Veľké porovnanie herných konzol: PlayStation 4 Pro vs. Xbox One S


Uvažujete nad kúpou hernej konzoly, no neviete sa rozhodnúť pre konkrétny model? Dnes vám prinášame porovnanie dvoch konkurenčných herných konzol PS4 Pro a Xbox One S, ktoré sa aktuálne tešia najväčšej popularite.

herná konzola Sony PlayStation 4 Pro 1TB
herná konzola 2. Microsoft Xbox One S 1TB

procesor

8-jadrový AMD Jaguar, 2.13 GHz

8-jadrový AMD Jaguar, 1.75 GHz

rozlíšenie

4K UHD 2160p (3840 × 2160 bodů)

4K UHD (3840 × 2160)

grafika

256-bit GPU AMD Polaris 4.20 TFLOPs

AMD Graphics Core Next 914 MHz 

pamäť

1 GB DDR3 RAM, 8 GB GDDR5 RAM

8 GB RAM DDR3, 32 MB eSRAM

úložisko

2.5" HDD 1 TB

8 GB eMMC NAND Flash, HDD 1 / 2 TB

rozhranie

HDMI 2.0a, 3x USB 3.1, RJ-45, AUX, WiFi, BT 4.0 LE

2x HDMI 2.0a, S/PDIF, 3x USB, RJ-45, IR, WiFi 5GHz

rozmery

295 × 55 × 327 mm

231 × 63 × 297 mm

hmotnosť

3.3 kg

2,6 kg

hodnotenie

cena

400 €

300 €

Recenzie herných konzol

Sony PlayStation 4 Pro 1TB alebo Microsoft Xbox One S 1TB? Tieto dva modely aktuálne stoja na vrchu rebríčka popularity herných konzol. Názory na ne sa líšia. Kým pre niekoho je jasný favorit Playstation, iný zas nedá dopustiť na Xbox.

A kto je v tomto boji víťazom?

Sony PlayStation 4 Pro 1TB top model

Herná konzola Sony PlayStation 4 Pro na trh vstúpila ako vylepšená verzia modelu Sony PS4. Teda aspoň tak ju prezentovali jej výrobcovia. A aká je skutočnosť? 

Pravdou je, že PS4 Pro je naozaj vylepšená a narástla po všetkých stránkach, nielen po tej výkonnostnej. Kým výkon sa oproti jej predchodcovi viac než zdvojnásobil, zväčšili si aj samotné rozmery konzoly a tiež jej hmotnosť. Z pôvodných 2,8 kg PS4 Pro nabrala na 3,3 kg. Jej celkové rozmery sú 295 x 55 x 327 mm. Stále však ide o prijateľné hodnoty, ktoré nijako neobmedzujú jej používanie. 

Ako sme už naznačili, tie najpodstatnejšie zmeny sa udiali vo vnútri konzoly. Najväčším lákadlom je pritom bezpochyby možnosť hrania hier v 4K rozlíšení, čomu museli predchádzať hardvérové vylepšenia. Vo vnútri konzoly nájdete výkonný čip od spoločnosti AMD a osemjadrový procesor, ktorého pôvodná frekvencia sa zvýšila z 1,6 GHz na 2,1 GHz.

Samozrejmosťou sú aj zmeny v grafike, smerom nahor. Počet výpočtových jednotiek sa dvojnásobne zvýšil a porástla tiež ich frekvencia z 800 MHz na 911 MHz. Toto všetko v prepočte znamená 2,28-násobne vyšší výkon. Teda aspoň papierovo. A realita? Tá závisí od konkrétnych hier a od toho, čo do nich vývojári vložili. Nie všetky hry, ktoré na trhu nájdete sú ihneď vylepšené aj pre PS4 Pro. Tvorcovia však vydávajú aktualizácie, v ktorých už prihliadajú aj na PS4 Pro. O kvalite obrazu však možno povedať, že celkový zážitok z hrania dotvára naozaj geniálne. 

Súčasťou tejto konzoly je aj ľahko vymeniteľný pevný disk HDD s veľkosťou 1 TB, na ktorý sa ukladajú všetky herné pozície, hry či digitálny obsah. Pomerne veľkým sklamaním pre nás bola Blu-ray mechanika, ktorá síce je pri konzole prítomná, no z nepochopiteľných dôvodov nepodporuje prehrávanie 4K Blu-ray filmov. Táto konzola vám teda ako Blu-ray prehrávač neposlúži. 

Pokiaľ sa rozhodnete pre Sony PlayStation 4 Pro chýbať by vám nemal ani televízor so 4K rozlíšením a HDR, pretože len tak si hranie užijete na maximum. Áno, ide to aj bez toho, ale HDR vám zaručí lepší kontrast, širšiu paletu farieb a v konečnom dôsledku aj intenzívnejší herný zážitok. A ten teda naozaj stojí za to. 

Nakoniec dôležité kritérium - cena. O nej možno povedať, že je vzhľadom na výbavu i výkon konzoly adekvátna a v porovnaní s cenami za ostatné zariadenia tohto typu nepremrštená. 

Herná konzola PlayStation 4 Pro je výkonné zariadenie špičkovej kvality. Dôkazom toho je aj titul Produkt roku 2017, ktorým sa hrdo pýši.  

Výhody

 • možnosť 4K hrania
 • široká kompatibilita
 • výkon
 • vymeniteľný pevný disk
 • priaznivá cena
 • vydarený dizajn

Nevýhody

 • neprehráva 4K Blu-ray filmy

Naše hodnotenie

Orientačná cena

 400 €

herná konzola 2. Microsoft Xbox One S 1TB

Aj druhá testovaná konzola Microsoft Xbox One S 1TB zišla z vydareného pôvodného modelu Xbox One. A čo ponúka?

Kým pri konzole PS4 Pro sa okrem výkonu zväčšili aj rozmery i hmotnosť, Microsoft sa ubral opačným smerom. Konzole Xbox One dožičil oproti jej predchodcovi rozmery menšie až o 40%. Konzola zároveň zhodila aj hmotnosť, z pôvodných 3,4 kg na 2,9 kg, a to všetko už aj za prítomnosti zabudovaného zdroja. Konzolu tak zapojíte jednoducho, napájacím káblom priamo do zástrčky.

Čo sa týka zdroja, ten už nemusí byť tak výkonný, keďže jeho súčasťou je nový, menší čip, ktorý zvládne viac. Aj v najväčšom zaťažení sa tak výkon drží pod 70 W. Vďaka 16 nm technológii je čip zároveň menej náročný aj na spotrebu energie.

Srdce konzoly tvorí osemjadrový AMD procesor, s taktom 1,75 GHz. Tu sa v porovnaní s modelom Xbox One neudiala žiadna zmena. Pridané však bolo grafickému čipu, ktorý dostal z pôvodného taktu 853 MHz konečných 914 MHz. Aj napriek tomu, že pamäť zostala rovnaká, teda 8 GB DDR3, vylepšená grafika umožňuje zvýšenie výkonu hier až o 7%.

Rovnako ako prvá testovaná konzola aj tento model púta pozornosť najmä na podporu 4K a HDR. Navyše však funguje aj ako 4K Ultra HD Blu-ray prehrávač, ktorý je schopný prehrať aj nový formát diskov, nevynímajúc modernú technológiu HDR. Konzola je tak najlacnejším 4K Blu-Ray prehrávačom na trhu a pokiaľ patríte k fanúšikom filmov, táto skutočnosť môže byť pre vás hlavný dôvod, prečo dáte prednosť práve tomuto modelu.

Kým však PS4 Pro poskytuje aj hranie hier v 4K rozlíšení, Xbox One S, to kvôli nedostatočnému výkonu neumožňuje.

Síce nie veľkou, ale pozitívnou zmenou prešiel aj gamepod. Aby sa lepšie držal v rukách a nešmýkal, na spodnej strane pribudol pogumovaný materiál. Gamepod vyzerá dizajnovo naozaj dobre, celistvo a ako plus vnímame aj jeho nižšiu hmotnosť. Výhodou, ktorú by ste len márne hľadali pri starom modeli je aj bluetooth pripojenie. Gamepod tak môžete bezdrôtovo, teda bez nutnosti adaptéra pripojiť i k notebooku, tabletu či PC.

V balení hernej konzoly Xbox One S však nenájdete Kinect. Microsoft totiž ukončil jeho výrobu, pričom neplánuje ani jeho opätovné zavedenie.

Veľkým pozitívom modelu Xbox One S je cena pohybujúca sa okolo 300 €. O popularite tejto hernej konzoly svedčí i fakt, že v roku 2017 bola finalistom súťaže produkt roka. Víťažstvo jej však uchmatla PS4 Pro.

Výhody

 • nízka cena
 • menšie rozmery
 • nízka hmotnosť
 • elegantný dizajn
 • vylepšená grafika
 • pogumovaný gamepod

Nevýhody

 • nemožnosť výmeny interného disku
 • bez Kinectu
 • hry nebežia v natívnom 4K rozlíšení

Naše hodnotenie

Orientačná cena

 300 €


Porovnanie: PlayStation 4 Pro vs. Xbox One S

Porovnanie PlayStation 4 Pro vs. Xbox One S

Čo tieto dve konzoly spája a v čom sa naopak odlišujú? A ktorá z nich je podľa nás lepšia?


Dizajn

Začnime dizajnom, aj keď ten, samozrejme, nie je pri herných konzolách tým najdôležitejším. Na druhej strane, aj keď si to možno neuvedomujeme, aj dizajn vplýva na to, ako na danú vec nazeráme.

V prípade oboch konzol sa vaše sympatie s najväčšou pravdepodobnosťou budú odvíjať aj od rozmerov, keďže tie sú naozaj podstatným rozdielom. Pokiaľ patríte k milovníkom malých spratných zariadení, viac sa vám zrejme zapáči Xbox. Ak ale máte radi väčšie zariadenia, ťahať vás to bude k PS4 Pro.

Rozdiely možno pocítiť aj v hmotnosti týchto dvoch hračiek. Kým Xbox One S disponuje príjemnými 2,8 kg, PS4 Pro je o niečo ťažšia, konkrétne váži 3,3 kg.

Celkový pocit z oboch konzol je dobrý, no o niečo lepší práve z druhého testovaného modelu Xbox One S. O ňom možno povedať, že v bielom prevedení budí dojem dobre vyzerajúceho elegána. Biela farba však pre niekoho môže byť vnímaná aj ako negatívum.


Výkon

A teraz to najpodstatnejšie - výkon. O ňom sme si už čo to napísali, no poďme si ho teraz porovnať.

Najpodstatnejší rozdiel medzi oboma hernými konzolami spočíva práve v už spomínanom výkone, pričom je dosť veľký a vplýva aj na možnosti ich využitia. Pokiaľ je pre vás dôležitým kritériom hrubá sila, mali by ste vedieť, že grafický čip je pri PS4 Pro dimenzovaný na 4 TFLOPS, kým čim Xbox One S má cca 1,4 TFLOPS. TFLOPS pritom predstavuje biliónov operácií s pohyblivou čiarkou za sekundu.

O tom, že PS4 Pro má v otázke výkonu oproti Xbox One S jednoznačne navrch svedčí napríklad aj výkonnejší procesor či lepšie grafické parametre.


Grafika

Pri zameraní sa na grafiku nám počas nášho testovania ostalo konštatovať iba jedno. PS4 Pro je na tom s kvalitou obrazu o niečo lepšie. Typické je pre ňu plynulejšie vyobrazenie objektov v hre.

Na druhej strane, ich spoločným znakom je podpora vysokého dynamického rozsahu HDR, ktoré prináša širšie farebné spektrum i vyššiu úroveň kontrastu. Tešiť sa tak môžete na realistické farby. Nutnosťou je však televízor podporujúci HDR.


4K Video

Ak sa rozhodujete medzi PS4 Pro a Xbone One S, pričom radi sledujete filmy, dôvodom prečo sa rozhodnúť pre druhú konzolu môže byť to, že práve Xbox One S funguje aj ako 4K Ultra HD Blu-ray prehrávač. Prehrá vám tak nový formát diskov, vrátane HDR a žiadnym problémom pre ňu nie sú ani streamovacie služby ako napríklad Netflix či Youtube.

A práve tu zaostáva obľúbená PS4 Pro. V nej síce nájdete Blu-ray mechaniku, ale tá nepodporuje prehrávanie filmov v 4K rozlíšení, a tak môžete zabudnúť na prehrávanie filmov z disku. Konzola ale podporuje streamovanie z Yotube či Netflixu.  

A dôvod? Podľa Sony budúcnosť nie je v diskoch.

"Náš pocit je, že aj napriek tomu, ze fyzické médiá sú naďalej veľkou súčasťou herného bizinsu, vidíme trend vo videu smerujúcemu skôr k streamovaní. "


Andrew House, PlayStation

Ďalším dôvodom môže byť aj cena, keďže PS4 Pro je lacnejšia ako sa pôvodne očakávalo.

O týchto dvoch konzolách možno povedať, že kde má jedna na vrch, druhá zaostáva a naopak. Pýtate sa, čo to znamená? 

Kým pri Playstation PS4 Pro nemôžete sledovať filmy z diskov v 4K rozlíšení, môžete si na nej užívať hry v 4K. Pri Xboxe One je to opačne. Filmy z diskov môžete sledovať aj v 4K, no hry už nepobežia v natívnom 4K rozlíšení, ale Xbox ich upscaluje do UHD.

Zvláštne, čo poviete?


Virtuálna realita

Pokiaľ patríte k milovníkom virtuálnej reality, s PS4 si vďaka súprave headsetu PS VR prídete na svoje. Počkať si však ešte budete musieť na hranie vo virtuálnej realite v HDR alebo 4K, keďže procesorová jednotka PS zatiaľ nedokáže tieto nové technológie zobrazenia spracovať.

Horšie je však na tom Xbox One, ktorý momentálne neposkytuje žiadnu možnosť virtuálnej reality vo forme headsetu.


Cena

Ak sa pozrieme na cenu týchto dvoch herných konzol, aj tu je čo porovnávať a pre niekoho môže byť pri kúpe rozhodujúci práve tento parameter. Playstation PS4 Pro totiž aktuálne kúpite približne za 400 €, kým cena konzoly Xbox One S sa pohybuje okolo 300 €. 

Pokiaľ teda dáte prednosť Xboxu, zostane vám ešte "stovka" na jednu či dve hry. 

Finálny verdikt

Ak sa rozhodujete medzi hernými konzolami Sony PlayStation 4 Pro 1TB alebo Microsoft Xbox One S 1TB, vo viacerých ohľadoch sa ako lepšia kúpa javí práve PS4 Pro.

PS4 Pro disponuje vynikajúcim výkonom, bezchybnou grafikou, hraním hier v 4K rozlíšení či bohatými možnosťami virtuálnej reality prostredníctvom headsetu. Na druhej strane si však tento prvotriedny výkon v kombinácii s výbavou, vypýtal daň v podobe väčších rozmerov i vyššej hmotnosti, čo pre niekoho môže, ale aj nemusí znamenať negatívum.

Za mínus možno označiť aj to, že PS4 Pro nevyužijete ako 4K Ultra HD Blu-ray prehrávač filmov a pri kúpe siahnete do vrecka o niečo hlbšie.

Oproti PS4 Pro stojí Microsoft Xbox One S 1 TB, ktorý sa môže pochváliť krajším, elegantnejším vzhľadom. Navyše, umožňuje aj to, čo PS4 Pro nie. Xbox One S môžete využiť aj ako 4K Ultra HD Blu-ray prehrávač. Príjemným plusom je aj jeho nižšia cena.

Obe zariadenia sú spoľahlivé a svoj účel v podobe hrania hier, zábavy a pre niekoho aj oddychu plnia naozaj dobre. Je len na vás, čo preferujete, a ktorým vlastnostiam daných herných konzol dáte pri výbere väčšiu váhu. Vo všeobecnosti však kúpa ani jednej z týchto dvoch konzol nie je krokom vedľa, ktorý by ste mohli ľutovať.


Vyberáme hernú konzolu: Na čo sa zamerať? 

Ako vybrať hernú konzolu

V predchádzajúcej časti sme vám predstavili najpopulárnejšie herné konzoly, ktoré môžete aktuálne na trhu nájsť. Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny model, vám však odporúčame nahliadnuť aj do základných parametrov, ktoré by ste pri výbere konzoly nepochybne mali zohľadniť.


Pripojenie

Na to, aby ste mohli používať niektorú z testovaných konzol, potrebujete televízor alebo monitor, lebo inak si nezahráte.

Pri konzolách od Sony a rovnako aj od Microsoftu nájdete HDMI výstup, ktorý už je samozrejmosťou aj pri dnešných moderných LCD a plazmových televízoroch. Možnosť pripojenia na internet vám zas umožní atraktívne hranie hier po sieti.


Úložný priestor

Ak je pre vás dôležitým kritériom aj dostatok pamäte, nie je potrebné obzerať sa stoj čo stoj len po konzolách s vysokou kapacitou disku. Ku každej konzole totiž máte možnosť pripojiť aj externý disk.


Ovládanie

V základnej výbave herných konzol nájdete bezdrôtový ovládač pre jedného hráča. Pokiaľ sa nechcete hrať sami, dokúpiť si môžete aj ďalšie doplnkové ovládače. Existujú aj rôzne unikátne a špeciálne nadstavce ovládačov, určených pre konkrétne druhy hier, ako napríklad mix pulty, rôzne tanečné podložky či meče a samopaly.


Hry

Hernú konzolu by ste mali vyberať aj podľa toho, aké hry si chcete zahrať. Niektoré sú totiž unikátne, čo znamaná, že si zahráte len na vybranej konzole. 

3 dôvody, prečo dať prednosť hernej konzole pred PC

herné konzoly recnzie

Patríte k tým, podľa ktorých je herná konzola zbytočný luxus, keďže vlastníte počítač a zahrať sa predsa môžete aj na ňom? Áno, to nepopierame. Herná konzola však porovnaní s počítačom prináša niekoľko nesporných výhod. Tú sú tie najväčšie z nich:


1. Komfort, jednoduchá obsluha

Medzi tie najväčšie výhody patrí nepochybne pohodlnosť, komfort a jednoduchá obsluha. Stačí vybaliť konzolu, zapojiť, mať prístup k internetu, urobiť prepojenie kabeláže s monitorom či televíziou, a môžete začať s hraním. Samozrejme, nemôžeme ešte zabudnúť na výber hry. Jednoduché, však? 

Pokiaľ ide o počítač, už nemusí ísť o tak ľahký proces. V prípade tohto typu hrania majiteľ počítača musí dávať neustále pozor na najnovšie grafické updaty, ale rovnako starostlivo musí venovať svoju pozornosť aj počítaču, jeho údržbe, čisteniu i pravidelnej antivírusovej kontrole. A určite to sami dobre poznáte. Aj pri tej najväčšej starostlivosti sa systém počítača proste môže niekedy zrútiť. 

Herná konzola tak ponúka lepšiu softvérovú stabilitu.


2. Hardvérová stabilita

Okrem softvérovej stability sa herná konzola môže pochváliť aj hardvérovou stabilitou. Nemusíte teda riešiť aktuálnosť HW, grafickej karty či procesoru. Ak by ste chceli starší model počítača pretvoriť na hernú sústavu, stálo by vás to veľa námahy. Nestačilo by totiž vymeniť napríklad iba grafiku či procesor. Výmenu by si žiadala každá súčiastka.

Pri herných konzolách niečo takéto vôbec nemusíte riešiť. Tie vychádzajú pravidelne, s odstupom času, aktualizované a vylepšené tak, aby zvládali najnovšie hry.

Za zmienku nepochybne stojí aj skutočnosť, že herná konzola má menšiu spotrebu energie ako herný počítač. 


3. Výber hier

Herné konzoly sú v porovnaní s počítačmi na tom lepšie aj pri výbere hier. Na trhu totiž nájdete veľké množstvo špičkových hier, ktoré si na počítači proste nezahráte.

Ktorá z herných konzol si získala vás? Bude to PlayStation 4 Pro alebo Xbox One S? My v tom už máme jasno. 🙂 Odporúčame nakupovať len u overených predajcov

alza.sk logo

Pridajte vašu recenziu

avatar