Zelený, čierny či biely: Ako pomáhajú jednotlivé druhy čajov?
Aj vy milujete nekonečné zimné večery pri sviečkach zakuklený v teplej deke s knihou v ruke? Že k tomu ešte niečo chýba? Samozrejme, dobrý čaj! Čaj sa vo svete teší veľkej obľube, čaj dokonca pijú aj tí, ktorí nemajú radi kávu. Pitie čaju je vhodné pre všetkých - od bábätiek až po seniorov. Aký si ale vybrať, keď ich je tak veľa?
Keď navštívite v supermarkete oddelenie čajov, zistíte, že je nielen veľa výrobcov, ale predovšetkým veľa druhov čajov. Môžete si vybrať sypaný alebo porciovaný. Máte na výber od klasiky, teda čierneho, bieleho a zeleného čaju až po bylinné a ovocné čaje. Kúpiť môžete aj zmesi čajov, v ktorých je namiešaných niekoľko byliniek v ideálnom pomere. Ako sa v tom teda vyznať? V nasledujúcom článku vám zopár druhov predstavíme a pomôžeme sa zorientovať.
Určite ste si všimli, že pri čajoch býva informácia o tom, pre koho a na čo sú vhodné. Teda poznáme detský čaj, čaj na podporu dojčenia a v tehotenstve, čaj na chudnutie, na lepší spánok, prechladnutie, močové cesty, priedušky, tráviacu sústavu atď. Poďme sa pozrieť na jednotlivé zložky týchto čajov.
Čaj na lepší spánok - skúste ľubovník alebo medovku
Tento čaj si môžete pripraviť pred spánkom, aby sa vaše telo i myseľ pripravilo na odpočinok. Hlavnou zložkou tohto typu čaju býva Ľubovník bodkovaný, ktorý je ľudovo nazývaný aj svätojánska tráva, či trezalka. Ľubovník je známy ako bylinné antidepresívum, je vhodný pre ľudí, ktorí trpia depresiami a výkyvmi nálad . Vedci objavili, že obsahuje červené farbivo hypericin a iné látky s protivírusovým pôsobením. Okrem toho je vhodný aj na podporu imunitného systému, pretože obsahuje flavonoidy účinne bojujúce proti vírusom, baktériám a plesniam.
Ľubovník bodkovaný je účinný aj ako podporná liečba v prípade žalúdočných vredov, pomôže vyliečiť aj chorú pečeň a žlčník. Pri bolesti hrdla stačí kloktať uvarený Ľubovník a bolesti sú raz dva preč. Aby však boli pozitívne účinky čo najlepšie, treba dodržiavať zopár zásad - čaj nikdy neprihrievajte, pite ho vlažný aspoň 3x denne a bez cukru. Skúste túto kúru aplikovať aspoň 3 týždne a mali by ste na sebe začať sledovať zmeny - odstráni vnútorné napätie a navodí pocit pohody, až eufórie. Pozor však na opaľovanie - počas ľubovníkovej kúry sa neodporúča opaľovať, pretože by vás vďaka hypericínu mohlo opáliť do červena.
Okrem Ľubovníka obsahujú tieto čaje aj Medovku lekársku. Medovka má príjemnú citrónovú vôňu a výborné upokojujúce účinky. Pitie čaju z medovky sa odporúča aj pri žalúdočných problémoch a plynnatosti, ale aj pri migréne, bolestivej menštruácii, pri poruchách činnosti srdca a vysokom tlaku. V slovenských zemepisných šírkach sa jej darí veľmi dobre, preto ju nájdete rásť v takmer každej záhrade. V roku 2006 bola dokonca vyhlásená za “liečivú rastlinu roka”. Medovka podobne ako ľubovník pomáha pri psychických problémoch, ale ukázalo sa, že zlepšuje i koncentráciu a pamäť. Preto sa odporúča aj študentom, aby im to lepšie “pálilo”.
Medovku možno piť denne. Býva často pridávaná do rôznych bylinných zmesí či už na podporu imunity, do žalúdočných čajov, ale aj do čajov na lepší spánok.
S prechladnutím zatočí mäta, pamajorán či skorocel
Podľa babiek bylinkárok je mäta vhodná na všetko - odporúča sa piť pri tráviacich, dýchacích problémoch, pri bolestiach hlavy, ale i pri alergiách. Preto býva často súčasťou aj čajov na prechladnutie. Mäta prieporná obsahuje silice, triesloviny a organické kyseliny. Vďaka nim účinne bojuje pri prechladnutí a kašli, pri zápaloch dýchacích ciest a horúčke. Okrem toho je skvelá aj v kozmetike.
Ak začínajúci herpes potriete tinktúrou z mäty, zdoláte ho ľahšie. Pri zápachu z úst vypite 1 šálku čaju z mäty denne a váš dych sa neutralizuje. Je súčasťou aj zubných pást a ústnych vôd. Mäta je osviežujúca, protizápalová, dokáže sťahovať póry a pôsobí chladivo. Mäta je v našich zemepisných podmienkach veľmi dobre prestovateľná, takže uvariť si čaj z čerstvých listov je to najlepšie, čo môžete urobiť.
Pamajorán obyčajný je trvalka, ktorú možno poznáte pod ľudovým označením oregano. Pestuje sa teda nielen na čaj, ale je vhodný aj do jedla na dochutenie pokrmov. Najčastejšie sa stáva zmesou v bylinných čajoch na prechladnutie, pri zápaloch dýchacích ciest a prínosových dutín, dokáže zmierniť dráždivý suchý kašeľ. Okrem toho pomáha pri kŕčoch - či už žalúdočných, črevných alebo menštruačných. Veľmi dobre pomáha aj pri poruchách spánku a depresiách.
Je vhodný aj na vonkajšie použitie - ako súčasť zmesí do kúpeľov na celkové upokojenie organizmu, či ako kloktadlo pri zápale ďasien a bolesti hrdla.
Skorocel kopijovitý je veľmi rozšírená bylina, ktorá rastie a je vhodná na zber takmer celé leto. Po nazbieraní ho však sušte len vo veľmi tenkej vrstve a mimo priameho slnka, je totiž náchylný na zhnednutie. Skorocel vám môže pomôcť v boji s dýchacími problémemi (kašel, zápaly priedušiek, zápaly prínosových dutín), poradí si aj so zahlienením.
Skvelým je najmä vo forme sirupu pri neutíchajúcom kašli, ktorý si ľahko pripravíte aj doma. Nazbierané čerstvé listy stačí prekladať s cukrom v sklenom pohári, ten potom odložiť na tmavé miesto. Postupne sa začne tvoriť “šťava”, ktorú potom precedíte a po lyžičkách užívate.
Okrem toho sa odporúča užívať ho pri zápalovom ochorení žalúdka a čriev, pôsobí protizápalovo a antibakteriálne. Nesmieme zabudnúť ani na jeho jedinečnú schopnosť zaceliť rany. Stačí si na krvácajúcu ranu priložiť list skorocelu a obviazať ho. Po pár dňoch sa rana zahojí.
Repík, harmanček a žihľava upokoja trávenie
Repík lekársky je skvelým pomocníkom pri liečbe problémov so žalúdkom a tráviacim traktom. Pôsobí antibakteriálne a protizápalovo a pomáha aj pri liečbe žalúdočného alebo dvanástnikového vredu, ale je vhodné ho užívať aj pri iných zápaloch, napr. zápale hrdla, dýchacích a močových ciest. Pôsobí upokojujúco pri zápale žlčníka a žlčníkových kameňoch, pri chorobe pečene a obličiek.
Môžete ho piť denne bez toho, že by zaťažoval orgány. Možno ho používať aj vo forme obkladov pri popáleninách, či iných ranách. Kloktadlo z repíka je veľmi dobré pri presilených a chorých hlasivkách. Repík nájdeme vo voľnej prírode, zbiera sa hneď po vykvitnutí, kým nemá ešte lepkavé semená.
Harmanček pravý sa pre svoje pozitívne liečivé vlastnosti používa už po stáročia. Má protizápalový účinok, vďaka ktorému je možné používať ho vnútorne aj zvonka. Čaj z harmančeka je vhodný pri tráviacich potiažach ako sú kŕče a nadúvanie. Pomáha aj pri obličkových kameňoch, svalových kŕčoch, či reumatických bolestiach. Je pomocníkom aj pri zápale prínosových dutín.
Zvonku sa používa na kloktanie, obklad, či inhaláciu. Veľmi dobre lieči očné zápaly a tzv. jačmenné zrno. V kozmetike je súčasťou krémov, čistiacich vôd, či šampónov.
Žihľava dvojdomá nie je len burina, s ktorou mnohí bojujú v záhrade, je to aj bylinka, ktorá nám môže pomôcť. Jej účinky sú naozaj rôznorodé a nie je ich málo. Čaj zo žihľavy je skvelým na prečistenie obličiek, pečene, ale aj žlčníka. Pomocou žihľavy si ľahko poradíme aj s bolesťami hlavy, s osteoporózou a artériosklerózou. Podporuje krvný obeh a znižuje hladinu cukru v krvi.
