručí, že zapadne do akejkoľvek kuchyne. 

Pozitívom tejto pekárne je veľkosť bochníka až 1250 gramov. Môžete si taktiež ale pripraviť aj menší chlieb, keďže pekáreň umožňuje pečenie až v troch veľkostiach. Pokiaľ máte radi chrumkavú kôrku, no vaše deti skôr dajú prednosť miernemu prepečeniu, s touto pekárňou si prídete na svoje. Na výber totiž máte z troch stupňov prepečenia. 

Ďalším plusom sú aj dva hnetiace háky, ktoré sú zárukou dokonale premiešaného a spracovaného cesta. Príkon pekárne je 850 W a aj napriek tomu, že nejde o závratnú hodnotu, pre pečenie v pohodlí domova úplne postačuje. Ovládanie tohto modelu je plne tlačidlové, bez akéhokoľvek dotyku, čo môže byť niekým považované za nedostatok, ale aj výhodu. Plne tlačidlové ovládanie môže byť považované za plus najmä pri staršej vekovej kategórii, ktorá ešte neprišla na chuť dotykovému ovládaniu. 

Pekáreň ponúka používateľovi 12 najčastejších a najžiadanejších programov, vrátane pečenia bezlepkového chleba, rýchleho pečenia, ktoré vám dokáže ušetriť čas a nechýba ani program na prípravu marmelád a džemov. 

Zárukou jednoduchého ovládania a používateľského komfortu je priehľadné viečko, s ktorým môžete kontrolovať aktuálny stav pečenia či displej, ktorý vám poskytne všetky potrebné informácie. Za plus považujeme aj vlastnosť udržiavania teploty či 10 minútovú pamäť pri výpadku elektrického prúdu. V prípade potreby môžete odložiť aj pečenie po dobu 12 hodín. 

Pekáreň má nižšiu hmotnosť 7,06 kg, je pomerne nízka 28 cm, hlboká taktiež 28 cm a na šírku zaberie 43 cm. Tieto rozmery i hmotnosť značia dobrú skladnosť i manipuláciu. Nevýhodou je však krátky prívodný kábel. Tento nedostatok sa však dá ľahko odstrániť použitím predlžovacieho kábla. 

Výhody

 • jednoduché ovládanie
 • 2 háky
 • nízka hlučnosť
 • funkcie
 • podrobný návod
 • aj pre väčšiu rodinu

Nevýhody

 • krátky prívodný kábel

Orientačná cena

60 €

Hodnotenie

6. Sencor SBR 930 - Tichý chod

maximálna hmotnosť bochníka 900 g • príkon 600 W • 11 programov • počet hákov 1 

Domáca pekáreň Sencor SBR 930SS

Pre jednotlivcov či dvojčlenné a trojčlenné rodiny tu máme tip v podobe domácej pekárne Sencor SBR 930.

Pekáreň ma malé rozmery 33,5 cm výška, 33,5 cm šírka, hĺbku 28,5 cm a hmotnosť 5 kilogramov. Pripraviť v nej môžete bochník s objemom 900 gramov, ktorý by s najväčšou pravdepodobnosťou len ťažko uspokojil potreby viacčlennej rodiny. Príkon pekárne je 600 W, teda očakávať možno pomalší čas zahrievania. 

Kým najčastejšie sa pri pekárňach stretnete s dvoma hákmi, tento model dostal do výbavy iba jeden. Pozor, nemusí to ale zákonite znamenať nedostatok. Pri tak malom množstve cesta jeden hák totiž postačuje. Pri pečení máte na výber z dvoch veľkostí bochníkov a vyberať môžete aj z troch stupňov prepečenia kôrky - svetlá, stredná alebo tmavá.

Výhodou tejto pekárne je jednoduché ovládanie, ktoré je kombináciou dotykového/membránového spôsobu. Zaradenie však trochu zaostáva počtom programov, konkrétne 11, medzi ktorými, žiaľ, nenájdete program na pečenie bezlepkového chleba. Túto skutočnosť by ste pri kúpe pekárne rozhodne nemali prehliadnuť. Poteší ale prítomnosť rýchleho štartu i program určený na prípravu marmelád a džemov. 

Za plus považujeme aj 15 minútovú pamäť, ktorá po výpadku elektrickej energie trvajúcom kratšie ako 15 minút zaistí pokračovanie pečenia ďalej, v tej istej fáze ako pred výpadkom. Táto vlastnosť je vynikajúca najmä v prípade, že budete využívať odloženie štartu a pečenie chleba ponecháte na pekáreň aj v čase vašej neprítomnosti či počas noci. 

Pekáreň sa medzi používateľmi teší veľkej obľube kvôli kompaktnému dizajnu a jednoduchej skladnosti i ľahkej ovládateľnosti. Argumentom za je aj jej nízka cena, celková funkčnosť a spoľahlivosť. Ak teda hľadáte zariadenie, s ktorým upečiete menší bochník chleba a zároveň na jeho kúpu neplánujete utratiť stovky €, myslíme, že ste ho práve našli.

Výhody

 • jednoduchá obsluha
 • tichý chod
 • pekný dizajn
 • praktické funkcie
 • nízka cena
 • detailný návod aj s receptami

Nevýhody

 • menší objem

Orientačná cena

66 €

Hodnotenie

Ako vybrať domácu pekáreň?


Recenzie domácich pekární

Ste rozhodnutí, že si do svojej domácnosti zaobstaráte vlastnú pekáreň, no medzi jednotlivými modelmi si neviete vybrať ten správný pre vás? Pozrite sa, na čo všetko by ste sa pri kúpe mali zamerať. 


1. Nádoba na pečenie

Dominantou každej domácej pekárne je bezpochyby nádoba na pečenie. V nej sa totiž odohráva to najdôležitejšie - príprava chleba. Závisí od nej veľkosť a tvar bochníka, ale napríklad aj to, ako ľahko sa chlieb z pekárne bude vyberať či celková údržba a čistenie. 

A čo si teda pri nádobe na pečenie všímať? 


Objem

Jedným z najdôležitejších kritérií je objem nádoby na pečenie. Ten by ste mali vyberať podľa počtu ľudí, pre ktorý chcete piecť.

Na trhu sa môžete stretnúť s pekárňami s objemom pohybujúcim sa od 500 - 1800 gramov. Pri dvojčlennej rodine si vystačíte aj s objemom menším ako 1000 gramov. Pri štvorčlennej rodine odporúčame voliť objem cca 1200 - 1300 gramov a pri veľkej rodine by ste pochopiteľne mali voliť čo najväčší objem. 


Materiál

Nádoby bývajú väčšinou vyrobené z troch materiálov, a to keramika, teflón a nerez. A čím sa tieto materiály od seba odlišujú? 

Keramika - je síce drahšia, no na druhej strane sa môže pochváliť vysokou odolnosťou voči škrabancom a dlhou životnosťou.

Teflón - je nenáročný na údržbu, cesto sa v ňom nepripáli a jednoduché je aj čistenie. Pri teflóne však hrozí riziko poškriabania, čo môže mať za následok strácanie nepriľnavých vlastností. 

Nerez - V porovnaní s dvoma predchádzajúcimi modelmi nerez nedisponuje až takou nepriľňavosťou. Kúpu pekárne s nádobou z nerezu teda odporúčame v prípade, že pekáreň umožňuje aj nastavenie teploty. Výhodu nerezu je však to, že ho v podstate nie je možné ničím poškriabať a tak je jeho životnosť neobmedzená.

Tip od experta

"Výhodou teflónu je jednoduché vyklopenie chleba a jednoduchá údržba. Tento materiál sa však dá ľahko poškriabať napr. nevhodným vyklápaním chleba. Keramika je odolnejšia a má dlhšiu životnosť, budete si za ňu však oproti teflonu musieť niečo priplatiť. Dobrú životnosť a odolnosť má tiež nerez, tu je ale zasa väčšie riziko, že sa chlieb k forme pripečie."


Datart


Háky

Vo vnútri nádob nájdete aj hák, resp. 2 háky, pokiaľ ich pekáreň vlastní. Vo všeobecnosti medzi nimi nie sú nejaké extrémne rozdiely. Modely s jedným hákom sú určené pre pečenie menšieho objemu cesta a tie s dvoma hákmi zas pre pečenie väčšieho cesta. 

Ak by sme vám ale mali poradiť, siahnite radšej po pekárni s dvoma hákmi. Tá vám poskytne kvalitnejšie a lepšie spracovanie cesta.

2. Programy

Práve od programov, ktorými je pekáreň vybavená závisí aj jej cena. Platí tu staré známe pravidlo - čím viac programov, tým vyššia cena. Vopred by ste si preto mali rozmyslieť, čo od pekárne očakávate, čo využijete a čo by naopak bola pre vás iba zbytočná funkcia navyše.

 • Pečenie - Samozrejmosťou by mali byť programy umožňujúce pečenie rozličných typov chleba, ako napríklad celozrnný či obľúbený bezlepkový. Na škodu rozhodne nie je ani program na pečenie bagiet či sladkého pečiva. 
 • Príprava cesta - Niektoré modely pekární zvládnu okrem pečenia aj samotnú prípravu cesta, teda jeho hnetenie a kysnutie. 
 • Rýchle pečenie - Tento program umožňuje rýchlejšie pečenie. 
 • Marmelády a džemy - Niektoré modely sú dokonca vybavené aj programom na prípravu džemov či marmelád. Zmes sa v nich premiešava a zahrieva. Stačí iba pridať želírovací cukor. 
 • Ďalšie programy, medzi ktorými nájdete napríklad aj tie, ktoré vám umožnia prípravu jogurtov, 

Kombík radí

Kombík radí

Nenechajte sa zlákať množstvom programov, ktoré by pre vás možno aj tak boli zbytočné. Odporúčame radšej zamerať sa na ich rozmanitosť. 


3. Funkcie

Úlohou funkcií je čo najviac zjednodušiť celkový proces pečenia a priniesť tak používateľovi komfort. 

Vo výbave pekárne by rozhodne nemal chýbať časovač, ktorý predstavuje akýsi základ. S ním budete môcť nastaviť napríklad aj pečenie chleba počas noci, aby ste si ráno mohli vychutnať čerstvý a voňavý chlieb alebo udržiavanie teploty po dobu jednej hodiny. 

Zaujímavou a praktickou funkciou je aj pokračovanie v pečení. V prípade výpadku elektriny, pekáreň po prestávke nadviaže na program a pečenie môže pokračovať ďalej. 

Funkcie bývajú rôzne, je len na vás, čo preferujete a čo všetko by ste chceli využívať. 


4. Spotreba a príkon

Spotreba pekárne závisí od jej príkonu. Množstvo ľudí sa pritom obáva vysokej spotreby, keďže pekáreň pracuje aj niekoľko hodín. To je síce pravda, avšak na plný príkon pekáreň pracuje len pri samotnom pečení. 

Väčšina pekární spotrebuje pri jednom pečení približne 0,5 kWh.


5. Rozmery

Zabudnúť by ste nemali ani na rozmery pekárne. Aj napriek tomu, že tieto zariadenia nezvyknú byť nejako veľké, potrebujú však stabilne stáť. Ideálnym miestom je pre nich kuchynská linka. 

Tip od experta

"Pekáreň zaberie v kuchyni dosť veľa miesta. Rozmery sa pohybujú okolo 30 – 40 cm a váha okolo 5 – 8 kg. Dôležité je vyhradiť jej poriadny priestor aj na výšku, aby ste mohli otvoriť veko. Tiež nikdy neupečiete guľatý bochníček, pekárne totiž vytvarujú iba chlieb obdĺžnikového či štvorcového tvaru. No a nakoniec to bude chcieť aj trošku vášho času. Aj keď sa pekáreň postará o premiešanie surovín, miesenie cesta a jeho následné kysnutie, ingrediencie predsa len vážite vy."


Datart

Ako upiecť dobrý chlieb?

Domáce pekárne recenzie

Ak ste už niekedy skúšali upiecť chlieb, určite ste sa stretli s tým, že prvé pokusy zrejme nevyšli podľa vašich predstáv. A ako teda postupovať, aby ste sa mohli tešiť z chutného chleba?

 • Dôkladne vyberajte múku. Rozhodnúť sa môžete aj pre hotovú zmes, tá ale nemusí byť vždy nemiešaná z tých najlepších surovín. 
 • Opatrní by ste mali byť aj pri droždí, ktoré je potrebné pridať v optimálnom množstve. Pozor aj na dátum jeho exspirácie.
 • Dodržujte postup pri pridávaní surovín do pekárne. Najprv by ste do nej mali vliať tekuté suroviny, pridať múku a nakoniec ďalšie suché ingrediencie. 
 • Experimentujte, experimentujte a experimentujte. Tie najlepšie veci väčšinou vznikajú z tých najnetradičnejších a najnezvyčajnejších kombinácií, a inak to nie je ani pri varení či pečení. 🙂 

Najčastejšie kladené otázky pri výbere domácej pekárne

1. Akú kapacitu domácej pekárne zvoliť? 

Kapacita domácej pekárne závisí od počtu osôb, pre ktoré plánujete piecť. Objem sa zvykne pohybovať od 800 až po 1600 gramov, pričom chlieb s váhou cca 1600 gramov vystačí aj pre väčšiu rodinu.

Niektoré pekárne navyše umožňujú aj voľbu veľkosti bochníka a teda aj vo väčšom zariadení pripravíte menší chlieb vhodný pre dvoch ľudí. 


2. Z akého materiálu by mala byť domáca pekáreň?

Tu sa bavíme predovšetkým o materiále, z ktorého je vyrobená nádoba na pečenie. 

Najdostupnejším variantom je teflón, ktorý je cenovo najvýhodnejší a zároveň i najmenej náročný na údržbu. Ľahko sa však môže poškriabať a začať odlupovať. 

Okrem teflónu máte na výber i nerez. Výhodou nerezu je jeho vysoká odolnosť, počítať však treba s horšími nepriľnavými vlastnosťami. 

Poslednou a zároveň aj najideálnejšou možnosťou je keramika, ktorá má neobmedzenú životnosť a vysokú odolnosť. 


3. Jednoháková alebo dvojháková pekáreň?

Jednoháková pekáreň je vhodná pre všetky gazdinky, ktoré v nej plánujú piecť menší bochník. Pekáreň s dvoma hákmi je zas vhodná na pečenie väčších chlebov či pri príprave koláčov alebo rožkov. 


4. Aké funkcie by mala mať domáca pekáreň?

Na trhu dnes nájdete veľké množstvo rozličných pekární, ktoré sa od seba okrem dizajnu či ceny odlišujú i jednotlivými funkciami. Každá dobrá pekáreň by mala mať možnosť odloženia pečenia, časovač, nastavenie intenzity opečenia kôrky či špeciálne programy na prípravu rožkov, buchiet, koláčov či marmelád. 


Pridajte vašu recenziu

avatar