Lepšia kvalita spánku? Testovali sme matrace Dormeo (recenzia, skúsenosti)


Autori: Dominika Ježová, Lenka Riganová, PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková | Aktualizované: 14. 03. 2023

Tieto matrace odporúčame

Matrac - iMemory-s-plus

Prispôsobiteľný

Ponúka až 4 úrovne tvrdosti a výborne sa prispôsobí každému telu. 

cena od 370 €

Dna matrac dormeo

Matrac na mieru

Luxusný produkt, ktorý môžete prispôsobiť individuálnym požiadavkám. 

cena od 799 €

Aloe Vera Plus Memory - Dormeo

Maximálna opora

Tento matrac je veľmi pevný a tvrdý, a tak poskytuje chrbtici dokonalú oporu.

cena od 220 €

Recenzie matracov

19 hodín sme u nás v KOMBE pátrali, porovnávali a hodnotili jednotlivé matrace na trhu. Naše porovnávanie vyústilo až do celkového výberu 7 najlepších matracov, ktoré vám prinesú ten najkvalitnejší spánok. 

KOMBO expert radí

Kombo expert Eva Badíková

PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková absolvovala vysokoškolské štúdium na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave a v súčasnosti pracuje ako zodpovedný farmaceut v lekárni REGIA v Lučenci.

"Čo sa týka výberu matraca - to viem z vlastnej skúsenosti - hlavné je neunáhliť sa :)."

Ako sme hodnotili

V súčasnosti existuje viacero výrobcov, ktorí sa špecializujú práve na výrobu matracov. Nie všetky však možno zaradiť k špičke. 

K tým najkvalitnejším matracom, ktoré možno na trhu nájsť patria Dormeo matrace. Tie sa v našich končinách tešia naozaj veľkej popularite, množstvu spokojných zákazníkov a pozitívnych odporúčaní. Aj preto v našom teste dominujú práve matrace pochádzajúce od tohto výrobcu. 

Vybraných 7 modelov sme hodnotili z hľadiska používateľských skúsenosti, tvrdosti, hrúbky, ale aj ponúkanej nosnosti. Pri hodnotení sme zohľadnili i cenu, ktorá v nákupnom procese môže taktiež neraz zavážiť. 

Nechýbajú ani naše tipy, ako správne vybrať matrac a odporúčania experta. 


Porovnanie matracov Dormeo

Matrac - iMemory-s-plus

#1

#2

Aloe Vera Plus Memory - Dormeo

#3

Dream Inspiration Dormeo

#4

Fresh Platinum Dormeo

#5

matrac Dormeo Siena

#6

3 - zónový matrac Bamboo

#7

Tvrdosť

4 úrovne tvrdosti

prispôsobiteľná tvrdosť

tvrdý

stredne tvrdý

stredne tvrdý

tvrdý

tvrdý

Max. nosnosť

140 kg

130 kg

130 kg

140 kg

130 kg

130 kg

x

Hrúbka

20 cm

možné upraviť

18 cm

22 cm

18 cm

14  cm

16 cm

Hodnotenie

Plusy

+ dve jadrá

+ prispôsobiteľná tvrdosť

+ ideálny pre pár

+ priedušný

+ vyrobený na mieru

+ prateľný poťah

+ s obsahom Aloe Vera

+ jemný pre pokožku

+ tvrdý

+ spánok ako v bavlnke

+ priedušný

+ prateľný poťah

+ vetrací systém

+ zvýšená opora krku a chrbta 

vhodný pre celú rodinu

+ regulácia nadmernej vlhkosti

+ podpora celého tela

+ 3 - zóny

+ antialergické vlastnosti

+ prírodné vlákno bambus

Mínusy

- nezistené

- vyššia cena

- nesnímateľný poťah

- vyššia cena

- nezistené

- menšia hrúbka

- vyššia cena

Cena

370 €

799 €

220 €

365 €

331 €

140 €

479 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie jednotlivých matracov

1. iMEMORY S PLUS 8V1 - Prispôsobiteľný

4 úrovne tvrdosti  maximálna nosnosť matraca: 140 kg • hrúbka: 20 cm • snímateľný poťah

Matrac - iMemory-s-plus

Matrac iMemory S plus sa prispôsobí individuálnym potrebám naozaj každého. Patrí v súčasnosti k jedným z najpredávanejším matracov. Poskytuje až 8 rôznych kombinácií tvrdosti, vďaka čomu sa vie prispôsobiť rôznej telesnej hmotnosti a postave. Dokonca umožňuje individuálne nastaviť tvrdosť jednotlivých jadier, aby s nim boli obaja užívatelia spokojní, preto je obzvlášť vhodný aj pre manželský pár. 

Ide o obojstranný model, ktorý možno používať z jednej aj z druhej strany. Stačí ho iba jednoducho otočiť a vybrať si spánok na mäkkej alebo tvrdej časti. Vďaka tejto unikátnej vlastnosti je matrac ideálnou voľbou pre kohokoľvek. 

Matrac spolu poskytuje až 4 úrovne tvrdosti a 2 úrovne opory. Dokáže sa dokonale prispôsobiť každému telu a jeho potrebám. Jeho súčasťou sú penové pružiny z kvalitnej peny Ecocell® s unikátnou vrstvou Octaspring® v tvare písmena S s 3 zónami pohodlia, ktoré udržiavajú chrbticu v zdravej polohe po celú noc. Poskytuje dokonalú oporu, keďže pružiny dynamicky reagujú na kontúry a pohyb tela v akejkoľvek spánkovej polohe.

Matrac je hypoalergénny a je vhodný pre alergikov, astmatikov a ľudí s citlivou pokožkou. Vysoká priedušnosť matraca predlžuje jeho životnosť a zvyšuje čistotu. Ošetrenie CleanEffect® ho chráni pred roztočmi, baktériami a mikróbmi. 

Poťah je snímateľný a je možné prať ho v práčke, čo zaručuje zdravé a čisté prostredie bez roztočov, baktérií a nepríjemného zápachu. Matrac dosahuje hrúbku 20 cm a jeho maximálna nosnosť je 140 kilogramov. 

Matrac iMemory S Plus má mnoho spokojných používateľov, výborné prevedenie a pozostáva z kvalitných materiálov, čím si od nás získal odznak Náš tip. Matrac odporúčame každému, kto sa chce dobre a kvalitne vyspať, a nebojí sa priplatiť si za dobrý spánok.

Výhody

 • dve jadrá
 • prispôsobiteľná tvrdosť a opora
 • 4 úrovne tvrdosti a 2 možnosti opory
 • ideálny pre pár
 • matrac vhodný pre alergikov
 • snímateľný poťah

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

370 €

Hodnotenie

2. DNA  - Matrac na mieru

nastaviteľná tvrdosť • prispôsobiteľná hrúbka • snímateľný poťah

DNA matrac

Ak túžite po matraci na mieru, ktorý by sa dokonale prispôsobil vášmu telu, potom máme pre vás riešenie. Revolučný a na mieru prispôsobiteľný DNA matrac je možné individuálne navrhnúť pre potreby vášho tela pomocou inovatívnej technológie Octaspring®. Okrem toho, že plne vyhovie individuálnym požiadavkám jednotlivca, rovnako tak je ideálny aj pre pár, keďže obe strany matraca je možné prispôsobiť na mieru

Ide o prvý matrac Dormeo vyrobený na mieru vašim požiadavkám. Ak si ho chcete objednať, je potrebné vyplniť údaje online alebo prísť priamo do predajne. Zodpovedaním na niekoľko jednoduchých otázok ohľadom vašim potrieb, preferencií a mier, máte do menej ako 10 minút vyplnené údaje, na základe ktorých vám vyhotovia matrac.

Personalizované zóny matraca dodajú vášmu telu oporu bez kompromisov a zabezpečia vysoké pohodlie. Pretože každé telo je jedinečné, je dôležité vytvoriť oporu na mieru. V súčasnosti už nejde len o záležitosť luxusu, ale o dostupnú možnosť, čo odzrkadľuje to aj cena, ktorá je približne rovnaká ako u bežných matracov.

Technológia penových pružín Octaspring® kombinuje pohodlie penových matracov s prispôsobivosťou pružín, čoho bežné matrace nie sú schopné. Matrac je 8 x priedušnejší a v dôsledku toho, si užívate spánok v chladnejšom prostredí o 3 stupne. Poťah je možné prať a vyznačuje sa nasledovnými vlastnosťami. Je hygienický, mäkký a priedušný. 

Matrac vyrobený na mieru vám bude doručený za menej ako 35 dní, pričom Dormeo nesie náklady za dopravu. Zároveň môžete matrac testovať až 100 dní, a pokiaľ vám nebude vyhovovať, môžete ho vrátiť. 

Výhody

 • priedušnosť
 • vyrobený na mieru
 • 100 dní na testovanie
 • prateľný poťah

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

799 €

Hodnotenie

3. Aloe Vera Plus Memory  - Maximálna opora

tvrdý  maximálna nosnosť matraca: 130 kg • hrúbka: 18 cm • nesnímateľný poťah

Aloe Vera Plus Memory - Dormeo

Matrac Aloe Vera Plus Memory je pevný a tvrdý matrac, ktorý zabezpečuje dokonalú oporu celej chrbtice. Aby zabezpečil pohodlie, je obohatený o extra vrstvy pamäťovej peny, ktoré vám poskytnú príjemný a zdravý spánok. 

Poťah matraca je vyrobený z priedušnej viskózy a obohatený o výťažok z aloe vera, čím sa stáva jemnejším a mäkším na dotyk. Má relaxačné a antibakteriálne vlastnosti, preto je aj z toho dôvodu je vhodný pre ľudí s citlivou pokožkou, alergikov aj deti. 

Aj tento matrac je rovnako ako jeho predchodcovia vybavený ochrannou vrstvou CleanEffect, ktorá ho chráni pred rôznymi nežiadúcimi alergénmi. Ako nedostatok však vnímame nesnímateľný poťah. Aby zostal matrac čo najdlhšie čistým, odporúčame siahnuť po kvalitnom poťahu, ktorým matrac ochránite.

Matrac pozostáva zo 16 cm peny Ecocell®, ktorá sa dokonale prispôsobí vašej chrbtici. Špeciálne zloženie chráni pred baktériami a zabezpečuje výbornú cirkuláciu vzduchu. Celková výška matraca je 18 cm a jeho maximálna nosnosť 130 kg.

Ak ste typ človeka, ktorý uprednostňuje tvrdý matrac s ergonomickou oporou chrbtice, tento produkt vás osloví. Pokiaľ pokukujete po tomto matraci, no stále akosi váhate, možno vás presvedčí 60 dňová skúšobná lehota, ktorú výrobca poskytuje.

Veľkým plusom je aj predĺžená záruka 10 rokov, ktorá je pre nás dôkazom toho, že za kvalitou tohto produktu si výrobca stojí. Aj nás matrac presvedčil natoľko, že sme mu v našom hodnotení udelili titul cena / výkon.

Výhody

 • najtvrdší z pomedzi všetkých
 • s obsahom Aloe Vera 
 • zabezpečuje antibakteriálnu ochranu
 • jemný pre pokožku
 • dobrá cena

Nevýhody

 • poťah nie je snímateľný

Orientačná cena

220 €

Hodnotenie

4. DREAM INSPIRATION - Spánok ako v bavlnke

stredne tvrdý • maximálna nosnosť matraca: 140 kg • hrúbka: 22 cm • snímateľný poťah

Dream Inspiration Dormeo

Matrac Dormeo® Dream Inspiration navodzuje príjemný spánok a vyvoláva predstavu, ako by ste spali na obláčiku. Je to vďaka tomu, že pozostáva z 3 typov pamäťovej peny novej generácie, ktoré sa dokonale prispôsobia telu a vyvolávajú pocit uvoľnenia. Funguje to tak, že pena reaguje na teplotu tela a prispôsobí sa jeho obrysom. Jednotlivé pamäťové peny sú rôznej tvrdosti. Vrchná vrstva je najmäkšia a spodná 5 cm je najmenej mäkká. 

Opora pre chrbát pozostáva z 5 zón. Jadro matraca je tvorené 2 rôznymi penovými vrstvami Ecocell®, ktoré sa vyznačujú štruktúrou otvorených buniek a poddajnosťou. Matrac je priedušný a prispôsobiteľný. Spodná časť bielej peny (7 cm) a vrchná modrá pena (5 cm) vytvárajú oporu chrbtici a zabezpečujú pohodlie počas celej noci. Obe vrstvy majú vetracie kanáliky a neustále cirkulujú vzduch, čím je matrac priedušnejší. 

Tento model dosahuje výšku 22 cm, ktorá je zárukou pohodlia a optimálnej oporyVetrací systém umožňuje vzduchu neustále prúdiť cez matrac a znižuje tiež teplo a vlhkosť, zabraňuje vytváraniu horúcich miest a zaručuje vhodné prostredie pre spánokPoťah tohto matraca reaguje na teplotu tela a plne sa jej prispôsobuje. 

Atraktívny dizajn poťahu s hygienickou úpravou je jednoznačne veľké plus, ktoré oceníte v modernej spálni. Poťah obsahuje ochrannú vrstvu CleanEffect®, ktorá chráni pred baktériami, mikróbmi a roztočmi. Navyše je poťah zvliekateľný a možno ho oprať. 

Matrac odporúčame, ak chcete okúsiť pohodlie spánku, ktoré možno prirovnať k bavlnke. Produkt vám príde starostlivo zabalený vo vákuu, čo zaručí bezproblémovú prepravu bez poškodenia a zašpinenia. 

Výhody

 • antibakteriálny a hypoalergénny
 • priedušnosť
 • vyzliekací poťah
 • spánok ako na obláčiku

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

365 €

Hodnotenie

5. FRESH PRIMA PLATINUM - Vhodný pre celú rodinu

stredne tvrdý maximálna nosnosť matraca: 140 kg • hrúbka: 18 cm • snímateľný poťah

Fresh Platinum Dormeo

Matrac Fresh Prima Platinum sa prispôsobí potrebám celej rodine. Ak hľadáte jeden typ matraca, ktorý by vyhovoval všetkým členom a mohli by ste ho umiestniť do detskej izby, ale aj do spálne, porozmýšľajte práve nad týmto produktom. 

Matrac Fresh Prima Platinum je vyrobený z 2 vrstiev odolnej a prispôsobiteľnej peny Ecocell®, ktoré poskytujú dokonalú oporu telu. Medzi vrstvami peny sú umiestnené penové pružiny Octaspring®, ktoré sa pri pohybe vášho tela hýbu trojrozmerne

Matrac má spolu až 3 zóny, ktoré poskytujú optimálnu oporu rôznym častiam tela. Okrem týchto zón je vybavený aj modernou technológiou penových pružín, ktoré sa ľahko a rýchlo prispôsobujú všetkým pohybom, ako sme vyššie zmienili. 

Do poťahu je zároveň všitá aj 2 cm pamäťová pena, ktorá slúži pre ešte väčšie pohodlie. Celková výška, ktorú matrac dosahuje  je 18 cm a nosnosť 140 kg. Špeciálny poťah s pamäťovou penou je možné prať aj v práčke. Matrac dokonale odvádza vlhkosť a má antibakteriálnu ochranu, takže vás chráni pred baktériami, roztočmi aj rôznymi nepríjemnými pachmi. 

Matrac odporúčame každému, kto hľadá kvalitný a ergonomicky oporný matrac. Čo sa týka tvrdosti, matrac možno jednoducho definovať ako ani nie príliš tvrdý, ale ani príliš mäkký a je ideálom pre ľudí spiacich na chrbte i na boku. Zdokonalená ergonómia je dosiahnutá 3 zónami pohodlia, ktoré sa starajú o lepšiu polohu chrbtice a znížení tlak, ktorými sa predchádza bolesti chrbta

Ak zvažujete kúpu tohto matracu, ale z akéhokoľvek dôvodu ešte váhate, využiť môžete aj 60 dňovú skúšobnú lehotu. Aj na tento model výrobca poskytuje predĺženú 15 ročnú záruku.

Výhody

 • antibakteriálny a hypoalergénny
 • vetrací systém 
 • prispôsobuje sa krivkám tela
 • vyzliekateľný poťah
 • vhodný pre celú rodinu
 • zvýšená opora krku a chrbta

Nevýhody

 • nezistené

Orientačná cena

331 €

Hodnotenie

6. Siena - S reguláciou nadmernej vlhkosti

tvrdý • maximálna nosnosť matraca: 130 kg • hrúbka: 14 cm • snímateľný poťah

matrac Dormeo Siena

Tvrdý matrac Siena so spevnenou strednou časťou je správnou voľbou pre podporu tela po celý čas spánku.

Matrac pozostáva z penového jadra Ecocell®, s hrúbkou 16 cm. Je dostatočne tvrdé, no zároveň aj priedušné a počas spánku sa výborne prispôsobuje kontúram tela. 

Matrac bol navrhnutý tak, aby podporoval krk, chrbticu a boky. Je pohodlný, no pevný a počas spánku či oddychu zabezpečuje spoľahlivú oporu celého tela. Výhodou je aj jeho spevnená časť, ktorá je vyformovaná tak, aby sa taktiež jednoducho prispôsobila telu v ktorejkoľvek možnej polohe.

Matrac je potiahnutý ochrannou vrstvou CleanEffect®, ktorá ho chráni pre roztočmi, baktériami či inými neželanými nájomníkmi. Taktiež sa podieľa aj na vytváraní hygienického a čistého prostredia pre zdravý spánok. 

Aby bola údržba matracu čo najjednoduchšia, nechýba hygienický poťah na zips, ktorý možno dať jednoducho dolu a oprať v pračke. 

Matrac je po bokoch i na spodnej strane potiahnutý mimoriadne priedušnou tkaninou 3D Airmesh, ktorá sa vyznačuje vysokou vzdušnosťou. Nachádza sa na nej množstvo dutých otvorov, ktoré sa starajú o optimálnu cirkuláciu vzduchu, počas letných, ale aj zimných nocí. 

Výhody

 • podpora celého tela
 • pevný, no pohodlný
 • snímateľný poťah
 • ochrana pred alergénmi
 • regulácia nadmernej vlhkosti

Nevýhody

 • menšia hrúbka

Orientačná cena

140 €

Hodnotenie

7. Bamboo - Do detskej postieľky

 tvrdý • maximálna nosnosť matraca: x • hrúbka: 16 cm • snímateľný poťah

3 - zónový matrac Bamboo

Atraktívny matrac z prírodných vlákien je plne prispôsobiteľný telu z dôvodu 3-zónovej opory, ktorú poskytuje. Je vyrobený z vlákien bambusa, ktoré sa nachádzajú v poťahu matraca. Zaručuje zdravšie a pohodlnejšie prostredie pre spánok, ktoré si obľúbite. 

Bambus je udržateľný, prírodný a hypoalergénny materiál, ktorý sa nachádza v mäkkých a vysoko absorpčných vláknach. Tie prirodzene regulujú teplotu a absorbujú vlhkosť. Tým, že sa bambus nachádza v danom matraci, je zaručené prirodzene chladnejšie, suchšie a zdravšie prostredie pre spánok. 

Jadro matraca tvorí 16 cm pena Ecocell® s pružnou 3D bunkovou štruktúrou, ktorá sa prispôsobí telu a poskytne mu pevnú oporu. Oceníte to aj v prípade, ak máte bolesti chrbta, hlavy, krku či chodidiel. Jedinečný dizajn tiež zaručuje vynikajúce prúdenie vzduchu a termoreguláciu. Matrac je suchý, hygienický a poskytuje telu oporu, ktorú potrebuje. 

Poťah je vyrobený zo sieťoviny AirX System®, ktorá je priedušná a zabezpečuje nepretržitú cirkuláciu vzduchu. Povrchové ošetrenie matraca CleanEffect® je zodpovedné za nepreniknuteľnosť baktérií a roztočov.

Jadro matraca je vysoké 16 cm. Pozitívne hodnotíme aj snímateľný poťah, ktorý možno prať v pračke. Poťah sa zároveň vyznačuje aj odolnosťou, a tak si svoj vzhľad, ale i vlastnosti ponechá aj pri častom praní. 

Pokiaľ preferujete matrac z prírodných vlákien, určite vás osloví tento produkt. Matrac je súčasťou kolekcie Dormeo Bamboo, preto si k nemu môžete zároveň prikúpiť aj podušky, návliečky a iné doplnky. 

Výhody

 • 3 - zóny
 • prírodné vlákno bambus
 • antialergické vlastnosti
 • snímateľný odolný poťah
 • jadro tvorí Ecocell

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

479 €

Hodnotenie

Dormeo matrace v praxi

Dormeo v praxi

Matrace sedia na posteli perfektne.

Štruktúra matracu

Vďaka štruktúre sú matrace vzdušné a dobre odvádzajú pot.

Úchytka matracov Dormeo

Praktický detail - úchytka na ľahkú manipuláciu,

Sleep like a Hero Dormeo

Dormeo - Sleep like a HERO.

Hrúbka matracov Dormeo

Matrace sú naozaj hrubé a kvalitné.

Ako si vybrať matrac?

hodnotenie matracov

Správne vybraný matrac je jedným z najdôležitejších faktorov pre plnohodnotný kvalitný spánok. Jeho výber preto netreba podceňovať, a skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny model, dôkladne zvážte nasledujúce kritériá.

Aká je správna tvrdosť matraca?

Medzi najdôležitejšie vlastnosti patrí nepochybne tvrdosť matraca. Pri výbere tvrdosti matraca sme zvyknutí vyberať podľa jeho tuhosti. Správnu tvrdosť matraca však ovplyvňuje predovšetkým váha človeka.

Ľudia s vyššou váhou by si skôr mali vyberať tvrdšie matrace, naopak, ľudia s nižšou váhou si pokojne môžu vybrať aj mäkší matrac.

Pri výbere tvrdosti matraca by ste tiež mali myslieť na spôsob spania. Pokiaľ spíte väčšiu časť noci na boku, mali by sme sa zamerať na kúpu mäkšieho matraca. V prípade, že najčastejšie spávate na chrbte, je pre vás vhodnejší tvrdší matrac.

Vo všeobecnosti existuje niekoľko stupníc tvrdosti matraca. My vám prinášame tú najzákladnejšiu.


1. Veľmi mäkký matrac  

Takýto matrac je vhodný skôr na občasné prespávanie a pre tých, ktorí zvyknú spávať na boku. Netreba však zabúdať na to, že síce sa vám na takomto matraci môže spať ako v bavlnke, nemusí ale poskytovať chrbtu a krku dostatočnú oporu.

Pre tieto matrace je väčšinou charakteristická aj nižšia cena. 


2. Stredne tvrdý matrac

Matrac je pomerne tvrdý, no zároveň sa vďaka vysokej elasticite dokáže prispôsobiť telu a jeho pohybom. Chrbtici teda poskytuje dostatočnú oporu. 


3. Tvrdý matrac 

Tvrdé matrace sú ideálne pre ľudí spiacich na chrbte a taktiež aj pre osoby s vyššou váhou. Telu poskytujú potrebnú oporu, avšak je potrebné dbať na to, aby neboli príliš tvrdé. Spánok na veľmi tvrdom matraci totiž môže spôsobovať bolesti bokov, krčnej chrbtice či krížov. 

Tip od experta

"Najťažšou časťou je výber tvrdosti matraca, nakoľko každému vyhovuje niečo úplne iné. Tu treba zohľadniť najmä polohu, v akej najčastejšie spíte - ľudia spiaci prevažne na boku alebo na bruchu väčšinou preferujú mäkšie matrace, prípadne matrace z pamäťovej peny. Ja som si napríklad vybrala tvrdší matrac s kapsulovými pružinami, nakoľko je v tomto smere najuniverzálnejší. Ďalšou nevyhnutnosťou, na ktorú ma personál upozornil pri výbere matraca, bol typ roštu - nie každý typ matraca je totiž kompatibilný s každým typom roštu."


PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková

Aký materiál matraca je najlepší?

Výber matraca zahŕňa predovšetkým široký výber materiálových možností. Okrem klasických penových matracov môžete nájsť na trhu aj matrace vyrobené z latexu, pružiny alebo napríklad z gélu.

Matrace, ktoré sú vyrobené zo studenej peny vynikajú svojou výbornou elasticitou, dlhou životnosťou a tvarovou stálosťou. Vďaka pórom, ktoré sú na studenej pene dochádza k dobrej priedušnosti a odvodu tepla.

Možné je tiež kombinovať rôzne tuhosti pien a docieliť tak dobrú oporu tela a samotnej chrbtice. Matrace vyrobené zo studenej peny je ideálne kombinovať spolu s lenivou penou.

Okrem studenej peny je populárna aj viskoelastická pena, ktorá je typom polyuretánovej peny s otvorenou bunkovou štruktúrou. 

Táto bunková štruktúra peny dokáže meniť svoju tvrdosť v závislosti na teplote.  Výhodou je tiež zmiernenie bolesti chrbta a pozitívny vplyv na celý krvný obeh. Pomalé vracanie sa do svojho pôvodného stavu bráni vytváraniu protitlaku a tiež potláča vznik preležanín.

Lenivá pena nám umožňuje stabilizovať telo do optimálnej polohy pre spanie, používateľ sa teda počas noci menej otáča, čo tiež prispieva k pokojnému spánku.

výber matracu

Kombík radí

Kombík radí

Ešte pred tým než sa rozhodnete pre konkrétny matrac, nezabudnite sa zamyslieť aj nad tým, čo vám na vašom starom matraci najviac prekážalo.


To je totiž cesta, ktorou by ste sa pri výbere toho správneho matraca pre vás mali vybrať. 

Mať jeden veľký matrac alebo radšej dva malé matrace?

Tak túto otázku si určite kladie každý manželský pár, ktorý si práve zariaďuje spálňu. A aká je odpoveď? 

Každému z nás môže vyhovovať niečo iné. Máme inú hmotnosť, iné BMI, spiace návyky a podobne. Ako najvhodnejšie riešenie sa preto javí práve kúpa dvoch osobitných matracov, presne podľa požiadaviek a nárokov konkrétneho používateľa. 

Kúpa dvoch matracov má však aj iné výhody, ako napríklad lepšia manipulovateľnosť. Spojený matrac je taktiež veľmi ťažký, čo neumožňuje jednoduché otáčanie na druhú stranu. V prípade, že chcete mať polohovateľné rošty je tiež nutné, aby ste mali dva matrace a nie len jeden veľký. 

Aj napriek tomu, že dva osobitné matrace sú vhodnejšou voľbou, na trhu nájdete aj spojené veľké matrace, určené na manželskú posteľ. Ak sa predsa len rozhodnete pre kúpu takéhoto typu matraca, všímajte si, či výrobca uvádza jeho použitie aj pre páry do manželských postelí. 

Čo je možné v prípade, že má posteľ dosku?

Niektoré moderné postele nemajú žiadny rošt, ale dosku. Z hygienických dôvodov je táto voľba komplikovanejšia.

Matrace potrebujú dýchať, keďže zdravý človek vypotí počas noci približne 7 dcl telesnej tekutiny, ktorá sa vsiakne do posteľnej bielizne. Počas choroby to môže byť omnoho viac, preto je nutné, aby matrac stihol vyschnúť počas dňa a aby sa v ňom nedržala vlhkosť. 

Pokiaľ teda vaša posteľ nemá rošt, ale dosku, odporúčame siahnuť po vzdušnom, pružinovom matraci, v ktorom je omnoho viac vzduchu. 

Ako sa starať o matrac?

ako vybrať matrac

Iba kúpou matracu to ani zďaleka nekončí. Pokiaľ chcete, aby vám slúžil čo najdlhšie, je potrebné, aby ste sa o neho tiež správne starali.

Pred začatím používania by ste si rozhodne mali prečítať návod na používanie, aby ste vedeli všetky podrobnosti. Pokiaľ sa budete naozaj riadiť inštrukciami od výrobcu, budete mať väčšiu istotu, že si váš matrac ponechá pôvodný stav čo najdlhšie. 

Je tiež potrebné, aby ste sa uistili o správnom nainštalovaní roštu a samotného matraca. Nesprávne nainštalovaný matrac sa môže jednoducho deformovať. Vždy si odkladajte doklad o matraci.

Vyhnite sa používaniu starých drôtených roštov a roštov so širokými medzerami (viac ako 5 cm). Nie sú vhodné ako podklady, pretože môžu prispievať k deformáciám alebo horším vlastnostiam. Na pružné lamelové rošty je najlepšie uložiť penové a latexové matrace. Tieto rošty totiž umožňujú voľnú cirkuláciu vzduchu.

A čo poťah?

Okrem toho, že kvalitný a vyprateľný poťah je hygienický, zároveň dokáže predĺžiť aj životnosť matraca. Chráni ho pred špinou, alergénmi, ale i nadmernou vlhkosťou. Raz za štvrť roka je nutné, aby ste matrac otočili. Pravidelné otáčanie matraca umožňuje zregenerovanie zaťažovanej strany. 

Nemenej dôležité je aj pravidelné vetranie. Pri pravidelnom vetraní v miestnosti vždy odstráňte posteľné prádlo a taktiež aj obliečky. Pri zvýšenej potivosti je dôležitý sledovanie hromadenia nadmernej vlhkosti v matraci, aby nezačal plesnivieť.

Na čistenie matraca nie je odporúčané používanie tekutých prostriedkov. Penový matrac by sa mohol používaním tekutých prostriedkov ľahko poškodiť. Rovnako to tiež platí o chemických prostriedkoch. Ak chcete dbať o jeho čistotu, je lepšie ho raz za čas povysávať klasickým vysávačom.

Myslite tiež na to, že matrac nie je žiadnou hračkou, preto nie je vhodné, aby po ňom skákali deti alebo nejak inak ovplyvňovali jeho stav. Hoci sú matrace vyrobené z odolných materiálov, skákanie môže matrac ľahko poškodiť. K poškodeniu pružinových a taštičkových matracov môže významne prispieť aj ich prehýbanie a skladovanie.

Ako je teda možné vybrať si naozaj správny a kvalitný matrac, ktorý pre vás bude vhodný? Keď vezmete do úvahy všetky dôležité vlastnosti, ktoré musí každý matrac spĺňať, tak už iba stačí, aby ste zvážili čo vám bude skutočne vyhovovať a je pre vás vhodné.

Nezabudnite prihliadať na tvrdosť matracov a ich materiál, ale aj vašu hmotnosť a spôsob, akým zvyknete najčastejšie spať.  

O značke Dormeo

Dormeo logo

Značka Dormeo je na trhu už viac ako 20 rokov. V roku 2016 aj 2017 získala prestížne ocenenie udeľované len tým najlepším značkám pôsobiacim na Slovensku. V súčasnosti je na našom trhu značka Dormeo synonymum pre kvalitný spánok. 

Prvý penový matrac značka Dormeo vyvinula a predala už v roku 2002. Odvtedy sa intenzívne zameriava na vývoj a predaj matracov a radí sa medzi najpopulárnejšie spoločnosti nielen u nás na Slovensku, ale aj v celej Európe i mimo nej. 

Najčastejšie kladené otázky pri kúpe matraca

1. Ktorý matrac je najlepší? 

Označiť jeden konkrétny matrac za najlepší nie je možné. Každý z nás má totiž iné potreby a požiadavky a rovnako sa líši aj naša stavba tela a spiace návyky. Práve toto všetko je potrebné zohľadniť pri výbere matraca, aby ste si mohli byť istí tým, že vyberiete pre seba to najlepšie. 


2. Je lepší tvrdý alebo mäkký matrac?

Ani na túto otázku nemožno jasne odpovedať. Závisí to totiž od vašich konkrétnych návykov, ale taktiež aj od hmotnosti. 

Pokiaľ spávate najčastejšie na chrbte, ideálom je pre vás tvrdší matrac. Ľudia spiaci na boku by zas mali mať mäkší matrac. Po tomto matraci by mali siahať aj ľudia s nižšou hmotnosťou. Naopak, osoby s vyššou hmotnosťou by mali spať na tvrdšom matraci. 


3. Musí mať matrac snímateľný poťah? 

Nie, nemusí, rozhodne ho ale odporúčame. Poťah matraca by mal byť priedušný a samozrejmosťou by mali byť aj jeho hygienické vlastnosti. Tie je možné udržiavať práve pravidelným praním, ktoré je možné len pri snímateľných poťahoch. 


4. Ako dlho mi matrac vydrží?

Závisí od toho, pre aký matrac sa rozhodnete. Lacnejšie matrace si svoje vlastnosti ponechávajú po dobu cca 5 rokov. Kvalitnejšie matrace, ako napríklad tie od výrobcu Dormeo, vám vydržia pokojne aj 15 rokov.

Aby vám matrac slúžil čo najdlhšie, vyžaduje si pravidelnú a dôkladnú starostlivosť, ale aj primerané zaobchádzanie. 


5. Je pri výbere matraca dôležitá aj jeho výška?

Vo všeobecnosti platí, že matrac by mal pretŕčať nad bočnicu postele aspoň tretinu zo svojej výšky. V posteli by mal dobre sedieť, teda nemal by z nej vypadnúť alebo naopak, stratiť sa v nej. 
Pridajte vašu recenziu

avatar