Ako si zariadiť kuchyňu v provensálskom štýle + inšpirácie

vidiecka kuchyňa

Harmonický a pokojný francúzsky vidiek máme v predstavách vykreslený v podobe nekonečných fialových levanduľových polí, rozvoniavajúcimi bylinkami v každej domácnosti či starožitným nábytkom prevažne v bielej farbe. Práve z tohto prostredia čerpá veľmi obľúbený dizajnérsky štýl, ktorý sa nazýva provensálsky.

V minulom článku sme vám dali návod, ako si zariadiť trendy obývačku aj v provensálskom štýle, no dnes sa pozrieme na kuchyne. Ako vykúzliť romantickú kuchyňu s nádychom francúzskeho vidieka

Provensálska romantika

Romantický, provensálsky štýl je charakteristický svetlými odtieňmi a prírodnými materiálmi, pričom sa kladie vysoký dôraz na jemné detaily a dekorácie. Dominantnými črtami sú kvetinové vzory, drevené trámy, nariasené závesy, živé a sušené kvety, no najmä sušená levanduľa, ktorá vás už prvým nádychom prenesie na harmonický a pokojný francúzsky vidiek.

I keď sa na prvý pohľad môže zdať, že provensálsky štýl je chaotický a neusporiadaný, vyžaduje si veľký cit pre detail a vkus, aby nevyzeral ''preplácane''. 

Ak sa chystáte na veľkú prerábku, výborným riešením je navrhnúť si rustikálnu kuchyňu už priamo na mieru v kuchynských štúdiách. No zvládnete si ju vyskladať, prípadne iba dozariaďovať aj sami.

moderná provensálska kuchyňa

Provensálsky štýl nemusí nutne znamenať prerábku celej kuchyne, dá sa uplatniť aj na moderný štýl.

Pre tento dizajn je charakteristické:

  • biela farba
  • romantický, vidiecky štýl nábytku
  • pastelové tóny v kombinácii s drevom
  • ručne maľované obkladačky, či dlaždice
  • sušené kvety – najmä levanduľa, ale aj slnečnica či hortenzia
  • veľa textílií – obrusy, prestieranie, záclony, závesy
  • množstvo doplnkov
  • vystavené panvice, taniere, keramika

Biela je základ

Ak sa rozhodnete prerobiť svoju súčasnú kuchyňu od základu, pri navrhovaní novej kuchyne je najvhodnejšie začať s výberom farebnej schémy. Najprv by ste si mali zvoliť dominantnú farbu a k nej doladiť ostatné farby. A to je ten najjednoduchší krok, pretože alfou a omegou provensálskej kuchyne je biela

Vôbec sa neobávajte, že by biela kuchyňa pôsobila nudne a stroho. Biela opticky zväčšuje a vyzdvihne aj ten najmenší priestor, dodáva navyše akúsi ľahkosť, presvetlí a podá vám pomocnú ruku pri ďalšom zariaďovaní.

V bielej farbe by mal byť aj nábytok. V niektorých prípadoch je možné zvoliť jemne krémovú alebo svetlú olivovú, či modrosivú farbu. Ak sa chcete držať striktne iba bielej, skúste sa pohrať s kombináciou viacerých odtieňov bielej. 

malá provensálska kuchyňa

Provensálsky nádych môže mať aj veľmi malá kuchyňa, priestor opticky zväčší a presvetlí.

Rustikálny nábytok nesmie chýbať

Okrem bielej farby najčastejšie tento štýl reprezentuje starý alebo starožitný nábytok, ktorý pôsobí rustikálne. Vyberajte si nábytok buď v bielej farbe alebo vo svetlých tlmených odtieňoch. Okrem toho by mal mať patinu. Poličky opotrebovaného vzhľadu alebo stôl s vyrezávanými nohami dokonale zapadnú do tohto štýlu.

Kuchynský nábytok v provensálskom štýle býva najčastejšie vyrobený zo svetlého dubu alebo gaštanu. Kovanie by pritom malo byť jemné, nie masívne. Známky používania a mierneho opotrebovania sú vítané aj na doplnkoch a dekoráciách v kuchyni.

kuchyňa vo vidieckom štýle

Zdroj: Pinterest

Viac je viac

Často sa zvykne hovoriť, že menej je viac, no pre tento štýl to rozhodne neplatí. Viac je viac a to sa týka najmä materiálov a štruktúr.

Keďže celému priestoru kuchyne dominuje biela farba, je potrebné odlíšiť jednotlivé prvky pomocou rôznych materiálov tak, aby čo najviac vynikli. Hrajte sa s textúrou aj vzormi. V tomto prípade môžete veselo popustiť uzdu fantázii!

provensálska kuchyňa

Efektne vyzerajú obkladačky či dlaždice v tlmených tónoch, ktoré priestoru dodajú šmrnc.

Nezabudnite na doplnky

Okrem samotného nábytku a dekorácii netreba zabúdať ani na rôzne doplnky a textílie v podobe závesov, obrusu, vankúšikov či čalúnenia na stoličkách. Textil by nemal chýbať v žiadnej kuchyni a to platí aj pre provensálsky štýl. 

Môžete zladiť napríklad závesy okien so závesom okolo dverí alebo obrus zladiť s čalúnením na kuchynských stoličkách. Doplniť ich môžete rôznymi ozdobnými dečkami či voľne zavesenými kuchynskými utierkami.

provensálska kuchyňa

Kvety, prútené koše, doplnky z prírodných materiálov, vystavené taniere a keramika – to je Provensálsko. Zdroj: Pinterest

Čo sa týka farebných kombinácii, záleží od vášho vkusu, ale držte sa toho, aby celok nepôsobil až príliš chaoticky. Snažte sa držať pastelových odtieňov krémovej, bielej, hnedej, olivovej či levanduľovej

V romantickej kuchyni s vidieckym nádychom by rozhodne nemali chýbať prírodné materiály: ľan, juta, doplnky z hliny či keramika. Výborne ukážu rôzne prútené koše či košík s ovocím na kuchynskom stole.

provensálska kuchyňa

Zdroj: Pinterest

Kuchynský ostrovček je vítaný

Súčasťou moderných kuchýň dnešnej doby je aj tzv. kuchynský ostrovček. Pokiaľ je vaša kuchyňa dostatočne priestranná, takýto ostrovček je vítaný. Nielenže je skvelým estetickým prvkom, má aj veľa praktických využití

Poskytuje dostatočný priestor pre riad a iné kuchynské náčinie a navyše disponuje dodatočnou pracovnou plochou. V prípade potreby je možné ho vybaviť ďalším umývadlom alebo urobiť z neho jedálenský stôl. Kuchynský ostrovček by mal byť v rovnakom štýle, ako iné prvky v kuchyni.

provensálska kuchyňa

Kuchynský ostrovček je veľkým plusom v kuchyni, nielenže výborne vyzerá, ale je aj veľmi praktický.

Inšpirácie do provensálskej kuchyne

Starodávna komoda

od 46 €

Kuchyňa v provensálskom štýle dokáže vniesť do vašej domácnosti harmóniu a aj to je dôvod, prečo čoraz viac a viac ľudí siahne práve po tomto prevedení. Treba myslieť na to, že i keď si tento štýl vyžaduje množstvo typických detailov, celkový dojem by nemal pôsobiť chaoticky, ale jemne a elegantne.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar