Kupujete nový matrac? Poradíme vám, ako vybrať ten najlepší

Ako vybrať správny matracSpánok je nevyhnutnou súčasťou života nás všetkých. Len ten, kto sa dobre vyspí, je pripravený podať požadovaný výkon. A nielen to. Ľudia, ktorí si pravidelne dožičia dobrý spánok sú v lepšej psychickej pohode ako tí, ktorí zvyknú ponocovať.

Ako však docieliť kvalitný spánok?

Na kvalitu spánku vypláva mnoho faktorov, no najdôležitejším z nich je výber správneho matracaTen však vzhľadom na širokú ponuku nemusí byť práve najjednoduchší.

V tomto článku vám preto prinášame užitočné rady, ktoré sa s kúpou matraca spájajú a pridali sme aj pár našich tipov, aby bolo vaše rozhodnutie čo najjednoduchšie.

Podľa čoho vybrať matrac? 

Na trhu nájdete veľké množstvo matracov, ktoré sa od seba navzájom odlišujú hmotnosťou, veľkosťou, materiálom či povrchovou úpravou. Na čo sa teda zamerať, aby ste si vybrali matrac, ktorý vám prinesie plnohodnotný spánok?

1. Tvrdosť

Vedeli ste, že matrac sa má vyberať podľa vašej váhy? Čím viac vážite, tým tvrdší matrac by ste si mali zvoliť. Ak vážite menej, sú pre vás vhodné matrace, ktoré sú mäkšie. Hmotnosť vplýva aj na nosnosť a životnosť matraca. V tomto prípade platí, že čím je jadro matraca vyššie, tým je vyššia aj samotná nosnosť. 

Fyzioterapeutka Ivana Bílkova upozorňuje, že správnu tvrdosť by nemali podceňovať ľudia s bolesťami chrbta, aby si ešte viac neubližovali. Investovať by ste mali do čo najtvrdšieho matraca, pretože pri mäkkom sa nesprávne zakrivenou chrbticou prepadáva panva, brucho a hrudník. 

Pri matracoch rozoznávame päť stupňov tvrdosti:

  • Tvrdosť 1 - Tieto matrace sú extrémne mäkké a hodia sa ľuďom, ktorí vážia málo. Taktiež sa hodia na prechodné spanie – napríklad na chatu, záhradku alebo chalupu. Väčšinou sú vyrobené zo studenej peny, sú odolné voči protitlaku, bránia preležaninám a dokonca podporujú uvoľňovanie svalov.
  • Tvrdosť 2 - Matrace sú využívané rôznou škálou používateľov, pretože sú elastické a dokážu sa prispôsobiť telu a udržať chrbticu v rovine. Do tejto kategórie sa radia matrace, ktoré sú vyrobené z polyuretánu, sendvičové a pružinové matrace, ale aj tie, ktoré sú vyrobené zo studenej peny.
  • Tvrdosť 3 - Po týchto matracoch najčastejšie siahajú ľudia, ktorí majú problémy so spánkom. Matrac tvrdosti 3 vás dokáže priviesť k tvrdšiemu spánku. V strede matracov tretej kategórie sa nachádza kokosová vrstva alebo vrstva spojeného polyuretánu, ktorá má schopnosť matrac úplne vystužiť.
  • Tvrdosť 4 - Využívajú ich najmä osoby, ktoré majú vyššiu hmotnosť a patria do strednej vekovej kategórie. 
  • Tvrdosť 5 - Matrace tejto tvrdosti uprednostňujú osoby vysokej váhovej kategórie.
doplnkový matrac Dormeo recenzia a skúsenosti

Doplnkový matrac

matrac Dormeo Siena

Stredne tvrdý matrac

matrac Dormeo Aloe Vera

Veľmi tvrdý matrac

Obľúbené sú taktiež matrace dvojakej tvrdosti, ktoré sú populárne pre manželské páry.  Tie majú z každej strany odlišnú tvrdosť, vďaka čomu si dokážete vybrať tú, ktorá vám vyhovuje najviac.

Tvrdosť vášho matraca závisí aj od polohy, v ktorej spíte najčastejšie. Pokiaľ strávite väčšinu času na boku, hodí sa vám mäkší matrac, a ak sa vám lepšie spí na bruchu alebo chrbte, vhodnejší bude tvrdý matrac.

tvrdosť matraca pre pohodlný spánok

2. Materiál matraca

V dnešných dobe výrobcovia ponúkajú matrace vyrobené z rôznych materiálov. Tie majú rozdielne vlastnosti, ktoré vám nemusia vyhovovať. 

Penové matrace

Studená pena

Matrace zo studenej peny sa môžu pochváliť dlhou životnosťou, výbornou elasticitou a tvarovou stálosťou. Vďaka veľkým pórom v matraci dochádza ku kvalitnej priedušnosti a odvodu tepla, a dokáže sa tak dokonale prispôsobiť telu. K vylepšeniu produktu je vhodná kombinácia s lenivou penou, ktorá je vhodná pre osoby trpiace bolesťami kĺbov a chrbtice. Lenivá pena dokáže pozitívne ovplyvniť krvný obeh i kvalitu spánku.

Vyskoelastická pena (lenivá pena)

Ide o polyuretánovú penu, ktorá má otvorenú bunkovú štruktúru a svoju tvrdosť dokáže meniť podľa teploty. Kvalitu spánku na tomto matraci zaručuje dokonalá prispôsobivosť telu. Vďaka pomalému vracaniu sa do pôvodnej polohy nevznikajú preležaniny.

BIO pena

Bio matrace sľubujú, že materiál využitý na ich výrobu je v súlade s prírodou. Sú vyrobené čisto na báze bio produktov (najmä prírodné oleje). Výhodou týchto matracov je tvarová stálosť, dobrá elasticita a kvalitné ortopedické vlastnosti.

PUR matrac

Klasická polyuretánová pena patrí medzi najobľúbenejšie pre svoju odolnosť. Matrace si zachovávajú tvar a majú dlhú životnosť, čo vyhovuje aj ľuďom s vyššou váhou. 

Tempur

Tieto matrace sú vyrobené z viscoelastického materiálu, ktorý bol pôvodne určený pre NASA. Dokážu reagovať na teplotu a rozložiť tlak tak, aby umožnili svalom a chrbtici odpočinok. Námahu svalstva znižujú tak, že minimalizujú tlak. Sú vhodné pre osoby trpiace problémami s chrbticou a svalstvom, no taktiež sa hodia dlhodobo ležiacim pacientom.

ako vybrať matrac

Pružinové matrace

Klasické pružinové jadro

Jadro sa skladá z oceľových pružín, ktoré sú vzájomne spojené, aby sa neuvoľnili. Chráni ich samostatná vrstva, ktorá zabráni pretlačeniu pružín. Kedysi boli tieto matrace takmer v každej domácnosti, dnes sa už používajú zriedkavo. 

Taštičkové pružiny

Tieto modely obsahujú samotne uložené pružiny v malých taštičkách. Vďaka tomu má každá pružinka schopnosť reagovať samostatne, čím je zabezpečená vysoká elasticita matracu. Hmotnosť dokážu rozložiť rovnomerne na celú plochu matraca.

Mikrotaštičkové pružiny

V porovnaní s taštičkovými matracmi má matrac mikrotaštičkových pružín viac, preto je pružnejší a mäkší. Základný rozmer 200 x 90 cm má asi 1000 pružín. Princíp uloženia pružín vo vlastnom textilnom puzdre je rovnaký. 

Gélové matrace

Gélové matrace sú známe vďaka svojej hygienickej zložke, kde baktérie a roztoče nemajú šancu. Dokážu odvádzať vzniknuté teplo, vďaka čomu sa ráno neprebudíte spotení alebo mokrí. Majú schopnosť prispôsobiť sa telu a neobsahujú tvrdé miesta, ktoré rušia spánok. Dokážu prekrviť organizmus, uvoľniť svalstvo a zabezpečiť kvalitný spánok.

Latexové matrace

Vďaka najväčšej bodovej elasticite slúžia ako zdravotnícke matrace. Sú vhodné najmä pre osoby trpiace problémami s chrbticou. Keďže je latex prírodný materiál, je 100 % antibakteriálne odolný, hypoalergénny a neabsorbuje prach. V zime dokáže udržať teplo a v lete chlad, a pena sa bez zaťaženia dokáže vrátiť ihneď do pôvodného stavu.

Väčšina latexových matracov patrí medzi mäkšie až stredne tvrdé, takže by ich nemali vyhľadávať osoby, ktoré potrebujú tvrdý matrac.  

3. Poťahový materiál

Poťah matraca by mal spĺňať tri kritériá. Najdôležitejším je jednoznačne hygienická a konfekčná veľkosť. Nasleduje zabezpečenie optimálnej cirkulácie vzduchu a v neposlednom rade je podstatné aj zabezpečenie klímy spánku, ktorá má byť suchá a príjemná.

spánok na boku

4. Rozmery matraca

Pri kúpe nového matraca by ste mali myslieť aj na ideálnu dĺžku a šírku. Dĺžka by mala presahovať výšku človeka aspoň o 25 cm.

Vyšším ľuďom štandardný rozmer 200 cm na dĺžku nebude stačiť. Myslite na to, ak zároveň s matracom vyberáte aj posteľ

Najbežnejšia šírka matraca je štandardne 90 cm, niektoré matrace majú šírku len 80 cm, najmä tie spojené na manželskú posteľ. Najväčšie dostupné matrace majú rozmery 220 x 220 cm, potom ostáva už iba výroba na mieru. 

Výška matraca by mala byť aspoň 15 - 20 cm, no odporúčame prispôsobiť ju najmä rámu postele, aby sa vám ráno dobre vstávalo. Nižšie matrace tiež nemusia poskytnúť dostatočnú oporu a rýchlejšie sa vyležia. 

výška matraca

5. Vek používateľa

Vedeli ste, že čím je človek mladší, tým viac potrebuje tvrdší matrac? Pre malé deti sú najvhodnejšie tvrdšie matrace, pretože podporujú zdravý rast a vývoj.

Pri mladších ľuďoch sú populárnejšie tuhšie matrace a starší ľudia vyhľadávajú najmä mäkké matrace.

Náš tip: Zaujímajú vás skúsenosti a názory používateľov? Pozrite si hodnotenia najobľúbenejších matracov a nájdite si medzi nimi ten svoj.

Výber podľa značky?

spánok Ako vybrať matrac

Pri výbere akéhokoľvek produktu ľudia neraz riešia aj značku, ktorá je pre mnohých zárukou osvedčenej kvality.

Pri voľbe matraca sa pravdepodobne stretnete aj so značkou Dormeo. Tá patrí medzi tie najznámejšie a na trhu sa nachádza už 15 rokov. Ponúka vyše 500 produktov určených pre domácnosť a lepší spánok.

Náš tip: Preferujete značku Dormeo? V prípade, že je vaša odpoveď áno, pozrite si recenziu obľúbeného doplnkového matraca Dormeo Hero, ktorý sme vyskúšali vo vlastnej posteli.

Ak si ujasníte jednotlivé kritéria výberu, veríme, že voľba toho správneho matraca bude pre vás hračkou. S kvalitným matracom sa už viac nebudete budiť unavení, ale plní elánu do nasledujúcich dní. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar