Recenzia Blueiron: fínske čučoriedky sa postarajú o dostatok železa

Blueiron tekuté železo recenzia

Železo je kľúčový minerál potrebný pre mnohé biologické funkcie v tele. Najdôležitejšou z nich je tvorba hemoglobínu, proteínu v červených krvinkách, ktorý prenáša kyslík z pľúc do tkanív a buniek. Bez dostatočného množstva železa nie je telo schopné efektívne produkovať hemoglobín, čo vedie k zhoršeniu okysličenia orgánov i svalov, a tým k oslabeniu ich funkcie. 

Podporuje tiež energetický metabolizmus tým, že sa podieľa na produkcii ATP, hlavného zdroja energie pre bunky. Prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, je dôležité pre kognitívne funkcie, pretože mozog vyžaduje dostatočný prísun kyslíka na udržiavanie mentálnych procesov a funkcií.

Nedostatok železa vedie k anémii, keď má človek v krvi nízky počet červených krviniek a zníženú hladinu hemoglobínu. Typické príznaky anémie sú slabosť, bledosť, nevysvetliteľná únava, dýchavičnosť a závraty. 

U detí a dospievajúcich môže nedostatok železa viesť k problémom s učením a sústredením, zatiaľ čo u tehotných žien zvyšuje riziko vývojových porúch a nízkej pôrodnej hmotnosti.

Posledných 5 týždňov sme v redakcii testovali tekuté železo fínskej značky Blueiron, ktoré má v ponuke e-shop Avita

Vhodné sú pre kohokoľvek, no ich účinky ocenia najmä osoby s vyššou potrebou železa: 

 • ženy a dievčatá, najmä tie so silnou menštruáciou, ktoré často trpia nedostatkom železa,
 • tehotné a dojčiace ženy, 
 • seniori a ľudia so zhoršeným zdravotným stavom, 
 • vegetariáni a vegáni, ktorí môžu mať nedostatok železa z rastlinnej stravy,
 • športovci a fyzicky aktívni ľudia na podporu výkonnosti a vytrvalosti.

Blueiron tekuté železo má niekoľko unikátnych vlastností

Pod značkou Blueiron nájdeme štyri produkty: 

 1. Blueiron tekuté železo – testovali sme dávnejšie, tu je recenzia 
 2. Blueiron deti
 3. Blueiron Tehotenstvo
 4. Blueiron Šport

Obsahujú železo vo forme mikrokapsúl, čo zaisťuje jeho ľahké vstrebávanie a šetrnosť k žalúdku. Produkty sú vhodné aj pre ľudí s citlivejším trávením a majú rýchly nástup účinku.

Zloženie každého z produktov je navrhnuté tak, aby spĺňalo potreby tehotných, detí či športovcov, a preto okrem železa aj ďalšie dôležité vitamíny a minerály (napríklad vitamín C pre podporu vstrebávania, vitamín D a zinok pre podporu imunity, kyselinu listovú či vitamín B12). 

Produkty tiež obsahujú koncentrát z fínskych divokých čučoriedok. Rastú prirodzene v lesoch, bez potreby pesticídov a umelých hnojív, a zbierajú sa ručne. 

Drsné severské podnebie prispieva k ich robustnosti a vyššiemu obsahu živín. Sú totiž zvyknuté na krátke, ale intenzívne vegetačné obdobia s dlhými letnými dňami. To podporuje vyššiu koncentráciu živín a antioxidantov v porovnaní s bežnými pestovanými čučoriedkami. Tieto antioxidanty, najmä antokyány, sú dôležité pre boj proti voľným radikálom a môžu pomôcť znížiť riziko chronických ochorení. Okrem antioxidantov sú bohaté na vitamíny C a K, vlákninu a rôzne minerály, ktoré podporujú celkové zdravie. 


Blueiron Tehotenstvo Avita.sk recenzia
Blueiron Tehotenstvo Avita.sk recenzia
Blueiron Tehotenstvo Avita.sk recenzia

Produkt Blueiron Tehotenstvo je špeciálne navrhnutý na podporu zdravia tehotných žien. Jeho zloženie obsahuje železo, kyselinu listovú, vitamín C a vitamín B12 – živiny dôležité pre správny vývoj plodu i zdravie matky. 

Počas tehotenstva sa potreba železa zvyšuje, pretože telo matky musí podporovať rast a vývoj plodu a tiež zvyšovať objem svojej krvi. Nedostatok železa môže viesť k anémii, ktorá môže spôsobovať únavu, slabosť a ďalšie komplikácie počas tehotenstva.

Kyselina listová je obzvlášť dôležitá v prvých týždňoch tehotenstva, keď sa formuje neurálna trubica plodu, ktorá sa neskôr vyvinie do mozgu a miechy. 

Vitamín C podporuje vstrebávanie železa a tiež prispieva k správnemu vývoju tkanív a imunitného systému plodu. Je to silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením. 

Vitamín B12 je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a tým pomáha predchádzať anémii u matky. Podporuje tiež zdravý vývoj nervového systému plodu. 

Výhodou je, že všetky vitamíny a minerály sú obsiahnuté v jednom produkte. Fínske čučoriedky mu dodávajú intenzívnu farbu a lahodnú chuť. Vďaka pribalenej odmerke sa ľahko dávkuje. 

Blueiron Tehotenstvo Avita.sk recenzia
Blueiron Tehotenstvo Avita.sk recenzia

Dávkovanie

1x denne 5 – 10 ml po jedle.

Dá sa kombinovať s akýmkoľvek jedlom a nedráždi žalúdok, čo je pre tehotné ženy veľkou výhodou. 250 ml balenie vydrží približne mesiac. 

Výhody

 • obsah vitamínov a minerálov navrhnutý špeciálne pre potreby tehotných žien v jedinom produkte
 • bez chémie
 • výborná chuť
 • nezaťažuje žalúdok
 • priaznivá cena vzhľadom na počet dávok

Nevýhody

 • účinky sa prejavia až po dlhšom pravidelnom užívaní

Orientačná cena

15 €

Hodnotenie

Každá miska je jedinečný a originálny unikát.

Blueiron Šport Avita.sk recenzia
Blueiron Šport Avita.sk recenzia
Blueiron Šport Avita.sk recenzia

Výživový doplnok Blueiron Šport obsahuje kombináciu navrhnutú na podporu výkonnosti a regenerácie, optimálne fungovanie svalov, energetický metabolizmus a celkové zdravie športovcov.

Obsahuje železo obalené vápnikovým polymérom, ktorý umožňuje telu vstrebať množstvo, podľa aktuálnych potrieb. Vysoká dávka železa v Blueiron Šport zlepšuje aeróbnu kapacitu a výkonnosť, pretože umožňuje efektívnejší prenos kyslíka počas fyzickej aktivity. Pomáha tak predchádzať únave a zlepšuje výdrž, čo je kľúčové pre vytrvalostné športy a intenzívny tréning. 

Vitamín C zlepšuje vstrebávanie železa a má silné antioxidačné vlastnosti, ktoré chránia svalové bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Podporuje regeneráciu svalov po tréningu a znižuje riziko zranení. Taktiež podporuje imunitný systém. 

Vitamín B12 je dôležitý pre krvotvorbu a správne fungovanie nervového systému. Pomáha pri tvorbe energie z jedla a podporuje nervové funkcie, ktoré sú dôležité pre koordináciu a svalovú silu. Podporuje celkovú výkonnosť a vytrvalosť, čím umožňuje športovcom podávať lepšie výkony.

Citrát horčíka prispieva k rýchlejšej regenerácii, pomáha znižovať únavu, udržiavať rovnováhu hladiny elektrolytov v tele a je tiež prevenciou proti svalovým kŕčom. 

Zloženie dopĺňa zinok, ktorý sa podieľa na mnohých enzymatických reakciách, ktoré sú dôležité pre rast a opravu svalového tkaniva.

Produkt testovala redaktorka, ktorá sa v tom čase pripravovala na štafetový bežecký pretek. Balenie pri odporúčanej dávke vydržalo 10 dní, čo je krátky čas pre posúdenie výsledkov. Reakcia na dopĺňanie železa a zvýšenie hemoglobínu trvá 2 až 4 týždne. (1) Keďže je pravidelná darkyňa krvi, nie je to prvý výživový doplnok, ktorý užívala. Už po prvej dávke však bolo jasné, že Blueiron Šport nespôsobuje zápchu a nadúvanie.

Blueiron Šport Avita.sk recenzia
Blueiron Šport Avita.sk recenzia

Dávkovanie

Dospelí a deti od 15 rokov užívajú 1x denne 25 ml po jedle.

Jedno 250 ml balenie tak vydrží 10 dní. Blueiron Šport môžu užívať aj tehotné ženy.

Výhody

 • precízne navrhnuté zloženie, ktoré nezaťažuje žalúdok
 • výborná chuť robí z Blueiron príjemný spôsob dopĺňania železa
 • jednoduché užívanie

Nevýhody

 • po jednom balení zrejme nespozorujete účinky, je potrebné užívať dlhšie

Orientačná cena

15 €

Hodnotenie

Blueiron Deti Avita.sk recenzia
Blueiron Deti Avita.sk recenzia
Blueiron Deti Avita.sk recenzia

Pre deti je kritické prijímať dostatok železa, ktoré potrebujú ho na podporu rastu a vývoja, najmä pre správne fungovanie mozgu a produkciu energie. To je obzvlášť dôležité pre kognitívne funkcie, učenie a koncentráciu. Inak sú deti unavené, nedokážu sa sústrediť, čo sa podpisuje pod ich celkovú pohodu. U malých detí môže nedostatok železa spôsobiť pomalší psychomotorický vývoj, rast a náchylnosť na infekčné ochorenia.

Úloha vitamínu C v zložení je pomôcť efektívnejšie vstrebať a využiť železa. Okrem toho podporuje imunitný systém a odolnosť organizmu voči infekciám.

Pomáha mu aj vitamín D3, ktorý je nevyhnutný pre správnu absorpciu vápnika a fosforu v tele, čo je dôležité pre zdravý vývoj kostí a zubov počas rastových fáz detí.

Testermi sa v tomto prípade stali súrodenci vo veku 6 a 2 roky. Výhodou je, že produkt môžu užívať deti od útleho veku a pre viacdetné rodiny je praktické deťom dávkovať iba jeden produkt. Chuť fínskych čučoriedok je v prípade Blueiron Deti naozaj veľká výhoda. Užívanie výživového doplnku tak nie je večný boj, ako sú rodičia v takýchto prípadoch zvyknutí.

Blueiron Deti Avita.sk recenzia
Blueiron Deti Avita.sk recenzia

Dávkovanie

 • 7 – 12 mesiacov = 7 ml
 • 1 – 3 roky = 7 ml
 • 4 – 8 rokov = 8 ml
 • 9 – 13 rokov = 10 ml 
 • 14 rokov a viac = chlapci 11 ml a dievčatá 15 ml

Jedno balenie má 250 ml, pri dodržaní dávkovania vydrží pomerne dlho.

Výhody

 • zloženie, ktoré okrem dostatku železa podporuje aj správnu funkciu imunity
 • skvelá chuť, ktorá uľahčuje užívanie
 • pri dodržaní odporúčaného dávkovania produkt vydrží pomerne dlho
 • môžu ho užívať menšie i väčšie deti
 • ľahko sa dávkuje

Nevýhody

 • účinky sa prejavia až po dlhšom pravidelnom užívaní

Orientačná cena

15 €

Hodnotenie

Blueiron tekuté železo recenzia

Celkové hodnotenie

Nedostatok železa v tele sa pomerne rýchlo prejaví nepríjemnými príznakmi, ako únava, pocit zvýšenej námahy pri zvyčajných činnostiach či bledosť v tvári. Dlhodobý nedostatok môže mať vážne následky. 

Produkty Blueiron pre deti, tehotné ženy a športovcov obsahujú mikroenkapsulované železo, ktoré zaručuje rýchlu absorpciu (podporenú aj obsahom vitamínu C) a minimalizuje nepríjemné vedľajšie účinky ako zápcha a nevoľnosť. Ich tekutá forma je tiež príjemným odlíšením od iných výživových doplnkov vo forme tabliet.

Chuť produktov Blueiron je vylepšená pridaním koncentrátu z fínskych divokých čučoriedok, čo robí užívanie príjemné aj pre deti. Pri dlhodobom pravidelnom užívaní môžete spozorovať menšiu únavu a viac energie.


O autorovi

Redakcia
 

Pridajte vašu recenziu

avatar