Od čoho závisí pohoda vo vlastnej obývačke?

Prísť z práce, vystrieť sa na gauč a vyložiť si nohy na stôl. Je toto aj pre vás symbolom dokonalého oddychu po náročných dňoch? Rozloženie a výber nábytku do obývacej miestnosti sa zdá byť jednoduchou záležitosťou, realita je však úplne iná.

Veď aj nevhodné umiestnenie poličiek, gauča či TV stolíka môže výrazne ovplyvniť to, ako sa v obývačke cítite a ako v nej dokážete relaxovať. Pozrime sa na niektoré moderné trendy, ktoré sa týkajú rozmiestnenia nábytku i doplnkov v obývačke.

Využite čo najviac svetla

Väčšina obývačiek je orientovaná na jednu svetovú stranu, čo sa týka aj rozmiestnenia nábytku a spotrebičov. A, pochopiteľne, akousi dominantnou obývačky často býva televízor.

Už nie tak ako v minulosti, keď bol zapnutý takmer nonstop, dnes si skôr ľudia zaobstarávajú streamovacie služby a užijú si dobrý film či seriál. Je však rozdiel, kam televízor umiestnite a aké TV stolíky z tej širokej ponuky si vyberiete.

Nie je to, samozrejme, len o samotnom TV stolíku, skôr o jeho prevedení a možnom umiestnení v obývačke. Vráťme sa však k podstate, a teda k využitiu denného svetla na čo najvyššiu mieru. Aj televízor skúste umiestniť tak, aby ste pri jeho sledovaní vnímali denné svetlo a prípadne mali výhľad aj von.

V praxi to znamená, že ak máte orientovanú obývačku na východnú stranu, tak asi nebude šťastné dať si TV stolík presne na západnú stranu na stenu. Tým pádom by ste mali svetlo a výhľad smerom z okien za sebou. Pozerali by ste sa celý čas do steny a takmer vôbec by ste neprofitovali z prílevu denného svetla.

Od čoho závisí pohoda vo vlastnej obývačke?

Zdroj obrázka: Velvet ocean / Shutterstock.com

Preto je možno lepšie umiestniť televízor na TV stolík, napríklad do stredu miestnosti na tzv. severnú stranu izby, čiže okná by ste mali po pravej ruke.

Otvára sa tak celý priestor a viete využiť každý meter štvorcový obývačky oveľa produktívnejšie než v len v prípade, keby bol televízor na spomínanej „západnej“ stene. Čo sa týka samotných TV stolíkov, k dispozícii sú dnes na trhu rôzne spracovania zo širokej ponuky materiálov a rôznych farieb.

Je tak len na vás a na vašom vkuse, aký TV stolík si do obývačky zaobstaráte. Samozrejme, je potrebné, aby bol dostatočne veľký pre zvolený televízor.

Svetlejšie a živšie farby

Pohoda v obývačke nie je len o rozmiestnení nábytku, ale aj o štýle či farebnosti. V súčasnosti pomerne „letia“ svetlé a živšie farby, no, samozrejme, nie je to univerzálny trend či pravidlo.

Nie je totiž nič zlé na tom, ak sa vám viac páčia tmavšie farby, a práve taký nábytok si do vašej obývačky kúpite.

Voľba farby a štýlu je dôležitá pre police, konferenčné stolíky či stoličky. Ak chcete trendy, tak momentálne sú na vzostupe spomínané svetlejšie a živé farby, no je to naozaj len na vás.

Od čoho závisí pohoda vo vlastnej obývačke?

Zdroj obrázka: Asparuh / Shutterstock.com

Neexistuje jedna jediná cesta, ktorá je správna, pretože tak to vôbec nie je. Pokiaľ ste však na pochybách, možno ste našli tip a cestu. Pochopiteľne, dôležité je nábytok farebne zladiť.

Asi nebude vyzerať úplne ideálne, ak si kúpite napríklad čisto biele poličky a čierny TV stolík. V tomto prípade nie je potrebná vysoká škola bytovej architektúry, ale prirodzená intuícia a prirodzene vhodný výber nábytku do svojej obývačky.

Dbajte na oddychové detaily

Aj oddych je o malých detailoch. Ako sme v úvode naznačili, zloženie obývačky je naozaj dôležité pre celkový dobrý pocit i možnosti oddychu v priestore, kde prirodzene radi trávime čas.

Ak však výber týchto doplnkov podceníte a máte tam napríklad len gauč a televízor, tak čoskoro začne niečo chýbať. Možno začnú chýbať krajšie police, štýlovejší TV stolík, vhodnejší konferenčný stolík, oddychové „tulivaky“, dekorácie či čokoľvek, čo vzbudzuje pozitívne a radostné emócie.

Do obývačky dávajte veci a doplnky, ktoré sú vašej osobnosti sympatické a vzbudzujú vo vás dobré pocity. O to sa tam potom budete cítiť lepšie.

Od čoho závisí pohoda vo vlastnej obývačke?

Zdroj obrázka: Africa Studio / Shutterstock.com

Inšpirujte sa

Nikto múdry z neba nespadol a nikto nevie na prvý pokus všetko. Ak sa napríklad sťahujete do svojho prvého bytu či domu, tak sa prirodzene vyskytnú aj chyby alebo situácie, v ktorých si neviete dať rady.

Preto je úplne normálne, že sa inšpirujete od ľudí, ktorí si touto cestou už prešli. Na internete si viete nájsť nespočetné množstvo rôznych inšpiratívnych návrhov na zariadenie obývačky alebo od ľudí, ktorí sa vyslovene tejto tematike venujú.

Nie je to žiadne „kradnutie“ myšlienok, ale jednoducho čerpanie určitej inšpirácie a námetu pre niečo, čo následne prispôsobíte svojim ideám a snom.

Tvrdohlavosť totiž nebýva vždy tou správnou cestou, a už vôbec nie pri zariaďovaní obývačky, ktorá je jednak miestom relaxu a taktiež miestom, kde môžete privítať svoje návštevy a blízkych. Aj toto je pomerne dôležitý bod – uprednostniť svoj osobný komfort alebo sa čo najlepšie prezentovať pred návštevami?

Od čoho závisí pohoda vo vlastnej obývačke?

Zdroj obrázka: Followtheflow / Shutterstock.com

Tí skutočne „vaši“ ocenia aj „oddychovú“ obývačku

V tomto prípade sa treba zbaviť určitých priziem alebo nie úplne vhodných zvykov. A síce, že obývačkou sa treba v čo najlepšom svetle ukázať pred svojimi návštevami, a to je to najdôležitejšie. Nie je to tak.

Vy ste v obývačke doma, vy v nej trávite svoj čas a chcete si tam dobre oddýchnuť, a cítiť sa dobre. A ak na návštevu prídu skutočne tí „vaši“, teda vaša rodina či ľudia, ktorých máte radi, tak to ocenia a prijmú pozitívne.

Pretože vás majú radi a tešia sa, že sa v obývačke cítite dobre. Takže nemusíte sa stresovať a dajte radšej priestor svojim fantáziám a tomu, o čom v obývačke snívate. Pretože obývačku si zase v živote nezariaďujete toľkokrát. Môžete si pozrieť aj aktuálne akcie pre zariadenie svojej obývačky.


O autorovi

PR článok
 

Ak máte záujem o napísanie kvalitného a zaujímavého PR či natívneho článku, naši copywriteri sa o to postarajú. Napíšte nám na: hello@kombo.sk. (PR článok nemusí vyjadrovať názory redakcie.)

Pridajte komentár ku článku

avatar