Kde sú najväčšie ložiská baktérií v domácnosti?
Ak sa po návrate z práce či z obchodu vrháte na kúpeľňu s pocitom, že tým zmyjete všetky baktérie a doma vám už žiadne nehrozia, ste na omyle. Aj pri najvyššej miere čistoty na vás v domácnosti číhajú tieto potvorky na takých miestach, o ktorých by ste to možno vôbec nepovedali. V kúpeľni, v kuchyni, dokonca aj v skrini.
V spoločnosti je v súvislosti s baktériami najviac skloňovaná záchodová doska. Preto jej pri upratovaní venujeme zvýšenú pozornosť. A preto v realite najšpinavším miestom v domácnosti nie je. Medzi ložiská baktérií patria miesta, ktoré sú teplé a vlhké. To sú totiž ideálne podmienky pre šírenie baktérií najrôznejších druhov. Urobte si okružnú cestu po domácnosti a venujte týmto miestam pri upratovaní zvýšenú pozornosť.
Kuchyňa - srdce baktérií?
Aj pre baktérie je, žiaľ, kuchyňa srdcovou záležitosťou. Tipli by ste si, kde bude baktérií najviac? Ak tipujete kuchynské hubky, tipujete správne. Vedci zistili, že na 1 cm3 sa v hubke nachádza až 54 miliárd bakteriálnych buniek. To je pomerne vysoké číslo, hlavne ak porovnáte hubky s toaletou, v ktorej ich je oveľa menej. Hubky sú neustále nasiaknuté vodou položené na teplom miestečku a tak ľahko zadržia najviac baktérií v celej domácnosti. Riešením je po každom použití hubku dobre opláchnuť horúcou vodou, vyžmýkať a nechať vysušiť.
Alebo používať prírodnú lufu, ktorá má rovnaké, ak nie lepšie vlastnosti, ako klasická hubka. Nezapácha, rýchlo schne a preto sa v nej nestihnú množiť baktérie. Navyše je plne kompostovateľná, takže urobíte niečo aj pre životné prostredie. Existujú tiež vysokosavé handričky, ktoré majú výborné sacie vlastnosti a môžete ich využiť aj na upratovanie. Sú vyrobené z celulózy a bavlny, dajú sa prať a po doslúžení ich jednoducho hodíte do kompostu.
Ani ostatné časti kuchyne však netreba podceňovať. Hlavne nie tie, ktoré sú v kontakte s vodou. Baktérie by ste našli na kuchynskej linke, obkladačkách, v dreze či na batérii. Zdrojom bývajú aj dosky na krájanie, preto by sme ich mali ihneď po použití umyť. A vyhradiť si ich na jeden účel - na mäso, na zeleninu, na chlieb a pod. Čistiť ich môžete citrónovou šťavou.
Skvelým zdrojom baktérií je i chladnička. Nemali by ste zabúdať na jej pravidelné čistenie čistou hubkou namočenou v octovej vode. Tiež by ste mali dbať na hygienu obalov, ktoré do chladničky vkladáte. Napríklad také vajíčka by ste mali vždy vyberať z kartónových obalov, ktoré môžu byť zdrojom rôznych patogénov. Mäso do chladničky nikdy nedávajte nezabalené a čokoľvek sa vám v nej rozleje, ihneď utrite.
Odpadkový kôš je ideálny na šírenie baktérií. Myslite na to a pravidelne ho vyprázdňujte. Aspoň raz do týždňa mu venujte pár minút a vyčistite ho zvonka i zvnútra.
Kúpeľňa - oáza čistoty
Nie, ak je plná baktérií. A tie sa skrývajú takmer všade, pretože rovnako ako v kuchyni, aj v kúpeľni je teplo a vlhko. Okrem spomínanej záchodovej dosky, ktorú vzhľadom na činnosť, na ktorú je určená, pravidelne čistíme, je nálezísk baktérií viac.
Napríklad také uteráky, a to hneď z dvoch dôvodov. Prvým je, že zostávajú dlho nasiaknuté vodou, vďaka čomu baktérie ľahšie prežijú a druhým je fakt, že nimi utierame časti tela, kde je baktérií najviac. Vedci z Arizony zistili, že baktéria E. coli (baktérie bežne prítomné v stolici) sa vyskytuje až v 25,6 % uterákov. Ako sa proti brániť proti baktériám?
- uteráky hneď po použití zaveste a nechajte vysušiť
- uteráky perte aspoň na 60 stupňov
- dbajte na častú výmenu
- dbajte na to, aby každý člen domácnosti mal vlastný uterák
Ak chcete znížiť množstvo baktérií v kúpeľni, splachujte až po sklopení dosky, aby ste zabránili víreniu baktérií. Tiež dbajte na čisté vodovodné batérie a pravidelnú čistotu pohárikov na zubné kefky. Práve tie bývajú často zdrojom baktérií a ani zubné kefky nie sú výnimkou. Medzi štetinami sa dokážu zabývať na 24 až 48 hodín, preto by sme nemali zabúdať na ich pravidelné vymieňanie aspoň raz mesačne (pri elektrickej nástavce) a tiež po každej chorobe.
Spálňa
Možno si poviete - kde už len v spálni môžu byť baktérie, keď tam nie je vlhko? No predsa v posteli. To je miesto, kde strávime približne tretinu dňa.
Matrac obsahuje až 90 % všetkých alergénov. V matracoch sa držia roztoče, ktoré milujú odumretú ľudskú kožu. Žijú 2 - 4 mesiace a za ten čas dokážu samičky naklásť 60 - 100 vajíčok. Ich výkaly sú zdrojom rôznych alergií. Ako sa ich zbaviť? Veľmi ťažko. Pomôcť by mohlo nechať matrac vyvetrať na slniečku. Jeho žiarenie totiž roztoče nemajú radi. Tiež dbajte na pravidelnú výmenu posteľnej bielizne aspoň raz mesačne. Obliečky perte na vysokých teplotách a raz za čas ich prežehlite.
Ak používate zvlhčovač vzduchu, aj ten je skvelou voľbou pre baktérie. Dbajte o jeho pravidelné čistenie.
Na aké ďalšie miesta si dať pozor?
Ideálnym miestečkom pre baktérie je aj moderná technika - mobily, tablety, či klávesnice. Našimi prstami po nich totiž brázdime, aj keď nemáme zrovna umyté ruky - na toalete, v MHD či v obchode pri tlačení vozíka. Viete si predstaviť, koľko baktérií môže na nich vlastne byť? Raz za čas preto určite pretrite svoj mobil, tablet či klávesnicu dezinfekčným prípravkom, aby ste prípadné baktérie zlikvidovali.
Rovnako sú na tom i kľučky dverí. Kľučiek sa môže dotýkať ktokoľvek, či už sa riadi hygienickými návykmi alebo nie. Baktérie na nich prežijú aj niekoľko dní. Ak máte čerstvo umyté ruky a potrebujete mimo domova otvoriť dvere, skúste to lakťom alebo si pomôžte papierovou utierkou. Doma pri upratovaní na kľučky rozhodne nezabúdajte.
Pre dámy iste nebude príjemným zistením, že veľa baktérií sa nachádza práve v kabelkách. Niet sa čomu čudovať - kabelky chodia s nami naozaj všade. Na toaletu, ale i na obed. Ak ich kladieme na zem, sú vystavené naozaj rôznorodým baktériám. Raz za čas by ste ich teda mali dezinfikovať.
Treba si uvedomiť, že baktérie na nás číhajú naozaj všade. Hoci sú malé, dokážu narobiť veľa nepríjemností. Nie všetky sú životu nebezpečné, no určite je na mieste dodržiavať základné hygienické návyky, pravidelne upratovať a dať si pozor na najväčšie zdroje baktérií.
Pridajte komentár ku článku