10 tipov čo robiť, keď musíte byť zatvorený doma

10 tipov čo robiť, keď musíte byť doma

Aktuálne hroziaci koronavírus vyprázdňuje nielen obchody, ale aj ulice. To najlepšie, čo momentálne môžeme urobiť je zostať doma. Nikam nechodiť, nenavštevovať sa a nevychádzať z domu je totiž najúčinnejším opatrením, ako sa ochorením COVID-19 nenakaziť.

Či už ste sa vrátili zo zahraničia a musíte povinne zostať doma alebo ste sa sa zodpovedne rozhodli naordinovať si dobrovoľnú karanténu, prinášame vám 10 tipov, ako zmysluplne stráviť čas medzi štyrmi stenami a ešte z toho aj vyťažiť. 

1. Venujte sa vašim blízkym 

Mnohých ľudí v tomto čase netrápi ani tak strach z toho, že by sa vírusom nakazili oni samotní, ako to, že by koronavírus dostali ich blízki. Veru, každodenné problémy zrazu vystriedal strach o to najvzácnejšie - o našich blízkych. Toto je preto ideálne obdobie na utužovanie vzťahov s tými, na ktorých nám záleží.

Pokiaľ ste doma zostali "uväznení" s vašou rodinou, využívajte voľný čas spoločne. Rozprávajte sa, varte spolu, hrajte sa, robte spoločné aktivity. Skrátka, vážte si blízkosť milovanej osoby a užite si to, že môžete byť spolu.

Nezabúdajte však ani na blízkych, ktorí s vami nezdieľajú karanténu a ostaňte s nimi v kontakte prostredníctvom mobilných telefónov, internetu a sociálnych sietí. 

2. Nájdite si čas na seba

Pokiaľ ste sa v karanténe ocitli sami, nastal čas spraviť všetko to, čo ste doteraz odkladali. A je pri tom úplne jedno, či ide o skrášľovací beauty deň v pohodlí domova len pre vás alebo sa rozhodnete stráviť celý deň pozeraním televízie na gauči. Teraz môžete robiť všetko to, na čo ste si celé tie dni nevedeli nájsť čas. 

Starostlivosť o pleť

Oddychujte, relaxujte a rozmaznávajte sa v tomto náročnom období. 

3. Upracte

Kedy, ak nie teraz, keď je hygiena dôležitejšia ako kedykoľvek predtým? Voľný čas môžete využiť na kompletné upratanie vašej domácnosti. Vypratať skrine, kde končí všetko nepotrebné či vydrhnúť každučký povrch v domácnosti. Toto je ideálny čas aj na dôkladne upratanie kuchyne, keďže počas tohto obdobia v nej trávite viac času, ako inokedy. 

Vezmite si na mušku aj kľučky na dverách, notebooky či mobily, pretože tie predstavujú naozaj veľké ložiská baktérií.

Jarné upratovanie môžete zahájiť aj vo vašom šatníku, a postupne vymeniť zimné oblečenie za jarné.

4. Experimentujte v kuchyni

Varenie bez zápachu

Rozmýšľate, čo budete variť z nakúpených zásob v najbližšom období?

Na vykúzlenie dobrého jedla niekedy ozaj netreba veľa. Na internete nájdete množstvo zaujímavých receptov, no môžete popustiť uzdu vlastnej fantázii a zaexperimentovať. 

Vyskúšať môžete aj recepty, ktoré si vyžadujú zdĺhavejšiu prípravu a doteraz ste sa na ne neodhodlali.

Čo tak pripraviť si konečne chutný steak? Pripravené jedlo si nezabudnite dostatočne vychutnať. 

5. Upokojte svoju myseľ a telo pomocou jogy

V posledných dňoch sa nešíri len koronavírus, ale aj strach z neho samotného. Strach je pritom veľmi silná ľudská emócia, ktorá spúšťa stresovú reakciu. Stres sa výrazne podpisuje aj na našom celkovom fyzickom, ale i psychickom zdraví a oslabuje náš imunitný systém, ktorý v boji s ochorením COVID-19 zohráva veľmi dôležitú úlohu.

Nenechajte strach prerásť do paniky, ktorá potláča racionálne myslenie, ale namiesto toho sa pokúste zachovať si chladnú hlavu za každých okolností.

Výborným prostriedkom na upokojenie mysle a tela je joga, ktorá nás učí žiť so sebou samým i s našim okolím. Je prospešná nielen pre našu psychiku, ale aj organizmus. Natiahnuté stuhnuté telo dokáže aktivovať imunitný systém.

Na joge je skvelé to, že si ju pokojne môžete zacvičiť aj doma. Inšpirovať sa môžete videami, ktorých je na internete viac ako dosť alebo siahnite po knihe, ktorá vás kompletne prevedie cvičením jogy v pohodlí domova. 

6. Zacvičte si

Pre mnohých je najväčším problémom karantény nedostatok pohybu. O pohybe je pritom všeobecne známe, že posilňuje imunitu a udržiava celkovú kondíciu človeka. 

Na to, aby ste si mohli dobre zacvičiť, však nepotrebujete nutne chodiť do preplnených fitnescentier. Zacvičiť si totiž môžete aj doma.

Aj tu sa môžete inšpirovať videami na internete, alebo knihou, ktorá sa stane vašim osobným domácim trénerom.

7. Čítajte 

A teraz nemáme na mysli len aktuálne správy, ale predovšetkým knihy. Sú totiž skvelým relaxom a prostriedkom, ako uniknúť z reality. 

Konečne si môžete prečítať všetky tie knihy, ktoré vám stáli na poličke alebo v knižnici, no pre nedostatok času ste sa k nim nemohli dostať. V prípade, že už máte všetko prečítané, do niektorých kníh nie je na škodu pustiť sa aj po druhýkrát.

Každý správny knihomoľ nám dá nepochybne za pravdu, že niektoré knihy nám časom pri druhom čítaní dávajú iný význam. Pokiaľ si ale chcete prečítať niečo nové, internetové kníhkupectvá ponúkajú aj napriek zavretým prevádzkam možnosť doručenia až k vám domov

8. Rozvíjajte a vzdelávajte sa

Na učenie nie sme nikdy pristarí! Svoj voľný čas preto môže investovať aj rozumne do sebarozvoja. 

Možno si už roky hovoríte, že sa začnete učiť francúzštinu alebo svoje schopnosti v ovládaní Excelu posuniete na úroveň expert. Teraz je na to ten správny čas.

Existuje množstvo online kurzov, s ktorými nielenže zaženiete nudu, ale vás aj posunú vpred. 

Vzdelávanie pomocou online kurzov

Môžete sa konečne pustiť od učenia cudzieho jazyka, ktorý ste vždy túžili ovládať.

9. Dajte si seriálový maratón

Pustite sa do sledovania filmov či seriálov. Aj to totiž veľmi často odkladáme z dôvodu nedostatku času. Pri dobrom seriály však dokážeme zrelaxovať a kvalitný film nás zas môže donútiť zamyslieť sa.

Ak neviete, čo si pustiť, inšpirujte sa sa 19 najlepšími seriálmi z produkcie Neftlix alebo 15 seriálov, ak máte radšej HBO.

10. Vytvárajte a tvorte 

Človek je už od prírody kreatívny tvor, ktorý potrebuje na svoje sebavyjadrovanie tvoriť, niečo zanechávať. Vytváranie a tvorenie nám prináša radosť.

Nezáleží na tom, či sa rozhodnete skrášliť si vašu domácnosť pomocou vlastnoručne vyrobených dekorácií alebo začať so štrikovaním šálu na nasledujúcu zimu. Skrátka, tvorenie vám pomôže preklenúť nudu, zrelaxovať a zaručene poteší aj vašu dušu. 

A posledný tip - zostaňte pozitívne naladení! Nezabúdajte, že s úsmevom na tvári a pozitívnym myslením ide všetko jednoduchšie. Užite si naplno chvíle strávené doma i to, že nemusíte robiť niť, len to, čo sami chcete. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar