15 najlepších seriálov z produkcie HBO

Najlepšie HBO seriály

Ak vás už omrzel Netflix, čo tak vyskúšať pre zmenu HBO GO? 

Ste Netflix tím alebo skôr HBO tím? 

Netflix si sprvu získal väčšiu priazeň publika, no po tom, čo sa seriál Hra o tróny prebojovala na absolútnu špičku medzi seriálmi, HBO sa stalo populárnym aj u nás. 

Ak máte pocit, že ste snáď videli už všetko, určite vám dobre padne trochu inšpirácie na dobré seriály. V redakcii sme preto dali dokopy tento žánrovo bohatý zoznam, vďaka ktorému si na svoje prídu milovníci sci-fi, drámy, komédie či historických seriálov.

Miniseriál, 10 epizód | IMDb: 9,4/10

Bratstvo neohrozených predstavuje absolútnu špičku medzi seriálmi z dielne HBO a na IMDb si vyslúžilo až 9,4 bodov z 10. Dej tohto desaťdielneho miniseriálu, natočeného podľa bestselleru spisovateľa Stephena E. Ambroseho, rozpráva o elitnej jednotke americkej armády z 2. svetovej vojny, známej ako Easy Company. 

Bratstvo neohrozených je dramatickým spracovaním podrobného popisu výcvikov a bitiek tejto elitnej jednotky od Normandie až po obsadenie Hitlerovho „Orlieho hniezda“ v Berchtesgadene. A zároveň je sondou do medziľudských vzťahov vojakov, zobrazením priateľstiev „na život a na smrť“ a v neposlednom rade tiež pohľadom na západný front druhej svetovej vojny očami bežného amerického vojaka.

Tento úspešný seriál získal v roku 2001 cenu Emmy a Zlatý glóbus za najlepší miniseriál.

Bratstvo neohrozenych HBO

Zdroj: www.hbogo.com

Miniseriál, 5 epizód | IMDb: 9,4/10

Príbeh o černobylskej havárii preslávil päťdielny miniseriál z koprodukcie HBO a Sky s rovnomenným názvom Černobyl. Seriál rekonštruuje jednu z najhorších svetových katastrof zapríčinených človekom – mohutnú explóziu jadrovej elektrárne Černobyl na Ukrajine v roku 1986, ktorá uvoľnila nebezpečné rádioaktívne látky nielen na území Sovietskeho zväzu, ale aj do oblastí Škandinávie a západnej Európy.

Popredného sovietskeho jadrového fyzika Valerija Legasova, ktorý viedol vyšetrovanie tejto tragickej udalosti, perfektne stvárnil Jared Harris

Aj keď vám je príbeh o Černobyle známy, odporúčame vám pozrieť si tento miniseriál, stojí rozhodne za to. 

Cernobyl hbo

Zdroj: www.businessinsider.com

8 sérií, 73 epizód | IMDb: 9,3/10

Je tu niekto, kto ešte nevidel legendárny seriál z dielne HBO, Hru o tróny? 

Výpravný seriál natočený podľa bestsellerovej fantasy ságy Pieseň ohňa a ľadu od George R. R. Martina, zachytáva krvavý boj o Železný trón, post najvyššieho vládcu Siedmich kráľovstiev.

Dej tejto úžasnej osemdielnej série je plný dobrodružstva, intríg, romantiky, fantasy medzi kráľmi, kráľovnými, vojakmi a čarodejníkmi, vrahmi a klamármi. Tú správnu atmosféru mu dodáva zamrznutá krajina, kde letá trvajú niekoľko rokov, no zima môže trvať aj celý ľudský život.

Veta ''Winter is coming'' sa vďaka tomuto ohromnému seriálu stala legendárnou. 

Hra o tróny HBO

Zdroj: www.larepublica.net

5 sérií, 60 epizód | IMDb: 9,3/10

Ak vás už nebavia kriminálky ako CSI Miami, určite si pozrite The Wire – Špina Baltimoru. Dramatický krimi seriál z prostredia drog, narkotík, pašeráctva, či byrokracie a tlače. Príbeh sa odohráva, ako už názov napovedá, v skorumpovanom Baltimore. 

Päťdielny seriál, ktorý si vyslúžil nejedno ocenenie a bol kritikmi vynášaný do neba, vás stiahne do naháňačky policajného detektíva a drogového kráľa, ktorý za sebou po uliciach Baltimoru necháva nielen narkotiká, ale aj mŕtve telá. 

Špina Baltimoru

Zdroj: www.hbogo.com

6 sérií, 86 epizód | IMDb: 9,2/10

Prvé epizódy seriálu o mafiánskom bossovi, Tonym Sopranovi, vyšli už síce v roku 1999, no natočilo sa až 6 sérií. Sopranovci sú popretkávaní čiernym humorom, rýchlymi zvratmi udalostí a prudkými konfliktmi, ktoré vás chytia a nepustia.

Ak ste fanúšikom mafiánskej tematiky, pri rodine Sopranovcov, ktorí sa vysporiadavajú s napätím v manželstve, neposlušnými deťmi, záchvatmi zúrivosti a tiež mafiánskym zákonom mlčanlivosti – si rozhodne prídete na svoje.

Seriál Sopranovci sa stal veľmi obľúbeným a dokonca získal hudobné ceny Emmy a Zlatý Glóbus. 

Sopranovci

Zdroj: www.hbogo.com

8 sérií, 96 epizód | IMDb: 8,9/10

Kľúčová postava v tomto dramatickom seriáli je Dexter Morgan – skvele vymyslená, okúzľujúca, inteligentná hlavná postava so smyslom pre humor. Dexter je však tiež sériovým vrahom.

Rozpoltený nutkaním zabíjať a túhou po skutočnom šťastí žije v konflikte so sebou samým. Počas bieleho dňa vyšetruje u miamskej polície vraždy a počas noci ich pácha. 

Dexter

Zdroj: www.hbogo.com

Tip: Prečítajte si tiež naše tipy na 19 najlepších seriálov z produkcie Netflix.

3 série, 24 epizód | IMDb: 9,0/10

Ak ste fanúšikom detektívnych seriálov, Temný prípad je záruka kvality. Ústrednými postavami trojdielnej série sú dvaja detektívi, ktorých životy sú navzájom prepojené počas sedemnásť rokov trvajúcej naháňačky sériového vraha.

Hviezdne herecké obsadenie (Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Colin Farrel a i.), ironický humor, chytľavý komplikovaný príbeh, aj nevtieravé filozofovanie o živote – na to všetko sa môžete v Temnom prípade tešiť.

Temny pripad

Zdroj: www.hbo.com

3 série, 28 epizód | IMDb: 8,7/10

Máme tu aj niečo pre milovníkov poriadneho sci-fi. Dramatický seriál z produkcie HBO – Westworld, inšpirovaný rovnomenným filmom z roku 1973, zobrazuje futuristický zábavný park, ktorý obývajú roboti. 

Westworld vám predstavý temný svet, kde sa pretína blízka budúcnosť s minulosťou, s ktorou sa dá podľa predstáv manipulovať. Vitajte vo Westworlde! Vo svete, v ktorom je možné splniť každú ľudskú túžbu, a ktorý vás zavedie do počiatkov umelej inteligencie a evolúcie hriechu.

Westworld

Zdroj: www.hbogo.com

1 séria, 10 epizód | IMDb: 8,1/10

Satirický komediálný dramatický seriál z roku 2020 rozpráva príbeh vzostupu Kataríny Veľkej z úplnej outsiderky na najdlhšie vládnucu panovníčku v dejinách Ruska. Veľmi aktuálny príbeh o situácii v Rusku z 18. storočia zachytáva celý rad rolí, ktoré táto panovníčka, milenka, učiteľka a bojovníčka počas svojho života zohrala.

Dej prvej série rozpráva fiktívny, zábavný príbeh o romantickom mladom dievčati, ktoré prichádza do Ruska uzavrieť sobáš s cárom Petrom. Katarína, dúfajúca v láskyplný život, sa však miesto toho ocitne v nebezpečnom zaostalom svete, v ktorom musí zabiť svojho manžela, premôcť cirkev a získať dôveru ľudu.

The great

Zdroj: www.hbo.com

10. John Oliver: Čo týždeň dal a vzal  (Last week tonight with John Oliver)

7 sérií, 203 epizód | IMDb: 8,9/10

Výborná kombinácia britského a amerického humoru skĺbená so závažnými až alarmujúcimi témami, ktorým čelí nielen Amerika, ale aj celý svet. Taká je komediálna talk-show Johna Olivera z dielne HBO.

V polhodinových epizódach (ktorých sa natočilo už 203!) Oliver Američanom prehovára do duše. Divákom dokáže otvoriť oči o aktuálnych udalostiach, novinkách a politike, ktoré síce poníma zábavne a sarkasticky, no zároveň ich núti k zamysleniu. 

John Oliver

Zdroj: www.hbo.com

11. Fargo

4 série, 40 epizód | IMDb: 8,9/10

Štvordielny seriál Fargo vznikol na základe inšpirácie rovnomenného oscarového filmu z roku 1996, s ktorým ale nemá veľa spoločného.

Seriál Fargo je síce podobne zamotaný, satirický ako film, no zápletka aj charaktery postáv sa odvíjajú inak. Dej je popretkávaný čiernym humorom, vraždami a nepredvídateľnými situáciami. Garantujeme vám, že z Farga budete mať mierne absurdný a mrazivý pocit.

Fargo

Zdroj: www.hbogo.sk

2 série, 22 epizód | IMDb: 8,7/10

Všetci milovníci drámy a histórie si prídu na svoje v príbehu o láske a zrade, mužoch a ich ženách, pánoch a otrokoch pod názvom Rím. V dramatickom seriáli z dielne HBO dej zachytáva búrlivú dobu, v ktorej skončila republika a zrodilo sa cisárstvo.

Rím je kvalitný a pomerne drsný seriál, v ktorom sa nešetrí bitkami, krvou a intímnymi scénami.

Rím

Zdroj: www.amazon.com

5 sérií, 63 epizód | IMDb: 8,7/10

Dej päťdielneho seriálu Odpočívaj v pokoji, ktorého tvorcom je Alan Ball (známy scenárista oscarovej Americkej krásy), sa točí okolo rodiny Fisherovcov prevádzkujúcej nezávislý pohrebný ústav.

Štruktúra jednotlivých dielov je v podstate vždy rovnaká – najprv sa zoznámime s mŕtvolou, ktorá vždy skoná nejakým podivným spôsobom, a jej pohreb tvorí rámec celej epizódy, popretkávaný zauzlenými príbehmi členov rodiny. V príbehu sa striedajú humorné scény s tragickými výjavmi.

Seriál získal celkom šesť ocenení Emmy.

Odpočívaj v pokoji

Zdroj: www.amazon.com

14. Gomora

4 série, 48 epizód | IMDb: 8,7/10

Gomora vás zavedie do nebezpečných a temných uličiek Neapola, kde sa nachádza centrum neapolskej mafie. Potom, čo je jeden z najobávanejších a najväčších vodcov zločineckej organizácie Camorry zatknutý a poslaný za mreže, jeho pravá ruka, tridsaťročný Ciro di Marzio sa snaží prevziať post vodcu obávanej mafie.

Bitka o nadvládu súperiacich klanov práve vypukla a ak máte radi mafiánske filmy a seriály, pri Gomore si prídete na svoje. 

Gomora

Zdroj: www.hbogo.cz

3 série, 25 epizód | IMDb: 8,6/10

A na záver tu máme zábavný, vtipný, inteligentný a aktuálny seriál Newsroom, ktorý nakúka do zákulisia fiktívnej spravodajskej televíznej stanice ACN Network. 

Dej sa zameriava na život pred aj za kamerou sarkastického moderátora, vedúcej produkcie, ich šéfa a ostatných kolegov. Spravodajský tím si určil životnú misiu – chcú robiť dobré spravodajstvo, aj napriek firemným či osobným problémom. 

Skvele napísané postavy a veľmi dynamické tempo vám nedovolí ani na chvíľku poľaviť zo sledovania, na Newsroome sa stanete závislí.

Newsroom

Zdroj: www.theguardian.com

Keďže HBO neustále prichádza s novými seriálmi, zoznam budeme priebežne aktualizovať. Ak máte tip na seriál, o ktorom by mali vedieť aj ostatní, dajte nám vedieť v komentári! 


O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar