Zdravotné matrace: čo musia spĺňať a podľa čoho ich vybrať? Poradíme vám

Vďaka zdravotnému matracu sa vám bude každú noc spať ako v bavlnke. Viete však, ako taký zdravotný matrac vybrať a kedy je vhodné si kvalitný matrac zaobstarať?

zdravotné matrace

Zdroj obrázka: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Čo to je zdravotný matrac a ako ho vybrať?

Hneď v úvode je nutné vysvetliť, čo ten zdravotný matrac vlastne je. Veľmi pravdepodobne sa vám totiž v súvislosti s týmto pojmom vybaví zdravotnícka pomôcka, čo bola zaradená na zoznam zdravotníckych pomôcok ministerstvom zdravotníctva a rovnako sa na ňu vzťahuje znížená DPH. 

Avšak, pozor, pojem zdravotný matrac sa často nesprávne používa pri označení matraca, ktorý bol len vyrobený zo zdravotne nezávadných materiálov (nemusí ísť teda len o zdravotnícku pomôcku).

Zdravotný matrac s certifikátom a pre koho je vhodný

Pokiaľ by sme sa zamerali na to, pre koho sú určené zdravotné matrace, disponujúce tým, že skutočne majú certifikát zdravotníckej pomôcky a vzťahuje sa na ne znížená daň, odpoveď je jednoduchá – pre každého, kto trpí bolesťami chrbta, kĺbov alebo svalov, a taktiež pre ľudí pripútaných na lôžko. 

Podkategóriou zdravotných matracov sú totiž antidekubitné matrace, ktoré zabraňujú vytvoreniu preležanín a najčastejšie sa s nimi môžeme stretnúť v nemocniciach, hospicoch a ďalších zdravotníckych zariadeniach. Skrátka všade, kde sa vyskytujú ležiaci pacienti. To, že je niektorý matrac skutočne zdravotníckym prostriedkom, poznáte podľa certifikátu.

zdravotné matrace

Zdroj obrázka: Darina T / Shutterstock.com

Vyberáme matrac podľa materiálu

Keď by sme sa na matrace pozreli z pohľadu toho, z akého materiálu sú vyrobené, máme hneď niekoľko možností:

  • Zdravotné matrace pre ležiacich pacientov sa vyrábajú z kvalitnej peny - pamäťovej pre jej vysokú kopírovateľnosť tela, studenej pre jej vzdušnosť alebo hybridných pien, ktoré spájajú vlastnosti viacerých druhov pien v jednom.

  • Ďalej existujú taktiež aj latexové a pružinové matrace. Latexový matrac je známy tým, že má skvelé ortopedické vlastnosti. Pružinový matrac má dlhú životnosť a poskytuje dostatočnú oporu vašej chrbtici.

Pružinový matrac verzus penový matrac

Rozhodujete sa medzi matracom pružinovým a penovým? Ide o najčastejšiu dilemu. Najlepšie je nezáväzne si vyskúšať oba typy matracov. V obchode si ľahnite aj na pružinový, aj na penový matrac a podľa toho sa rozhodnite. Oba matrace vám ponúknu príjemnú oporu a vysoký komfort a poskytnú vám úľavu pri artritíde, osteoporóze, bolesti chrbta či kĺbov.

zdravotné matrace

Zdroj obrázka: Kaspars Grinvalds / Shutterstock.com

Zabudnite na nespavosť a urobte si radosť kúpou nového matraca. Zdravotný matrac rozhodne nepatrí len do zdravotníckych zariadení, ale sú to vhodné matrace pre športovcov, ktorí túžia po príjemnej regenerácii počas spánku, rovnako tak sú vhodné pre seniorov aj zdravých jedincov, ktorí túžia po zdravom a pokojnom spánku každú noc. Pri výbere matraca samozrejme nezabúdajte na voľbu vhodnej výšky matraca. Pokiaľ si neviete rady s tým, ako vybrať rozmer, tuhosť a výšku matraca, vychádzajte z veľkosti svojej postele.

Vďaka vhodne zvolenému matracu zistíte, že zdravý spánok dokáže výrazným spôsobom zmeniť váš život a ranné vstávanie už nebude nočnou morou.

O autorovi

Adam Kováč
 

Adam je externý prispievateľ nášho portálu. Ako muž rád testuje produkty určené práve im. Baví ho šport a zdravý životný štýl.