Žihľava je močopudná, preto je čaj z nej vhodné piť pri zápaloch močových ciest. Čaj z korienkov žihľavy je zase vhodný piť pri problémoch s prostatou. Žihľava sa využíva aj v kozmetike, pre lesk vlasov sa odporúča oplachovať ich žihľavovým odvarom. Žihľava obsahuje aj látky, ktoré sú účinné v boji s reumou.
Zelený, čierny, či biely?
Všetky spomínané druhy čajov majú niečo spoločné - sú vyrobené z tej istej rastliny, teda z čajovníka čínskeho. Rozdiel medzi nimi je nielen vo farbe, ale aj v chuti a v obsahu látok. Všetko totiž závisí od spôsobu, akým sú listy spracovávané.
Pri zelenom čaji sa nechajú lístky čajovníka troška zvädnúť, potom sa prudko zahrejú a tým sa zabráni oxidácii. Vďaka tomuto procesu si čaj zachová sviežu zelenú farbu, ale aj najvyšší obsah účinných látok.
Pri príprave čierneho čaju je proces iný - listy a púčiky sa vysušia a potom prechádzajú procesom fermentácie.
Biely čaj sa pripravuje z ešte nedozretých lístkov a púčikov čajovníka, ktoré sa po zbere rýchlo tepelne upravia, aby sa deaktivovali enzýmy zodpovedné za oxidáciu a potom sa sušia. Všetky čaje obsahujú flavonoidy s antioxidačnými účinkami. Práve tie zabraňujú tvorbe voľných radikálov, ktoré sú považované za jednu z hlavných príčin vzniku rakoviny.
Zelený čaj pili starovekí Číňania už pred viac ako 4000 rokmi. Má veľké množstvo zdraviu prospešných látok, napr. antioxidantov, zbavuje telo škodlivých látok a navyše pomáha telu udržať sa v dobrej kondícii. Štúdie dokazujú, že ľudia, ktorí pijú zelený čaj, majú nižšie riziko vzniku rakoviny ako tí, ktorí ho nepijú. Okrem toho sa ukazuje, že zelený čaj dokáže znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu a tiež chorôb srdca.
Ak ste závislí na káve, skúste presedlať na zelený čaj - dokáže vzpružiť a dodá potrebnú energiu. Okrem toho sa zelený čaj odporúča aj pri kožných problémoch, najmä pri liečbe kožných bradavíc a pri atopickom exéme. Ak budete pátrať na internete po účinkoch tohto čaju, určite natrafíte aj na to, že pomáha pri chudnutí. Obsahuje totiž kofeín a katechíny, ktoré podporujú správny metabolizmus a pália tuky.
Čierny čaj je najpopulárnejší na svete. Podobne ako zelený čaj, aj čierny čaj pomáha znižovať riziko infarktu a predchádza ochoreniam srdca. Hoci farbí zuby, pomáha udržiavať ústnu hygienu a bráni vzniku zubného kazu. Podporuje metabolizmus a pomáha aj pri chudnutí. Zlepšuje výkonnosť a zlepšuje koncentráciu. Pozor treba dať pri príprave čaju - odporúčaná doba lúhovania je 1-2 minúty. Vtedy je čaj lahodný a chutný. Ak však naň zabudnete a lúhujete ho dlhšie, uvoľnia sa horkasté triesloviny a tiež sa veľmi sfarbí.
Biely čaj dostal názov nápoj dlhovekosti. V porovnaní so zeleným a čiernym čajom je jemnejší a lahodnejší. Obsahuje najmenej kofeínu spomedzi čajov, preto je vhodné piť ho aj niekoľkokrát denne. Biely čaj pomáha pri migrénach, dokáže bojovať aj s poruchami spánku. Čistí obličky, podporuje trávenie, upokojuje nervový systém a spomaľuje starnutie.
V prvom rade kvalitný
Nech už si zvolíte akýkoľvek čaj, voľte čo najkvalitnejší. Pátrajte po krajine pôvodu a spôsobe jeho spracovania.
Pri pití čaju buďte opatrní so sladením, ak používate na osladenie med, pridávajte ho až do vychladnutého nápoja. Niektoré čaje je ale lepšie piť neosladené. Ak trpíte niektorými ochoreniami, ste tehotná alebo dojčíte, informujte sa o možných kontraindiáciách.
Pridajte komentár ku článku