10 jednoduchých tipov, ako upratať byt alebo dom

Ako upratať byt alebo dom

Počuli ste už o japonskej organizačnej konzultantke, a autorke svetového bestselleru Kúzelné upratovanie, Marie Kondo? Nie? Tomu neverím! 🙂 Marie svojou knihou a skvelými tipmi na zorganizovanie a upratanie domácnosti vyvolala šialenstvo po celom svete.

Jej kniha vo svojej hlavnej podstate rozdeľuje radikálny, dvojitý prístup k upratovaniu. Najprv položíte ruky na všetko, čo vlastníte, spýtate sa sami seba, či vám to spôsobuje radosť, a ak nie, poďakujete sa za službu danej veci a bez milosti ju vyhodíte. 

No a po druhé, akonáhle vám v domácnosti zostanú iba veci, ktoré vás robia šťastnými, dáte každú vec na miesto, kde je viditeľná, prístupná, kde ľahko ju vyberiete a aj vložíte späť. Až potom, ako hovorí Kondo, ste dosiahli tzv. stav nirvány v upratovaní a už sa nikdy viac sa nebudete brodiť v zbytočnostiach a neporiadku.

To znie síce úžasne, ale ako si nájdete čas na reorganizovanie celej domácnosti? Kde začať? Za celý život ste si nahromadili toľko vecí, čo teraz s nimi? Nebojte sa, uvidíte, že s radami od Marie budete mať dokonca radosť z upratovania!

Tu je 10 jednoduchých a perfektných tipov, ako si upracete byt či dom raz a navždy. Začíname.

1. Vyhraďte si na upratovanie celý deň

Zabudnite teraz na všetky rady týkajúce sa šup-šup upratovania za 15 - 20 minút. Žiadne také, že sa horko-ťažko zbavíte jednej veci denne, alebo s ťažkým srdcom začnete dnes iba spálňu. Nie. Musíte si vyhradiť čas a vyrovnať sa so všetkým. Ale urobte to čo najskôr.

Voľný víkend? Super, zapnite si obľúbenú hudbu, pustite dovnútra svieži vzduch, vypnite si vlasy. Prípadne zavolajte kamarátku, ktorá vám pomôže a na oplátku sa jej môžete rovnakým dielom odvďačiť inokedy. Vo dvojici to ide lepšie. Po dobre vykonanej práci si zaslúžite pohár dobrého vínka alebo horúceho čaju, nech je vám motiváciou!

2. Najprv vyhadzujte, až potom trieďte a ukladajte

Nepremýšľajte nad tým, že by ste niektoré veci odložili nabok a potom sa k nim vrátili. V prvom rade musíte bez milosti dokončiť proces vyhadzovania nepotrebných vecí. Hneď, ako si pomyslíte: „Zaujímalo by ma, či sa do tejto zásuvky vojde... “ prerušujete vyhadzovanie. Potom sa vám k nemu bude opäť ťažko vracať. 

Až keď skončíte so všetkým, čo už nepotrebujete, potom môžete začať uvažovať o tom, kam umiestniť, uložiť či postaviť ostatné predmety.

Neporiadok v šatníku

Vyzerá to u vás takto nejako? Nemáte už poriadne kam ukladať oblečenie? Je čas reorganizovať domácnosť.

3. Začnite s jednoduchými vecami, nostalgia je zlý kamarát

Nezačínajte prechádzaním starými fotoalbumami alebo ľúbostnými dopismi. Toto sú najťažšie veci, ktoré treba vyhodiť. Pokiaľ nie ste módnou maniačkou a oblečenie nie je vašou najväčšou vášňou, začnite so svojím šatníkom. Kedy ste naposledy mali na sebe tie červené šaty? Ani si nespomínate? Jáj, treba do nich schudnúť, pravda? Bez milosti vyhodiť.

Potom prejdite na knihy, dokumenty, učebné materiály, papiere, rôzne predmety (napr. kuchynské vybavenie) a nakoniec sa k veciam, ktoré pre vás majú sentimentálnu hodnotu. Ľahšie to predýchate.

4. Sústreďte sa na kategórie, nie miestnosti

Často sa vám určite stáva, že ste zvyknutí upratovať postupne po miestnostiach. Spálňa, kuchyňa, obývačka, pracovňa. Marie má však iné riešenie - upratujte podľa jednotlivých kategórií predmetov. 

Ak ste sa najskôr rozhodli triediť a upratovať oblečenie, nájdite a prineste každý kúsok oblečenia z každej časti vášho domu na jedno miesto. Inak sa vám bude váľať po uprataní šatníka napríklad po obývačke a nikdy si poriadne neupracete.

Kondo hovorí, že keď pracuje s klientmi, upozorňuje ich, že všetko, čo v tejto fáze neprinesú, putuje do koša. Povedzte si to isté a uvidíte, že nájdete všetko, čo má pre vás hodnotu. Ak ste na niečo zabudli, asi to pre vás nie je také dôležité. Vybavená vec.

5. Vyhoďte všetko, čo vyslovene nezbožňujete

Ak ste naozaj rozhodnutí dosiahnuť skutočnú čistotu a poriadok, musíte popremýšľať o veciach, ktoré vyhodíte - nevyhadzujte náhodne, hala-bala. Namiesto toho podržte každú vec v ruke a premýšľajte o jej hodnote pre vás. Neskĺznite však do nostalgie.

Marie hovorí, že ak vám daná vec „prináša radosť“, okamžite to pocítite. Ak to tak nie je, a iba uvažujete a uvažujete, je čas nechať ju ísť. Túto metódu možno budete považovať za zvlášť užitočnú pre oblečenie a knihy. Môžu sa vám páčiť, ale akú majú pre vás skutočne hodnotu? Kedy by ste po nich znovu siahli?

Triedenie šatníka

Kedy ste mali na sebe tento sveter naposledy? Páči sa vám vôbec? Vyhodiť!

6. Načo je vám manuál k chladničke?

Tento bod môže byť ťažký, ale je efektívny a správny. Je čas vyhodiť zbytočné tony papierov. Kondo tvrdí, že všetky vaše doklady by sa mali zmestiť na jedno miesto, rozdelené do dvoch skupín - na dokumenty, ktoré treba uschovať, a na dokumenty, ktoré treba vyriešiť. 

To znamená, že treba byť absolútne bezohľadní ku všetkému ostatnému. Vyhodiť návody k elektrickým spotrebičom. Premýšľajte, koľkokrát ste sa k nim vrátili, aby ste ich použili -  nikdy, že? Ak naozaj potrebujete zistiť niečo dôležité, väčšinu informácií teraz nájdete online.

Detto staré účty, výpisy z kreditných kariet a výplatné pásky. Jediné, čo si musíte archivovať sú dôležité zmluvy (pracovná, hypotéka, nájom, poistné zmluvy atď.) Vyvarujte sa hromadeniu papierov - uložte ich do praktického zvislého ukladača, aby ste predišli neporiadku.

nepotrebné dokumenty vytrieďte

Ste si istý, že potrebujete manuál k chladničke, ktorú ste si kúpili pred 10 rokmi?

7. S láskou posuňte ďalej...

Tento bod vám skutočne zmení život. Čo s tou hroznou váznou od tety Božky, ktorú ste dostali k narodeninám? A ten nepodarený svietnik od vašej nebohej starej mamy? Je v poriadku rozlúčiť sa. Marie odporúča ticho sa poďakovať osobe, ktorá vám darček darovala, a samotnej veci za čas strávený s vami a potom ju venovať napríklad do charitatívnej zbierky. 

Znie to možno šialene, ale kupodivu to funguje na zbavenie sa pocitu viny. Opatrujete svoje staré milostné listy? Spýtajte sa sami seba, prečo si ich stále nechávate. Prinášajú vám radosť? Alebo existuje iný dôvod, prečo sa zubami-nechtami držíte danej časti svojho života? Ak môžete úprimne povedať, že sa cítite šťastnejšie, keď ich držíte v ruke, v poriadku. V opačnom prípade ich s láskou nechajte ísť ďalej...

8. Nekupujte drahé úložné riešenia

Marie Kondo tvrdí, že vyskúšala všetky druhy boxov, krabíc a iných úložných riešení na japonskom trhu a nakoniec zistila, že jediná vec, ktorá je skutočne užitočná, je krabica od obuvi. Naša nenásytná potreba „pekného a lepšieho úložného priestoru“ spočíva v tom, že máme na prvom mieste priveľa vecí.

A akonáhle ich poukladáte do najnovšej super krásnej veľkej krabice z IKEA, v tom momente na tie veci zabudnete a iba ste si do svojho života pridali ďalšiu nepotrebnú škatuľu vecí. Krabice od topánok sa dajú napríklad perfektne použiť v zásuvke na úhľadné zložené pančušky.

Oblečenie v šatníku má dýchať

Oblečenie v šatníku má dýchať. Uvidíte, ako dobre sa vám budú vyberať outfity.

9. Naučte sa skladať oblečenie a ukladajte ho postojačky

S výnimkou veľkých kabátov a nohavíc, jemných šiat a oblekov je väčšina odevov lepšie zložená ako zavesená a správne zložené oblečenie zaberá oveľa menej miesta. Kondo tvrdí, že v závislosti od hrúbky sa zmestí 20 až 40 kusov zloženého oblečenia do rovnakého priestoru, aký je potrebný na zavesenie desiatich.

Ak chcete uložiť svoje novo skladané oblečenie, nestláčajte ich na kopu, nechajte ich „dýchať“. Lepšie sa vám bude hľadať a aj vracať naspäť na svoje miesto.

Neveríte? Pozrite si video, ako úsporne Marie skladá spodnú bielizeň. 

10. Zamilujte si svoj šatník

Keď odstránite všetko nepotrebné, čo už nenosíte a ani nebudete nosiť - možno vám to príde smiešne - ale vaše šaty, sukne, košele konečne uvidia denné svetlo. Medzi jednotlivými kúskami oblečenia je priestor, takže už nemusíte zápasiť s vešiakmi a doslova sa celá ponoriť medzi šatstvo. Takto budete mať oveľa väčšiu radosť, keď otvoríte skriňu, či už sa budete chystať ráno do práce alebo večer na párty.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
Barbora Hlinková
Komboš
Barbora Hlinková

Prípravky na čistenie a upratovanie odporúčam kupovať z veľkoobchodov. Majú lepšie ceny a vydržia dlho. Ja kupujem z Roin a prípravky sú rovnako účinne, ako tie v bežných obchodoch.