Respirátor ako účinnejšia ochrana proti COVID-19. Kde ho kúpiť? 

Kde kúpiť respirátor

Zavedenie povinného nosenia respirátorov vo viacerých európskych krajinách viedlo k zvýšeniu dopytu po tejto ochrannej pomôcke aj u nás na Slovensku. Kým naša vláda zatiaľ nosenie respirátorov len odporúča, nevedno, kedy sa po vzore ostatných európskych krajín môže stať nosenie respirátorov povinné aj u nás. 

Aj preto množstvo ľudí, či už kvôli obavám zo samotného koronavírusu a jeho nových mutácií, ale tiež aj zo strachu, že by sa im v prípade náhleho zavedenia povinnosti nosenia respirátorov zo dňa na deň neušiel ani jeden, začalo s ich skupovaním. 

Ak si aj vy chcete zaobstarať respirátor kvôli vyššej ochrane alebo skrátka chcete byť pripravení, poradíme vám, kde túto pomôcku aj napriek zvýšenému záujmu v súčasnosti dostanete.

Kde môžem respirátor kúpiť? 

Po tom, čo známy obchodný reťazec spôsobil respirátormi v akcii doslova hotové šialenstvo, v týchto dňoch by ste ich tam len márne hľadali. Nakúpiť ich však môžete online, bezpečne a z pohodlia domova od overených predajcov, ktorí ponúkajú široký sortiment ochranných pomôcok. 

Vyberať môžete z viacerých druhov respirátorov, no v ponuke tiež nájdete i ochranné rúška vo viacerých farebných prevedeniach. Ak sa rozhodnete pre respirátor, k dispozícii sú respirátory typu FFP2 a respirátory typu FFP3. (Na trhu dostať aj respirátory typu FFP1, tie však na rozdiel od respirátorov FFP2 a FFP3, nie sú považované za dostatočnú ochranu pred nebezpečnými vírusmi.)

Aké sú ceny respirátorov?

Predajca Dr. Protect ponúka zvýhodnené balenia respirátorov - po 5, 10, 50 a 100 kusov, ale zakúpiť si u neho môžete aj jeden kus respirátora. Ceny respirátorov sú prijateľné a dostupné.

Respirátory typu FFP2 (rôzne balenia)

Respirátory typu FFP3 (rôzne balenia)

Prečo je respirátor lepší ako rúško?

Od prepuknutia pandémie u nás na Slovensku uplynulo už 11 mesiacov. Dlhých 11 mesiacov, počas ktorých sa rúško stalo našim dennodenným spoločníkom.

Aj keď rúško ako také už od samotného začiatku nebolo považované za 100%-nú ochranu pred nakazením sa koronavírusom, bolo vnímané ako ochrana okolia. Aj preto ste neraz určite začuli: "Moje rúško chráni teba, tvoje rúško chráni mňa".

Ochranné rúško zadržiava vykašľané či vykýchnuté kvapôčky infekcie a bráni ich prenosu, teda chráni okolie pred chorobami. Žiaľ, nie je úplne nepriepustné a vírus sa cez rúško aj tak môže dostať k človeku. Podstatným problém rúšok je aj fakt, že k tvári nepriliehajú úplne a okolitý vzduch tak môže preniknúť do dýchacích ciest. 

Keď už sa rozhodnete pre rúško, Svetová zdravotnícka organizácia odporúča nosiť také rúška, ktoré majú aspoň tri vrstvy. Pokiaľ máte k dispozícii látkové rúška, chrániť by ste sa mali až dvomi naraz. 

nosenie rúška

Rúško nie je 100% nepriepustné. Problémom tiež môže byť neúplné priliehanie na tvár.

Respirátor ako účinnejšia ochrana v boji proti COVID-19

Naproti rúškam stoja respirátory, o ktorých sa ako o účinnejšej ochrane začalo masívne hovoriť najmä až po objavení sa nových mutácii vírusu COVID-19. Dôvodom je jednak skutočnosť, že do dnes nie je zrejmé, či klasické rúško dokáže alebo nedokáže dostatočne ochrániť pred agresívnejšími mutáciami koronavírusu, ale tiež aj fakt, že predaj respirátorov bol u nás v začiatkoch pandémie zakázaný (povolený len výnimkám).

Zákaz vyplýval z kategorizácie respirátorov ako ochranných pomôcok rizikovej kategórie III, ktoré slúžia na ochranu dýchacích ciest pred zdraviu nebezpečnými zmesami a látkami. Výnimku však mali zdravotníci a podnikatelia, ktorí respirátory potrebovali na ochranu svojich zamestnancov (1).

Neskôr však z dôvodu zlepšujúcej sa pandemickej situácie vláda pristúpila k čiastočnému uvoľneniu zákazu predaja a povolila predaj respirátorov bez vydychovacieho ventilu. 

A prečo predstavuje respirátor účinnejšiu ochranu ako rúško?

V prvom rade preto, že respirátor lepšie prilieha k tvári a vytvára akoby tesnenie. Filtruje nielen odtok, ale aj prítok vzduchu a zabraňuje prenikaniu škodlivých látok do dýchacieho systému. Chráni teda nositeľa respirátora, ale aj okolitých ľudí (2).

To však platí iba o respirátoroch, ktoré nemajú ventil. Respirátory s ventilmi totiž filtrujú iba prichádzajúci vzduch, nie odchádzajúci. Pokiaľ je teda nositeľ respirátora nakazený, kvapôčky vírusu sa cez ventil môžu dostať do okolia a nakaziť ďalších ľudí. 

Respirátor preto treba vyberať naozaj dôkladne. A s akými typmi respirátorov sa možno na našom trhu stretnúť?

respirátor bez ventilu je lepší
Respirátor s ventilom nie je vhodný ako ochrana proti COVID-19

Ako ochrana pred chorením COVID-19 sa odporúča používanie respirátora bez ventilu.

Typy respirátorov podľa ochrany

Podľa stupňa ochrany respirátora rozlišujeme tri triedy, a to FFP1, FFP2 a FFP3. 

Respirátory typu FFP1 nie sú vhodné na ochranu pred vírusmi, ale majú využitie v stavebníctve a podobných odvetviach. Chránia totiž pred prachovými časticami a iným stavebným materiálom. Zachytávajú 80% častíc veľkosti 0,6 μm.

Na ochranu pred ochorením COVID-19 sa tak odporúča použiť respirátor typu FFP2 alebo FFP3. 

Aký je rozdiel medzi respirátorom FFP2 a respirátorom FFP3? Ktorý je lepší?

FFP2 respirátory

Respirátory typu FFP2 slúžia na ochranu pred organickými a anorganickými časticami a zároveň sú odporúčané aj na ochranu proti koronavírusu. Sú schopné zachytiť až 94% častíc veľkosti 0,6 μm.

Kým u nás sa stretnete s označením FFP2, americká norma používa označenie N95 a čínska KN95 (3).


FFP3 respirátory

Respirátory typu FFP3 dokážu ochrániť pred vírusmi, baktériami, plesňami, vodnými aerosólmi či rádioaktívnymi a jedovatými časticami. Zachytia minimálne 99% častíc vo veľkosti 0,6 μm, z čoho vyplýva, že poskytujú najvyššiu možnú ochranu.

Ekvivalentom tejto ochrannej triedy je v USA označenie N100 a v Číne KN 100. 

NÁŠ TIP: Vedeli ste, že aj osoba pozitívne testovaná na COVID-19 môže opustiť izoláciu z dôvodu nákupu pre zabezpečenie základných životných potrieb? Musí mať však respirátor typu FFP2 (4).

Ako správne nosiť respirátor?

Nesmierne dôležité je aj správne nasadenie a nosenie tejto ochrannej pomôcky. Aby respirátor poskytoval čo najvyššiu ochranu, musí dokonale priliehať na tvár. Nosnú svorku preto treba prispôsobiť tak, aby tesne priliehala. 

U mužov môže byť prekážkou brada, kvôli ktorej respirátor nebude priliehať, resp. budú medzi ním a tvárou medzery, cez ktoré sa môže dostať do dýchacích ciest vírus. Respirátor najlepšie sedí na hladkej tvári. 

Taktiež je dôležité vedieť, že klasický respirátor nie je určený na ochranu detí, pretože by im taktiež nesedel na tvári.

Pri nasadzovaní respirátora majte vždy čisté ruky. 

Ako správne nosiť respirátor

Respirátor musí k tvári čo najviac priliehať.  

Na záver

Nezabudnite, že na ochranu pred koronavírusom neslúži len rúško či respirátor, ale aj odstup a pravidelné umývanie rúk a ich dezinfekcia. Lebo iba tak to môžeme spoločne zvládnuť. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar