Dormeo matrace - Recenzie, skúsenosti a hodnotenie


Autori: Lenka Riganová, PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková | Aktualizované: 09. 07. 2021

Tieto matrace odporúčame

Matrac iMemory S Plus

Prispôsobiteľný

Ponúka až 4 úrovne tvrdosti a výborne sa prispôsobí každému telu. 

cena od 300 €

Matrac Air+ Select

Ideál pre alergikov

Matrac je hypoalergénny i antibakteriálny, a preto je vhodný aj pre alergikov.

cena od 550 €

Matrac Dormeo Aloe Vera plus

Maximálna opora

Tento matrac je veľmi pevný a tvrdý, a tak poskytuje chrbtici dokonalú oporu.

cena od 210 €

Recenzie matracov

19 hodín sme u nás v KOMBE pátrali, porovnávali a hodnotili jednotlivé matrace na trhu. Naše porovnávanie vyústilo až do celkového výberu 7 najlepších matracov, ktoré vám prinesú ten najkvalitnejší spánok. 

KOMBO expert radí

Kombo expert Eva Badíková

PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková absolvovala vysokoškolské štúdium na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave a v súčasnosti pracuje ako zodpovedný farmaceut v lekárni REGIA v Lučenci.

"Čo sa týka výberu matraca - to viem z vlastnej skúsenosti - hlavné je neunáhliť sa :)."

Ako sme hodnotili

V súčasnosti existuje viacero výrobcov, ktorí sa špecializujú práve na výrobu matracov. Nie všetky však možno zaradiť k špičke. 

K tým najkvalitnejším matracom, ktoré možno na trhu nájsť patria Dormeo matrace. Tie sa v našich končinách tešia naozaj veľkej popularite, množstvu spokojných zákazníkov a pozitívnych odporúčaní. Aj preto v našom teste dominujú práve matrace pochádzajúce od tohto výrobcu. 

Vybraných 7 modelov sme hodnotili z hľadiska používateľských skúsenosti, tvrdosti, hrúbky, ale aj ponúkanej nosnosti. Pri hodnotení sme zohľadnili i cenu, ktorá v nákupnom procese môže taktiež neraz zavážiť. 

Nechýbajú ani naše tipy, ako správne vybrať matrac a odporúčania experta. 


Porovnanie matracov Dormeo

Matrac iMemory S Plus

#1

Matrac Air+ Select

#2

Matrac Dormeo Aloe Vera

#3

Matrac Dormeo Air Comfort Plus

#4

matrac Dormeo Fresh prima

#5

matrac Dormeo Siena

#6

Doremo detský matrac Baby

#7

Tvrdosť

stredne tvrdý

mäkký - stredne tvrdý

tvrdý

stredne tvrdý

stredne tvrdý

tvrdý

tvrdý

Max. nosnosť

140 kg

130 kg

130 kg

140 kg

130 kg

130 kg

x

Hrúbka

20 cm

27 cm

18 cm

23 cm

18 cm

14  cm

10 cm

Hodnotenie

Plusy

+ dve jadrá

+ prispôsobiteľná tvrdosť

+ viac zón pohodlia

+ priedušný

+ vhodný aj pre alergikov

nadštandardná výška

+ s obsahom Aloe Vera

+ vhodný aj pre deti

+ tvrdý

+ 3D prispôsobivosť

+ priedušný

+ vyzliekací poťah

+ vetrací systém

+ s vláknami striebra

vhodný aj pre deti

+ regulácia nadmernej vlhkosti

+ podpora celého tela

+ 2 stupne tvrdosti

+ antialergické vlastnosti

+ kvalitný poťah

Mínusy

- nezistené

- vyššia cena

- nesnímateľný poťah

- vyššia cena

- matrac nemusí vyhovovať ľuďom spiacim na bruchu

- menšia hrúbka

- len pre deti/detský model

Cena

300 €

550 €

210 €

400 €

290 €

140 €

100 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie jednotlivých matracov

1. iMemory S Plus - Prispôsobiteľný

stredne tvrdý  maximálna nosnosť matraca: 140 kg • hrúbka: 20 cm • snímateľný poťah

Matrac iMemory S Plus

Matrac iMemory S Plus je v súčastnosti jedným z najpredávanejších matracov.

Ide o obojstranný model, ktorý možno používať z jednej aj z druhej strany. Stačí ho iba jednoducho otočiť a vybrať si spánok na mäkkej alebo tvrdej časti. Vďaka tejto unikátnej vlastnosti je matrac ideálnou voľbou pre kohokoľvek. 

Matrac dokopy poskytuje až 4 úrovne tvrdosti. Dokáže sa dokonale prispôsobiť každému telu i jeho potrebám a je vhodný pre ľudí spiacich v akejkoľvek polohe. Jeho súčasťou je aj pamäťová pena iMemory a pružiny Octaspring® v tvare S, ktoré ponúkajú dve úrovne opory.

Maximálna priedušnosť matraca je zabezpečená vďaka prítomnosti vetracieho systému, ktorý zaručuje neustále prúdenie vzduchu. Je revitalizačne ošetrený, čo znamená, že jeho tkanina je impregnovaná špeciálnou látkou schopnou odbúravať elektrostatický náboj. Táto vlastnosť pre telo znamená lepšiu schopnosť relaxácie, urýchlenie procesu revitalizácie a celkové zlepšenie kvality spánku.

Matrac je hypoalergénny a tak je vhodný aj pre alergikov a astmatikov.

Poťah sa môže prať v pračke, keďže je vyzliekateľný, zaručuje zdravé a čisté prostredie bez nečistôt, roztočov, baktérií a nepríjemného zápachu. Matrac je ideálny aj pre páry, pretože je účinný v izolácii pohybu a zamedzuje jeho prenosu.

Matrac dosahuje hrúbku 20 cm a jeho maximálna nosnosť je 140 kilogramov. 

Matrac iMemory S Plus má mnoho spokojných používateľov, výborné prevedenie a pozostáva z kvalitných materiálov, čím si od nás získal odznak Náš tip. Matrac odporúčame každému, kto sa chce dobre a kvalitne vyspať, a nebojí sa priplatiť si za dobrý spánok. 

Výhody

 • dve jadrá
 • prispôsobiteľná tvrdosť a opora
 • 4 úrovne tvrdosti a 2 možnosti opory
 • viac zón pohodlia
 • matrac vhodný pre alergikov
 • snímateľný poťah

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

300 €

Hodnotenie

2. Air Plus Select - Ideál pre alergikov

nastaviteľná tvrdosť - od mäkkej po strednú • hrúbka: 27 cm • snímateľný poťah

Matrac Air+ Select

Najpohodlnejší matrac na svete. Aj takto výrobca definuje matrac Air Plus Select. No je taký aj v skutočnosti? 

Matrac v sebe kombinuje unikátnu technológiu penových pružín a Octaspring® s klasickými taštičkovými pružinami. Pozostáva z viacerých vrstiev, ktoré sa navzájom medzi sebou dopĺňajú a poskytujú tak vynikajúcu oporu, ale aj komfort. 

Matrac má 5 zón, vďaka čomu sa dokonale prispôsobuje jednotlivým častiam tela, a to bez ohľadu na polohu pri spánku. Matrac sa ďalej vyznačuje aj vysokou priedušnosťou, čo znamená, že ho môžete používať počas akéhokoľvek ročného obdobia. 

Vo vnútri matraca sa nachádzajú kvalitné pružiny vyrobené z peny, ktoré sú zárukou tichého pohybu a preto je matrac vhodný napríklad aj pre páry. Svojho partnera nebudete rušiť ani počas nepokojnej noci. 

Matrac má na dotyk príjemný poťah, ktorý možno v prípade potreby vyzliecť a oprať v pračke. Je hypoalergénny a antibakteriálny, a tak je ideálnou voľbou aj pre ľudí trpiacich alergiami či astmatikov. Ponúka nadštandardnú výšku 27 cm a maximálne pohodlie počas oddychu a spánku. 

Na tento matrac sa vzťahuje predĺžená záruka 15 rokov a pokiaľ máte obavy, či si vyberiete ten správny matrac, môžete ho od zakúpenia skúšať v pohodlí domova až 100 nocí. Ak s ním nebudete spokojný, môžete ho počas tejto doby vrátiť. Samozrejme, naspäť dostanete plnú sumu peňazí, za ktorú si matrac obstaráte. 

Výhody

 • priedušnosť
 • výška
 • 5 zón
 • vyzliekateľný poťah
 • vhodný pre alergikov

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

550 €

Hodnotenie

3. Aloe Vera Plus - Maximálna opora

tvrdý  maximálna nosnosť matraca: 130 kg • hrúbka: 18 cm • nesnímateľný poťah

Matrac Dormeo Aloe Vera plus

Matrac Aloe Vera Plus je veľmi pevný a tvrdý matrac, ktorý zabezpečuje dokonalú oporu celej chrbtice.

Obsahuje upokojujúce výťažky z Aloe Vera a tak je vhodný aj pre citlivú pokožku, ale napríklad aj pre deti. Má relaxačné účinky a antibakteriálne, protivírusové vlastnosti. Na dotyk je príjemne hebký a mäkký.

Matrac pozostáva zo 14 cm peny Ecocell®, ktorá ho chráni pred baktériami a roztočmi a zároveň zabezpečuje aj výbornú cirkuláciu vzduchu. Veľkým plusom je aj vynikajúca prispôsobiteľnosť. Matrac je obohatený o pridanú hypoalergénnu silikónovú výplň a tak na ňom môžu pokojne spať aj alergici či astmatici. Celková výška matraca je 16 cm a jeho maximálna nosnosť 130 kg. 

Aj tento matrac je rovnako ako jeho predchodcovia vybavený ochrannou vrstvou CleanEffect, ktorá ho chráni pred rôznymi nežiadúcimi alergénmi. Ako nedostatok však vnímame nesnímateľný poťah. Aby si matrac ponechal svoj čistý stav čo najdlhšie, odporúčame siahnuť po kvalitnom poťahu, ktorým matrac ochránite.

Zo všetkých matracov Dormeo je práve tento model najtvrdší a aj preto ho odporúčame každému, kto hľadá tvrdý matrac s pevnou oporou. Môže pritom ísť práve o osoby trpiace bolesťou krku či chrbtice.

Pokiaľ pokukujete po tomto matraci, no stále akosi váhate, možno vás presvedčí 30 dňová skúšobná lehota, ktorú výrobca poskytuje.

Veľkým plusom je aj predĺžená záruka 10 rokov, ktorá je pre nás dôkazom toho, že za kvalitou tohto produktu si výrobca stojí. Aj nás matrac presvedčil natoľko, že sme mu v našom hodnotení udelili titul Cena/výkon.

Výhody

 • najtvrdší z pomedzi všetkých
 • s obsahom Aloe Vera 
 • zabezpečuje antibakteriálnu ochranu
 • vhodný pre deti
 • dobrá cena

Nevýhody

 • poťah nie je snímateľný

Orientačná cena

210 €

Hodnotenie

4. Air Comfort Plus - Obojstranné jadro

stredne tvrdý • maximálna nosnosť matraca: 140 kg • hrúbka: 23 cm • snímateľný poťah

Matrac Dormeo Air Comfort Plus

Matrac Air Comfort Plus je dostatočne vysoký, pričom v sebe spája technológiu priedušných pružín Octaspring® pre maximálne pohodlie a vreckové pružiny pre výbornú oporu.

Matrac má tri zóny, ktoré zaručujú kvalitný spánok. Celkovo línia Air Plus vo svojich matracoch kombinuje pohodlie a vynikajúcu oporu.

Tento model dosahuje výšku 23 cm, ktorá je zárukou pohodlia a optimálnej oporyVetrací systém umožňuje vzduchu neustále prúdiť cez matrac a znižuje tiež teplo a vlhkosť, zabraňuje vytváraniu horúcich miest a zaručuje vhodné prostredie pre spánokPoťah tohto matraca reaguje na teplotu tela a plne sa jej prispôsobuje. 

Pružiny majú okrem svojej priedušnosti ešte jednu výhodu. Každá sa totiž dokáže pohybovať nezávisle od ostatných, sledovať obrysy a pohyb tela. Pružiny sa prispôsobujú obrysom tela v prirodzenej polohe, takže mu umožňujú oddýchnuť a zregenerovať, so zárukou kvalitného a zdravého spánku.

Matrac má obojstranné jadro čo znamená, že disponuje nastaviteľnou tvrdosťou. Nechýba ani vyzliekateľný poťah, ktorý je možné prať v pračke. Poťah je veľmi mäkký a príjemný na dotyk, vďaka obsahu modálového vlákna Tencel®. 

Hypoalergénny a antibakteriálny matrac je vhodný aj pre astmatikov a alergikov. Hodí sa aj ako matrac na dvojlôžko, keďže bráni prenosu pohybu z jednej strany postele na druhú. 

Dormeo na tento matrac poskytuje až 100 dňovú skúšobnú lehotu a predĺženú záruku až neuveriteľných 15 rokov. A takáto záruka sa teda len tak nevidí. 

Výhody

 • 3D prispôsobivosť
 • antibakteriálny a hypoalergénny
 • priedušnosť
 • vyzliekací poťah
 • skúšobná doba 100 dní

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

400 €

Hodnotenie

5. Fresh Prima II - Vhodný aj pre deti

stredne tvrdý maximálna nosnosť matraca: 130 kg • hrúbka: 18 cm • snímateľný poťah

matrac Dormeo Fresh prima

Matrac Fresh Prima II má spolu až tri zóny, ktoré poskytujú optimálnu oporu rôznym častiam tela. Okrem týchto zón je vybavený aj modernou technológiou penových pružín, ktoré sa ľahko a rýchlo prispôsobujú všetkým pohybom. 

Celková výška, ktorú matrac dosahuje je 18 cm a nosnosť 140 kg. Do poťahu je zároveň všitá i 2 cm pamäťová pena, pre ešte väčšie pohodlie. Samotný poťah je hypoalergénny a možno ho jednoducho dať dolu a oprať v pračke. Zároveň chráni matrac aj pred baktériami, roztočmi a rôznymi pachmi.

Súčasťou matraca je tiež vetrací systém, ktorý zaručuje neustále prúdenie vzduchu a udržanie sviežosti. Unikátna štruktúra zas zabraňuje prenosu pohybu z jednej strany matraca na druhú. Výborný je preto aj na manželskú posteľ pre páry.  

Snímateľný poťah je možné v prípade potreby vyzliecť a vyprať v práčke. Veľmi zaujímavým, no hlavne funkčným doplnkom sú i postriebrené vlákna, ktorými je tento matrac prešívaný. Zdravotné výhody čistého striebra a výborná opora umožňujú používanie tohto matraca aj v detských posteliach. Zároveň je vhodný aj pre alergikov a astmatikov, keďže je antibakteriálny a hypoalergénny.

Matrac odporúčame každému, kto hľadá kvalitný, ergonomický oporný matrac, pre čo najlepší spánok. Čo sa týka tvrdosti, matrac možno jednoducho definovať ako ani nie príliš tvrdý, ale ani príliš mäkký a je ideálom pre ľudí spiacich na chrbte i na boku. 

Ak zvažujete kúpu tohto matracu, no z akéhokoľvek dôvodu ešte váhate, využiť môžete aj 60 dňovú skúšobnú lehotu. Aj na tento model výrobca poskytuje predĺženú 15 ročnú záruku.

Výhody

 • antibakteriálny a hypoalergénny
 • vetrací systém 
 • prispôsobuje sa krivkám tela
 • vyzliekateľný poťah
 • s vláknami striebra
 • vhodný aj pre deti

Nevýhody

 • matrac nemusí vyhovovať ľuďom spiacim na bruchu

Orientačná cena

290 €

Hodnotenie

6. Siena - S reguláciou nadmernej vlhkosti

tvrdý • maximálna nosnosť matraca: 130 kg • hrúbka: 14 cm • snímateľný poťah

matrac Dormeo Siena

Tvrdý matrac Siena so spevnenou strednou časťou je správnou voľbou pre podporu tela po celý čas spánku.

Matrac pozostáva z penového jadra Ecocell®, s hrúbkou 16 cm. Je dostatočne tvrdé, no zároveň aj priedušné a počas spánku sa výborne prispôsobuje kontúram tela. 

Matrac bol navrhnutý tak, aby podporoval krk, chrbticu a boky. Je pohodlný, no pevný a počas spánku či oddychu zabezpečuje spoľahlivú oporu celého tela. Výhodou je aj jeho spevnená časť, ktorá je vyformovaná tak, aby sa taktiež jednoducho prispôsobila telu v ktorejkoľvek možnej polohe.

Matrac je potiahnutý ochrannou vrstvou CleanEffect®, ktorá ho chráni pre roztočmi, baktériami či inými neželanými nájomníkmi. Taktiež sa podieľa aj na vytváraní hygienického a čistého prostredia pre zdravý spánok. 

Aby bola údržba matracu čo najjednoduchšia, nechýba hygienický poťah na zips, ktorý možno dať jednoducho dolu a oprať v pračke. 

Matrac je po bokoch i na spodnej strane potiahnutý mimoriadne priedušnou tkaninou 3D Airmesh, ktorá sa vyznačuje vysokou vzdušnosťou. Nachádza sa na nej množstvo dutých otvorov, ktoré sa starajú o optimálnu cirkuláciu vzduchu, počas letných, ale aj zimných nocí. 

Výhody

 • podpora celého tela
 • pevný, no pohodlný
 • snímateľný poťah
 • ochrana pred alergénmi
 • regulácia nadmernej vlhkosti

Nevýhody

 • menšia hrúbka

Orientačná cena

140 €

Hodnotenie

7. Baby - Do detskej postieľky

 tvrdý • maximálna nosnosť matraca: x • hrúbka: 10 cm • snímateľný poťah

Doremo detský matrac Baby

Posledným matracom v našom hodnotení je matrac Baby, určený do detských postieľok a teda pre tých najmenších. 

Ide o obojstranný matrac 2v1, ktorý je určený pre batoľatá a deti. Ponúka 2 rôzne stupne tvrdosti, čo znamená, že sa plne prispôsobí neustále vyvíjajúcemu sa a rastúcemu dieťaťu. Tvrdšia strana je vhodná pre práve narodené batoľatá a mäkšia strana zas pre staršie deti, konkrétne od 7. mesiaca

Mnoho ľudí si mylne myslí, že práve narodené dieťatko potrebuje mäkký matrac, aby sa mu spalo ako vo vatičke, čo však nie je pravda. Novorodeniatko totiž potrebuje čo najtvrdší matrac, aby sa neotáčalo na brušku. Tvrdý matrac zároveň znemožňuje zaborenie hlavičky a tak sa stará aj o neprerušované dýchanie. 

Keď sa dieťatko prehupne do 7. mesiaca života, vtedy nastáva časť na obrátenie matraca na druhú, mäkšiu stranu. Táto druhá strana sa prispôsobuje rastu tela dieťaťa a taktiež aj jeho pohybom.

Matrac je vyrobený z pevného, elastického materiálu Ecocell®, ktorý je tvorený miliónmi malých buniek. Medzi týmto bunkami cirkuluje vzduch vo všetkých smeroch, čo zabezpečuje špičkovú priedušnosť s reguláciou potenia. 

Dobrý detský matrac by mal mať nepochybne aj antialergické vlastnosti, ktoré sú dôležité pre zdravý vývin dieťaťa. Tento matrac je vyrobený z už spomínaného umelého materiálu Ecocell®, ktorý nie je dobrou živnou pôdou pre rôzne roztoče či iné alergény.

Pozitívne hodnotíme aj snímateľný poťah, ktorý možno prať v pračke. Poťah sa zároveň vyznačuje aj odolnosťou, a tak si svoj vzhľad, ale i vlastnosti ponechá aj pri častom praní. 

Matrac má rozmery 60 x 120 cm a je vysoký 10 cm. Vzťahuje sa na naňho záruka po dobu 12 rokov. Predáva sa v dvoch vyhotoveniach - s ružovým poťahom pre dievčatká a s modrým zas pre chlapčekov. 

Výhody

 • 2 stupne tvrdosti
 • do detských postieľok
 • antialergické vlastnosti
 • snímateľný odolný poťah
 • z materiálu Ecocell

Nevýhody

 • len pre deti/detský model

Orientačná cena

100 €

Hodnotenie

Dormeo matrace v praxi

Dormeo v praxi

Matrace sedia na posteli perfektne.

Štruktúra matracu

Vďaka štruktúre sú matrace vzdušné a dobre odvádzajú pot.

Úchytka matracov Dormeo

Praktický detail - úchytka na ľahkú manipuláciu,

Sleep like a Hero Dormeo

Dormeo - Sleep like a HERO.

Hrúbka matracov Dormeo

Matrace sú naozaj hrubé a kvalitné.

Ako si vybrať matrac?

hodnotenie matracov

Správne vybraný matrac je jedným z najdôležitejších faktorov pre plnohodnotný, kvalitný spánok. Jeho výber preto netreba podceňovať, a skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny model, dôkladne zvážte nasledujúce kritériá.

Aká je správna tvrdosť matraca?

Medzi najdôležitejšie vlastnosti patrí nepochybne tvrdosť matraca. Pri výbere tvrdosti matraca sme zvyknutí vyberať podľa jeho tuhosti. Správnu tvrdosť matraca však ovplyvňuje predovšetkým váha človeka.

Ľudia s vyššou váhou by si skôr mali vyberať tvrdšie matrace, naopak, ľudia s nižšou váhou si pokojne môžu vybrať aj mäkší matrac.

Pri výbere tvrdosti matraca by ste tiež mali myslieť na spôsob spania. Pokiaľ spíte väčšiu časť noci na boku, mali by sme sa zamerať na kúpu mäkšieho matraca. V prípade, že najčastejšie spávate na chrbte, je pre vás vhodnejší tvrdší matrac.

Vo všeobecnosti existuje niekoľko stupníc tvrdosti matraca. My vám prinášame tú najzákladnejšiu.


1. Veľmi mäkký matrac  

Takýto matrac je vhodný skôr na občasné prespávanie a pre tých, ktorí zvyknú spávať na boku. Netreba však zabúdať na to, že síce sa vám na takomto matraci môže spať ako v bavlnke, nemusí ale poskytovať chrbtu a krku dostatočnú oporu.

Pre tieto matrace je väčšinou charakteristická aj nižšia cena. 


2. Stredne tvrdý matrac

Matrac je pomerne tvrdý, no zároveň sa vďaka vysokej elasticite dokáže prispôsobiť telu a jeho pohybom. Chrbtici teda poskytuje dostatočnú oporu. 


3. Tvrdý matrac 

Tvrdé matrace sú ideálne pre ľudí spiacich na chrbte a taktiež aj pre osoby s vyššou váhou. Telu poskytujú potrebnú oporu, avšak je potrebné dbať na to, aby neboli príliš tvrdé. Spánok na veľmi tvrdom matraci totiž môže spôsobovať bolesti bokov, krčnej chrbtice či krížov. 

Tip od experta

"Najťažšou časťou je výber tvrdosti matraca, nakoľko každému vyhovuje niečo úplne iné. Tu treba zohľadniť najmä polohu, v akej najčastejšie spíte - ľudia spiaci prevažne na boku alebo na bruchu väčšinou preferujú mäkšie matrace, prípadne matrace z pamäťovej peny. Ja som si napríklad vybrala tvrdší matrac s kapsulovými pružinami, nakoľko je v tomto smere najuniverzálnejší. Ďalšou nevyhnutnosťou, na ktorú ma personál upozornil pri výbere matraca, bol typ roštu - nie každý typ matraca je totiž kompatibilný s každým typom roštu."


PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková

Aký materiál matraca je najlepší?

Výber matraca zahŕňa predovšetkým široký výber materiálových možností. Okrem klasických penových matracov môžete nájsť na trhu aj matrace vyrobené z latexu, pružiny alebo napríklad z gélu.

Matrace, ktoré sú vyrobené zo studenej peny vynikajú svojou výbornou elasticitou, dlhou životnosťou a tvarovou stálosťou. Vďaka pórom, ktoré sú na studenej pene dochádza k dobrej priedušnosti a odvodu tepla.

Možné je tiež kombinovať rôzne tuhosti pien a docieliť tak dobrú oporu tela a samotnej chrbtice. Matrace vyrobené zo studenej peny je ideálne kombinovať spolu s lenivou penou.

Okrem studenej peny je populárna aj viskoelastická pena, ktorá je typom polyuretánovej peny s otvorenou bunkovou štruktúrou. 

Táto bunková štruktúra peny dokáže meniť svoju tvrdosť v závislosti na teplote.  Výhodou je tiež zmiernenie bolesti chrbta a pozitívny vplyv na celý krvný obeh. Pomalé vracanie sa do svojho pôvodného stavu bráni vytváraniu protitlaku a tiež potláča vznik preležanín.

Lenivá pena nám umožňuje stabilizovať telo do optimálnej polohy pre spanie, používateľ sa teda počas noci menej otáča, čo tiež prispieva k pokojnému spánku.

výber matracu

Kombík radí

Kombík radí

Ešte pred tým než sa rozhodnete pre konkrétny matrac, nezabudnite sa zamyslieť aj nad tým, čo vám na vašom starom matraci najviac prekážalo.


To je totiž cesta, ktorou by ste sa pri výbere toho správneho matraca pre vás mali vybrať. 

Mať jeden veľký matrac alebo radšej dva malé matrace?

Tak túto otázku si určite kladie každý manželský pár, ktorý si práve zariaďuje spálňu. A aká je odpoveď? 

Každému z nás môže vyhovovať niečo iné. Máme inú hmotnosť, iné BMI, spiace návyky a podobne. Ako najvhodnejšie riešenie sa preto javí práve kúpa dvoch osobitných matracov, presne podľa požiadaviek a nárokov konkrétneho používateľa. 

Kúpa dvoch matracov má však aj iné výhody, ako napríklad lepšia manipulovateľnosť. Spojený matrac je taktiež veľmi ťažký, čo neumožňuje jednoduché otáčanie na druhú stranu. V prípade, že chcete mať polohovateľné rošty je tiež nutné, aby ste mali dva matrace a nie len jeden veľký. 

Aj napriek tomu, že dva osobitné matrace sú vhodnejšou voľbou, na trhu nájdete aj spojené veľké matrace, určené na manželskú posteľ. Ak sa predsa len rozhodnete pre kúpu takéhoto typu matraca, všímajte si, či výrobca uvádza jeho použitie aj pre páry do manželských postelí. 

Čo je možné v prípade, že má posteľ dosku?

Niektoré moderné postele nemajú žiadny rošt, ale dosku. Z hygienických dôvodov je táto voľba komplikovanejšia.

Matrace potrebujú dýchať, keďže zdravý človek vypotí počas noci približne 7 dcl telesnej tekutiny, ktorá sa vsiakne do posteľnej bielizne. Počas choroby to môže byť omnoho viac, preto je nutné, aby matrac stihol vyschnúť počas dňa a aby sa v ňom nedržala vlhkosť. 

Pokiaľ teda vaša posteľ nemá rošt, ale dosku, odporúčame siahnuť po vzdušnom, pružinovom matraci, v ktorom je omnoho viac vzduchu. 

Ako sa starať o matrac?

ako vybrať matrac

Iba kúpou matracu to ani zďaleka nekončí. Pokiaľ chcete, aby vám slúžil čo najdlhšie, je potrebné, aby ste sa o neho tiež správne starali.

Pred začatím používania by ste si rozhodne mali prečítať návod na používanie, aby ste vedeli všetky podrobnosti. Pokiaľ sa budete naozaj riadiť inštrukciami od výrobcu, budete mať väčšiu istotu, že si váš matrac ponechá pôvodný stav čo najdlhšie. 

Je tiež potrebné, aby ste sa uistili o správnom nainštalovaní roštu a samotného matraca. Nesprávne nainštalovaný matrac sa môže jednoducho deformovať. Vždy si odkladajte doklad o matraci.

Vyhnite sa používaniu starých drôtených roštov a roštov so širokými medzerami (viac ako 5 cm). Nie sú vhodné ako podklady, pretože môžu prispievať k deformáciám alebo horším vlastnostiam. Na pružné lamelové rošty je najlepšie uložiť penové a latexové matrace. Tieto rošty totiž umožňujú voľnú cirkuláciu vzduchu.

A čo poťah?

Okrem toho, že kvalitný a vyprateľný poťah je hygienický, zároveň dokáže predĺžiť aj životnosť matraca. Chráni ho pred špinou, alergénmi, ale i nadmernou vlhkosťou. Raz za štvrť roka je nutné, aby ste matrac otočili. Pravidelné otáčanie matraca umožňuje zregenerovanie zaťažovanej strany. 

Nemenej dôležité je aj pravidelné vetranie. Pri pravidelnom vetraní v miestnosti vždy odstráňte posteľné prádlo a taktiež aj obliečky. Pri zvýšenej potivosti je dôležitý sledovanie hromadenia nadmernej vlhkosti v matraci, aby nezačal plesnivieť.

Na čistenie matraca nie je odporúčané používanie tekutých prostriedkov. Penový matrac by sa mohol používaním tekutých prostriedkov ľahko poškodiť. Rovnako to tiež platí o chemických prostriedkoch. Ak chcete dbať o jeho čistotu, je lepšie ho raz za čas povysávať klasickým vysávačom.

Myslite tiež na to, že matrac nie je žiadnou hračkou, preto nie je vhodné, aby po ňom skákali deti alebo nejak inak ovplyvňovali jeho stav. Hoci sú matrace vyrobené z odolných materiálov, skákanie môže matrac ľahko poškodiť. K poškodeniu pružinových a taštičkových matracov môže významne prispieť aj ich prehýbanie a skladovanie.

Ako je teda možné vybrať si naozaj správny a kvalitný matrac, ktorý pre vás bude vhodný? Keď vezmete do úvahy všetky dôležité vlastnosti, ktoré musí každý matrac spĺňať, tak už iba stačí, aby ste zvážili čo vám bude skutočne vyhovovať a je pre vás vhodné.

Nezabudnite prihliadať na tvrdosť matracov a ich materiál, ale aj vašu hmotnosť a spôsob, akým zvyknete najčastejšie spať.  

O značke Dormeo

Dormeo logo

Značka Dormeo je na trhu už viac ako 15 rokov. V roku 2016 aj 2017 získala prestížne ocenenie udeľované len tým najlepším značkám pôsobiacim na Slovensku. V súčasnosti je na našom trhu značka Dormeo synonymum pre kvalitný spánok. 

Prvý penový matrac značka Dormeo vyvinula a predala už v roku 2002. Odvtedy sa intenzívne zameriava na vývoj a predaj matracov a radí sa medzi najpopulárnejšie spoločnosti nielen u nás na Slovensku, ale aj v celej Európe i mimo nej. 

Najčastejšie kladené otázky pri kúpe matraca

1. Ktorý matrac je najlepší? 

Označiť jeden konkrétny matrac za najlepší nie je možné. Každý z nás má totiž iné potreby a požiadavky a rovnako sa líši aj naša stavba tela a spiace návyky. Práve toto všetko je potrebné zohľadniť pri výbere matraca, aby ste si mohli byť istí tým, že vyberiete pre seba to najlepšie. 


2. Je lepší tvrdý alebo mäkký matrac?

Ani na túto otázku nemožno jasne odpovedať. Závisí to totiž od vašich konkrétnych návykov, ale taktiež aj od hmotnosti. 

Pokiaľ spávate najčastejšie na chrbte, ideálom je pre vás tvrdší matrac. Ľudia spiaci na boku by zas mali mať mäkší matrac. Po tomto matraci by mali siahať aj ľudia s nižšou hmotnosťou. Naopak, osoby s vyššou hmotnosťou by mali spať na tvrdšom matraci. 


3. Musí mať matrac snímateľný poťah? 

Nie, nemusí, rozhodne ho ale odporúčame. Poťah matraca by mal byť priedušný a samozrejmosťou by mali byť aj jeho hygienické vlastnosti. Tie je možné udržiavať práve pravidelným praním, ktoré je možné len pri snímateľných poťahoch. 


4. Ako dlho mi matrac vydrží?

Závisí od toho, pre aký matrac sa rozhodnete. Lacnejšie matrace si svoje vlastnosti ponechávajú po dobu cca 5 rokov. Kvalitnejšie matrace, ako napríklad tie od výrobcu Dormeo, vám vydržia pokojne aj 15 rokov.

Aby vám matrac mohol slúžiť čo najdlhšie, vyžaduje si pravidelnú a dôkladnú starostlivosť, ale aj primerané zaobchádzanie. 


5. Je pri výbere matraca dôležitá aj jeho výška?

Vo všeobecnosti platí, že matrac by mal pretŕčať nad bočnicu postele aspoň tretinu zo svojej výšky. V posteli by mal dobre sedieť, teda nemal by z nej vypadnúť alebo naopak, stratiť sa v nej. Pridajte vašu recenziu

avatar