Kedy je čas vymeniť matrac? (+ tipy na top matrace na trhu)

Kedy je čas vymeniť matrac?

Ak premýšľate nad tým, či je vhodný čas vymeniť matrac, skúste si najprv zodpovedať tieto otázky. Všimli ste si isté známky poškodenia materiálu? Vznikajú na matraci preliačiny alebo pociťujete výraznejšie nepohodlie pri ležaní či bolesti chrbta pri vstávaní z postele? Tieto všeobecné znaky na materiáli a signály vášho tela hovoria o tom, že ja čas popremýšľať nad kúpou nového matraca. 

V článku si priblížime, prečo je dôležité meniť matrac a kedy by ste tak mali spraviť. 

Ako zistiť, že je potrebné matrac vymeniť? 

Neexistuje univerzálne stanovené pravidlo, ktoré hovorí o tom, kedy je potrebné vymeniť matrac. Ak vykazuje známky opotrebovania či nepohodlia, je veľmi pravdepodobné, že bude zmena potrebná. Za normálnych okolností sa uvádza, že je správne meniť matrac každých 7 až 10 rokov.

Na druhej strane, ide o priemerné štatistiky, ktoré nemôžu zohľadniť individuálne zaobchádzania s každým matracom. Odpoveď je preto omnoho komplikovanejšia, ako by sa mohlo zdať, a tiež závisí od mnohých faktorov, ktoré si objasníme. Z tohto dôvodu je dôležité prihliadať na individuálny stav u každého matraca a všímať si nižšie uvedené znaky. 

Vymeňte matrac, ak ste si všimli...

 • má viac ako 7 - 10 rokov,
 • hlučné pružiny, ktoré značia opotrebovanie a nedostatočnú podporu,
 • poškodenie a previsnutie matraca spôsobené zaťažením,
 • preliačiny najmä na mieste, kde sa sústreďuje najväčšia hmotnosť človeka,
 • stuhnuté svaly po prebudení značia, že matrac nepodopiera telo dostatočne,
 • zhoršenie alergií alebo astmy z dôvodu, že v matracoch žije väčšina roztočov, alergénov, baktérií,
 • zmena spánkového režimu v dôsledku nedostatočného pohodlia,
 • pociťujete pokojnejší spánok v cudzom prostredí. (1)
kedy vymeniť matrac

Kvalitný matrac môže znamenať zlepšenie vášho spánkového režimu, čo ovplyvňuje váš psychický a fyzický stav. 

Faktory ovplyvňujúce životnosť matraca 

Na životnosť matracu má vplyv niekoľko dôležitých faktorov. Jedným z nich je materiál, z ktorého je matrac vyhotovený, ale možno sem pridať aj mieru opotrebovania. Okrem vonkajších znakov na materiáli, ktorými odhalíme jeho životnosť, je dôležité všímať si vplyv matraca na zdravie. Nepohodlný matrac môže narušiť spánkový režim a jeho nedostatok môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy.  

1. Materiál matraca

Materiál použitý na výrobu vášho matraca výrazne ovplyvňuje jeho životnosť. Je všeobecne známe, že matrac, ktorý je vyrobený z kvalitného materiálu, vydržať dlhšie ako lacný variant, ktorý môžete v najlepšom prípade používať niekoľko rokov.

Lacný produkt sa poškodí oveľa rýchlejšie ako drahší. Najkratšiu životnosť majú vo všeobecnosti matrace nižšej kvality s vnútornými pružinami, ale aj celopenové matrace či nekvalitné hybridné matrace. Najkvalitnejšie sú matrace z organického latexu, ktoré môžu mať až 25 ročnú životnosť

Ako často by ste mali meniť matrac ? 

 • prírodný latex - 15 až 25 rokov, 
 • syntetický latex - 5 až 10 rokov, 
 • vnútorná pružina - 5 až 10  rokov,
 • pamäťová pena - 10 až 15 rokov,
 • hybrid - 5 až 10 rokov. (2)

Kombík radí

Kombík radí

V závislosti od materiálu matraca možno predpovedať nielen životnosť, ale vyberať si aj kvalitnejšie produkty v danom sortimente. Pri matracoch s vnútornými pružinami a hybridnými matracmi hľadajte nižší priemer cievky, čo znamená hrubšie pružiny. U penových matracoch si vyberajte vyššiu hustotu peny, u pamäťovej peny je to približne tvrdosť 5 +. Nakoniec sa uistite, že si kúpite skôr prírodný ako syntetický latex.

2. Údržba a starostlivosť je kľúčová

Životnosť matraca môžete predĺžiť dôkladnou starostlivosťou a jednoduchými úkonmi, ktorými zaistíte čistotu. Pomocou chrániča matracu môžete materiál udržiavať chránený pred vonkajšími nečistotami, akými sú baktérie, tekutiny, chlpy domácich miláčikov, zvyšky jedla či prach.

Pravidelným vetraním v miestnosti môžete znížiť hromadenie prachu a vlhkosti, je preto vhodné vetrať matrac pri otvorenom okne bez plachty. 

Zakážte deťom skákať po posteli, pretože sa tým môžu poškodiť cievky. Uistite sa, že je matrac správne podopretý základom. Ak máte obojstranný matrac, otočte ho pravidelne každých 6 mesiacov, aby prichádzalo k rovnomernému opotrebovaniu.

Väčšina matracov je v súčasnosti jednostranná, preto nie je potrebné, aby ste ich pretáčali. Pokiaľ budete dbať na jednotlivé úkony dosiahnete oveľa vyššiu životnosť.  

NÁŠ TIP: Ak plánujete kúpu nového matraca, ale stále nemáte istotu, ktoré parametre by ste mali zvážiť pri výbere, neprehliadnite článok, kde sme sa venovali tejto téme. Poradíme vám, ako vybrať ten najlepší.

3. Veľkosť a hmotnosť majiteľa matracu zaváži

Váha, ktorej je matrac vystavený, má vplyv na jeho životnosť. Pri vyššej váhe má tendenciu prehýbať sa viac ako tomu je pri nízkej hmotnosti spáča. Je tiež vysoko pravdepodobné, že sa matrac opotrebuje skôr, ak ho budete zdieľať s druhou osobou. Myslite teda aj na to, že váha vás a vášho partnera, ktorý s vami zdieľa posteľ, výrazne ovplyvňuje poškodenie. 

Tip od experta

„Ak by som mal odporučiť, aký materiál si pri výbere matracu zvoliť, určite je to latex. V súčasnej dobe je to najluxusnejšie materiál s vynikajúcimi vlastnosťami, v podstate s ním nemôžete byť nespokojný. Najpredávanejšie sú matrace so stredne tvrdou tuhosťou. Záleží však na tom, na akom povrchu ste zvyknutý spať vy, preto myslite na svoje potreby a pokojne si matrac pri kúpe vyskúšajte. V neposlednom rade si dávajte si pozor na uvedenú maximálnu odporúčanú záťaž.

 

Rastislav Grossmann, majiteľ firmy na výrobu zdravotných matracov

4. Domáce zvieratá by nemali mať prístup k posteli

Ak zdieľate posteľ so zvieratami, je takmer isté, že matrac budete musieť vymieňať častejšie. Je normálne, že tak vzniká viac škvŕn, trhlín, poškodení a podobne, čo nemá dobrý vplyv na životnosť matracu. Z tohto dôvodu by domáci miláčikovia nemali mať prístup k posteli, aby nepoškodili matrac pazúrmi, čo sa automaticky rovná jeho nižšej životnosti. (3)

kedy je čas vymeniť matrac

Domáci miláčikovia môžu poškodiť matrac, preto je vhodnejšie držať ich mimo postele. 

Top 3 matrace z našej recenzie

Ak hľadáte správny matrac, ktorý by naplnil vaše očakávania ohľadom kvality a účelu, vybrali sme pre vás 3 produkty patriace medzi top sortiment značky Dormeo

Podrobne sme ich opísali v recenzii, kde sa o dozviete viac detailov. 

Odporúčanie na záver

Na základe vyššie zmienených informácií je viac ako zrejmé, že kúpa nového matraca sa oplatí, najmä ak je ten váš poškodený.

Hoci môžu byť náklady vysoké, nový a kvalitný matrac vám zaistí lepší spánok, čo ovplyvňuje celkovú energiu. Pocítite to na nálade a celkovom zdraví. Možno je dôvodom vášho budenia či prehadzovania práve nekvalitný matrac, ktorý vám nedovolí nájsť si správnu polohu.

Pamätajte si, že v posteli strávite približne ⅓ svojho života, preto investovať do svojho zdravia nikdy nebude na škodu. 


O autorovi

Dominika Ježová
 

Dominika je copywriterkou a začínajúcou blogerkou, ktorú inšpirujú témy týkajúce sa sebarozvoja. Bezodná milovníčka kávy, ktorá nepohrdne espressom ani cappuccinom. Nepoučiteľná zberateľka zápisníkov, ktorá bezprostredne vyhľadáva prostredia kaviarní. Absolventka masmediálnej komunikácie v Trnave. Okrem kávy zbožňuje cvičenie jogy, dlhé prechádzky prírodou, knihy a pohľad na lesy.

Pridajte komentár ku článku

avatar