27 tipov na najlepšie postele


TOP 3 modely pre rok 2020

Manželská posteľ s roštom

Posteľ z dubového dreva na nožičkách, v decentnom farebnom prevedení.

cena od 128 €

Poschodová posteľ Gaspar

Krásna poschodová posteľ z dreva, ktorá rozžiari každú detskú izbu.

cena od 385 €

Rozkladacia detská posteľ Digger

Detská rozkladacia posteľ ideálna pre každého malého autičkára.

cena od 155 €

Postele sú základom našich spální, ale i detských či študentských izieb. Sú miestom, po ktorom počas dňa zatúži nejeden z nás. V posteli trávime podstatnú časť života - spíme, relaxujeme alebo len tak leňošíme. Aj preto by sme mali dbať na jej kvalitu a dopriať si takú posteľ, v ktorej sa nám bude spať ako v bavlnke a zároveň bude i ďalším vkusným nábytkom do domácnosti. 

Pokiaľ momentálne hľadáte novú posteľ, nechajte sa inšpirovať naším výberom tých najlepších modelov. Nájdete medzi nimi obľúbené manželské postele, praktické poschodové postele, postele pre deti, ale i rozkladacie postele, s ktorými ušetríte kopec miesta. 

Vyberte si posteľ do vašej izby 

Manželské postele

Poschodové postele

Rozkladacie postele

Detské postele

Nezmeškajte akciové ponuky postelí v overených eshopoch

Ako si vybrať posteľ?

Najlepšie postele

Aj pri výbere postele existuje pár kritérií, na ktoré by ste mali prihliadať. Napríklad taký materiál, veľkosť či výška. V tejto časti vám preto prezradíme, ako vybrať tú správnu posteľ pre vás. 

Aky materiál zvoliť?

Najdôležitejším kritériom postele je práve jej materiál. Ten ju totiž definuje a zároveň dokáže odlíšiť i dobrú posteľ od tej zlej. A s akými materiálmi sa možno pri posteliach stretnúť? 

Postele z masívu alebo aj drevené postele

Masívne drevo je pri výrobe postelí jedným z najobľúbenejších materiálov, ktoré sa môže pochváliť množstvom výhod - pekný dizajn, prírodný vzhľad, ale i odolnosť a trvácnosť.

Najčastejšie bývajú vyrábané z buku, teda odolného, tvrdého dreva, ktoré dlho vydrží. Aj vďaka týmto vlastnostiam majú postele vyrobené z buku výbornú stabilitu a nevŕzgajú.

Za nevýhodu drevených postelí možno označiť vyššiu hmotnosť, ktorá je však nedostatkom len pri prenášaní. 

Kovové postele

Neviem ako vo vás, ale vo mne kovové postele vzbudzujú dojem luxusu. Tento typ postelí je akýmsi trendom posledných rokov. Skvele zapadnú do moderne vybavených domácností, ale aj tých retro, vyzerajú minimalisticky, no nadčasovo zároveň.

Majú však aj nevýhodu. Pokiaľ posteľ, pre ktorú sa rozhodnete nebude vyrobená z naozaj kvalitného kovu, môžete sa pripraviť na nepríjemné vŕzganie. 

Čalúnená posteľ

Čalúnené postele v sebe kombinujú výhody drevených postelí s tými čalunenými. Sú populárne vďaka širokým možnostiam prispôsobenia - od látky, farby čalúnenia až po typ, farbu dreva či rozmer.

Áno, tušíte dobre. Nedostatkom takejto postele môže byť o niečo ťažšia údržba. 

Rozmer postele

Dobrá posteľ musí byť dostatočne veľká, aby vám poskytla potrebný komfort. Vo všeobecnosti platí, že dĺžka postele by mala byť minimálne o 25 cm väčšia ako výška osoby, ktorá na nej bude spať.

Pri šírke zas platí, že posteľ by mala mať aspoň 100 cm. V prípade manželskej postele je potrebne počítať s dvojnásobkom, teda od 190 - 200 cm. 

Aká vysoká by mala byť posteľ?

Pri výbere postele rieši veľa ľudí aj jej samotnú výšku a veruže robí dobre. 

Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ máte problémy s pohybom, mali by ste voliť čo najvyššiu posteľ. To platí aj v prípade, že obľubujete teplo. Pokiaľ počas spánku preferujete chlad, mali by ste voliť čo najnižšiu posteľ. Pri nej by ste však mali rátať s obtiažnejším líhaním a vstávaním.

Ideálna posteľ je vysoká od 45 až do 55 cm, pre starších ľudí by mala byť ešte cca o 10 cm vyššia. 

Kam umiestniť posteľ, aby sa vám spalo čo najlepšie?

Správne umiestnenie postele je niekedy doslova kľúčovým faktorom pre kvalitný a plnohodnotný spánok. 

Svoje "hniezdočko" by ste nemali umiestniť v bezprostrednej blízkosti okna či nebodaj do prievanu. Za čelom postele by sa mala nachádzať stena a po bokoch by mal byť priestor v šírke aspoň 80 cm, aby sa popri posteli dalo pohodlne prechádzať a pohybovať. 

Určite ste sa stretli už aj s čínskym umením o harmónii bývania feng šuej. Podľa neho by ste sa mali vyhnúť umiestneniu postele a spaniu nohami smerujúcimi ku dverám. Takýto spôsob umiestnenia postele bol zatracovaný už aj našimi starými mamami, podľa ktorých išlo o "pozíciu rakvy".

Podľa tohto učenia by ste mali posteľ umiestniť v dostatočnej vzdialenosti od dverí a v takom uhle, aby ste mali prehľad o tom, kto vojde do miestnosti. Tabu by mali byť aj zrkadlá umiestnené oproti posteli. Vnímali by ste tak každý svoj pohyb, čo by vás zbytočne vyrušovalo, ale taktiež by vám mohli privodiť aj zlé sny. 

Keď ste si už našli tú pravú posteľ pre seba, nezabúdajte, že veľmi dôležitý je aj správne zvolený matrac a vankúš. Pretože až s touto starostlivo vybranou trojkombináciou si doprajete plnohodnotný a kvalitný spánok. 

Pridajte vašu recenziu

avatar