16 aplikácií na úpravu fotiek v mobile

aplikacie

Vizuálny obsah je čoraz populárnejší. Oveľa viac ako samotné texty si získavajú pozornosť používateľov internetu fotografie a videá. Smartfóny umožňujú veľmi rýchle vytváranie, zdieľanie a komentovanie fotiek na sociálnych sieťach.

Instagram vládne internetu

Jednou z najpopulárnejších sociálnych sietí v súčasnosti ostáva Instagram, ktorého počet používateľov prekročil 1,2 miliardy. Na Instagrame v súčasnosti trávia používatelia priemerne 28 minút denne. 59% z nich má menej ako 30 rokov. (1)

K Instagramu sa však pridala aj populárna sieť TikTok, ktorá  sa považuje za poprednú aplikáciu pre krátke mobilné videá. Poslaním tejto aplikácie je inšpirovať kreativitu a prinášať radosť.

Ale vráťme sa nachvíľu ešte späť k Instagramu. Tí nasledovanejší influenceri tu našli možnosť dobrého zárobku. Aj preto sa na kvalitu obsahu kladie čoraz väčší dôraz. Instagram slúži primárne ako sociálna sieť a zdieľanie fotografií, no mnoho užívateľov ho využíva aj na jednoduché úpravy fotiek.

Okrem neho je však dostupných množstvo aplikácií s rôznymi funkciami, ktoré ponúkajú obrovské množstvo rôznych efektov.

Niektoré aplikácie na úpravu pre smartfóny sú porovnateľné s profesionálnymi programami pre počítače. Pomocou nich dokážete vylepšiť fotografie k dokonalosti, alebo experimentovať s rôznymi špeciálnymi efektmi, ktoré vaše fotky spestria, oživia alebo premenia na úplne nový obrázok.

Cupslice ponúka veľa zaujímavých filtrov, ale aj moderných nálepiek a rámčekov. Samozrejmosťou sú základné úpravy farieb, jasu, kontrastu, sýtosti atď. a možnosť tvorby koláží. Aplikácia sa ovláda pomerne jednoducho, je vhodná pre začiatočníkov.

PhotoDirector

Zdroj: photodirector-photo-editor.en.softonic.com

Ďalšia aplikácia, ktoré zvládne úpravu fotiek do niekoľkých sekúnd, je Afterlight. Jej dizajn a ovládanie sú jednoduché a praktické. Zároveň obsahuje množstvo originálnych filtrov a textúr. Aplikácia ponúka 15 prispôsobiteľných nástrojov, pomocou ktorých vylepšíte rôzne parametre fotiek..

afterlight

Zdroj: afterlight.co

3. VSCO

Táto aplikácia je špecifická svojím ovládaním gestami, s ktorým sa úprava fotiek stane zábavou. Ak ste fanúšikom klasických analógových fotografií a filmov, s VSCO dokážete decentne vytvoriť dojem klasických obrázkov s jemne vyblednutými farbami.

Niektoré filtre sú k dispozícii zadarmo, no špeciálne edície si viete kúpiť za jednorázový poplatok od 0,99€. 

VSCO aplikácia

Lightroom je aplikácia od tvorcov Adobe Photoshopu. V tejto verzii sa tvorcovia snažili priniesť čo najviac profesionálnych funkcii do smartfónov. Aplikácia poteší aj profesionálov, pretože podporuje RAW formát. Fotky je možné ukladať do Creative Cloudu a ďalej upravovať na počítači. Okrem vycibrených základných funkcií a automatických úprav ponúka špeciálnu funkciu – synchronizáciu.

Lightroom sa stal fenoménom a internetom sa šíri množstvo prednastavených filtrov, vďaka ktorým môže aj amatér bez grafických zručností upravovať svoje fotky a nechať ich vyniknúť. Niektorí celosvetovo známi influenceri sa chytili šance a vytvárajú série filtrov, ktoré si ich fanúšikovia môžu kúpiť.(2)

adobe lightroom

Zdroj: www.adobe.com

Okrem základných úprav jasu, kontrastu, tieňov, hĺbky a sýtosti farieb, ponúka filtre, s ktorými vytvoríte atmosféru retro, moderného filmového vzhľadu a mnoho ďalších.

Snapseed umožňuje praktické ukladanie vašich osobných úprav do užívateľského konta. To iste oceníte pri editácii väčšieho množstva fotografií za sebou.

Snapseed aplikácia

Zdroj: AppStore

Aplikáciu Polarr oceníte, aj keď ste začiatočník. Disponuje však aj pokročilými možnosťami úprav kriviek a vrstiev pre skúsenejších fotografov. Na rýchlu úpravu slúži automatická úprava. Prídete si však na svoje, aj keď sa chcete pohrať tónovaním, kontrastom, ostrosťou a inými detailmi.

polarr

Zdroj: www.polarr.co

7. PixIr

S PixIr získate veľké množstvo filtrov a funkcií, s ktorými zvládnu úpravu fotiek aj začiatočníci. Napríklad automatické vyváženie farieb jedným ťahom, alebo odstránenie červených očí a vybielenie zubov. Môžete zapojiť kreativitu a nechať vyniknúť farby, ktoré si zvolíte, alebo použiť niektorý zo 600 filtrov.

Pixlr aplikácia

Zdroj: pixlr.com

Aplikácia Fotor je vhodná pre tých, ktorých baví tvorba koláží s rôznymi rámčekmi a ďalšími doplnkami. Umožňuje aj profesionálne úpravy, napríklad prácu s krivkami v rôznych farebných kanáloch, ostrosťou, hĺbkou atď. V tejto aplikácii sa nestratíte: aj keď ponúka veľa možností, jej dizajn je minimalistický a ovládanie jednoduché.

fotor

Zdroj: www.fotor.com

Pomocou tejto aplikácie zvládnete úpravy, ako odstránenie nedokonalostí a vyhladenie pleti, či jemné úpravy pozadia naozaj kvalitne. Predvolenými úpravami môžete zmeniť svoju tvár, napríklad s efektom žiarivých očí, belších zubov, alebo prídavnými očnými linkami. Zvláštnymi efektmi dodáte vašim fotografiám hĺbku, dramatický, umelecký, alebo prirodzene krásny vzhľad.

airbrush

Výhodou aplikácie na úpravu fotografií od Google je možnosť synchronizácie s Google účtom. Vďaka tomu je možné ich jednoducho zdieľať a vyhľadávať. Okrem úložného priestoru môžete využiť niekoľko prednastavených filtrov alebo základné možnosti úpravy fotiek.

PicsArt je jedna z najobľúbenejších aplikácií na úpravu fotiek v mobile. Možno je to vďaka jednoduchému ovládaniu, či sympatickému grafickému spracovaniu. Veľkou výhodou je široké spektrum úprav, zahŕňajúce vkladanie textu, rôzne úpravy pozadia, tvorbu koláže a mnoho ďalších.

12. Prisma

Všetko od základných úprav po výstredné filtre, ktorých je viac ako 800, nájdete v aplikácii Prisma. Táto aplikácia je vhodná pre tých, ktorí radi experimentujú s farbami a špeciálnymi efektmi. A je úplne zadarmo.

prisma

Zdroj: prisma-ai.com/

Štandardné úpravy fotiek sú samozrejmosťou. Aplikácia Bonfire je výnimočná zvláštnymi efektmi. Jedným ťuknutím meníte vaše fotografie napríklad na umelecký akvarel, alebo maľbu ako z obdobia renesancie. Okrem toho zvládne automatickú úpravu pleti s výsledkom, ktorý vždy lahodí oku vďaka prepracovaným algoritmom.

Bonfire

Zdroj: bonfire-photo-editor-pro-ios.soft112.com

14. Vimage

Vimage je novšia aplikácia, vďaka ktorej môžete odfotiť nehybné objekty a neskôr pridať pohyblivé. Táto unikátna funkcia sa využíva pri tvorbe príbehov, zdieľaných na sociálnych sieťach. K tomu ponúka bežné funkcie, ako je úprava jasu, otáčanie, orezávanie, rozostrenie atď. Fotografie oživí aj pestrý výber hotových animácií.

Vimage aplikácia

Zdroj: AppStore

Unikátna aplikácia Touch Retouch nie je stvorená na bežné úpravy fotiek. Neupravíte s ňou farby, ani nevybielite zuby. Čo dokáže, je vymazávanie celých objektov, či už drobných nevzhľadných predmetov v pozadí, káblov, smetných košov, nedokonalostí pleti, alebo dokonca celých postáv. Stačí ich označiť a navždy odstrániť.

Touch Retouch aplikácia

Zdroj: AppStore

S touto aplikáciou dokážete odstrániť niektoré objekty z fotografie a upraviť krivky. Pre tvorbu dramatických záberov krajín môžete využiť HDR efekt, alebo pretvoriť fotografiu na maľbu.

Zmena veľkosti, jasu, sýtosti, editácia pozadia nie sú pre PhotoDirector žiadny problém. S troškou šikovnosti môžete z fotiek odstrániť aj nežiaduce objekty.

photodirector

TouchRetouch ponúka oveľa sústredenejší a konkrétnejší zážitok. Samotná aplikácia sa ľahko používa. Ponúka všetky nástroje, ktoré potrebujete na odstránenie nežiaducich prvkov z vašich fotografií.

TouchRetouch veci príliš nekomplikuje. Odstrániť nechcené predmety môžete jednoduchým ťuknutím prsta na žiadané miesto. Skutočnou výhodou TouchRetouch je, že nemusíte byť presní. Stačí označiť len časť nedokonalosti a aplikácia odstráni zvyšok.

retuš fotiek

16. Foodie

Táto aplikácia  je jednou z najlepších aplikácií na úpravu fotografií zameraných na jedlo a potraviny. Nájdete tu desiatky atraktívnych filtrov, z ktorých väčšina je skvelá nielen na jedlo. Foodie sa skvele hodí nielen na fotografie, ale aj na úpravu videa.

Pre nadšencov selfie má Foodie predvoľby na fotenie dokonalých selfie. Na dosiahnutie najlepšieho záberu môžete použiť aj časovač. Aplikácia Foodie je bezplatná a funguje ako skvelá doplnková aplikácia k vášmu Instagramu.

fotka jedla

Superimpose X je aplikácia na úpravu fotografií, ktorá vám umožňuje vytvárať surreálne fotografie. Aplikácia sa môže pochváliť atraktívnym dizajnom a robustnou zbierkou efektov vrstiev. Šikovnou funkciou je možnosť upravovať niekoľko vrstiev súčasne.

Superimpose X je aplikácia v štýle Photoshopu, v ktorej môžete byť veľmi kreatívni. Pomocou nástrojov na maskovanie môžete svoje obrázky úplne meniť a transformovať na rôzne iné diela.

surreálne fotky

Záver

Ponuka aplikácií je naozaj pestrá. Či upravujete rodinné fotografie, fotky z výletu, zabávať sa s rôznymi maliarskymi štýlmi a retro filtrami, alebo sa pokúšate vyrovnať sa profesionálnym umeleckým záberom, všetko zvládnete s vaším smartfónom.

NÁŠ TIP: Ak hľadáte nový smartfón, ktorý zvládne úpravy vašich fotiek vo vyššie spomenutých aplikáciách, avšak nechcete minúť mnoho peňazí, inšpirujte sa našim výberom najlepších smartfónov do 200 eur.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar