Zariaďte si obývačku podľa najnovších trendov

Aktuálne trendy obývačiek

Obývačka je oázou každého domova, priestor, kde trávime spoločné chvíle s partnerom, rodinou a známymi, alebo si vychutnávame zaslúženú chvíľku relaxu. Práve preto v mnohých prípadoch charakter obývačky určuje celkový dojem z bytu. A samozrejme zariadenie, doplnky a štýl, v ktorom sa nesie duch obývačky, vypovedajú o našom vkuse a osobnosti.

Minimalistický, chladný industriálny či teplý rustikálny, pre ktorýkoľvek z mnohých v súčasnosti existujúcich štýlov sa rozhodnete, pamätajte, že v maličkostiach sa skrýva tajomstvo príjemnej obývačky, v ktorej sa každý bude cítiť ako doma.

Sme obklopení nekonečnými možnosťami a možnými kombináciami ako si zariadiť obývačku snov. Prinášame vám zopár aktuálnych trendov a inšpirácií, ktorými môžete svoju obývačku vylepšiť a malou zmenou jej vdýchnuť nový šat.

Škandinávsky dizajn

Svetom sa šíri severský, škandinávsky štýl. Minimum nábytku, maximum zážitku. A naozaj to funguje! Patrí medzi tie najpopulárnejšie štýly. Pôsobí to na vás chladne a neosobne? Vôbec.

Škandinávsky štýl

Zdroj: Pinterest

Tento dizajn uprednostňuje:

 • prírodné materiály
 • naturálne pastelové tóny či odtiene sivej
 • jednoduchosť
 • čisté línie
 • vzdušnosť
 • funkčnosť
Škandinávsky štýl

Zdroj: Pinterest

Dominantou škandinávskej obývačky sú spravidla nábytky z masívu, pohovky a komody odsadené od podlahy, otvorené policové systémy, ktoré zabezpečia už spomínanú vzdušnosť a netradičné svietidlá.

Pocit „tepla domova“ škandinávskej obývačke zabezpečí kvalitná drevená podlaha a správne a precízne zvolené doplnky rôznych materiálov a tvarov. Kreativite sa tu medze nekladú.

Škandinávsky štýl

Zdroj: Pinterest

Krehké sklo alebo teplé drevo v spojení so studeným kovom, štýlové dekoračné vankúše, deky, vonné sviečky, fotorámiky alebo obrazy s výraznou potlačou. Elegancii neublíži ani kombinácia rôznych kusov nábytku a sedačky doslova zaplavené vankúšmi.

Jedinečný vzhľad a atmosféru vašej obývačke dodajú aj tapety, tehlový, kamenný či drevený obklad jednej zo stien, či koberec s geometrickými tvarmi umiestnený pod pohovkou. Veľký úspech zožína v dnešných dňoch biela tehlová stena.

Industriálny štýl

Pre niekoho chladný, surový, pre iného ideálny a vysnívaný. Industriálny štýl je jednoznačne nezameniteľným štýlom, ktorý prináša nový prístup v trendoch zariaďovania interiéru a naberá na sile.

Paradoxne sa ľudia stáročia snažili prekrývať určité prvky konštrukcie obydlia a opracovávať surové materiály, ktorými sa dnes industriálny štýl pýši. Pohľadový betón, surová neopracovaná tehla, medené rúry, oceľ, viditeľné potrubie, staré drevo. To všetko nájdete v dnešných industriálnych obývačkách.

Industriálny štýl

Zdroj: Pinterest

Správne zladiť industriálne prvky a zároveň navodiť pocit domova je naozaj práca pre kreatívnu myseľ.

Dominantou industriálnej obývačky sú:

 • surové materiály – neopracovaná tehla, priznaný betón, či už na stenách, podlahe alebo stropoch
 • kovové prvky v sivých či medených odtieňoch v kombinácii s vintage, koženým nábytkom
 • výrazné svietidlá
 • porcelánové a sklenené doplnky kombinované s kovom
 • prevládajúce odtiene hnedej, tehlovej a sivej farby
Industriálny štýl

Zdroj: Pinterest

Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale farba je vítaná aj v takejto obývačke, no je potrebné na voľbu toho ktorého doplnku vo farbe ísť s citom. Najlepšie je siahnuť po dekoračných vankúšoch alebo tienidlách v sýtej, no tlmenej farbe.

Rustikálny nádych

Krása tohto štýlu sa skrýva v jeho jednoduchosti a prirodzenosti. Rustikálny štýl pôsobí organicky, predstavuje návrat k prírode. Dominujú surové drevo a kameň, neutrálne tóny ako biela, svetlohnedá, krémová a odtiene sivej.

Rustikálny štýl

Zdroj: Pinterest

Skutočným umením pri zariaďovaní obývačky v rustikálnom štýle je dosiahnuť symbiózu vymožeností moderného spôsobu života s teplom a naturálnosťou rustikálneho dizajnu. Pri výbere nábytku siahnite po robustnejších kúskoch z dreva. Odvážte sa siahnuť po renovovaných, či recyklovaných kúskoch, na ktorých sa podpísal zub času. Práve v nábytku sa skrýva dotyk prírody tohto štýlu.

Opotrebovaná drsná drevená podlaha rustikálnemu štýlu vôbec nie je na škodu. Pracujte s tým čo máte. Koberce sú vítané, zohrejú interiér, umiestnite ich pod konferenčný stolík alebo pod celý priestor pohovky. Kamenné obklady, či tehlou obložená stena, zvetrané drevené trámy, to všetko vykúzli z vašej obývačky rustikálnu oázu.

Rustikálny štýl

Zdroj: Pinterest

Šikovnými doplnkami rustikálnej obývačky sa ukázali textílie z prírodných tkaných materiálov, dekorácie z mosadze, klasické odlievané sviečky, starožitnosti či vázy s lúčnymi kvetmi.

Obývačka zariadená v tomto štýle v pozorovateľovi vyvoláva pocit pobytu na vidieku alebo na chate u lesa, pocit spätosti s prírodou, no zároveň rešpektuje potreby súčasného životného štýlu.

Provensálska romantika

Pôsobia na vás predchádzajúce štýly chladno, surovo, či neútulne? Ste skôr romantický typ? Imponuje vám atmosféra francúzskeho vidieka? Provensálsky štýl je teda vhodný práve pre vás.

Charakteristickou črtou tohto štýlu sú kvetinové vzory, drevené trámy, ozdobné dvierka na nábytku, kopy mäkkých vankúšov, nariasené závesy, dekoračné dečky, živé a sušené kvety, no najmä sušená levanduľa, ktorá vás už prvým nádychom prenesie na harmonický a pokojný francúzsky vidiek.

Provensálsky štýl

Zdroj: Pinterest

Do obývačky vám atmosféru romantického vidieka prinesie svetlý drevený nábytok so zdobením alebo v štýle opotrebenia odsadený od podlahy, maľované obrazy s kvetinovými motívmi alebo maľby krajiniek na plátne, zdobené rámiky na fotografie, keramické, prútené alebo kovové dekorácie, kamenný obklad na stene a svetlé a tlmené farby, najmä biela, smotanová a piesková.  

Pri provensálskom štýle si dajte pozor najmä na množstvo dekorácií. Menej je niekedy viac. Miestnosť zaprataná doplnkami a dekoráciami totiž automaticky neznamená útulnú obývačku. Tmavá farba, resp. prvok, môže tiež narušiť celkový romantický dojem a preto je v tomto prípade vhodné televízor fundovane ukryť.

Glamour extravagancia

Bývajte v štýle hollywoodskych hviezd, v štýle lesku a elegancie. Štýl, ktorý kombinuje na prvý pohľad nekombinovateľné. Štýl, ktorý spája rozmanité prvky z rôznych iných štýlov. Štýl s nádychom extravagancie, luxusu a originálnosti.

Glamour obývačka

Zdroj: Pinterest

Veľkolepé honosné kryštálové lustre, dominantné veľké zrkadlá v zlatých či strieborných rámoch, zdobené ornamentálne koberce, vysoké sklenené vázy, to všetko môžete umiestniť do svojej glamour obývačky.

Charakteristickými farbami a materiálmi glamour obývačiek sú modrý a biely porcelán, bohaté modré hodváby, tmavozelený, olivový a ružový zamat, satén, zlatá a strieborná farba.

Glamour obývačka

Zdroj: Pinterest

Centrálnym kúskom glamour obývačky môže byť čalúnená, či prešívaná zamatová pohovka a kreslá, v tlmených pastelových až výrazných metalických farbách. V glamour štýle vám postačia jeden až dva výrazné kúsky. Dojem glamour docielite okrem pohovky aj napríklad zlatým alebo strieborným lustrom či zrkadlom v štýle baroko alebo rokoko.

Zopár tipov navyše

Nech je vášmu srdcu blízky ktorýkoľvek zo štýlov, alebo dokonca ich kombinácia, vašej predstavivosti a fantázii sa medze nekladú. Na záver máme pre vás ešte zopár tipov ako postupovať pri zariaďovaní obývačky v akomkoľvek štýle.

1. Vyberte si štýl

Predtým, ako začnete do obývačky nakupovať nábytok a doplnky, mali by ste mať premyslený dizajn a farebnosť, v akej budete tento priestor zariaďovať. Najlepšie je si zvoliť jednu základnú a dve pomocné farby.

Harmóniu farieb docielite jednotnou farebnou škálou alebo kombináciou viacerých odtieňov jednej farby. Prezrite si internet, inšpirujte sa a čerpajte nápady z dizajnérskych blogov či interiérových magazínov. Bez prípravy by vás proces zariaďovania mohol v konečnom dôsledku ohromiť.

2. Majte realistické očakávania

Hoci je v počiatočnom štádiu dôležité mať jasnú predstavu o štýle, akým sa chcete uberať, musíte však brať do úvahy a rešpektovať aj vlastnosti priestoru a rozpočet, ktorý máte k dispozícii.

Ak ste fanúšikom rustikálneho či provensálskeho dizajnu s krbom a drevenými trámami, no bývate v klasickom panelovom byte, fixovať sa na presnú vizualizáciu z magazínu interiérového dizajnu zjavne v tomto prípade nie je na mieste. No so štipkou kreativity a otvorenou mysľou aj do panelákového bytu budete schopní vniesť nádych vidieka.

3. Zvoľte si centrálny prvok

Spravidla sú centrálnym prvkom obývačiek sedacie súpravy, resp. pohovka, kreslá, sedacie vaky, taburety. Od tohto ťažiskového bodu sa potom odvíja ďalšie zariaďovanie obývačky.

Iným centrálnym prvkom môže byť napríklad krb. V mnohých domácnostiach je však centrálnym prvkom televízor. Skúste sa vyvarovať tejto „dizajnérskej“ chybe. Originálnym no zároveň praktickým centrálnym prvkom by mohol byť aj netradičný stolík, ktorý bez pochybností upúta pohľady.

Obývačka s nápadnou tapetou

Ak bude centrálnym prvkom vašej obývačky televízor, efektne ukáže nápaditá tapeta za ním.

4. Prevzdušnite priestor

Dizajnéri radia doslova „odlepiť“ nábytok od stien. Výsledkom je lepší tok svetla v miestnosti a vzdušnejšia obývačka. V menších bytoch pre tento efekt postačí už aj pár centimetrov.

Väčšie byty vám prirodzene poskytujú viac možností „odlepenia“ sedacej súpravy od steny, no takýto „plávajúci“ nábytok je nutné „ukotviť“ v priestore, napríklad kobercom rozloženým pod sedacou súpravou.

5. Zjemnite ostré hrany

Prísne tvary v podobe pravých uhlov a ostrých hrán v nás vyvolávajú nepokoj. Oblý prvok zjemní tento dojem. V obývačke to môže byť oválna taburetka, okrúhle zrkadlo či obraz alebo netradičná váza oblých tvarov.

6. Kombinujte rozmanité textúry

Nebojte sa spojiť lesklé s matným, jemné s drsným, teplé s chladným, hladké s textúrovaným. Hrajte sa s kombináciami a dojem z obývačky posuniete na iný leve.

Obývačka

Nebojte sa jemných, svetlých odtieňov ladených tón v tóne, nebude to žiadna nuda.

7. Pohrajte sa s osvetlením

Správnu a nezameniteľnú atmosféru útulnej obývačky vám navnadí aj správne zvolené osvetlenie. Osvetlenie by nemalo byť príliš intenzívne a studené. Do obývačky sa odporúča biele teplé svetlo s teplotou od 2700 K do 3300 K s indexom farieb CRI nad 90.

V obývačke bez váhania kombinujte stropné, stojanové či stolné lampy.

8. Obklopte sa zeleňou

V obývačke by nemala chýbať ani zeleň, ktorá vás priam dobije pozitívnou energiou. Zelená farba je optimistická a prináša upokojenie. Nebojte sa výraznejších kvetín, dokážu pozitívne zmeniť nielen vašu náladu, ale aj celkový dojem z interiéru.

Pokiaľ však nie ste fanúšikom izbových rastlín, resp. k nim nemáte vzťah, môžete siahnuť aj po doplnkoch v zelených tónoch, napríklad po zelenom obraze.

9. Nepreháňajte to s dekoráciami

Ako sme už spomínali, aj pri zariaďovaní obývačky platí staré známe, že menej je niekedy viac a veľa dekorácií a doplnkov neznamená automaticky útulnú obývačku.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

5
Pridajte komentár ku článku

avatar
Barbora Hlinková
Komboš
Barbora Hlinková

Do industriálneho sa mi úplne hodí krb od HT design, majú minimalistické dizajny, ktoré by tam úplne zapadli.

Terezia Šuranská
Komboš
Terezia Šuranská

Mne tiež, ich krb su krásne

Juraj Dlhý
Komboš
Juraj Dlhý

Tiež sme kupovali krb od HT design a nesklamal nás. Super ide a hlavne nám krásne sprijemnuje obývačkuj

karol
Komboš
karol

Ten štýl pohodlia je dokonalý! Kde lovíte takéto pohodlné a nadčasové kúsky nábytku ?

sju999
Komboš
sju999

Mne sa podarilo pár kúskov ako sedačku a stoličky k baru kúpiť v nábytku na okay.sk a v skutočnosti sú oveľa krajšie než na webe. Možno si tam nájdete aj vy to svoje nakoľko tam toho majú ozaj dosť..